Cenabet dolaşmak haram mı?

Cünüp (cenabet) gezmek, dolaşmak haram mı?

Cünüp gezmek,dolaşmak seni dinden çıkarmaz, kafir yapmaz. Fakat caiz değildir. Neden? Çünkü cünüpken namaz kılamazsın, birçok ibadetleri yapamazsın! Böylece cünüp durmak yani gusul abdesti almadan dolaşmak seni harama yöneltmiştir. Namazını aksatmıştır. Cenabet olmuşsan ve müslümansan en kısa zamanda gusül abdesti alman gerekir. Burada ölçü iki namaz arasındaki vakittir. Yani bu süre içinde gusül abdesini almış olmak gerekir. Burada yanlış anlaşılma olmaması açısından belirtelim ki; Cünüp olmak, cenabet olmak, rüyada ihtilam olmak günah değildir. Ayıp da değildir. Bunlar fıtri olaylardır. Yani Allah c.c yaratılışda insanlara bu hazları ikram etmiştir.

Nikahlı eşiyle birlikte olan veya gece rüyasında ihtilam olan için utanılıcak veya günah sayılacak hiç bir durum yoktur. Önemli olan, zamanını geçirmeden gusul abdestini almaktır.

cünüp olarak yemek-içmek harammı dır?
Hayır haram değildir. Elini ve ağzını yıkadıktan sonra yersin, içersin. Nereye kadar yiyp içebilirsin? tabiki namaz vaktine kadar. Namaz vaktinden önce gusul abdestini almış olman gerekir.

cünüp olarak uyumak harammı dır?
Hayır cünüp olarak uyumak haram değildir. Uyuyabilirsin! Ne zamana kadar? Yukarıda da belirttiğimiz gibi namaz vaktini geçirmeyecek şekilde.

cünüp olarak normal günlük işlerimi yapabilirmiyim?
Yapabilirsin. Tabi namaz vaktini geçirmemek şartıyla.

Cuma Cünüp Gezmek veya cünüp olmak Gunah mı?
Cuma günü cünüplük ile diğer günlerdeki cünüplük arasında bir fark yoktur. Cünüplük konusundaki kurallar kaideler hergün için aynıdır! Cuma gününün islamda neden farklı olduğunu öğrenmek için Tıkla

Hiç gusül abdesti almasam, hep cünüp olarak gezsem, dolaşsam ne olur?
Amman ha kardeşim, bu sadece meraktan sorulmuş bir soru olsun. Sakın ola ki bir müslüman olarak gusülü terketmeyi düşünme! Hayatının hatasını yaparsın?
Guslü terk eden dinden çıkmazsa da büyük günah işlemiş olur. Gusülsüz gezen namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz oruç ve cünüplükten gusüldür.) [Beyheki]

Evet kardeşim cünüplük (cenabetlik) konusunu kısaca özetleyelim;
Cünüplük (cenabet olmak) ayıp ve günah değildir. Cünüp olan kişi de pis değildir. Cünüpken, yiyip içebilir, oturup kalkabilir, günlük işlerini yapabilir, uyuyabilirsin! Fakat müslüman olarak bazı kurallara uymak ve çizgileri aşmamak durumundayız? Temizlik imandan gelir ve müslüman herzaman temiz olmalıdır. Cünüp olarak dolaşıp durmanın, uyuyup kalkmanın, yiyip içmenin kimseye faydası yok. İmkanın varsa hiç erteleme gusul almayı. Bir an önce hem maddi olarak hem manevi olarak temizlen. Unutma ki gusül abdesti almadan namaz vaktini geçirmiş olmak, harama bulaşmana sebep olacaktır!

Burada özelliklle gençlerin bazı sıkıntıları olabiliyor! Öncelikle gençler, kendi kendilerini tatmin etme olayından yani istimna dan uazak durmaya, bu eylemi alışkanlık haline getirmemeye çalışsınlar. Bunun yolu zaten islamda var. Harama bakmadığın zaman ve düşüncelerini başka taraflara yönlendirdiğin zaman kendine bir çeşit kontrol ve fren mekanizması oluşturmuş olursun.

Harama bakmamak mümkün mü? veya ben bakmasamda, haram görüntüler kendi gelip gözümün içine giriyor yada başımı nereye çevirsem haramla karşılaşıyorum deme kardeşim. Evet bunlar doğrudur. Fakat adam parasını malını açıkta bıraktı diye gidip onu çalmakla, edepsiz avratlar orasını burasını teşhir etti diye onlara bakmak aynı şeyler değilmi dir? Hatun bilgisiz, cahil her tarafını teşhir ediyor. Onunla aynı seviyeye inme!, ona bakıp da kendisini birşey zannetmesine sebep olma!

Evet konumuza geri dönersek, cenabet olmuşsak en kısa zamanda gusul abdesti alıp temizleniyoruz. Sebepsiz yere gusulü erteleyip, cenabet olarak dolaşmıyoruz. Gençler abeveynlerinden çekinip de cenabet olarak dolaşmasınlar. Gir banyoya al gusul abdestini. Sen ayıp veya utanılacak birşey yapmıyorsun. Gusul abdesti almak ayıp değildir. O nedenle hiç kimseden çekinme kardeşim.
Gusul abdesti nasıl alınır? Konu hakkında bu sitede birçok yazı ve video mevcuttur. Arama bölümünden arama yap! Arama yapmaya üşeniyorsan Tıkla. Gusul abdesti almayı bilmiyor olabilirsin. Hemen öğren çünkü sana ömrün boyunca lazım olacak!

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 196 yorum yapıldı:

 1. isimsiz diyor ki:

  hocam selamın aleyküm benim gusül almam gerekiyor ve gripim burnum tıkalı napabilirim acil?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, grip olmakla gusülün bir alakası yok kardeşim. Burnu tıkalı olan, grip olan cünüp mü dolaşıyor? Normal şekilde gusül abdestini alabilirsin!

   1. İsimsiz diyor ki:

    Burnum tıkalı olduğundan şu geçer mi olmadı sonra su versem yine geçerli olur mu

    1. islamevim diyor ki:

     Güzel kardeşim yazdım ya, normal şekilde gusül abdestini alırsın. Burnuna iyice su çeker temizlersin.

 2. yok diyor ki:

  2 gün cünüp kalan biri gusül abdesti alsa kabul olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Kabul olur.

 3. tugay diyor ki:

  Hocam ben bir suredir kendimi rahatlatmak icin masturbasyon yapıyorum ve bunu yaparkende bazi videolar izliyorum bu günahmidir tevbe etmem gerekir mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Günahtır, tevbe etmek gerekir.

 4. Ozge diyor ki:

  Hocam yardimci olun lutfen yeni evliyim iliskiye girip uyuyup sabahta oyle dolasip tekrar iliskiye girip yikanmak gunah olur mu hamile kalma durumu olursa riskli olur mu ?

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüp olunca esas olan vakit geçirmeden gusül alıp temizlenmektir. Uzun süre o şekilde dolaşmak doğru olmaz. Fakat bazı sebepler varsa gusülü namaz vakti geçmeden almak şartıyla erteleyebilirsin. Mesela gece cünüp olarak uyuyan birisi sabah namazı vaktinden önce temizlenmelidir ki namazını kılabilsin. Hamile kalmakla bir alakası yok. Ancak Allah c.c temizlenenleri sever. Kendine kul olanı Rahmet ve merhametiyle korur, bunu unutmamak lazım.

 5. Hocam diyor ki:

  Hocam 15 yaşındayım 16 ya 3 ay var inanması guc ama 7 yasından 12 yasıma kadar cenabet dolastım 7 yasında bir kızla ilişkiye girdim gusul almayı bilmiyordum 12 yaşında ogrendim aldım tövbe ettim ama 15 yaşında aynı kızla tekrar ilişkiye girdim zina oldugunu bildiğim halde nefisime şeytana yenik düştüm şimdi tövbe etsem Allah afedermi

  1. islamevim diyor ki:

   Tövbe kapısı açıktır, sen tövbe et, Allah c.c kabul eder inş…

 6. Emir diyor ki:

  Benim kolum kirildi simdi kolum alcida nasil gusul almam gerek ?

