Cenabet dolaşmak haram mı?
Cünüp (cenabet) gezmek, dolaşmak haram mı?

Cünüp gezmek,dolaşmak seni dinden çıkarmaz, kafir yapmaz. Fakat caiz değildir. Neden? Çünkü cünüpken namaz kılamazsın, birçok ibadetleri yapamazsın! Böylece cünüp durmak yani gusul abdesti almadan dolaşmak seni harama yöneltmiştir. Namazını aksatmıştır. Cenabet olmuşsan ve müslümansan en kısa zamanda gusül abdesti alman gerekir. Burada ölçü iki namaz arasındaki vakittir. Yani bu süre içinde gusül abdesini almış olmak gerekir. Burada yanlış anlaşılma olmaması açısından belirtelim ki; Cünüp olmak, cenabet olmak, rüyada ihtilam olmak günah değildir. Ayıp da değildir. Bunlar fıtri olaylardır. Yani Allah c.c yaratılışda insanlara bu hazları ikram etmiştir.

Nikahlı eşiyle birlikte olan veya gece rüyasında ihtilam olan için utanılacak veya günah sayılacak hiç bir durum yoktur. Önemli olan, zamanını geçirmeden gusul abdestini almaktır.

cünüp olarak yemek-içmek harammı dır?
Hayır haram değildir. Elini ve ağzını yıkadıktan sonra yersin, içersin. Nereye kadar yiyp içebilirsin? tabi ki namaz vaktine kadar. Namaz vaktinden önce gusul abdestini almış olman gerekir.

cünüp olarak uyumak harammı dır?
Hayır cünüp olarak uyumak haram değildir. Uyuyabilirsin! Ne zamana kadar? Yukarıda da belirttiğimiz gibi namaz vaktini geçirmeyecek şekilde.

cünüp olarak normal günlük işlerimi yapabilirmiyim?
Yapabilirsin. Tabi namaz vaktini geçirmemek şartıyla.

Cuma Cünüp Gezmek veya cünüp olmak Gunah mı?
Cuma günü cünüplük ile diğer günlerdeki cünüplük arasında bir fark yoktur. Cünüplük konusundaki kurallar kaideler hergün için aynıdır! Cuma gününün islamda neden farklı olduğunu öğrenmek için Tıkla

Hiç gusül abdesti almasam, hep cünüp olarak gezsem, dolaşsam ne olur?
Amman ha kardeşim, bu sadece meraktan sorulmuş bir soru olsun. Sakın ola ki bir müslüman olarak gusülü terketmeyi düşünme! Hayatının hatasını yaparsın?
Guslü terk eden dinden çıkmazsa da büyük günah işlemiş olur. Gusülsüz gezen namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz oruç ve cünüplükten gusüldür.) [Beyheki]

Evet kardeşim cünüplük (cenabetlik) konusunu kısaca özetleyelim;
Cünüplük (cenabet olmak) ayıp ve günah değildir. Cünüp olan kişi de pis değildir. Cünüpken, yiyip içebilir, oturup kalkabilir, günlük işlerini yapabilir, uyuyabilirsin! Fakat müslüman olarak bazı kurallara uymak ve çizgileri aşmamak durumundayız? Temizlik imandan gelir ve müslüman her zaman temiz olmalıdır. Cünüp olarak dolaşıp durmanın, uyuyup kalkmanın, yiyip içmenin kimseye faydası yok. İmkanın varsa hiç erteleme gusul almayı. Bir an önce hem maddi olarak hem manevi olarak temizlen. Unutma ki gusül abdesti almadan namaz vaktini geçirmiş olmak, harama bulaşmana sebep olacaktır!

Burada özelliklle gençlerin bazı sıkıntıları olabiliyor! Öncelikle gençler, kendi kendilerini tatmin etme olayından yani istimna dan uzak durmaya, bu eylemi alışkanlık haline getirmemeye çalışsınlar. Bunun yolu zaten islamda var. Harama bakmadığın zaman ve düşüncelerini başka taraflara yönlendirdiğin zaman kendine bir çeşit kontrol ve fren mekanizması oluşturmuş olursun.

Harama bakmamak mümkün mü? veya ben bakmasamda, haram görüntüler kendi gelip gözümün içine giriyor yada başımı nereye çevirsem haramla karşılaşıyorum deme kardeşim. Evet bunlar doğrudur. Fakat adam parasını malını açıkta bıraktı diye gidip onu çalmakla, edepsiz avratlar orasını burasını teşhir etti diye onlara bakmak aynı şeyler değilmi dir? Hatun bilgisiz, cahil her tarafını teşhir ediyor. Onunla aynı seviyeye inme!, ona bakıp da kendisini birşey zannetmesine sebep olma!

Evet konumuza geri dönersek, cenabet olmuşsak en kısa zamanda gusul abdesti alıp temizleniyoruz. Sebepsiz yere gusulü erteleyip, cenabet olarak dolaşmıyoruz. Gençler abeveynlerinden çekinip de cenabet olarak dolaşmasınlar. Gir banyoya al gusul abdestini. Sen ayıp veya utanılacak birşey yapmıyorsun. Gusul abdesti almak ayıp değildir. O nedenle hiç kimseden çekinme kardeşim.
Gusul abdesti nasıl alınır? Konu hakkında bu sitede birçok yazı ve video mevcuttur. Arama bölümünden arama yap! Arama yapmaya üşeniyorsan Tıkla. Gusul abdesti almayı bilmiyor olabilirsin. Hemen öğren çünkü sana ömrün boyunca lazım olacak!


Etiketler: , , , , , , , ,


Bu yazı için 366 yorum yapıldı:

 1. eray diyor ki:

  Hocam gusül nasıl alınır sunnetiyle alsak nasıl olur ?

  1. islamevim diyor ki:

   Gusül nasıl alınır linkten öğrenebilirsin http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 2. Kerim diyor ki:

  Selamun Aleyküm, Abi ben ben malasef cünüb oldum ve yarın önemli bir sınavım var ama gusul alamadım. Sınavımla Alakalı Bir sorun Olur mu?
  Teşekkür ederim.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, müslüman cünüp dolaşmaz. Mutlaka gusül almalısın. Bak cünüp olarak sınava girecek olmak vicdanını rahatsız etmiş ki, buraya yazıp soruyorsun. Düşün ki bu rahatsızlık seni sınavda muhtemelen olumsuz etkileyebilir.

 3. Anonim diyor ki:

  Ben hergün cünüp geziyorum bişey olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   YUKARIDAKİ YAZIDA YAZIYOR OKUSANA! Müslüman cünüp dolaşmaz!

 4. Yağız bayram diyor ki:

  Selamun aleykum hocam ben rüyamda oz kız kardeşimle ilişkiye giriyorum ve bunu kimseye anlatamıyorum bu neden kaynaklanıyor anlamıyorum bana yardımcı olursanız çok sevirim

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Yatarken Fatiha, İhlas, Ayet-el Kürsi, Felak-Nas Surelerini oku, Söyleyebildiğin kadar La-Havle Vela Kuvvete İlla Billah de, bunları alışkanlık haline getir, uyumadan önce son sözün Kelime-i Şehadet olsun inşAllah bu şekilde şeytanın şerrinden kurtulursun.

 5. İsimsiz diyor ki:

  Bir şey sorucam bir arkadasim var namazlarını kılıyor ama bazen cünüp oluyor sonra guslu abdesti alıyor bu günaha bir süre devam etmiş sonra ben onu uyardım ve tevbe etmesini söylediğim oda tövbe etti
  Bunun ahirette günahı nedir ?
  Allah bu günahı affeder mi ?
  cevap bekliyorum arkadaşım çok pişman oldu buna üzülüp Bazen ağlıyor…

  1. islamevim diyor ki:

   Hatayı anlayıp tevbe etmek iyidir. Zaten tevbe etmekten başka yapılacak birşey yok. Mühim olan aynı hatayı tekrar etmemektir. Allah c.c tevbe kapısını açık bırakmıştır. Ona göre hareket etmek gerekir.

 6. MehmetT. diyor ki:

  Hocam mastürbasyon yapmıştım , ancak meni gelmedi sadece idrar geldi. Hiç bir zaman meni gelmiyor zaten gusül gerekir mi ? Teşekkürler 🙁

  1. islamevim diyor ki:

   Meni gelmeyince gusül gerekmez, ama yinede gusül almak iyi olur. Gusül gerekmese bile her banyo yaptığımızda gusül abdesi almak çok iyidir.

 7. aycan diyor ki:

  Hocam 3 gün cünüp gezen biri hamile kalırsa cünüp haldeyken çocuk piç olur mu? Aydınlatın allah rızası için.

  1. islamevim diyor ki:

   Böyle birşey yok kardeşim. Fakat cünüp olarak dolaşmak caiz değildir bunu bilmek gerekir.

 8. Mehmet diyor ki:

  Hocam Selamın Aleyküm ben 12 yasına giricem, cunup geziyorum 7-8 gündür. Yarın alsam günahları nedir lütfen cevap verebilir misin?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, Namaz sana farzdır, cünüpken namaz kılamazsın. O halde cünüplük nedeniyle namaz kılamamak çok büyük günaha sebep vermiştir. Bu günah olarak sana yetmez mi ? Allah c.c nün sevmediği şeyi yapıyorsun, bunun sıkıntısı ve insana kazandırdığı günah yetmez mi? Müslüman cünüp gezmez kardeşim.

 9. Üzgün çocuk diyor ki:

  Kolay gelsin hocam, benim gusül almam gereken bir durum vardi.Fakat ben 2 namaz vakti arası gusul alınması gerektiğini bilmiyordum. Sabah namazından sonra gusül aldım, gusülüm geçerli olur mu ?

  1. islamevim diyor ki:

   Gusül alınması gereken bir durum olduğunda gusül abdestini gerektiği şekilde alırsın. Eksik veya yanlış almadıysan artık bunun geçerli olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Abdestini alırsın cünüplükten kurtulmuş olursun. Cünüp olarak uzun süre durulmaz, caiz değildir. Çünkü cünüpken namaz kılınmaz, iki namaz vakti arası diye birşey yok kardeşim. Ya sen yanlış ifade ediyorsun yada okuduğunu tam olarak anlamadın. O şekilde yazılmasının nedeni cünüplük nedeniyle namaz kaçırmamak gerektiğini ifade etmek içindir. Yoksa ki gusülün zamanı olmaz, gerektiği anda hemen girer abdestini alırsın olur biter. Yani insan cünüp olduktan sonra gelecek namaz vaktine kadar temizlenmeli ki namazını kılabilsin. İki vakit arası denilmesinin nedeni budur.

 10. Anonim diyor ki:

  Selamun aleykum hocam ben yeni abdest aldim dayanamadim ve yine yaptim bidaha banyo yapamam, birgun beklesem normal abdestle gezsem olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, cünüp dolaşmak caiz değildir!