  1. islamevim diyor ki:

   Alçılı olan uvzunu mesh edersin diğer yerlerini normal şekilde yıkarsın.

 7. murat çalık diyor ki:

  hocam ben 5 yıldan beri cenabetim çok pişmanım gusul abdesti alıp allaha tevbe etsem ne olur

  1. islamevim diyor ki:

   Ne olur, tabi ki iyi olur. Başka yapılacak birşey yok zaten! Tevbe edip birdaha aynı hatayı yapmamak lazım!

 8. Ata diyor ki:

  Merhaba hocam bu gün gusül gerektiren bir durum oldu ve evde sular kesik, su soğuk alamıyorum hatta o kadar moralim bozuk ki ağladım hocam. Günah olurmu 1 gün cünüp dolaşsam günah olur mu isteksiz bir biçimde.

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, su olmadığı durumlarda teyemmüm abdesti alabilirsin. Su yoksa, suya ulaşabilecek imkanın yoksa veya suyu kullanmanda bir engel veya tehlike varsa teyemmüm alabilirsin.

 9. Ali diyor ki:

  İyi günler hocam rüya yoluyla cünüp kaldım namaz kılmıyorum günah olurmu.???

  1. islamevim diyor ki:

   İyi günler, günahtır kardeşim!

 10. elif diyor ki:

  Ben gusül abdesti alırken bir yeri yıkamayı unuttum sonradan hatırladım ama hatırladıktan hemen sonra kuru yeri yıkamadım aradan 40 dakika falan geçtikten sonra yıkadım gusül abdestim geçerli olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Bir kimse guslettikten sonra ağzını veya burnunu yıkamadığını veya bedeninden bir yerin kuru kaldığını anlarsa, yeniden gusletmesi gerekmez; yalnız o yerleri yıkaması yeter. Bu arada farz bir namaz kılmışsa onu tekrar kılması gerekir.

 11. Ss diyor ki:

  İki vakit arası gusül alamaz isem teyemmüm imkanım yoksa çok pismansam ne yapacağım hocam.

  1. islamevim diyor ki:

   Tevbe edip birdaha aynı hatayı yapmayacaksın! Allah c.c nün tevbe kapısı açıktır.

 12. veli diyor ki:

  Hocam 1 damla meni sıvısı geldi güsül gerekir mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Meni geldiyse gusül gerekir kardeşim, bir damlada olsa farketmez. Gusül alır temizlenirsin.

   1. mümin kardeş diyor ki:

    hocam lütfen bana ALLAH rızası için yardım edin son 1,5 yıldır gusulsüz geziyorum ama bu 1,5 yıldır hep gusullu olmaya çalışıyıyorum ama nefsime hakim olamayıp hep guslumu bozuyorum hocam lütfen bana yardım edin.namazlarımı kılamıyorum hocam çok zor durumdayım 14 yasıma geldım hala bu yuzden namaz kılamıyorum. en az gunde 5 kez o pis sıvıyı nefsime hakim olamayıp kendi isteğimle çıkartıyorum hocam acil yardım edin bana.

    1. islamevim diyor ki:

     Kardeşim ne yaparsan kendine yaparsın. Bak şu anda kendi nefsine zulum ediyorsun.Tek çare nefsine hakim olmak, aklını başka şeylerle meşgul et. Namaz kötülüklerden korur. Mutlaka namaza başlaman lazım.

 13. ffhjhbf diyor ki:

  hocam 2 yıldır cunub dolastım vede neredeyse her gün masturbasyon yapiyordum ama gusul diye bir sey oldugunu bilmiyordum cok pismanim ne yapmam gerekir

  1. islamevim diyor ki:

   Tevbe istiğfat et, birdaha aynı hataya düşme. Müslüman cünüp dolaşmaz!!!

 14. Ahmet diyor ki:

  Hocam emin degilim ama 1 sene once 6. Sinifta kaydirakta kuyruk olusturmus kayiyorduk art bir niyet olmadan sonra bir islaklik hissettim sonra tuvalete gittim islaklik olup olmadigini hatirlamiyorum sonra cisimi yaptim sanki tuvaletimi tutmusum gibi akiyordu bende tuvaletim varmis demistim o zaman birsey bilmiyordum simdi bile ihtilam gecirmedim ama supheleniyorum acaba cunup olmusmuyumdur diye lutfen cevap verin

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim ben nerden bileyim cünüp olmuşmusun, sen kendin bileceksin!!! Farzet ki böyle bir durumda istemeden de olsa cünüp oldun. GUSÜL ABDESTİ alırsın olur biter…

 15. Yok diyor ki:

  Merhaba hocam ben bu islere 11 yasinda basladim ve 4 yil falan oldu arasira gusul abdesti aliyorum ama gusul abdestini almayi bilmiyorum ve ergenlige gireliden beri cunubum ara sira ailemden yardim alarak abdest aliyorum ama ertesi sabah abdestim gidiyor abdesti bilmedigim icin gunaha girmismiyimdir cok pismanim hala bilmiyorum hala cunupum lutfen yardim..

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, cünüpsen gusül abdesti al temizlen, tevbe istiğfar et bir daha aynı hataları yapma. Alttaki linkte gusül abdesti nasıl alınır ayrıntılı olarak yazıyor. Oku ve öğren hemen gusülünü al. Gusül abdesti insana ömür boyu lazım, müslüman cünüp dolaşmaz. Hata edip dolaştıysa bile tevbesini eder, gusülünü alır temizlenir.

 16. abc diyor ki:

  Selemun aleykum hocam cunup olduktan sonra yanı mezi geldikten sonra küçük tuvaletimi yapmadan gusül akşam kabul olurmu.

  1. islamevim diyor ki:

   Akacak birşey kalmadığna eminsen alabilirsin.

 17. baran diyor ki:

  Hocam selamın aleyküm hocam ben gusülden önce namaz abdesti alıyorum ardından gusle geçiyorum niyet ediyorum besmele çekiyorum ardından avret yerlerini yıkıyorum sonra ağza ve burna 3 defa su verdikten sonra tüm vücüdu yıkıyorum bu abdest geçerli olurmu birde ben guslü alırken ezan okundu günah mıdır?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim.Gusulün geçerli olur. Yanlız namaz abdestini başta değil sonra alman gerek. Alttaki linki tıkla ve oraytı oku. Ayrıntılar orada yazıyor. Gusül alırken ezan okunması günah değildir.
   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 18. .... diyor ki:

  Hocam benim sevgilim yok kızlar benden kaçıyor resmen 2 gün konuşan kız 3 gün benimle konuşmuyor neden konusmuyosun dediğimde canım istemiyor diyor cenabetlikle alakası var mı bunun.

  1. islamevim diyor ki:

   Müslüman cünüp dolaşmaz kardeşim!

 19. asdfghjk diyor ki:

  Abi ben misafirlikte ihtilam oldum. Ama şevhetle meni olmamış ama Mezi vardı heralde çünkü ıslaktı. Gusül alamam çünkü yanlış düşünülmesinden korkuyorum. Abi niyet edip elimi ağzımi burnunu yıkayıp sol kolumla sağ kolumu yıkamak yerine bir bez parçasıyla her yerimi silsem. Kabul olur mu abi noluryardım et.

  1. islamevim diyor ki:

   Vucudunun her yerini bu şekilde ıslatabilirsen olur. Bu yıkanmaktan daha zor. Sen en iyisi ev sahibine banyo ihtiyacın olduğunu söyle gusülünü al.

 20. Yunus diyor ki:

  Hocam misafirlikteyim sabaha karşı cunup oldum (rüyadan) kiyafetim yok, donum ıslak ,gusül abdesti alamıyorum utanıyorum ne yapmalıyım teyemmüm abdestini almaliyim

  1. islamevim diyor ki:

   Teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır. Hangi sebeple olursa olsun gusül abdesti alınması gerekiyorsa gusül alınmalıdır. Bu imkân varken sadece abdest alınmaz, teyemmüm edilmez.