 11. Esra diyor ki:

  Gusül abdesti alirken burnuma su cektikten sonra dis etimde kanama meydana geliyor bu guslu bozar mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Bozmaz

   1. Esra diyor ki:

    Tesekkur ederim

 12. Sare diyor ki:

  Merhaba hocam,eşimle ilişkiye girdikten bir süre sonra gusül almadan tekrar girdik,bu ilişkiden hamile kalırsam ; çocuğumuz dinen veledi zina mı olur? Çocuğumuzun günahına girmiş olmaktan çok korkuyorum.

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, böyle birşey yok kardeşim. İnsanın eşiyle ilişkiye girmesi helaldir. En sonunda gusül abdesi aldıysan sorun olmaz. Ancak cünüp olarak namaz vaktini geçirmemek lazım. Namaz vaktini geçirmek, yani namazlarını kılmamak çok büyük günahtır.

 13. Aslnn diyor ki:

  Selamın aleyküm hocam şuan çalışıyorum ve ben boşaldım maalesef iç çamaşırım kirlendi ben cünüp oldum, eve gidip gelemem akşama kadar beklemem gerekiyor ne yapmalıyım

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, çalıştığın yerin banyo-tuvaletinde gusül imkanın varsa yaparsın, yoksa geçici temizliğini yapar akşam gusül alırsın.

 14. Şakir diyor ki:

  Selamun Aleyküm. Hocam biz bir defasında misafirliğe gittik. Orda yatılı kaldık. Ertesi gün kalktığımda cünüp olarak uyandım ve misafirlikte olduğumuz için gusül alamadım. Namaz vaktinide geçti. Günah olurmu? Teyemmüm alsam gusül olurmu?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, namaz vaktini geçirdiğin için günah olur, en kısa sürede gusül alıp geçen namazları kaza etmek lazım. Suyun bulunduğu yerde teyemmüm olmaz ancak misafirlikteki durumu suya ulaşamama nedeni kabul eden, teyemmüm için fetva verenler var. Gusül abdesti almak kesinlikle mümkün olmadıysa gusül alana kadar teyemmümle durmak, ilk fırsatta gusül alıp namazları tekrar kaza olarak kılmak benim tavsiyem olur. Kendin araştırma yapıp durumuna uygun olanı yapabilirsin.

 15. ismail diyor ki:

  Hocam ben kucuken bundan dolayi doktorada gitmistim yaklasik 5 yasindan beri yapiyorum koltuk kenarina bi bolgemi koyuyorum ve o bolgemi koymadan once bagimlilik haline gelmis koyasim yapasim geliyor, meni akiyor ve bunu yapmamak icin cok ugarasiyorum. Kuran okuyorum, dua okuyorum ama dayanamauyip bir istekle yine yapiyorum ve gusul alamiyorum cunku nerdeyse hergun yapiyordum ve annem babam kizmaya basladi, bidaha yapma diye ve gusul alamiyom diyemem de dersem kizar gusul almam farz mi bir namaz vakti gecirmeden, gecirirsem ne olur.

  1. islamevim diyor ki:

   Ailenle konuş bu alışkanlıktan kurtulmak için tedavi olman lazım, cünüp dolaşılmaz büyük hata yapıyorsun. Hiç vakit kaybetmeden yardım alman lazım, ailene durumu anlatırsan anlayışla karşılamaları ve çaresine bakmaları lazım. Yaşın kaç bilmiyorum ama ciddi manada yardım alman lazım, hiç vakit kaybetme, gelecekte büyük sıkıntı çekersin.

 16. kkk diyor ki:

  hocam sular yok ve ben cünupum saat 00.00 da gelicekmiş gusül alamıyorum bunun günahı nedir ?

  1. islamevim diyor ki:

   Su gelince alırsın gusül abdestini, namaz vaktini cünüp olarak geçirmek caiz değildir.

 17. Ahmet diyor ki:

  Hocam Ben gece ruyamda bi kizla iliskiye girdim ve bosaldim ama ic camasirimda islaklik yok orucum bozulur mu gusul gerekir mi hocam

  1. islamevim diyor ki:

   Meni çıkması haricinde gusül gerekmez. Meni çıkmışsa gusül gerekir. Rüyalanma sonucunda cünüplük halinde oruç bozulmaz, gusül alınır oruca devam edilir.

 18. Ali diyor ki:

  Hocam ben bugün oruçluyum ve rüyamda bir kadınla bir erkeğin seks yaptiğini gördüm ama seks yapan ben değildim ve sabah uyaninca biraz ıslaklık hissettim gusül aliyim mi hocam sizce veya iftardan sonra akşam olur mu ? Bu arada erkeğim hocam

  1. islamevim diyor ki:

   Meni gelmişse gusül alacaksın, başka birşeyse gusül gerekmez. Gusül alınması gerekiyorsa en kısa zamanda alınması gerekir. Gusülü ertelemek, geciktirmek caiz değildir.

 19. Hakan diyor ki:

  Hocam benimde bir sorum olacak
  Bende malesef nefsime hakim olamıyorum ve masturbasyon yapıyorum ama yıkanmayı geciktirmeyecek şekilde fakat ben yürüyemiyorum ve klozette yıkanmak zorunda kalıyorum ve gusul alırken oturduğum için doğal olarak bazı yerlerime su gelmiyor genede kabul olurmu?

  1. islamevim diyor ki:

   Su değmeyen yerin kalırsa gusül geçersiz olur. Vucudunun her yerine su değmesi lazım. Yıkanma şeklinin bir kolayı olmalı veya biri yardım etmeli diye düşünüyorum.

 20. Akif diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam. Sahur vaktinden önce şeytana uyup istimna ettim ve meni geldi. Bugüne kadar namazlarımı kılar oruçlarımı tutardım. Fakat en erken öğle 12 gibi gusül alabilirim. Bunlara dayanarak 2 sorum olacak.
  1- Cünüp iken oruç tutulur mu?
  2- dediğim gibi namazlarımı kılardım ve hep dualarım kabul olmuştu. 1 gün bile sürmeyecek cünüplüğüm sırasında başıma kötü birşey gelirse (Allah korusun) bunun cünüp gezmemle ilgisi olabilir mi?
  Yaşım 16. Şimdiden Allah razı olsun hocam. Hayırlı ramazanlar.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, daha önce bu ve buna benzer konular defalarda soruldu ve cevaplandı buradaki konuyu, soruları ve cevapları okursan fikir edinebilirsin.

 21. Sjsjsj diyor ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben oruçlu değilim Ramazan ayında bugün şeytana uyup mastürbasyon yaptım günahı nedir dayanamiyorum bağımlı oldum lütfen yardım edin?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Şu mübarek ayda pişmanlıkla tevbe eder Allah c.c nün yoluna girersen Biiznillah kurtulursun. Ağzını LA İLAHEİLLALLAH, SUBHANALLAH, LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAH Zikirlerine alıştır. Gece yatarken çokca zikir söyle… Namaz ve orucu asla terketme Allah c.c’nün izniyle kurtulacaksın. Tercih senin… insan ne yaparsa kendine yapar. Kişi kendini değiştirmezse Allah’da c.c onu değiştirmez, yardım etmez. Sen gayret et, azimli ol ki Allah c.c yardım etsin.

 22. beyhan diyor ki:

  Hocam ben ramazanın 4 gunu asilama yaptiracacagim bu ikinci asilamam olacak asilamadan 3gun sonra banyo yapmayi oneriyorlar ben teyemmum alip namaz ve orucumu tutabilirmiyim yoksa 3gun beklemelimiyim birde ramazana rastgeldigi icin asilama gunahmi…?

  1. islamevim diyor ki:

   Aşı olmadan önce gusül gerekiyorsa alınır. Daha sonra normal abdestle bütün namazlar kılınabilir. Aşıların bittikten sonra oruca başlarsın, tutamadığın günleri daha sonra kaza edersin.

 23. Keremmmmkskksk diyor ki:

  Hocam selamun aleyküm size içtenlikle yaşamımı anlatacağım,17 yaşındayım mastrubasyon tarzı işleri öğrendiğimden beri (4-5 yıl) cünüb geziyorum bu durumdan çok rahatsızım çünkü bana bagımlılık oldu bazen tövbe ediyor namaz kılıyor kuran okuyorum birkaç gün sonra tekrar bu işlere bulaşıyorum rabbime beni bundan kurtarması için çok dua ettim Vaktimin çoğu cünüp geziyor bazen Allah’a tövbe ediyor ibadetlerimi yapıyorum ki ailem de dindar bir ailedir. Sizin görüşünüz nedir ne yapmalıyım?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, tevbe et, vazgeç büyük günah işliyorsun cezasını çekersin!!

 24. B. diyor ki:

  Hocam ben cunup iken alkol aldım biliyorum günah ama alkolün etkisi geçtikten sonra gusul alsam gusül geçerli olur mu????

  1. islamevim diyor ki:

   Olur! İşlediğin bir günaha başkasını şahit etmediğin veya başkasına anlatmadığın sürece o günah sadece işleyenle Allah c.c arasındadır. Belki Rabbim Lütfu Keremi ile affeder. Fakat başkaları ile paylaşıldığı ve yayıldığı zaman af işi tehlikeye girebilir. O nedenle insan kendi dinini ve fıkhı iyice araştırıp öğrensin ki günahını açıkça ifşa edip soru sormak zorunda kalmasın!

   1. B. diyor ki:

    Yani anladigim alkolün etkisi geçtikten sonra alınan gusul kabul olur doğru mu?

    1. islamevim diyor ki:

     Kişi kendini bilecek durumda ise gusül abdestini alır, daha fazla cünüp dolaşmaz. Yani alkolün etkisi ile kendini kaybetmemiş ise, gusül abdestini hemen alır temizlenir. Gusül almak için alkolün etkisinin geçmesini beklemek gerekmez!

   2. Eren diyor ki:

    Insan cenabetliyken dua edebilir mi? Eger etmisse de bunun bi sakincasi var midir?

    1. islamevim diyor ki:

     Yıkan da öyle duanı et! Ne zorun var cünüpken dua etmeye!

     1. ev diyor ki:

      Cünüp iken bir yerde dua edildiğini duyup da duaya katılabilir miyiz?

     2. islamevim diyor ki:

      Cünüp gezmek doğru değildir! Duaya katılana kadar gidip gusül almak daha iyi olur.

 25. Ata123 diyor ki:

  Hocam 1 gün boyu cünüp gezdim ertesi gün gusul aldım gusulum kabul olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüp gezmekle günah işlemiş oldun, kötü bir iş yaptın! Gusül aldın cünüplükten kurtulmuş oldun. Düzgünce aldıysan gusulünü kabul olur, niye kabul olmasın!

   1. Ata123 diyor ki:

    Sagol hocam Allah razi olsun

 26. Isimsiz06 diyor ki:

  Hocam hayırlı akşamlar. Ben günah olan bir durum bu güne kadar günah olduğunu bilmiyordum, çok pişmanım bu günahtan sorumlumuyum teşekkürler hocam.

  1. islamevim diyor ki:

   Hayırlı akşamlar kardeşim. Günahından sorumlusun, günahımızdan dolayı pişmanlıkla ve samimiyetle tevbe eder, birdaha aynı günahı işlememek üzere istiğfarda bulunursak affedilmeyi ümit edebiliriz. Allah c.c’nün tevbe kapısı açıktır.

   1. Isimsiz06 diyor ki:

    Teşekkür ederim hocam

 27. Sorum olacak diyor ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben gusul aldım fakat eldeki parmak kenarları soyulur ya oraya su gitmediğini farkettim şuan kanıyor kanama bittikten sonra yıkasam gusul um geçerli olur mu çünkü kan necis ondan bekliyorum

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, gusül aldıktan sonra herhangi bir yerini yıkamadığını farkedersen sonradan o bölgeyi yıkarsın gusül geçerli olur. Ancak o abdestle herhangi bir farz ibadet yapıldıysa iadesi gerekir.

 28. Ahmet diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam. Az önce istimna durumuyla meni gelmesi söz konusu oldu. Kendimi tutamadım en erken 1 saat içinde gusül alabilirim. Bu esnada cünüp gezmiş olur muyum ( namaz vakti geçiyor )
  2. Uzun süre cünüp dolaştım yaklaşık 2 ay kadar ve gusül alıp mastürbasyonu bıraktım 2 hafta kadar. Gusullü gezdiğim süre zarfında basıma gelmeyen kalmadı. Sizce bu olayın uzun sure cünüp gezmemin bir cezası olmuş olabilir mi? 2 gün sonra sınavım var cünüp gezme olayı sizce etki eder mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, cünüp gezmek günahtır kardeşim. İstimna yapmak da aynı! Bunu bildin ve anladıysan, idrak edebiliyorsan gerisi boş laftır. Başka soruya ve cevaba gerek yoktur!

 29. Isimsiz06 diyor ki:

  Hocam hayırlı akşamlar bir sualim olacaktı. Ben gusül abdesti aldım ve duştan çıktım, üstümü giyinirken farkettim abdest alırken parmağımda mukus salgisi kalmış abdestim yine de olur mu? teşekkür ederim hocam.

  1. islamevim diyor ki:

   Hayırlı akşamlar, bütün vücudunu yıkadığına eminsen, sonradan herhangi bir şekilde bulaşmış olan salgı için tekrar abdest almaya gerek yoktur.

   1. Isimsiz06 diyor ki:

    Teşekkür ederim hocam eminim yıkadığımdan

 30. hamit diyor ki:

  hocam s.a normal abdestle tövbe namazı kılınırmı veyeda kabul olurmu geri dönüş yapsanız sevinirim

  1. islamevim diyor ki:

   A.s namaz abdestiyle her türlü namaz kılınır kardeşim.

 31. ss diyor ki:

  Selamünaleyküm hocam. Ben, biraz olumsuz bir rüya gördüm ancak ihtilam olacak aşamada mıydı onu hatırlayamadım ve uyandığımda çamaşırımda biraz ıslaklık vardı ki günlük hayatta çamaşırımda hafif akıntı zaten oluyor. Çalışan biriyim, o gün niyetliydim yurtta kaldığım için o saatte boy abdesti almaya da utandım ( İşten geldiğim gibi abdest aldım ). O gün de lisansüstü eğitimim için başvuru yaptım ve birkaç hafta sonra kazandım, bu eğitimin hayrını görememekten endişeleniyorum?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, peki ben ne yapabilirim senin için? Eğitiminden hayır görüp göremeyeceğini ben bilemem ki. Bunu yanlız Hikmet ve Hüküm sahibi Rabbim bilir. Sen Rabbin ile dua ve ibadetle irtibatını kurarsın, hatan, kusurun için af dilersin, hayır ister şerden sakınırsın, hamd ve şüküre devam edersin. Cünüp dolaşmak günahmıdır dersen buna cevap verebiliriz ancak. Cevabı da yukarıda konuda yazıyor. Ben cünüp dolaştım günah işledim, işim rast gider mi gitmez mi diye soruyorsan; bunu ben ne bileyim güzel kardeşim!

 32. Fel diyor ki:

  Hocam,

  Elimede Igne Takili (Kan almak icin) ve yarabandi da var. Gusul Abdestini nasil alabilirim?

  Ve Gusul abdesti alirken Biryerim Kanarsa Gusul Abdesti olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   O bölgenin etrafını dikkatlice elinle ıslatırsın, bandın üstüne de ıslak elinle hafifçe mesh edersin sonra vucudunu yıkarsın, istersen iğne olan uvzunu streç naylon gibi birşeyle sarar vücudunu öyle yıkarsın. Durumunu kendin biliyorsun kendine uygun başka yöntemler bulabilirsin. Bilmen gereken vücudunda su değmemesi gereken herhangi bir yer varsa sarılı, bantlı v.s o bölgenin üstüne hafifçe mesh edersin böylece orası yıkanmış hükmünde olur. Gusül abdesi kan akmasıyla bozulmaz. Namaz abdesti bozulur.

   1. Fel diyor ki:

    sagolun Hocam ALLAH razi olsun.

    Son soruda galiba yanlis sordum.

    Mesela Kolum kaniyor ve ben Gusul Abdesti aliyorum ama halen kaniyor. Genede kabul olur mu?

    ALLAH razi olsun simdiden.

    1. islamevim diyor ki:

     Çok mecbur kalınırsa alınır, kanamaya mani olacak şekilde önlem alıp gusül almak daha iyi olur. Fakat gusül alırken herhangi bir nedenle kanama olmuşsa, bant, tampon v.s ile üstünü sarıp gusüle devam edersin. Böyle bir imkan yoksa kanamaya rağmen gusülü tamalayıp çıkarsın.

 33. Allahın kulu diyor ki:

  selamunaleyküm;
  bilerek yada bilmeyerek cünüp olduktan sonra evde dahi olsak ve gusül için birtakım şeylerden korkup banyoya gidemesek ne olur?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, cünüp olarak zaman geçirmiş olursun, cünüp dolaşmak caiz değildir.

 34. M. T diyor ki:

  Hocam Gece uyurken hep cünüp oluyorum bunun nedeni ne olabilir? Biktim artik her gün cenabet olarak evden cikmaya. Ancak okuldan sonra dus alabiliyorum. Buna karsi ne yapabilirim?

  1. islamevim diyor ki:

   Akşam yatarken, Ayetel-Kürsi, İhlas, Fatiha, Felak ve Nas Surelerini oku. Uyumadan önce yataktayken eline bir tesbih al, sağ tarafına doğru yat, çekebildiğin kadar Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh, La İlahe İllallah, SubhanAllah zikrini söyle, istediğini veya hepsini çekebilirsin. Yine söyleyebildiğin kadar Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şahadet söyle. Bunları yapamam demeyeceksin. Hepsini yapman şart değil. Yapabildiğin kadar yapsan olur. Böylece uykuya geçmeye çalış. Bu işi adet haline getir her akşam uyurken yapabildiğin kadar yap. ZİKİRLERE devam edersen Allah c.c’nün izniyle sıkıntından kurtulacaksın!

 35. Betül diyor ki:

  Selamın aleyküm hocam benim bir sorum olacaktı. 7.5 aylık hamileyim eşimle sabaha karşı ilişkide bulunduk sabah gusül abdesti alamadan sancıyla hastahaneye kaldırıldım cünüp iken doğum yaptım ne yapabilirim 40 lıyım çok korkuyorum. .şimdiden teşekkür ederim hocam. .

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, ilk fırsatta gusül abdestini alıp, tevbe istiğfar edersin başka da yapacak birşey yok. Allah c.c nün mağfiret kapısı daima açıktır. Tek yapabileceğimiz ona sığınmak ve kul olmaya çalışmaktır.

 36. derviş diyor ki:

  Esselamu Aleyküm Hocam,
  kardeşim 1-2 gün cünüb gezerse günahı nedir?
  nasıl temizlenir yani kazası falan oluyor mu bendeniz bunu arz etmeye çalıştım kolay gelsin

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, gusül abdesiti nasıl alınır açık bir şekilde sitede anlatılıyor, orayı okuyun.

   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 37. anonım diyor ki:

  Hocam Selamın Aleyküm ben gusül alıcam fakat annem önceki günlerde saçını boyamış ve boya oraya akmış su tuttum gitmiyor ancak çamaşır suyu ile geçiyor ben erkeğim elimden öyle işler gelmez orada yine gusül alınır mı?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, orada gusül alabilirsin.

 38. Enes diyor ki:

  Hocam soru uygun degilse kusuruma bakmayin.

  Cinsel iliskide ayipdir söylemesi yanlis yere girmekden korkuyorum. Yanlislikla olabilir ya yakin diye söylüyorum. Belki de allah korusun olmusdur?

  Yanlis yerden iliski yasamanin günahi nedir? Ebedi Cehennem deniliyor dogrumudur?

  Sagolun Hocam

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim, yaşın kaç senin acaba? Evlimisin… Evli olsan böyle soru sormazdın herhalde! Yanlışlıkla diye birşey olur mu, bu işin yanlışı olmaz ki! Ters ilişki haramdır. Müslüman kesinlikle böyle birşey yapmaz!

 39. Emre diyor ki:

  1. Hocam dus alirken sakatligimdan dolayi ayaga kalkamiyorum ve o yüzden heryerimi islatamiyorum. Gusul Abdestim yine de Kabul olur mu?

  2. Hocam Cünüp iken basina kötü seyler geliyormus hep ve hatalar yapiliyormus dogru mu? Fark etmedim ama öyle deniliyor.

  1. islamevim diyor ki:

   1- Kendi durumuna göre davranman lazım, sakatlığın kalıcı mı geçici mi yazmamışsın. Her iki durumda da öncelikle yardımcı olacak birini bulup erişemediğin yerlere su döktürebilirsin. Sakatlık kalıcı ise yardımcı bulma durumun kesin olarak yoksa, yani bazı yerlerine su değmesi her çabana rağmen asla mümkün olamayacaksa teyemmüm yaparsın.
   2- Cünüp olarak durmak caiz değildir, bu sebepten namaz kaçırmak haramdır. Başımıza ne geleceğini biz bilemeyiz…

 40. Hakkı diyor ki:

  Sa hocam bilerek cunup olduktan sonra hemen yıkanırsak günahı varmıdır

  1. islamevim diyor ki:

   a.s masturbasyon gibi şeyler caiz olmuyor günahtır.

 41. Burak diyor ki:

  Hocam Köpek cinsel ilişkisini görünce cünüp olur muyum?