   Bundan başka, misafirlikte ihtilam olan bir insan gusül almaktan çekiniyorsa, teyemmüm edebileceğini söyleyenler de vardır. Çünkü bu durum hükmen suyun olmadığı anlamına gelir şeklinde yorumluyorlar. Ben her iki görüşü de aktardım. Artık ne yapacağın kendine kalmış. Allah c.c en doğrusunu bilendir.

   Kendinizi lüzumsuz sıkıntılara sokmamanız gerekir. Bundan 20-25 sene öncesine anne-baba, çocuk-gelin, görümce-kayın herkes bir arada ve aynı evde yaşardı. Banyolar ortaktı ve üstelik sıcak su için ne zahmetler çekilirdi. Ama her şeye rağmen hayat devam etti ve bu günlere gelindi. Bu tür şeylerin utanması olmaz.

 21. ugurh diyor ki:

  Merhaba boy abdesti alcam ama dudağım uçukladi balon gibi birsey oldu içi hava dolu bu abdest almami etkilermi abdest alabilirmiyim

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, etkilemez kardeşim.

 22. emine diyor ki:

  Merhaba, okuduklarımdan cevap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Gusül abdesti almayan birisinin yaptığını yemek haram mıdır? Veya günahı var mıdır? Teşekkürler simdiden

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, gusül abdesti almayan biri derken müslüman olmayan birini kastediyorsunuz herhalde. Müslüman olmayanların da evinde yenilip içilebilir. Yeter ki yenilen içilen şey helal olsun. Bir de bu ilişki sizi, dininiz hususunda gevşemeye götürmesin.

 23. mert ak diyor ki:

  merhaba cünüp dolaşan insanların başına gerçekten kötü olaylar gelir mi? yoksa olaylar normal mi devam eder örneğin 1 ay cünüp kalan birinin

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba böyle bir kural ve kaide yok. Müslüman cünüp dolaşmaz!

  2. Yılmaz diyor ki:

   Günah kardeşim maksimum 1 gün sonrası günah en kısa zamanda abdest alman lazım imkanın yoksa googleye teyemmum abdesti yaz teyemmum abdesti al ama namaz abdestini bozan herşey teyemmumude bozar

 24. isimsiz diyor ki:

  Ben gusul aldim ama tırnağımda parlatıcı(oje) oldunu unutmustum tekrar alıcam gusulsuz gecirdiğim gunlerde gunah islemis olurmuyum.

  1. islamevim diyor ki:

   Tevbe istiğfar edersin, af dilersin. Birdaha özen gösterirsin Allah c.c nün Rahmet ve Merhameti sonsuzdur.

 25. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm boy abdesti alırken bir dua etmek ya da bir dilek bir düşünce geçirmek boy abdestini etkilermi
  2-küçük nokta kadar bir yara yara izi var elimde bu sebepten boy abdesti alamıyorum 4 gün oldu çizdirdim parmağımı hani oraya kaplamıştı oraya su gitmez gibi düşünüyorum
  3- bide elimde terden bozuk paranın yeşil rengi çıkmış buda boy abdestini etkilermi

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam hiçbiri gusül abdestini etkilemez.

 26. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm boy abdesti alırken ben gözüme gözümün içinede su tutuyorum bu boy abdestimi etkilermi yanlış bir hareket mi yapıyorum boy abdestimi tekrarlamama gerek var mı acaba

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam Hiçbiri etkilemez

 27. Mert diyor ki:

  Selamunaleküm boy abdesti için ölçü iki namaz arasındaki vakittir diyor ne anlama geliyor ben hiç anlamıyorum ben namaz kılmıyorum bunla ilgisi varmı namaz kılanlar için mi bu zaman dilimi yoksa herkes için mi geçerli bu süreyi kaçırsak boy abdestimiz kabul yani geçerli olmaz mı yoksa geçerli olması için 2 namaz arası vaktinde mi boy abdesti almam lazım lütfen bana yardımcı olun çok büyük bir yükten kurtarmış olursunuz çünkü hiç bir şekilde soruma hiç bir sitede cevap bulamdım şimdiden ALLAH razı olsun

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam en kısa sürede gusül abdesti almak lazım. Müslüman uzun süre cünüp dolaşmamalı. Yani namaz vaktini cünüplük nedeniyle kaçırmamalı. İki namaz arasında mutlaka gusül almak, namazı kaçırmamak için yapılması gereklidir. Yani cünüp olmak sebebiyle namazı kaçırmayın diyoruz.

 28. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm isteyerek 2 kez elle boşalma olsa
  Boy abdestide 2 defamı almamız gerekir şimdiden ALLAH razı olsun vakit ayırıp cevap verip bizi aydınlattığınız için

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam 1 defa alman yeterlidir.

 29. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm hocam boy abdesti alırken bile bile ya da bilmeden su ağzımıza kaçırmak abdesti etkilermi bide boy abdesti alırken boynumu çıtlattım acaba buda etkilermi abdestimi şimdiden allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam bunlar boy abdestini etkilemz kardeşim.

 30. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm hocam kıyafetlerimi çamaşır makinesine atıp boy abdesti almaya banyoya girdim boy abdesti aldıktan sonra çıktım kıyafetler yıkandı ama ben ıslak giydim kurusun diye asmadım acaba benim boy abdestimi etkilermi tekrardan almam gerekirmi

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, Çamaşırı ıslak giymekle gusülün bir alakası yoktur kardeşim. Boy abdestini doğru aldıysan tekrarlamana gerek yok.

 31. Muammer diyor ki:

  Allah razı olsun hocam verdiğiniz bilgiler çok faydalı rabbim ecrini versin inşallah…

 32. emre diyor ki:

  evebeyinler konusunda beni rahatlattın allah razı olosun ağabi

 33. Seda diyor ki:

  Herşey o kadar iyi acıklamışsınız ki hocam sorular ve cvpları okumam bile bilgilenmeme yetti .. Allah razı olsun. Sayenizde dinimizi daha iyi öğreniyoruz

 34. Erhan diyor ki:

  Hocam namaz abdesti yüzden sonra başı mesh et diyor ama boy abdesti namaz abdesti sonra baş ve omuzlarına diyor tam anlamadim.

  1. islamevim diyor ki:

   Boy abdesti ve namaz abdesti ayrı şeylerdir. linkteki yazıyı dikkatle okursan boy abdesti nasıl alınır ayrıntıları ile yazıyor.
   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 35. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm benim aklıma takılan bazı sorular var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden ALLAH razı olsun. 1-ben gece 12 yi geçiyordu isteyerek cünüp oldum öğlen 1.30 civarı gibi boy abdesti aldım ama iki namaz arası boy abdesti alman lazım diyorlar o namaz kılanlar için mi geçerli ben namaz kılmıyorum şimdi benim boy abdestim geçerli olmadı mı cünüpmüyüm tekrar boy abdestim almam mı gerek. 2-boy abdesti alırken kulağıma kulak içine kulak arkasına su tutuyorum bu abdestimi etkilermi yanlış mı yapıyorum acaba. 3- boy abdestiyle gusül abdesti aynı mı oluyor. Teşekkür ederim.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim.
   1- Boy abdestin geçerlidir.
   2- Etkilemz.
   3- Boy abdesti ve gusül abdesti aynı anlama gelir.

 36. Mert diyor ki:

  Ben gece mastürbasyon yaptım öğleden sonra boy abdesti aldım şuan ben cünüpmüyüm iki namaz arası felan diyorlar kafam karıştı

  1. islamevim diyor ki:

   Boy abdesti aldıysan cünüp değilsin.