  1. islamevim diyor ki:

   Küçük kardeşim sen cünüplük nedir biliyormusun ki! Öncelikle insan nasıl cünüp olur, cünüplük nedir bunu öğrenmelisin. Ya da acele etme zamanı gelince öğrenirsin. Öğrendiğin zaman zaten böyle sorular sormazsın. Böyle birşeyi görmekle cünüp olunmaz.

 42. Melek diyor ki:

  Selamunaleyküm.ben yeni evliyim eşimle ilişkimiz oldu misafirlikteyiz gusül alamadık teyemmüm yaptık ev sahibinin dillendirmesinden çekiniyoruz mahrem konuyu.dün de cünüpken gusul aldık dillendirdi çünkü.teyemmüm caizmidir bu durumda

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır.

 43. Sorum olacak diyor ki:

  Cunup olan biri gusul abdesti alana kadar ilahi ve deyis dinlemesinde sakinca var mıdır?

  1. islamevim diyor ki:

   Acaba cünüpken ilahi dinlemeye bir mecburiyet mi var? İçinde Allah c.c ve Muhammed a.s sözleri olan ilahileri takva açısından dinlemem. İstemdişı bir konumda dinlemek mecburiyetinde kalmışsan zaten yapacak birşey yok. Nerden buluyorsunuz böyle soruları anlamadım gitti.

 44. Sorum olacak diyor ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben gece rüya ihtilam oldum fakat bu aralar çok sık ihtilam oluyorum 1 haftada bazen 1 bazen 2 defa ihtilam oluyorum fakat olmakta istemiyorum psikolojim bozuldu yatağa girince korkuyorum ha bu gece cunup olcam diye lütfen yardım edin

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Rüyada ihtilam olmak günah değildir. İhtilam olursan gusül alırsın olur biter. Psikoljinin bozulmasını gerektirecek birşey yok.

 45. Alihan k. diyor ki:

  Hocam selamunaleyküm, dün banyo yaptım bugun bazı durumlardan dolayı cünüp oldum, Tekrar banyoya girip abdest almak istiyorum ama anneme söyleyemiyorum, utanıyorum banyoyada giremiyorum ne yapmalıyım teşekkürler.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, bu işlerin utanması olmaz. Allah c.c den utanmak daha önemlidir. Hemen annene söyle banyo yapmak zorundayım de, gusül abdestini al.

   1. Alihan k. diyor ki:

    Hocam Allah razı olsun çok teşekkürler

 46. Sorum var diyor ki:

  Merhaba.Herhangi bir uzvumuz alçılıyken isteyerek cünüp olursak gusül abdestimiz kabul olur mu?Şimdiden teşekkürler.

  1. islamevim diyor ki:

   Böyle bir durumda cünüplükten kaçınmak gerekir. Cünüp olunmuşsa yapacak birşey yok şartlara uygun gusül alınacak cünüplükten çıkılacak. Kabul olur mu olmaz mı Onu Allah c.c den başka kim bilebilir?

 47. yokyokk diyor ki:

  Ruyamda cunup olmusum sabah kalktigimda farketmemisim gun boyuncada bu sekilde gezip namaz kilmisim benim hemde niyetliydim namazim ve niyetim kazaya kalmis midir?

  1. islamevim diyor ki:

   Namazını ve orucunu kaza etmen gerekir.

 48. anomin diyor ki:

  Merhaba hocam henüz 11 yaşındayım meni akıyor
  şimdiye kadar hiç sabah kalktığımda ıslaklık görmedim
  cenabet olurmuyum?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, insan bedeninden meni geldiğinde cünüp olur, gusül abdesti alır ve temizlenir. Bu konularda biraz bilgi edin.

 49. B diyor ki:

  Hocam selamın aleyküm ben akşam üstü uyudum uyurken sehvetlenme oldu ama meni çıktı mı çıkmadı mi bilmiyorum uykudan uyandım hemen yemeğe cagirdilar bende ondan yemeğe gittim bakamadım yemekten sonra bakmaya gittim aradan 30-40 dk arasi geçmişti ıslaklık yoktu gusül abdesti almam lazım mı

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, şüpheli bir durum varsa her ihtimale karşı gusül almak iyi olur.

 50. mert diyor ki:

  Hocam merhaba, ben ramazan ayında cenabet gezdim malesef ve bunun için ne yapmalıyım?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, samimi olarak pişmanlıkla ve birdaha aynı hatayı yapmamak üzere tevbe istiğfarda bulun. Allah c.c den özür dile, vicdan azabını dile getir. Rabbimiz çok merhametli ve bağışlayıcıdır. Böyle samimi olarak pişmanlığını dile getirirsen umulur ki affolunursun.

 51. mert... diyor ki:

  hocam merhaba be 1 yıl cenabet gezdim ve yemek yemiştim ve zorla cenabet olarak camiye gittim utancımdan söyleyemedim şimdi çok pişmanım hocam ne yapmalıyım

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, tevbe etmeli ve birdaha böyle bir duruma düşmemeye kesin olarak söz vermelisin. Böyle yaparsan umulur ki Allah c.c affeder. Samimi olarak, pişmanlıkla tevbe et.

 52. 48484848Banayardimedin diyor ki:

  Hocam Merhabalar Ben 20 Yasindayim Hayatimda Hicbir İliskiye Girmedim Ama ben hergun Meni getiriyorum. Hergun cunup geziyorum, Yapmamak istiyorum ama olmuyor. Ne yapmam lazim Bunlari Unutmam İcin, Yapmamam İcin. 2ci sorum Hocam Abdest alirken kulaklari parmagimizla Temizliyoruz ya iste benim Kulagim rahatsiz yani su kacinca agriyor. Bende sadece serce parmagimin ucuyla cok az islayip dokundurup ovaliyorum yada baska birsey mi yapmam lazim. Yani boyle abdest kabul olurmu ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, kötü bir alışkanlık edinmişsin! Namaz kılmıyorsan hemen namaza başlaman lazım. Namaz kılıyor ve bu düşüncelerden kurtulamıyorsan namazını sorgulaman lazım. İslami konuları, fıkıh, hadis kitapları al oku. TV de, mesela lalegül tv de sohbetleri mutlaka takip et izle. Kendi nefsini yenmekle alakalı bir sıkıntı içindesin. Azim edersen paçayı kurtarırsın inş. Kulağında rahatsızlık varsa aynen yaptığın gibi kulağını ıslat ama dikkatlice yap. Hiç kuru yer kalmaması lazım.

 53. İsimsiz diyor ki:

  Hocam Merhabalar ben gusül abdesti aldım fakat ertesi gün vesvese ye düştüm hani içim rahat olsun diye burnuma su vermeye gittim fakat bir tarafta çok az gidiyor burnumun diğeri tarafina azcık çok zor gidiyor bir şişeye şu koyup suyu burnuma o şişe ile su verdikten sonra sümkürsem doğru olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, senin yapacağın en doğru şey en kısa zamanda tedavi olmandır. Sen olmayacak şeyleri aklına getirip, soru olarak soruyorsun! Bunun sonu yok ki! Gidişatın kötü gibi! Dost acı söyler, daha fazla kendine zulüm etme, senin yaptığın bu işler bu takıntılar mekruhtur. Yani sen kendine zulüm ediyorsun! Nasıl tarif ediliyorsa o şekil gusül abdestini al daha ötesini karıştırma…

 54. anonım diyor ki:

  hocam merhabalar cünüpken giyilen elbise güsül aldıktan sonra giyilebilir mi?(not:elbiseye meni bulaşmamış)

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, giyilir.

 55. Baran Y. diyor ki:

  Hocam merhabalar ayak tırnaklarında siyah kirler dışında beyaz birşey var siyah kirleri çıkartıktan sonra gusül alınır mı? Yoksa beyaz olan şey gusle engel mi eğer engel ise gusül aldıktan sonra tırnakları kesip su tutsam yine olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba tırnaklar arasında çıkmayan, şüphe duyulacak birşey varsa. Gusülün sıhhati açısından tırnaklar kesildikten sonra gusül almak daha uygundur.

   1. Baran Y. diyor ki:

    Ama mekruh değil mi imamı Gazali göre cünüpken kesilen hersey ahirette cünüp olarak gelecek.

    1. islamevim diyor ki:

     Haram değildir, dinimizde böyle bir nas yok. Bazı alimlerce mekruh olduğu kabul edilmiştir. Tırnakların arasındaki pislikten dolayı gusülün şüpheli olmasından daha iyidir. Ama normalde tırnaklar arasında şüphe duyulacak birşey yoksa bu tür temizlikler gusülden sonra yapılır.

 56. İsimsiz17 diyor ki:

  Hocam ben ailemden utandığım için hızlı bir şekilde gusül aldım özen gösterdim her yerime dökmeye ama yinede korkuyorum sizce kabul olur mu ?

  1. islamevim diyor ki:

   Gusulün şartlarını yerine getirdiysen kabul olur! getirmediysen olmaz! Kabul edecek olan Allah c.c dür.

 57. A diyor ki:

  Hocam selamın aleyküm ben burna su vermede vesvese yapıyorum gusül abdestinde en son parmaklarimi islatip burnum içine koydum hani emin oluyum ıslandi diye doğru yapmış miyim?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim o şekilde yapmakla rahat ediyorsan yapabilirsin. Ama gerçekte buna gerek yok, burnuna su çektiysen bu yeterlidir.

   1. Muhammad diyor ki:

    Selaminaleykum hocam verdiginiz bilgiler gercekten mantikli ve hepsi cok dogru allah razi olsun. Bu arada siz Degerli dostlar lalegül tv mutlaka izleyin gercekten din ile dogrulari soyleyen kanal.selaminaleykum.

 58. İsimsiz3 diyor ki:

  Selamunaleykum hocam soruların birine verdiğiniz cevapta sadece şehvetle meni gelirse cunup olunur demiştiniz. Afedersiniz ama büyük tuvavaleti yaparken kasılmadan dolayı sıvı geliyor, meni mi mezi mi olduğunu bilmiyorum bu küçük Tuvaleti idrarı yaptıktan sonrada geliyor.
  Bu sıvının oluşması bazı düşüncelerden veya erotik resimlerden oluştuğunu düşünürsek bu sivinin tuvelet esnasında veya sonrasında kendiliğinden aksa cunup olunur mu? bu soru yıllarca kafami kurcaladi ilk defa sorma fırsatım oluyor çok geç kaldım ayrica çok rahatsız olduğum bir konu böyle olunca kendimi cunup hissediyorum, ikilemde kalıyorum gunah olur diye. Kuran okunuyor, ibadet yapamiyorum allah razı olsun sizden bizleri aydinlattiginiz için.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim altta sana verdiğim linki dikkatlice oku. Meni, mezi, vedi hakkında bilgilenirsin.

   http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4040

 59. isimsiz diyor ki:

  Hocam selamın aleyküm, bugun benim başıma bir olay geldi ben misafirliğe gittim ve tuvalete girdim çıktım bir 15-20 dk sonra gene gittim ve iç çamaşırımda bir ıslaklık vardı. 15-20 dakika sırasında sanki şehvetlenme olacakmış gibiydi ama tam şehvetlenme olmadı acaba cünüp müyüm diye düşünüyorum. Allah Rızası için Yardım edin.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim kaç yaşındasın sen? Ne iş yapıyorsun?

   1. İsimsiz diyor ki:

    15 yaşıma gireceğim bir kaç ay sonra fitnessea gidiyorum ve ogrenciyim

    1. islamevim diyor ki:

     Güzel kardeşim ben sana yaşını sordum çünkü cünüplük hakkında bilgin yok diye düşündüm. İç çamaşırındaki ıslaklığın ne olduğunu insan kendisi bilir. Başkası nasıl bilsin sen cünüp oldun mu olmadın mı. Şehvetle gelen sıvı menidir, insan bunu uyku haricinde bilir ve anlar. Ancak uyku halinde insan şüpheye düşebilir. Onuda çamaşırından anlaması lazım.

 60. İsimsiz3 diyor ki:

  Selamunaleykum hocam dişleri dolgu veya kaplama yaptıran kişinin boy abdesti kabul olur mu? veya cunupken dolgu veya kaplama yaptıran daha sonra abdesti kabul olur mu? daha önce sordugum soruya istinaden benim davranışlarım hastalik midir, aliskanlikmidir. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim, ayrıca sorularından rahatsızlık duyuyorsaniz. Belirtmenizi isterim.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, dolgu veya kaplama yaptıran kişinin gusül abdesti geçerlidir. Temiz olarak bu işleri yaptırmak tavsiye edilir. Ama mecbur kalmışsak cünüp halde dolgu veya kaplama yaptıralabilir. Vesvese sürekli devam ediyorsa bir hastalık halini alabilir. Vesveseyi şeytan verir. Ona tabi olmamak lazım. Herşeyin ölçüsü belli, kurallara uygun abdest aldıktan sonra başka sese kulak vermemek lazım. Vesvese konusunda verdiğim linki veya başka yerlerde bu konudaki tavsiyeleri uygulayabilirsin. Sonuçta kendi iradenle hakim olacağın bir konudur.

   http://www.islamevim.com/vesveseden-kurtulmanin-careleri.html

 61. isimsiz diyor ki:

  hocam merhabalar ben bugün gusül aldım fakat burna suyu iyice çekmedim burna su verdim ama fazla ileriye gitmedi gusül yine kabul olur mu yoksa burna yeniden su vermek lazım mı? acil lütfen!!!

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, zaten çok fazla içeri çekmek gerekmiyor. Her işin bir oluru vardır. Orta derecede suyu çekip burnunu temizlemek yeterlidir. Nekadar su çektiğini ben bilemem kendi kanaatine göre değerlendireceksin.

 62. İsimsiz diyor ki:

  Hocam Merhabalar benim ailem dini bütün bir aile değil onlar gusül abdesti ne bilmiyorlar ama ben gusül almaya çalışıyorum gusül abdesti almadan geziyorlar bende söylemekten çekiniyorum terslerler diye ne yapmam lazım

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, sen yinede söylemeye anlatmaya gayret et. Bu senin görevin. Ötesini kendileri bilirler.

 63. İsimsiz diyor ki:

  Merhaba hocam içimden ses diyorki gece ihtilam oldun ama olduğumu hatırlamıyorum ve ıslaklık yok. Sürekli cünüpsun diye ses var birde sürekli gusülden sonra vesvesye düşüyorum burasi kurumu kaldı diye ne yapmam lazım.

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, bu vesvesedir ve ileri dereceye varırsa hayatını zehir eder. O nedenle bunun vesvese olduğunu, şeytanın bir oyunu olduğu bilmen ve o içindeki sesi dinlememen lazım. Bu konuyla ilgili olarak alttaki linkin faydası olabilir…
   http://www.islamevim.com/vesveseden-kurtulmanin-careleri.html

 64. İsimsiz3 diyor ki:

  Selamunaleykum hocam, sorularını cevaplarsaniz çok sevinirim 1.sorum ben gece hiç ruyalanmiyorum ama gün içinde aşırı derecede kasilıyorum, hareket edemiyorum yürümekte zorlaniyorum, mastürbasyon yaptıktan sonra rahatliyorum. İşyerinde olduğum için gusül abdesti de alamıyorum cenabet geziyorum, yiyip iciyorum sonra fırsatını buldum mu gusül abdesti aliyorum, tövbe ediyorum sonra aynı şeyler tekrar oluyor. Bir çıkmaz içindeyim yaşım 34 evlenince bu durumun düzeleceğini düşünüyorum ama evlenecek maddiyatim yok, durumum çok kötü borçlarım var, söylemiyorum bunalım içindeyim bilgileriniz için tesekkurler.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, kendini kötü birşeye alıştırmışsın. Tövbene sadık kalman gerekir. Cünüp dolaşmakla büyük günaha giriyorsun. Bu alışkanlık yapan durum bir çok kişide evlendikten sonra bile devam edebiliyor. O nedenle hiç vakit geçirmeden bu işten vazgeçmen lazım. Ayrıca aynı mesajı defalarca göndermene gerek yok, mesajlar kontrol edildikten sonra yayınlanır ve cevaplanır.

 65. Bektaş diyor ki:

  Selamun Aleyküm abi Gusül Abdesti EKSİKSİZ bir şekilde nasıl alınmalıdır? abi mesela Gusül Abdestinden öncemi sonramı beden temizliği yapılmalıdır?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim linki okuyabilirsin, orada gusül abdestinin nasıl alınacağı anlatılıyor.

   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 66. İsimsiz diyor ki:

  Hocam selamın aleyküm ben dün gece rüya yoluyla ihtilam oldum ve sabah gusül almadan okula gittim tabi meni bulasanlari cikarttim ve sonra okul kiyafetimi giydim ve altında iclikte var meni ona bulasmadi ve ben guslü aldım yarın o içligi giydigim zaman yine gusül almam gerekir mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, tekrar gusül alman gerekmez. Gusül abdesti sadece gusülü gerektiren hallerde alınır. İçliğine bir pislik bulaşmış olsa bile gusülünü etkilemez. Ama bu şekilde necaset bulaşmış bir giysiyle dolaşmak olmaz, namaz kılınmaz.

 67. ali diyor ki:

  1-Selamün aleyküm hocam. Hocam ben bazen şeytana yenik düşüyorum mastürbasyon yapıyorum. Babam ve annemgilde dini yerinde insanlar benim böyle birşey yaptığımı duyunca kızabileceklerini düşünüyorum. Onun içinde gusulude birkaç gün en fazla 4 gün geciktiririyorum.
  2-hocam bizim din Kültürü hocası cünüp gezmek(yürüyerek)bastığınız her yer haramdır dedi. Doğrumudur?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim.
   1-Çok yanlış yapıyorsun. Hemen tevbe et birdaha böyle birşey yapma sakın. Müslüman cünüp dolaşmaz.

   2-Doğrudur kardeşim, Cünüp olarak durmak Allah c.c’nün en sevmediği işlerdendir. Bu yetmez mi?

   Nefsine hakim olmaya çalış, masturbayon doğru birşey değil, ileride alışkanlık yapabilir. Bu şekilde cünüp dolaşmaktansa, nefsine yenik düşüyorsan… Hiç olmazsa bari banyo yapacağın zamana getir.

 68. murat diyor ki:

  Hocam 3 veya 4 gün cenabet gezmek insanı dinden çıkarır mı ve gusül abdesti kabul olurmu?

  1. islamevim diyor ki:

   Dinden çıkarmaz ama büyük günahtır. Tevbe eder birdaha aynı hatayı yapmazsın. Gusül abdestini alır temizlenirsin. Allah c.c nün Rahmeti çok büyüktür.

 69. ibo diyor ki:

  Selamın Aleyküm hocam.Ben bir keresinde 1 gün boyunca cünüp dolaştım ama sonra güsül abdesti aldım ve her zaman gusülümü bozuyorum .Allah katında ki hükmü nedir hocam…

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim müslüman cünüp dolaşmaz, Allah c.c’nün sevmediği bir iştir. Meşru olmayan yollardan cünüp olmak doğru değildir.

 70. İsimsiz diyor ki:

  Hocam selamın aleyküm ben dün gusül alırken burnumda sumuk olduğunu farkettim fakat gusle devam ettim guslüm sahih midir yoksa burnum daki sumugu çıkartıp burnuma su versem olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, öncelikle gusül alırken madem bunu farkettin niye temizlemedin. Neyse artık olmuş sonradan temizlesen de olur. Gusülün geçerlidir.

 71. Ahmet diyor ki:

  Hocam müslüman birisi hep cenabet olsa kufretse zina etse cehennemde gunah ı kadar azap çektikten sonra cennete gidebilirmi yoksa ebedi cehennemlik mi olur (merkatan sordum ben böyle değilim)

  1. islamevim diyor ki:

   Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
   (Allahü teâlâ iman sahiplerine, Cehennemde, günahları kadar azap eder. Sonra imanları sebebiyle ebedi olarak Cennete sevk eder.) [Ebu Nuaym]

   “Allah dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır.” (Bakara, 2/284; Al-i İmran, 3/129; Maide, 5/18,40) mealindeki ayetlerde müminler söz konusudur. Çünkü kâfirlerin affı diye bir şey olmaz. O halde, ayetin işaretinden şunu anlıyoruz: “Allah, günahkâr müminlerden, dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır, daha sonra cennete alır.”

   Şu hadis-i şerif bu manayı desteklemektedir. Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur:

   “Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak Cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten) sonra Allah: ‘Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın’ buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).

   Zerre miskal imanı bulunan bir kimsenin, netice itibariyle cehennemden çıkıp cennete gireceğine dair ehl-i sünnet alimlerinin görüşleri arasında bir ihtilaf yoktur.

   Mümin olarak ölenlerin ebedi Cehennemde kalacağını bildiren bir ayet yoktur. Ebedi cehennemde kalacaklarla ilgili ayetler ise kafirler hakkındadır.

 72. Hrakn diyor ki:

  Selamın aleyküm hocam dün akşam gusul abdesti alıp uyudum, bugün nefsime hakim olamadım, annemden utandigimdan dolayı duş almaya giremiyorum daha dün duş aldım o yüzden. Yarın basketbolum var isim iyi gider mi allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, müslüman cünüp dolaşmaz. İşinin iyi gidip gitmeyeceğini düşüneceğine, Seni yaratan Rabbinin emrine karşı geldiğini ve kazanacağın günahı düşünsen daha iyi edersin!