 37. srfehrs diyor ki:

  Merhaba. Ben 22 yaşındayım şu anda evliyim ve hamileyim. 15-16 yaşlarımdayken lisede uzun süreli ve evlenmeyi düsündügüm kişi ile 3-4 günde 5-6 defa ters ilişki yaşadım. Ama o zaman bu kadar günah oldugunu bilmiyordum. Erkek arkadasım kızlıgma zarar gelmemesi icin ikna etti. Dedğim gibi o zamanlar aklım bukadar başımda değildi. Erkek arkadasımda benimle yaşıttı. Küçüktük yani. Şimdi cok pişmanm bu konuda bilgi sahibi oldum. Asla birdaha yaşamadm ve tövbe ettm. Anca suan o ters ilişki yaşadgm kişiyle değil başkası ile evliym. Evlendğimde kız oldugum icin esim kimseyle birsey yaşamadıgmı düsğnüyor. Hatta eşimde ters ilişki istiyor zaman zaman. Ama ben günahı, dinden cıkılacagnı bildiğim icin asla kabul etmedim günahnıda esime anlattm ve yaşamadık birsey. Eskiden yaşadığım ilişkiden eşimin haberi yok. Bilse bana olan güveni sarsılır. Evliliğimiz bitebilir bile. Vicdan azabı cekiyorum. Eşime söylemem gerekiyormu islama göre.? Ve eskiden yaşadıgım ilişkiden dolayı tövbe ettim, asla birdaha yaşamdm. ALLAHIM beni affeder mi:( ne olur acil cevap hocam.. şimdiden Allah razi olsun. ..

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim.
   İslam fıtrat dinidir. İslam’da insanın günah işleyebileceği kabul edilmiş ve bundan korunma ve kurtulma yolları insana öğretilmiştir.
   Yapılan kötülükten, işlenen günah ve kabahatten kurtulup manevi kirlerden temizlenme yolu tövbedir. Tevbe ile insan, yapmış olduğu günah ve kusurlar dan kurtulup o günah ve hataları hiç yapmamış gibi tertemiz olur.

   Nitekim bu hususta Peygamber Efendimiz,“Günahtan tam dönen ve tövbe eden,o günahı hiç işlememiş gibidir.”(İbn Mace) buyurur.
   Efendimiz (s.a.v.), nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucu’ edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir.”(Ahmed b.Hanbel,Musned) şeklinde tanımlamıştır.

   Yüce Allah kullarını tövbeye çağırmakta ve şöyle buyurmaktadır:

   “Ey muminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki, felaha edesiniz.” (Nur,31)

   Başka bir ayette ise Yüce Allah (c.c.), Peygamberine şöyle buyurur:
   “De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53)

   Eşine geçmişte yaşadıklarını söylemek evliliği tehlikeye düşürebilir. Oysa dinimiz evliliği kurtarmak için gerekirse yalan söylemeye bile ruhsat vermiştir. Üstelik eş böyle bir soru sormamış sonuç olarak (yalan) cevab verilmemiştir.
   Evlenmeden önce bu konu gündeme gelmiş olsaydı bile kişi bunları karşı tarafa anlatmak zorunda değildir. Bunların anlatılması aile içi problem doğurabilir. Hatta kişinin günahlarını saklaması daha iyidir. Ancak evlenilecek olan kimse sorduğunda yalan söylememek gerekir. Yani sorulmamışsa susmak haram olmaz. Fakat soruldu ise olduğu gibi anlatmak gerekir.

   Kişi buna rağmen ben bunu kullanmayacağım , yalan söylemek istemiyorum, ya da evlenmeden başıma gelen ve benim bildiğim bu durumu eşime de söylemek istiyorum da diyebilir.

   Sonuç olarak bu hatanın karşılığında, ömür boyu vicdan azabı çekeceksin, bundan kurtuluş yok. Bu yanlışı söylemek evliliği bozabilir. Sorulmadığı müddetçe söylememekte fayda var. Yapılacak en iyi şey bu günahın bağışlanmasına vesile olabilecek salih ameller işlemek, Allah’a yaklaşmak, tevbe, istiğfar etmektir.

 38. Musa diyor ki:

  Ben gusül abdestini bana öğrettikleri kadar biliyordum, yani ayrıntılı değil. Banyoya giriyordum önce niyet sonra 3 ağza, 3 burna sonra komple vücudu yıkıyordum. abdest almiyorum, şöyle ki avret yerlerinide önceden yıkamiyordum bunu bu gün öğrendim gusülün asıl alınışını. Bide bu dedigim gibi gusül alıp oruç tutuyordum, arada bazende namaz kılıyordum bunlar kabul olur mu? Şöyle birsey daha var ki avret yerleri kapatmadan gusül aliyordum, kıbleye dönünce gusül geçersizmi oluyor. Bazende banyoda gusülde konuşuyodum, adam akıllı ayrıntılı bakmak aklıma gelmedi bana acil cevap gerek … simdiden Allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Musa kardeşim, gusül abdestini sünnetlerini yerine getirerek veya sadece farzlarına uyarak alabilirsin… Her ikisi de geçerlidir. Sen farzlarına uygun olarak almışsın şimdiye kadar. Bundan sonra sünnetlerine de uyarak alabilirsin. Şimdiye kadar aldığın gusül geçerlidir merak etme. Bundan sonra önce avret yerlerinde bir tortu, kir varsa onları yıkarsın sonra aynı aldığın gibi devam edersin. Normal namaz abdesti de alırsan sünnete uymuş olursun daha iyi olur. Yıkandığın alan çok büyükse avret yerini kapatmak daha iyi olur edeptendir. Duşa kabin gibi bir yerde yıkanıyorsan avret yerini kapatmak şart değil. Tabi kıbleye karşı durup yıkanmamak lazım, buna dikkat edersin yanını dönersin kıbleye, gusül alırsan konuşmasan daha iyi olur. Sonuç olarak şimdiye kadar aldığın gusül abdesti geçerli olmuştur inş. Bundan sonra küçük ayrıntılara da dikkat ederek alırsın… Alttaki linkte ayrıntılı şekilde anlatılıyor, orayı okursan kafandaki sorulara cevap bulabilirsin.
   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 39. X diyor ki:

  Hocam ters ilişkinin günahi nedir ve bu günahdan nasil kurtulabiliriz ömür boyu cenabet kalma falan var mi??

  1. islamevim diyor ki:

   Ters ilişki haramdır, günahtır. Ama bunun cezasını ne şekilde görürsün onu biz bilemeyiz. Tevbe et ve birdaha aynı şeyi yapma. Umulur ki, bağışlanırsın. Hatta tevbe eder birdaha aynı şeyi yapmazsan. Rahmeti bol Rabbim, günahını sevaba bile çevirebilir. Amma kesin tevbe edecek, pişmanlıkla af dileyecek ve birdaha aynı hatayı yapmayacaksın. Ömür boyu cenabet kalma diye birşey yok.

 40. Yavuz diyor ki:

  hocam ben şimdi Ramazan Ayında yatsı namazından sonra bilerek elle cünüp olursam günah olurmu Teşekkürler.

  1. islamevim diyor ki:

   Sadece Ramazan’da değil herzaman için doğru bir davranış değildir. Sonuçta günahtır. Sana kimse yap, günah değildir demez herhalde.

 41. gokhan diyor ki:

  Abi ramazanda oruçlu iken bile bile cünüp oldum ve 3 gün böyle oruç tuttum günahım nedir

  1. islamevim diyor ki:

   Günahının ne olduğunu Allah bilir. Biz bilemeyiz ki. Yanlış bir iş yapmışsın, tövbe et bir daha aynı şeyi tekrarlamazsan. Affedilmeyi ümit edersin.

 42. gokhan diyor ki:

  Hocam oruclu cunup oldum ondan sonra 3 gün oruç tuttum gusül abdesti almadan ama ailemden utandım hep banyoya giriyorsun demelerinden korktum

  1. islamevim diyor ki:

   Allah affetsin, en kısa zamanda gusül abdestini alman gerekli.

 43. ayse diyor ki:

  gece abdest alamadım uyumus kalmısım 4gıbı uyandım abdest aldım orucum kabul olurmu

  1. islamevim diyor ki:

   Zorunlu hallerde oruca gusül abdesti olmadan başlamaya izin vardır. En kısa zamanda abdest almak gerekir.

 44. Garip diyor ki:

  Selamin Aleyküm hocam, cünüplügünden emin olmayan bir kişi kuran okursa ve oruc tutrasa hükmü ne olur? Birde oruca cünüp başlanıp sonradan abdest alınırsa bunun hükmü nedir?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, temiz olmadan ve abdestsiz kuran okunmaz. Gusül abdestin olduğundan emin değilsen okumayacaksın, abdest alıp öyle okuyacaksın. Buna rağmen okumuşsan, tevbe istiğfar edersin, bu günahtan dolayı Affı sonsuz olan Allah c.c nün merhametine sığınırsın ve birdaha aynı hataya düşmezsin. Çok mecbur kalmışsan mesela imsak vaktine yakın cünüp olmuşsan ve gusül abdesti almaya imkanın yoksa orucuna niyet edersin, oruca başlarsın fakat en kısa zamanda abdestini alırsın.

 45. ayse diyor ki:

  Hocam merhaba ben cünüpüm ama şartlar dolayısıyla abdest alamıyorum, yarinda oruç tutmam lazim ne yapayım.

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, o kadar zor durumdaysan hiç olmazsa teyemmüm abdesti al, onu da yapamazsan… artık Allah affetsin diyerek orucuna devam et.

 46. Ozgur diyor ki:

  selam hocam isyerimde sahurdan sonra uyuyakalmisim ve bu arada ruyamda cunup oldum hemen farkettim ama isyerimden 8 de ciktim eve gelir gelmez abdest aldim orucum yabana gitmez dimi

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, orucun geçerlidir inşALLAH. YABANA GİTMEZ MERAK ETME…

 47. ismail diyor ki:

  Hocam orucluyken elle cunup oldum. Şafii mezhebindenim. Şafii mezhebine göre oruç bozmanin kefareti 1 gun mu

  1. islamevim diyor ki:

   Şafiyi taklit ediyorsan öyle olduğu söyleniyor. Yine de şafi ilmihalini incelemekte fayda var. Şafi olmadığım için tam ayrıntıları bilemiyorum.

 48. mert diyor ki:

  Hocam çok kötü durumdayız yani artık gerçekten gücümüz kalmadı ve dolaysıyla kasti olarak cenabet kaldık ama ve hemen güsül aldık orucumuz bozulur mu ?

  1. islamevim diyor ki:

   Bozuldu tabi kaza etmen gerekir.

 49. mert diyor ki:

  Orucluyken (kendi kendime ,bilerek ) cunup oldum orucum bozulur mu veya kefaret gereKtirir mi

  1. islamevim diyor ki:

   Orucun bozulur, orucunu kaza etmen gerekir.

 50. bosver diyor ki:

  Hepsi aynı soruyu soruyor ya hocayı cileden cıkaracaksınız Allah sabır versin hocam

 51. murat diyor ki:

  gusülde vucudumuzun her yerini yikayabilirmiyiz

  1. islamevim diyor ki:

   Gusülde vucudun heryerini yıkayabilirsin

 52. rumet diyor ki:

  hocam ben cünübüm hep cünüp oluyorum bazen usül abdesti alamıyorum günah mıdır

  1. islamevim diyor ki:

   Günahtır kardeşim, müslüman cünüp dolaşmaz!

 53. Vatan diyor ki:

  Hocam ben 4 yildr cunupum cehennem garanti midir yoksa geri donus var mi

  1. islamevim diyor ki:

   Hemen gusül abdesti alıp tevbe edersen ümitli olabilirsin. Günahın ne kadar büyük olursa olsun, Allah c.c nün Rahmeti daha büyüktür. Allah c.c sonsuz merhamet sahibidir, dilerse büyük günahlarını bile sevaba çeririr. Yeter ki sen pişman olup kapısına git.

   Tevbe edenin günahları affolur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
   (Tevbe eden, günah işlememiş gibi olur.) [İbni Mace]

   Tekrar günah işlerim korkusu ile tevbeden vazgeçmemelidir! Günahkâr bir kul, tevbe edince, Cenab-ı Hak, hem o kulunun günahlarını affeder, hem de kulu tevbe ettiği için sevinir. İki hadis-i şerif meali:
   (Çölde devesini kaybedip sonra bulan kimsenin sevinmesinden çok, Allahü teâlâ, kulunun tevbe etmesine sevinir.) [Buhari]

   (Allahü teâlâ, tevbe edenin tevbesinden dolayı, susamış kimsenin, suya kavuşmasından, çocuğu olmayanın çocuk sahibi olmasından ve bir şey kaybedenin o yitiğini bulmasından daha çok sevinir. Her kim içten ve bir daha günaha dönmemek üzere Allah’a tevbe ederse, Allah da onun günahlarını yazan iki meleğe, kendi organlarına ve günah işlediği yere, bütün bunlara günahlarını unutturur.) [Ebu-l-Abbas] (Allahü teâlâ, herkese unutturunca günah işlediğine şahit kalmaz.)

   Ne büyük lütuf ve ihsan. Biz günahımıza pişman olunca, Cenab-ı Hak seviniyor. Bir âyet meali de şöyledir:
   (Ey müminler, Allah’a tevbe edin ki kurtuluşa eresiniz.) [Nur 31]

 54. Murat diyor ki:

  Hocam oncelikle allah sizden razi olsun size bir sorum olacakti. Ben gece yatsi ve sabah namazi arasinda cunup oldum ama saat sabah 10 a kadar abdest alma ihtimalim olmadi, annemden utandim alamadim ve sabah kalktigimda aldim. Allah’im gusul abdestimi 1 defa da kabul eder mi?

  1. islamevim diyor ki:

   ALLAH CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN KARDEŞİM. Pişman olup aynı şeyi bir daha tekrar etmezsek umutlu olabiliriz. Allah c.c Rahmet ve Merhamet sahibidir.

 55. abc123 diyor ki:

  Cenabet iken tövbe edilirmi edildiyse kabul olur mu

  1. islamevim diyor ki:

   Gusül abdesti alınır sonra tevbe edilir.

   1. abc123 diyor ki:

    Peki tevbe edildiyse kabul olurmu ?

    1. islamevim diyor ki:

     Tevbeleri kabul edecek olan Allah’dır. Biz Allah c.c nün koyduğu çizgiler içinde hareket edersek tevbemizin kabul olmasını ümit ederiz. Tevbe kabul oldu mu, olmadı mı diye biz kesin hüküm veremeyiz.

     1. Yok diyor ki:

      Hocam elle meni geldi ama uykuda gelmedi. Ben ergenliğe girmişmiyim

     2. islamevim diyor ki:

      Ergenliğe ermişsin, gusülsüz dolaşma. Müslüman gusülsüz dolaşmaz!

 56. meraba diyor ki:

  ramazanda cünüp gezmek günah mı ? kadınlara bakmak günah mı ?

  1. islamevim diyor ki:

   Sadece ramazanda değil! Söylediklerini yapmak herzaman günaha girme sebebidir. Ancak bunların günahı ramazanda daha fazla olur mu dersen; Mübarek günleri günah işleyerek geçirmek büyük kayıptır diyebiliriz.

 57. arda diyor ki:

  merhaba ben cünüpken banyoya 4-5 gün içerisinde giriyorum büyük tuvaletim gelmeden banyoya giremiyorum banyoya girdiğimde ise gusül + abdest almıyorum ama heryerimi iyice temizliyorum günahmıdır ?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, gusül abdesti olmadan, cünüp dolaşmak günahtır. Sen istediğin kadar yere yat-kalk namaz yerine geçer mi? O zaman sadece temizlenmek de gusül yerine geçmez. Sen yıkanıyorsun, gusül almıyorsun. Hristiyanda aynı şeyi yepıyor. Sen müslümansan gusül abdesti almak zorundasın. Müslüman cünüp dolaşmaz!

 58. sinan diyor ki:

  Selamünaleyküm Gusül abdesti nasıl alınır diye soracaktim.
  Abi senden öğreneceğimiz çok yararlı bilgi var bide ölüm hakkında biraz bilgi verirmisin.