 73. burak diyor ki:

  Hocam selamün aleyküm. Hocam ben afedersin mastürbasyon yapıyorum günah mı? Mastürbasyon yapmasam zina yapacam, böylesi günah mı?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, masturbasyon yapmak doğru birşeydir diyemeyiz herhalde. Bunun cevabını vicdanında vereceksin. Minareyi çalan kılıfını hazırlar diye bir söz var.

 74. Hüseyin diyor ki:

  Hocam Ben 2 Sene Cünüp Gezdim Bunun Borcunu Nasıl Öderim ?

  1. islamevim diyor ki:

   Tevbe edersin, Allahtan af dile aynı hatayı tekrar etme!

 75. abdullah diyor ki:

  Cünüp gezmek günahmıdır ve günahları nelerdir? Arkadasım her gün kendini cünüp yapıyor.

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüp gezmek günahtır tabi. Konuyu okusana orada yazıyor.

 76. isimsiz diyor ki:

  Selamün Aleyküm hocam.hocam şimdi baştan,sağ omuzdan ve sol omuzdan su dökünüz yazıyor.Ama ben o işleri fıskiye ile yapıyorum aldığım gusülü abdesti kabul olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, gusül abdestin kabul olur.

 77. isimsiz diyor ki:

  hocam selamın aleyküm benim gusül almam gerekiyor ve gripim burnum tıkalı napabilirim acil?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, grip olmakla gusülün bir alakası yok kardeşim. Burnu tıkalı olan, grip olan cünüp mü dolaşıyor? Normal şekilde gusül abdestini alabilirsin!

   1. İsimsiz diyor ki:

    Burnum tıkalı olduğundan şu geçer mi olmadı sonra su versem yine geçerli olur mu

    1. islamevim diyor ki:

     Güzel kardeşim yazdım ya, normal şekilde gusül abdestini alırsın. Burnuna iyice su çeker temizlersin.

 78. yok diyor ki:

  2 gün cünüp kalan biri gusül abdesti alsa kabul olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Kabul olur.

 79. tugay diyor ki:

  Hocam ben bir suredir kendimi rahatlatmak icin masturbasyon yapıyorum ve bunu yaparkende bazi videolar izliyorum bu günahmidir tevbe etmem gerekir mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Günahtır, tevbe etmek gerekir.

 80. Ozge diyor ki:

  Hocam yardimci olun lutfen yeni evliyim iliskiye girip uyuyup sabahta oyle dolasip tekrar iliskiye girip yikanmak gunah olur mu hamile kalma durumu olursa riskli olur mu ?

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüp olunca esas olan vakit geçirmeden gusül alıp temizlenmektir. Uzun süre o şekilde dolaşmak doğru olmaz. Fakat bazı sebepler varsa gusülü namaz vakti geçmeden almak şartıyla erteleyebilirsin. Mesela gece cünüp olarak uyuyan birisi sabah namazı vaktinden önce temizlenmelidir ki namazını kılabilsin. Hamile kalmakla bir alakası yok. Ancak Allah c.c temizlenenleri sever. Kendine kul olanı Rahmet ve merhametiyle korur, bunu unutmamak lazım.

 81. Hocam diyor ki:

  Hocam 15 yaşındayım 16 ya 3 ay var inanması guc ama 7 yasından 12 yasıma kadar cenabet dolastım 7 yasında bir kızla ilişkiye girdim gusul almayı bilmiyordum 12 yaşında ogrendim aldım tövbe ettim ama 15 yaşında aynı kızla tekrar ilişkiye girdim zina oldugunu bildiğim halde nefisime şeytana yenik düştüm şimdi tövbe etsem Allah afedermi

  1. islamevim diyor ki:

   Tövbe kapısı açıktır, sen tövbe et, Allah c.c kabul eder inş…

 82. Emir diyor ki:

  Benim kolum kirildi simdi kolum alcida nasil gusul almam gerek ?

  1. islamevim diyor ki:

   Alçılı olan uvzunu mesh edersin diğer yerlerini normal şekilde yıkarsın.

 83. murat çalık diyor ki:

  hocam ben 5 yıldan beri cenabetim çok pişmanım gusul abdesti alıp allaha tevbe etsem ne olur

  1. islamevim diyor ki:

   Ne olur, tabi ki iyi olur. Başka yapılacak birşey yok zaten! Tevbe edip birdaha aynı hatayı yapmamak lazım!

 84. Ata diyor ki:

  Merhaba hocam bu gün gusül gerektiren bir durum oldu ve evde sular kesik, su soğuk alamıyorum hatta o kadar moralim bozuk ki ağladım hocam. Günah olurmu 1 gün cünüp dolaşsam günah olur mu isteksiz bir biçimde.

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, su olmadığı durumlarda teyemmüm abdesti alabilirsin. Su yoksa, suya ulaşabilecek imkanın yoksa veya suyu kullanmanda bir engel veya tehlike varsa teyemmüm alabilirsin.

 85. Ali diyor ki:

  İyi günler hocam rüya yoluyla cünüp kaldım namaz kılmıyorum günah olurmu.???

  1. islamevim diyor ki:

   İyi günler, günahtır kardeşim!

 86. elif diyor ki:

  Ben gusül abdesti alırken bir yeri yıkamayı unuttum sonradan hatırladım ama hatırladıktan hemen sonra kuru yeri yıkamadım aradan 40 dakika falan geçtikten sonra yıkadım gusül abdestim geçerli olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Bir kimse guslettikten sonra ağzını veya burnunu yıkamadığını veya bedeninden bir yerin kuru kaldığını anlarsa, yeniden gusletmesi gerekmez; yalnız o yerleri yıkaması yeter. Bu arada farz bir namaz kılmışsa onu tekrar kılması gerekir.

 87. Ss diyor ki:

  İki vakit arası gusül alamaz isem teyemmüm imkanım yoksa çok pismansam ne yapacağım hocam.

  1. islamevim diyor ki:

   Tevbe edip birdaha aynı hatayı yapmayacaksın! Allah c.c nün tevbe kapısı açıktır.

 88. veli diyor ki:

  Hocam 1 damla meni sıvısı geldi güsül gerekir mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Meni geldiyse gusül gerekir kardeşim, bir damlada olsa farketmez. Gusül alır temizlenirsin.

   1. mümin kardeş diyor ki:

    hocam lütfen bana ALLAH rızası için yardım edin son 1,5 yıldır gusulsüz geziyorum ama bu 1,5 yıldır hep gusullu olmaya çalışıyıyorum ama nefsime hakim olamayıp hep guslumu bozuyorum hocam lütfen bana yardım edin.namazlarımı kılamıyorum hocam çok zor durumdayım 14 yasıma geldım hala bu yuzden namaz kılamıyorum. en az gunde 5 kez o pis sıvıyı nefsime hakim olamayıp kendi isteğimle çıkartıyorum hocam acil yardım edin bana.

    1. islamevim diyor ki:

     Kardeşim ne yaparsan kendine yaparsın. Bak şu anda kendi nefsine zulum ediyorsun.Tek çare nefsine hakim olmak, aklını başka şeylerle meşgul et. Namaz kötülüklerden korur. Mutlaka namaza başlaman lazım.

 89. ffhjhbf diyor ki:

  hocam 2 yıldır cunub dolastım vede neredeyse her gün masturbasyon yapiyordum ama gusul diye bir sey oldugunu bilmiyordum cok pismanim ne yapmam gerekir

  1. islamevim diyor ki:

   Tevbe istiğfat et, birdaha aynı hataya düşme. Müslüman cünüp dolaşmaz!!!

 90. Ahmet diyor ki:

  Hocam emin degilim ama 1 sene once 6. Sinifta kaydirakta kuyruk olusturmus kayiyorduk art bir niyet olmadan sonra bir islaklik hissettim sonra tuvalete gittim islaklik olup olmadigini hatirlamiyorum sonra cisimi yaptim sanki tuvaletimi tutmusum gibi akiyordu bende tuvaletim varmis demistim o zaman birsey bilmiyordum simdi bile ihtilam gecirmedim ama supheleniyorum acaba cunup olmusmuyumdur diye lutfen cevap verin

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim ben nerden bileyim cünüp olmuşmusun, sen kendin bileceksin!!! Farzet ki böyle bir durumda istemeden de olsa cünüp oldun. GUSÜL ABDESTİ alırsın olur biter…

 91. Yok diyor ki:

  Merhaba hocam ben bu islere 11 yasinda basladim ve 4 yil falan oldu arasira gusul abdesti aliyorum ama gusul abdestini almayi bilmiyorum ve ergenlige gireliden beri cunubum ara sira ailemden yardim alarak abdest aliyorum ama ertesi sabah abdestim gidiyor abdesti bilmedigim icin gunaha girmismiyimdir cok pismanim hala bilmiyorum hala cunupum lutfen yardim..

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, cünüpsen gusül abdesti al temizlen, tevbe istiğfar et bir daha aynı hataları yapma. Alttaki linkte gusül abdesti nasıl alınır ayrıntılı olarak yazıyor. Oku ve öğren hemen gusülünü al. Gusül abdesti insana ömür boyu lazım, müslüman cünüp dolaşmaz. Hata edip dolaştıysa bile tevbesini eder, gusülünü alır temizlenir.

 92. abc diyor ki:

  Selemun aleykum hocam cunup olduktan sonra yanı mezi geldikten sonra küçük tuvaletimi yapmadan gusül akşam kabul olurmu.

  1. islamevim diyor ki:

   Akacak birşey kalmadığna eminsen alabilirsin.

 93. baran diyor ki:

  Hocam selamın aleyküm hocam ben gusülden önce namaz abdesti alıyorum ardından gusle geçiyorum niyet ediyorum besmele çekiyorum ardından avret yerlerini yıkıyorum sonra ağza ve burna 3 defa su verdikten sonra tüm vücüdu yıkıyorum bu abdest geçerli olurmu birde ben guslü alırken ezan okundu günah mıdır?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim.Gusulün geçerli olur. Yanlız namaz abdestini başta değil sonra alman gerek. Alttaki linki tıkla ve oraytı oku. Ayrıntılar orada yazıyor. Gusül alırken ezan okunması günah değildir.
   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 94. .... diyor ki:

  Hocam benim sevgilim yok kızlar benden kaçıyor resmen 2 gün konuşan kız 3 gün benimle konuşmuyor neden konusmuyosun dediğimde canım istemiyor diyor cenabetlikle alakası var mı bunun.

  1. islamevim diyor ki:

   Müslüman cünüp dolaşmaz kardeşim!

 95. asdfghjk diyor ki:

  Abi ben misafirlikte ihtilam oldum. Ama şevhetle meni olmamış ama Mezi vardı heralde çünkü ıslaktı. Gusül alamam çünkü yanlış düşünülmesinden korkuyorum. Abi niyet edip elimi ağzımi burnunu yıkayıp sol kolumla sağ kolumu yıkamak yerine bir bez parçasıyla her yerimi silsem. Kabul olur mu abi noluryardım et.

  1. islamevim diyor ki:

   Vucudunun her yerini bu şekilde ıslatabilirsen olur. Bu yıkanmaktan daha zor. Sen en iyisi ev sahibine banyo ihtiyacın olduğunu söyle gusülünü al.

 96. Yunus diyor ki:

  Hocam misafirlikteyim sabaha karşı cunup oldum (rüyadan) kiyafetim yok, donum ıslak ,gusül abdesti alamıyorum utanıyorum ne yapmalıyım teyemmüm abdestini almaliyim

  1. islamevim diyor ki:

   Teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır. Hangi sebeple olursa olsun gusül abdesti alınması gerekiyorsa gusül alınmalıdır. Bu imkân varken sadece abdest alınmaz, teyemmüm edilmez.

   Bundan başka, misafirlikte ihtilam olan bir insan gusül almaktan çekiniyorsa, teyemmüm edebileceğini söyleyenler de vardır. Çünkü bu durum hükmen suyun olmadığı anlamına gelir şeklinde yorumluyorlar. Ben her iki görüşü de aktardım. Artık ne yapacağın kendine kalmış. Allah c.c en doğrusunu bilendir.

   Kendinizi lüzumsuz sıkıntılara sokmamanız gerekir. Bundan 20-25 sene öncesine anne-baba, çocuk-gelin, görümce-kayın herkes bir arada ve aynı evde yaşardı. Banyolar ortaktı ve üstelik sıcak su için ne zahmetler çekilirdi. Ama her şeye rağmen hayat devam etti ve bu günlere gelindi. Bu tür şeylerin utanması olmaz.

 97. ugurh diyor ki:

  Merhaba boy abdesti alcam ama dudağım uçukladi balon gibi birsey oldu içi hava dolu bu abdest almami etkilermi abdest alabilirmiyim

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, etkilemez kardeşim.

 98. emine diyor ki:

  Merhaba, okuduklarımdan cevap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Gusül abdesti almayan birisinin yaptığını yemek haram mıdır? Veya günahı var mıdır? Teşekkürler simdiden

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, gusül abdesti almayan biri derken müslüman olmayan birini kastediyorsunuz herhalde. Müslüman olmayanların da evinde yenilip içilebilir. Yeter ki yenilen içilen şey helal olsun. Bir de bu ilişki sizi, dininiz hususunda gevşemeye götürmesin.

 99. mert ak diyor ki:

  merhaba cünüp dolaşan insanların başına gerçekten kötü olaylar gelir mi? yoksa olaylar normal mi devam eder örneğin 1 ay cünüp kalan birinin

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba böyle bir kural ve kaide yok. Müslüman cünüp dolaşmaz!

  2. Yılmaz diyor ki:

   Günah kardeşim maksimum 1 gün sonrası günah en kısa zamanda abdest alman lazım imkanın yoksa googleye teyemmum abdesti yaz teyemmum abdesti al ama namaz abdestini bozan herşey teyemmumude bozar

 100. isimsiz diyor ki:

  Ben gusul aldim ama tırnağımda parlatıcı(oje) oldunu unutmustum tekrar alıcam gusulsuz gecirdiğim gunlerde gunah islemis olurmuyum.

  1. islamevim diyor ki:

   Tevbe istiğfar edersin, af dilersin. Birdaha özen gösterirsin Allah c.c nün Rahmet ve Merhameti sonsuzdur.

 101. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm boy abdesti alırken bir dua etmek ya da bir dilek bir düşünce geçirmek boy abdestini etkilermi
  2-küçük nokta kadar bir yara yara izi var elimde bu sebepten boy abdesti alamıyorum 4 gün oldu çizdirdim parmağımı hani oraya kaplamıştı oraya su gitmez gibi düşünüyorum
  3- bide elimde terden bozuk paranın yeşil rengi çıkmış buda boy abdestini etkilermi

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam hiçbiri gusül abdestini etkilemez.

 102. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm boy abdesti alırken ben gözüme gözümün içinede su tutuyorum bu boy abdestimi etkilermi yanlış bir hareket mi yapıyorum boy abdestimi tekrarlamama gerek var mı acaba

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam Hiçbiri etkilemez

 103. Mert diyor ki:

  Selamunaleküm boy abdesti için ölçü iki namaz arasındaki vakittir diyor ne anlama geliyor ben hiç anlamıyorum ben namaz kılmıyorum bunla ilgisi varmı namaz kılanlar için mi bu zaman dilimi yoksa herkes için mi geçerli bu süreyi kaçırsak boy abdestimiz kabul yani geçerli olmaz mı yoksa geçerli olması için 2 namaz arası vaktinde mi boy abdesti almam lazım lütfen bana yardımcı olun çok büyük bir yükten kurtarmış olursunuz çünkü hiç bir şekilde soruma hiç bir sitede cevap bulamdım şimdiden ALLAH razı olsun

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam en kısa sürede gusül abdesti almak lazım. Müslüman uzun süre cünüp dolaşmamalı. Yani namaz vaktini cünüplük nedeniyle kaçırmamalı. İki namaz arasında mutlaka gusül almak, namazı kaçırmamak için yapılması gereklidir. Yani cünüp olmak sebebiyle namazı kaçırmayın diyoruz.

 104. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm isteyerek 2 kez elle boşalma olsa
  Boy abdestide 2 defamı almamız gerekir şimdiden ALLAH razı olsun vakit ayırıp cevap verip bizi aydınlattığınız için

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam 1 defa alman yeterlidir.

 105. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm hocam boy abdesti alırken bile bile ya da bilmeden su ağzımıza kaçırmak abdesti etkilermi bide boy abdesti alırken boynumu çıtlattım acaba buda etkilermi abdestimi şimdiden allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam bunlar boy abdestini etkilemz kardeşim.

 106. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm hocam kıyafetlerimi çamaşır makinesine atıp boy abdesti almaya banyoya girdim boy abdesti aldıktan sonra çıktım kıyafetler yıkandı ama ben ıslak giydim kurusun diye asmadım acaba benim boy abdestimi etkilermi tekrardan almam gerekirmi

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, Çamaşırı ıslak giymekle gusülün bir alakası yoktur kardeşim. Boy abdestini doğru aldıysan tekrarlamana gerek yok.

 107. Muammer diyor ki:

  Allah razı olsun hocam verdiğiniz bilgiler çok faydalı rabbim ecrini versin inşallah…

 108. emre diyor ki:

  evebeyinler konusunda beni rahatlattın allah razı olosun ağabi

 109. Seda diyor ki:

  Herşey o kadar iyi acıklamışsınız ki hocam sorular ve cvpları okumam bile bilgilenmeme yetti .. Allah razı olsun. Sayenizde dinimizi daha iyi öğreniyoruz

 110. Erhan diyor ki:

  Hocam namaz abdesti yüzden sonra başı mesh et diyor ama boy abdesti namaz abdesti sonra baş ve omuzlarına diyor tam anlamadim.

  1. islamevim diyor ki:

   Boy abdesti ve namaz abdesti ayrı şeylerdir. linkteki yazıyı dikkatle okursan boy abdesti nasıl alınır ayrıntıları ile yazıyor.
   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 111. Mert diyor ki:

  Selamunaleyküm benim aklıma takılan bazı sorular var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden ALLAH razı olsun. 1-ben gece 12 yi geçiyordu isteyerek cünüp oldum öğlen 1.30 civarı gibi boy abdesti aldım ama iki namaz arası boy abdesti alman lazım diyorlar o namaz kılanlar için mi geçerli ben namaz kılmıyorum şimdi benim boy abdestim geçerli olmadı mı cünüpmüyüm tekrar boy abdestim almam mı gerek. 2-boy abdesti alırken kulağıma kulak içine kulak arkasına su tutuyorum bu abdestimi etkilermi yanlış mı yapıyorum acaba. 3- boy abdestiyle gusül abdesti aynı mı oluyor. Teşekkür ederim.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim.
   1- Boy abdestin geçerlidir.
   2- Etkilemz.
   3- Boy abdesti ve gusül abdesti aynı anlama gelir.

 112. Mert diyor ki:

  Ben gece mastürbasyon yaptım öğleden sonra boy abdesti aldım şuan ben cünüpmüyüm iki namaz arası felan diyorlar kafam karıştı

  1. islamevim diyor ki:

   Boy abdesti aldıysan cünüp değilsin.

 113. srfehrs diyor ki:

  Merhaba. Ben 22 yaşındayım şu anda evliyim ve hamileyim. 15-16 yaşlarımdayken lisede uzun süreli ve evlenmeyi düsündügüm kişi ile 3-4 günde 5-6 defa ters ilişki yaşadım. Ama o zaman bu kadar günah oldugunu bilmiyordum. Erkek arkadasım kızlıgma zarar gelmemesi icin ikna etti. Dedğim gibi o zamanlar aklım bukadar başımda değildi. Erkek arkadasımda benimle yaşıttı. Küçüktük yani. Şimdi cok pişmanm bu konuda bilgi sahibi oldum. Asla birdaha yaşamadm ve tövbe ettm. Anca suan o ters ilişki yaşadgm kişiyle değil başkası ile evliym. Evlendğimde kız oldugum icin esim kimseyle birsey yaşamadıgmı düsğnüyor. Hatta eşimde ters ilişki istiyor zaman zaman. Ama ben günahı, dinden cıkılacagnı bildiğim icin asla kabul etmedim günahnıda esime anlattm ve yaşamadık birsey. Eskiden yaşadığım ilişkiden eşimin haberi yok. Bilse bana olan güveni sarsılır. Evliliğimiz bitebilir bile. Vicdan azabı cekiyorum. Eşime söylemem gerekiyormu islama göre.? Ve eskiden yaşadıgım ilişkiden dolayı tövbe ettim, asla birdaha yaşamdm. ALLAHIM beni affeder mi:( ne olur acil cevap hocam.. şimdiden Allah razi olsun. ..

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim.
   İslam fıtrat dinidir. İslam’da insanın günah işleyebileceği kabul edilmiş ve bundan korunma ve kurtulma yolları insana öğretilmiştir.
   Yapılan kötülükten, işlenen günah ve kabahatten kurtulup manevi kirlerden temizlenme yolu tövbedir. Tevbe ile insan, yapmış olduğu günah ve kusurlar dan kurtulup o günah ve hataları hiç yapmamış gibi tertemiz olur.

   Nitekim bu hususta Peygamber Efendimiz,“Günahtan tam dönen ve tövbe eden,o günahı hiç işlememiş gibidir.”(İbn Mace) buyurur.
   Efendimiz (s.a.v.), nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucu’ edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir.”(Ahmed b.Hanbel,Musned) şeklinde tanımlamıştır.