 59. mehmet diyor ki:

  Cünüpken kuran süreleri okunabilir mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüpken Kur’an sureleri OKUNMAZ!

 60. ahmet diyor ki:

  Arkadaslar benm kolum kırıldı sabah sadece izledim mezi aktı eger normal meni akarsa abdest alamazsam günah olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim, mezi-meni nedir biliyorsun da. Cünüp olunca abdest almazsan günah olacağını bilmiyor musun? Tabi ki günahtır. Müslüman cünüp dolaşmaz.

   1. ahmet diyor ki:

    Ama kardeş kolum kırık duş alma sansım yok kendimi tatmin etmek amacıyla izledim onda da mezi aktı, cünüpmüyüm o zaman? Bide mezi aktıgında cunüb olunur mu?

    1. islamevim diyor ki:

     Şehvetle meni gelirse cünüplük olur. Şehvetle gelen meni hariç, hiç biri guslü gerektirmez. Cünüplük olursa kolum kırık gusül alamam diye mazeret olmaz. Herşeyin bir usulü vardır. Araştırır öğrenirsin. Kolum kırık, bacağım kırık ben gusül alamam diye bir şey yok. Cünüp olunca en kısa zamanda yıkanmak lazım.

     1. Işını vermek istemeyen kişi diyor ki:

      Abi benim meni akıyor izlediğim zaman ama yavaş yavaş hızlıca yerinden kopup çıkmıyor o zamanda cünüp olurmuyuz?

     2. islamevim diyor ki:

      Evet gusül abdesi alman lazım.

 61. melek diyor ki:

  Selamın aleyküm abi benim bir sorum olacak. Eşim çok cenabet geziyor akşamdan banyoya girmiyor sabahta o şekilde işe gidiyor. Akşam geldiğinde giriyor banyoya 5 senelik evliyiz ne yaptıysam bu aliskanligindan vazgeciremedim benm ne yapmam gerekiyor ne olur birşey soyleyin bana.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, kendini bilmeyen insana ne söyleyelim. Cezasını çekecektir mutlaka. Eşinize bu konuyla ilgili yazıları okutmaya çalışın. İşlerinin rast gitmeyeceğini söyleyin. Bu yüzden başına felaketler gelebilir diyin. Biraz korkutmaya çalışın. Gerçi 5 yıllık evli insan gusülsüz dolaşıyorsa mutlaka sorunlu biridir. Her nekadar düzeltmek zor olsada yinede zaman zaman bu konuyu dile getirin. Sevabı size olur.

 62. akın diyor ki:

  Abi ben bu gün aşı oldum sonra dayanamayıp kendimi tatmin yaptım ama annem aşı oldum diye banyo yapmama izin vermiyor. En az 3 gün yıkanmamalıymışım.Teyemmüm içinde mahellede temiz toprak yok saksıdakilerde ıslak teyemmümde alamıyorum. Ne yapmalıyım çok günah yazılır mı ?

  1. islamevim diyor ki:

   Tabiki günah olur! Bit tuğla parçası, kireç boyalı duvar v.s de olur teyemmüm için.

 63. mehmet diyor ki:

  Ben cünüp oldum fakat yarın sabaha kadar alma imkanım yok ne yapıcam mecburum.

  1. islamevim diyor ki:

   Teyemmüm al o zaman. İlk fırsatta da gusül alman lazım!

 64. Merhaba diyor ki:

  Merhaba
  Ben Gece 2 de dayanamayıp kendimi tatmin Yaptim. Sizin Dediginz Gibi 2 vakit arasinda Abdest Almam Gerekiyor Ama Benim Sabah Ezanindan Once Abdest Alma Sansim Yok. Sabah Ezani İle Ogle Namazi Arasinda Abdest Alabilirmiyim, Alrisam Gunah Yine de Yazilirmi?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, birdaha aynı şeyi yapmasan iyi olur. İlk fırsatta gusül almak gerekir. Gusülü geciktirmek günaha girmeye sebeb olur. Müslüman temiz olur. Cünüp olarak fazla zaman geçirmemeye dikkat eder. Elbette günaha girdin. Tevbe edersin, tekrar aynı yanlışı yapmazsın. Allah c.c günahları affedicidir.

 65. abdullah diyor ki:

  Banyo yapmak , gusül abdesti yerine gecermi

  1. islamevim diyor ki:

   Yere eğilip kalkmak namaz yerine geçer mi kardeşim! O zaman banyo yapmak da gusül yerine GEÇMEZ!

 66. hamit diyor ki:

  diyelim ki yurt ogrencisiyiz ve boy abdesti alamiyoruz bazi eksikler var gunah olur mu

  1. islamevim diyor ki:

   günah olur kardeşim

 67. Ahmet diyor ki:

  Selamın aleyküm hocam ilk olarak cenabet gezen birisinin çocuğu deli olur diyorlar dogrumu

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, cenabet dolaşmak doğru değildir kardeşim. Her duyduğuna inanma!!

 68. kemal diyor ki:

  abi şu an ihtiyacım var ne yapmalıyım abdest alma durumum da yok

  1. islamevim diyor ki:

   Bugün cuma, cuma vaktine kadar sürekli “Euzu billahi minecşeytanirraciym” de abdestini al doğruca cumaya git, erken git vaaz dinle. Şeytandan ve şerrinden Allah’a sığınman lazım. Sonunda kendini daha mutlu hissedeceksin.

 69. ibrahim diyor ki:

  Selamın Aleyküm ben13 yaşındayım bana günah yazılırmı cenabet dolaştığım için

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, buluğ çağına gelmişsin-akıl baliğ olmuşsun demek ki… Tabi ki günah yazılır! Abdestsiz dolaşıp günah kazanacağına, Al gusül abdestini sevap kazan. Ne zorun var cenabet geziyorsun. Müslüman öyle dolaşmaz. Kendisini yaratan, can veren, hayat veren, rızık veren Allah’dan utanır.

 70. Levent diyor ki:

  Selamun aleyküm kardeşim. Konuları çok iyi açıklamışsın kafamdaki bütün soruları giderdin Allah razı olsun.

 71. kursat diyor ki:

  Selamin aleykum hocam gusul abdesti aldigimiz suya el degerse abdest kabul olmaz diyorlar ne derece dogrudur boyle bisey varmi allah razi olsun

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim. Böyle birşey yok. Tabi elinde necaset, pislik v.s olmaması gerekir. Belki abdest alınacak suyun temiz olması gerektiğini anlatmak isteyen biri söylemiştir. Fakat suya elin değmemesi, abdestin olmaması diye bir şey yok… uydurmadır.

 72. Muhammet diyor ki:

  Selam aleyküm kardeşim, bilgilerine ihtiyacım var erkek biriyim yaşım 17 lisede okuyorum eskiden çok mastürbasyon yapıyordum, cünüp geziyordum şimdi ise umreye gidip geldim eskiden çok yaptığım için aklıma geliyor ama kendimi tutuyorum, 2 günde 1 günde 1 yapardım yapılması çok yanlışmış bunu öğrendim ama çok ihtiyaç olunca yapılmasında sakınca yokmuş bu doğru mu?
  2. Sorum Mesela çok sıkıştım yapmam lazım mastürbasyon geceden yaptım sabah kalkınca saat olmuş 9 ezan vakti girmiş ama ben 9 buçuk ta aldım gusülümü bir sakıncası varmı kardeşim senden cevapları bekliyorum şimdiden allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, zevk için değil ancak çok mecbur kalındığında (zina gibi) yanlış bir işe kalkışmamak amacıyla yapılabilir diyenler var. Vebali varsa söyleyenlerdir. Ben bu konuda böyle bir fetva veremem. Kendini tatmin etmek, alışkanlık yapan bir davranıştır. O nedenle kurtulmak lazım. Bu işi rüyalanmaya bırakmak en iyisidir.

   2. Cünüp olmuşsan namaz vakti çıkmadan gusül almak lazımdır.

 73. Hakan diyor ki:

  Hocam ben 1 hafta cünüpüm az önce banyoya girdim gusül almayı unuttum ondan sonrada girmedim kaç gün içinde gusül almalıyım birde 3 gün cünüp gezen birisi müslümanlıktan çıkar mı.

  1. islamevim diyor ki:

   Yukarıdaki yazıyı ve alttaki cevapları okursan sorularına cevap bulabilirsin.

 74. mahmut diyor ki:

  Gusul abdesti nasıl alınır abi

  1. islamevim diyor ki:

   Yazının sonunda link var kardeşim tıklasana!

 75. Taha diyor ki:

  Selamunaleykum hocam çok teşekkür ediyorum Allah Razı olsun. Şimdi hocam cünüpken attığımız her adım gunah mi oluyor yani 10 adım attiysak 10 gunahmi yazılıyor defterimize.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, günahın hesabını biz bilemeyiz, Allah c.c bilir. Bildiğimiz ve yapmamız gereken en önemli şey; cünüp olduğumuzda en kısa zamanda yıkanıp temizlenmektir, cünüplük sebebiyle namaz vakti geçirmek, namaz kılmamak günahtır. Müslüman temiz olur kardeşim yıkanıp temizlenmek fırsatı varken uzun süre cünüp dolaşmak müslümana yakışmaz.

 76. abd ullah diyor ki:

  Hocam Allah razi olsun öncelikle. Cunup iken el ve ayak tırnaklarının altına su gecmezse bir sıkıntı olur mu suyun girmesi zor ise. benim bildiğime göre cunup iken vucuttan ayrılan parça ahirette bizden şikayetçi olacakmış. Ne kadar doğru hadisi serifle veya ayetle desteklermisiniz.

  1. islamevim diyor ki:

   Allah cümlemizden razı olsun kardeşim. Tırnakların altına su geçmez zaten. Tırnakların arasını kastediyorsan; zaten ellerini ve başını yıkarken tırnakların arasını da su değer. Tırnakların fazla uzunsa kesersin veya suyun değmesine özen gösterirsin.

   Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince önce ellerini yıkamaktan başlardı, sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onIarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayakIarını yıkardı.”

 77. emre orkun diyor ki:

  Hocam bir şey sorucaktım ben 14-15 yaşlarımdayken dikkat ediyodum cenabet kalmamaya sonra bu iki senedir akşamları cenabet kalıyorum, bazen namaz vakitleri geçiriyorum hatta 2 gün kaldığım olmuştu tövbe ettim bir daha namaz vaktini geçirmeyeceğim o günahlarım silinir mi sizce hocam, şimdiden teşekkür ederim.

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c nün Rahmeti ve Merhametinden ümit kesilmez. Çünkü Rabbimiz tövbe kapısını açık bırakmıştır. Günahına pişman olup tövbe ettiysen, bir daha aynı hatayı işlememek üzere söz verdiysen rahat ol. İnşaallah affolursun.

 78. ahmet diyor ki:

  Selâmün aleyküm gusel abdesti alırken kuru yer kaldımı haberin yoksa gusul kabul olurmu acil

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, dikkat ederek, özen göstererek gusül almak lazım, her yerinin ıslandığına dikkat etmek lazım. Buna rağmen kuru bir yer kalmışsa ki, bunu zaten bilmiyorsun. O zaman Allah c.c nün merhameti sonsuzdur. Gusulün kabul olur inşaALLAH.

 79. emre diyor ki:

  Cunuplukten kurtulmak icin avret yerlerini temizledik sonra normal abdest alarak cunuplukten kurtulanabilirmiyim?

  1. islamevim diyor ki:

   Hayır kardeşim öyle şey olur mu, gusül abdesti alacaksın! Linki oku

   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

   1. Ali diyor ki:

    Ben 3 gündür gusülsüzüm bişey olurmu çok pişamanım

    1. islamevim diyor ki:

     Ya kardeşim gusül abdestinin önemi, müslümanın gusülsüz olmayacağı v.s herşey anlatılmış. Hala birşey olur mu diyorsun! Pişmansan gusül alır, tevbe edersin. Hem ceünüp dolaş hem pişmanım de… Timsah gözyaşı bunlar.

 80. murat diyor ki:

  Selamın aleyküm cünupken birilerine yemek hazırlamak doyurmak günah mıdır?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Cünüpken yemek hazırlayıp başkasını doyurmak günah değildir. Kendin de yemek yiyebilirsin günah değildir. Tabi imkan varsa önce gusül abdesti alıp her işini daha sonra yapmak takvaya daha uygun. Fakat imkan olmadıysa cünüpken yemek hazırlamak, yemek, uyumak, günlük işini yapmak v.s günah değil. Cünüplüğü uzatmamak lazım, en geç gelecek namaz vaktine kadar gusül alıp temizlenmek gerekir.

 81. Eyüp diyor ki:

  Selamün aleykum hocam, öncelikle ALLAH sizlerden razı olsun bu tür dini bilgileri paylaşip bilmeyenleri bilgilendirdiginiz icin. Hocan benim sorum şöyle, iki gündür cunupluyum yukaridaki yazida belirttiği gibi iki namaz arası diyor, hani yatsı namazı günün son namazidir ya yatsi ile sabah namazi arasinda kisacasi yatsi namazindan sonra gusul olabilirmiyiz? Bir de yikanirken bas ve omuzlardan sonra ön taraftan başlarken önden aşağıya (parmaklara) kadar sonra arkadan aşağıya (topuklara ) kadar mi? lütfen biraz acele yardim edin vesselâm…

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Allah cümlemizden razı olsun. Yatsı namazından sonra gusül abdesti alabilirsin. Gusül abdestinin zamanı olmaz, ne zaman gerekirse yani cünüp olduğun zaman mümkünse hemen yıkanıp abdestini almalısın. Fakat imkanın olmadıysa en çok iki namaz arası dediğimiz şekilde, sabah namazından sonra cunup olmuşsan en geç öğlen namazına kadar, öğlen namazının vaktinden sonra olmuşsan, en geç ikindi vaktine kadar gibi. Burada amaç cünüp olmak nedeniyle vakit namazını kaçırmamaktır. Gusül abdestinde esas olan cünüp olduğunda geciktirmeden abdestini alıp temizlenmektir. Yıkanırken suyu istediğin gibi dökebilirsin mahsuru olmaz. Mühim olan bütün vucudunun ıslanmış olması, her noktasına mutlaka su değmiş olmasıdır. Vesselam…

 82. furkan diyor ki:

  Ben. İlişkiye. Girdim 4 gün cünuplu gezdim. Ne. Olur… Bide bu hangi namaz. Vaktine kadar almamız. Gerek. Cünübu

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüp gezdinse ne olur? Bir sürü günaha girdin. Birdaha aynı hataya düşme. Namaz 5 vakittir. İki vakit namaz arasında gusül abdestini almak gerekir. Sabah-öğlen öğlen-ikindi v.s

 83. Serhat diyor ki:

  ALLAH Razı olsun kardeşim.

 84. ahmet diyor ki:

  Abicim cok ama cok teşekkür ederim sayenizde cok şey ögrendim

  1. ahmet diyor ki:

   Allah senden razı olsun abim bir daha yapmicaz inşallah allah cümlemizin yardimcisi olsun

 85. uğur diyor ki:

  ne kadar namaz vaktini cünüp geçirirsen o kadar kaza namazı alman gerek

 86. Ahmet diyor ki:

  Selamun aleykum abi sana birkaç sorum var uzun sure cunup gezdim fakat bazen öyle oluyor ki kendim gusül alip namaz kiliyorum tövbe ediyorum ertesi gün ben farklı oluyorum tekrar günahkar oluyorum ve cunup gezdigim sure içinde kendi 4 kiz arkadaslarmla flört anlamında ilişki kurdum ve sonu ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi simdi ise Kiz arkadasimi gerçekten çok seviyorum ve ailesi yüzünden bitme durumu olabilir ben şuan abdestliyim ve tövbe ettim sana 2 sorum var abi

  1- 15 kere falan tövbe ettim ama sonradan tekrar bozuldum Simdi ki tövbe mi Allah kabul eder mi
  2- Cunup gezdigim surede 4 kiz arkadasimin ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi cünüpluk ile alakasi varmi dir ? Güzel bir kul olsam Kiz arkadasimla geleceğe yönlebilir miiyim
  Teşekkürler

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam Ahmet, sorduğun soruların cevabını bir kul olarak biz bilemeyiz ki! Allah’ın affından ümit kesilmez, tevbe etmeyi, af dilemeyi de oyuncak haline getirmemek lazım.
   İşlediğimiz büyük/küçük günahlardan arınmak için tövbeden, Allah korkusunu tatmaktan, Allah’a sığınmaktan ve Allah yolunda bulunmaya devam etmekten başka çaremiz yoktur. Müslüman temiz olur, cünüp dolaşmak zaruret harici uygun değildir. Unutma vicdanını rahatsız eden her şey yanlıştır…

   1. erka diyor ki:

    Benim kolum kesik, dikişli ondan gusul alamıyorum birsey olur mu ne yapmaliyim?

    1. islamevim diyor ki:

     Dikişli olan bölgeyi streç naylonla sararsın, dikkatli bir şekilde gusul abdestini alabilirsin. Dikişli kısıma sadece ıslak elinle mesh edersin. Yaran bunlara müsade etmiyorsa gusul niyetine teyemmüm alabilirsin.

 87. Aslan diyor ki:

  Abicim ben acil konusucam nasil olduysa 10 yasimda falan bu işlere basladim ve abdesti bilmiyordum, 4 yıl öyle gusulsuz gezdim sonra abdesti öğrendim fakat eve gelince gusulumu alir ertesi sabaha kadar tutabiliyorum, nefsine engel olamiyorum gün geliyor ramazanda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. 4 günde bir gusül aliyorum 3 gün cunup geziyorum abicim çok pişman oluyorum ama gencim ne yapayim okul bos olduğu zaman okulda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. Bizim okuldaki kuşlar baya acikta ama keşke yapmasaydim yukarıda YAZDIKLARIMI hala gecerli ne yapabilirim abicim lütfen yardimci olun bana

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim, ÇARE’de sensin ÇARESİZ’de sensin… Senin içinde bulunduğun durum bir hastalık halini almış. Bir hapı yok ki! iç kurtul… Tek yol nefsinle mücadele etmendir. Düşüncelerini başka yerlere yoğunluşturman lazım… Dediğim gibi sana çare yine SENSİN, Boşver battı balık yan gider dersen. Sonunda ÇARESİZ kalacak yine sensin… İyi düşün! Nefsini kontrol etmek hele bu konuda çok zor değil. Biraz islami konulara ilgi göster, düşüncelerini dağıt! Sakın abdestsiz dolaşma…

   1. Kerem diyor ki:

    Selamun aleykum Abicim ben dun aslan nickli soru soran kisiyim artik cehennemlik miyim peki ? Dun dusa girdim boy abdesti aldim, namaz kildim, abimle cemaat olarak tövbe ettim Allah`a, artik namazlarimi kiliyor, abdestsiz gezmiyor 1 sayfa kuran okuyorum, meal olarak ise 20 sayfa kuran okuyorum. nefsimi bugün yendim. kaç kere bu konularda istek geldi yapmam için ama yapmadim gusulumu bozmadim ama cehennemlik miyim peki artik sevap islesemde kayde gecmeyecek mi?

    1. islamevim diyor ki:

     Aleykümselam kardeşim. Kuran okuyorum diyorsun, çok güzel Allah c.c kabul etsin. Bunun yanında okuduğunu da anlaman lazım. İslamı öğrenmen lazım. Allah c.c Rahmet ve merhameti çok büyüktür. Bunu bilirsen umutsuzluğa düşmezsin. Allah c.c tövbe kapısını hep açık tutar. Sen samimi olarak tövbe et, bir daha aynı yanlışlara düşmemeye azmet. Rabbim senin günahlarınıda isterse sevaba çevirir. Dediklerini yaptıysan hiç korkma, Allah c.c seni affeder… Cünüp dolaşma, daima abdestli olmaya dikkat et. Farzları terk etme. İslam bizim dinimiz. Onu öğrenmeye ve uygulamalaya çalışmalıyız. Hem bu dünyada hem ahiretteki huzur için islamı bilmek ve yaşamak lazım… Nefsine esir olma, abdestsiz dolaşma, namazına devam et, gerisini merak etme, rahat ol. Allah sonsuz Rahmet ve merhamet sahibidir.

 88. yusuf diyor ki:

  allah senden razı olsun abi

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun. Cünüp gezip dolaşmak, doğru değildir! En kısa zamanda, ilk fırsatta gusül abdesti almak, hem maddi hem manevi olarak temizlenmek gerekir. Birde oruçluyken cünüp olma veya cünüpken oruca niyet etme durumu var. Kardeşim en güzeli bütün işleri temiz olarak yapmaktır. Ancak bazen çok istisna durumlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda şunlara dikkat etmek gerekir;

   Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir.Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

   Gusül abdestinin veya namaz abdestinin olmaması oruca mani değildir.Rüyada cünüp olduğunu hatırlamayan kişide aynıdır.Onun orucuda tamamlanmış olur.Zira orucun şartları arasında cünüplükten gusül yoktur.Ancak bu şekilde cünüp olduğunu bile bile oruç tutmak doğru olmaz.

   Kişi cünüp olarak sabahladığı vakit oruç başlamış olsa bile gusül abdesti alabilir.Oruçlu iken banyo yapmanın sakıncası yoktur.Ancak gusülde ağız ve buruna su verilirken boğaza ve genize su kaçırmamaya dikkat etmeli,ağız ve burna su verirken aşırıya kaçmamalıdır.aksi halde su kaçırmak orucu bozar.

 89. Muhammed diyor ki:

  Selamunaleyküm,
  Allah razı olsun kardeşim, ben bu konun bilimsel yönünü kısaca açıklayayım, yapılan araştırmalarda İnsan cünüp olduğunda yani gusül abdestine ihtiyaç duyar hale geldiğinde vücudun iç titreşimleri en üst düzeye yükseliyormuş, bunu önce doktor Maranki’den duymuştum, o bu araştırmaların var olduğunu söylemişti, bu yükselen titreşimler eğer temizlenmezse vücudu ve ruhu hasta etmeye başlıyor, bu yüzden bir namaz vaktini geçirmemek ve hemen su ile temizleyerek vücudun elektrik ve ruhani yapısını normal düzeyine getirmek gerekiyor, çünkü insan cünüp olduğunda farklı enerjiler açığa çıkıyor, deşarj oluyor ve mutlaka fazla vakit geçirmeden bu enerji düzeylerinin su ile düzenlenmesi gerekiyor, bildiğiniz gibi insan vücudunun büyük bölümü su’dan oluşur, su’yu içeriz yaşamak için, su temizleyicidir, bu yüzden herkes gusüle azami özen göstermeli, Allah sizlere ve bizlere hayat boyu başarı ve islam yolunda şaşmadan ilerleme hediyesini versin inşallah, selametle, Selamunaleyküm

  1. islamevim diyor ki:

   Ve Aleykümselam, Allah razı olsun kardeşim verdiğin bilgiler çok güzel… Allah c.c her zaman kulu için en doğruyu ve güzeli emreder.. Vesselam.

 90. yasin diyor ki:

  cünüpken namaz vaktini geçirirsek ne olur

  1. islamevim diyor ki:

   Günaha girmiş olursun!

 91. yasin diyor ki:

  abi gusül abdesti duşa girerken mi alınır yoksa çıkarken mi

  1. islamevim diyor ki:

   Duşa girdikten sonra veya çıkarken de alınabilir….

 92. yasin diyor ki:

  ABİ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ALLAH NE MURADIN VARSA ERDİRSİN ALLAH ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU SANA BAĞIŞLASIN

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun inşAllah…

Yorum Yaz