   Yüce Allah kullarını tövbeye çağırmakta ve şöyle buyurmaktadır:

   “Ey muminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki, felaha edesiniz.” (Nur,31)

   Başka bir ayette ise Yüce Allah (c.c.), Peygamberine şöyle buyurur:
   “De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53)

   Eşine geçmişte yaşadıklarını söylemek evliliği tehlikeye düşürebilir. Oysa dinimiz evliliği kurtarmak için gerekirse yalan söylemeye bile ruhsat vermiştir. Üstelik eş böyle bir soru sormamış sonuç olarak (yalan) cevab verilmemiştir.
   Evlenmeden önce bu konu gündeme gelmiş olsaydı bile kişi bunları karşı tarafa anlatmak zorunda değildir. Bunların anlatılması aile içi problem doğurabilir. Hatta kişinin günahlarını saklaması daha iyidir. Ancak evlenilecek olan kimse sorduğunda yalan söylememek gerekir. Yani sorulmamışsa susmak haram olmaz. Fakat soruldu ise olduğu gibi anlatmak gerekir.

   Kişi buna rağmen ben bunu kullanmayacağım , yalan söylemek istemiyorum, ya da evlenmeden başıma gelen ve benim bildiğim bu durumu eşime de söylemek istiyorum da diyebilir.

   Sonuç olarak bu hatanın karşılığında, ömür boyu vicdan azabı çekeceksin, bundan kurtuluş yok. Bu yanlışı söylemek evliliği bozabilir. Sorulmadığı müddetçe söylememekte fayda var. Yapılacak en iyi şey bu günahın bağışlanmasına vesile olabilecek salih ameller işlemek, Allah’a yaklaşmak, tevbe, istiğfar etmektir.

 114. Musa diyor ki:

  Ben gusül abdestini bana öğrettikleri kadar biliyordum, yani ayrıntılı değil. Banyoya giriyordum önce niyet sonra 3 ağza, 3 burna sonra komple vücudu yıkıyordum. abdest almiyorum, şöyle ki avret yerlerinide önceden yıkamiyordum bunu bu gün öğrendim gusülün asıl alınışını. Bide bu dedigim gibi gusül alıp oruç tutuyordum, arada bazende namaz kılıyordum bunlar kabul olur mu? Şöyle birsey daha var ki avret yerleri kapatmadan gusül aliyordum, kıbleye dönünce gusül geçersizmi oluyor. Bazende banyoda gusülde konuşuyodum, adam akıllı ayrıntılı bakmak aklıma gelmedi bana acil cevap gerek … simdiden Allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Musa kardeşim, gusül abdestini sünnetlerini yerine getirerek veya sadece farzlarına uyarak alabilirsin… Her ikisi de geçerlidir. Sen farzlarına uygun olarak almışsın şimdiye kadar. Bundan sonra sünnetlerine de uyarak alabilirsin. Şimdiye kadar aldığın gusül geçerlidir merak etme. Bundan sonra önce avret yerlerinde bir tortu, kir varsa onları yıkarsın sonra aynı aldığın gibi devam edersin. Normal namaz abdesti de alırsan sünnete uymuş olursun daha iyi olur. Yıkandığın alan çok büyükse avret yerini kapatmak daha iyi olur edeptendir. Duşa kabin gibi bir yerde yıkanıyorsan avret yerini kapatmak şart değil. Tabi kıbleye karşı durup yıkanmamak lazım, buna dikkat edersin yanını dönersin kıbleye, gusül alırsan konuşmasan daha iyi olur. Sonuç olarak şimdiye kadar aldığın gusül abdesti geçerli olmuştur inş. Bundan sonra küçük ayrıntılara da dikkat ederek alırsın… Alttaki linkte ayrıntılı şekilde anlatılıyor, orayı okursan kafandaki sorulara cevap bulabilirsin.
   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 115. X diyor ki:

  Hocam ters ilişkinin günahi nedir ve bu günahdan nasil kurtulabiliriz ömür boyu cenabet kalma falan var mi??

  1. islamevim diyor ki:

   Ters ilişki haramdır, günahtır. Ama bunun cezasını ne şekilde görürsün onu biz bilemeyiz. Tevbe et ve birdaha aynı şeyi yapma. Umulur ki, bağışlanırsın. Hatta tevbe eder birdaha aynı şeyi yapmazsan. Rahmeti bol Rabbim, günahını sevaba bile çevirebilir. Amma kesin tevbe edecek, pişmanlıkla af dileyecek ve birdaha aynı hatayı yapmayacaksın. Ömür boyu cenabet kalma diye birşey yok.

 116. Yavuz diyor ki:

  hocam ben şimdi Ramazan Ayında yatsı namazından sonra bilerek elle cünüp olursam günah olurmu Teşekkürler.

  1. islamevim diyor ki:

   Sadece Ramazan’da değil herzaman için doğru bir davranış değildir. Sonuçta günahtır. Sana kimse yap, günah değildir demez herhalde.

 117. gokhan diyor ki:

  Abi ramazanda oruçlu iken bile bile cünüp oldum ve 3 gün böyle oruç tuttum günahım nedir

  1. islamevim diyor ki:

   Günahının ne olduğunu Allah bilir. Biz bilemeyiz ki. Yanlış bir iş yapmışsın, tövbe et bir daha aynı şeyi tekrarlamazsan. Affedilmeyi ümit edersin.

 118. gokhan diyor ki:

  Hocam oruclu cunup oldum ondan sonra 3 gün oruç tuttum gusül abdesti almadan ama ailemden utandım hep banyoya giriyorsun demelerinden korktum

  1. islamevim diyor ki:

   Allah affetsin, en kısa zamanda gusül abdestini alman gerekli.

 119. ayse diyor ki:

  gece abdest alamadım uyumus kalmısım 4gıbı uyandım abdest aldım orucum kabul olurmu

  1. islamevim diyor ki:

   Zorunlu hallerde oruca gusül abdesti olmadan başlamaya izin vardır. En kısa zamanda abdest almak gerekir.

 120. Garip diyor ki:

  Selamin Aleyküm hocam, cünüplügünden emin olmayan bir kişi kuran okursa ve oruc tutrasa hükmü ne olur? Birde oruca cünüp başlanıp sonradan abdest alınırsa bunun hükmü nedir?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, temiz olmadan ve abdestsiz kuran okunmaz. Gusül abdestin olduğundan emin değilsen okumayacaksın, abdest alıp öyle okuyacaksın. Buna rağmen okumuşsan, tevbe istiğfar edersin, bu günahtan dolayı Affı sonsuz olan Allah c.c nün merhametine sığınırsın ve birdaha aynı hataya düşmezsin. Çok mecbur kalmışsan mesela imsak vaktine yakın cünüp olmuşsan ve gusül abdesti almaya imkanın yoksa orucuna niyet edersin, oruca başlarsın fakat en kısa zamanda abdestini alırsın.

 121. ayse diyor ki:

  Hocam merhaba ben cünüpüm ama şartlar dolayısıyla abdest alamıyorum, yarinda oruç tutmam lazim ne yapayım.

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba kardeşim, o kadar zor durumdaysan hiç olmazsa teyemmüm abdesti al, onu da yapamazsan… artık Allah affetsin diyerek orucuna devam et.

 122. Ozgur diyor ki:

  selam hocam isyerimde sahurdan sonra uyuyakalmisim ve bu arada ruyamda cunup oldum hemen farkettim ama isyerimden 8 de ciktim eve gelir gelmez abdest aldim orucum yabana gitmez dimi

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, orucun geçerlidir inşALLAH. YABANA GİTMEZ MERAK ETME…

 123. ismail diyor ki:

  Hocam orucluyken elle cunup oldum. Şafii mezhebindenim. Şafii mezhebine göre oruç bozmanin kefareti 1 gun mu

  1. islamevim diyor ki:

   Şafiyi taklit ediyorsan öyle olduğu söyleniyor. Yine de şafi ilmihalini incelemekte fayda var. Şafi olmadığım için tam ayrıntıları bilemiyorum.

 124. mert diyor ki:

  Hocam çok kötü durumdayız yani artık gerçekten gücümüz kalmadı ve dolaysıyla kasti olarak cenabet kaldık ama ve hemen güsül aldık orucumuz bozulur mu ?

  1. islamevim diyor ki:

   Bozuldu tabi kaza etmen gerekir.

 125. mert diyor ki:

  Orucluyken (kendi kendime ,bilerek ) cunup oldum orucum bozulur mu veya kefaret gereKtirir mi

  1. islamevim diyor ki:

   Orucun bozulur, orucunu kaza etmen gerekir.

 126. bosver diyor ki:

  Hepsi aynı soruyu soruyor ya hocayı cileden cıkaracaksınız Allah sabır versin hocam

 127. murat diyor ki:

  gusülde vucudumuzun her yerini yikayabilirmiyiz

  1. islamevim diyor ki:

   Gusülde vucudun heryerini yıkayabilirsin

 128. rumet diyor ki:

  hocam ben cünübüm hep cünüp oluyorum bazen usül abdesti alamıyorum günah mıdır

  1. islamevim diyor ki:

   Günahtır kardeşim, müslüman cünüp dolaşmaz!

 129. Vatan diyor ki:

  Hocam ben 4 yildr cunupum cehennem garanti midir yoksa geri donus var mi

  1. islamevim diyor ki:

   Hemen gusül abdesti alıp tevbe edersen ümitli olabilirsin. Günahın ne kadar büyük olursa olsun, Allah c.c nün Rahmeti daha büyüktür. Allah c.c sonsuz merhamet sahibidir, dilerse büyük günahlarını bile sevaba çeririr. Yeter ki sen pişman olup kapısına git.

   Tevbe edenin günahları affolur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
   (Tevbe eden, günah işlememiş gibi olur.) [İbni Mace]

   Tekrar günah işlerim korkusu ile tevbeden vazgeçmemelidir! Günahkâr bir kul, tevbe edince, Cenab-ı Hak, hem o kulunun günahlarını affeder, hem de kulu tevbe ettiği için sevinir. İki hadis-i şerif meali:
   (Çölde devesini kaybedip sonra bulan kimsenin sevinmesinden çok, Allahü teâlâ, kulunun tevbe etmesine sevinir.) [Buhari]

   (Allahü teâlâ, tevbe edenin tevbesinden dolayı, susamış kimsenin, suya kavuşmasından, çocuğu olmayanın çocuk sahibi olmasından ve bir şey kaybedenin o yitiğini bulmasından daha çok sevinir. Her kim içten ve bir daha günaha dönmemek üzere Allah’a tevbe ederse, Allah da onun günahlarını yazan iki meleğe, kendi organlarına ve günah işlediği yere, bütün bunlara günahlarını unutturur.) [Ebu-l-Abbas] (Allahü teâlâ, herkese unutturunca günah işlediğine şahit kalmaz.)

   Ne büyük lütuf ve ihsan. Biz günahımıza pişman olunca, Cenab-ı Hak seviniyor. Bir âyet meali de şöyledir:
   (Ey müminler, Allah’a tevbe edin ki kurtuluşa eresiniz.) [Nur 31]

 130. Murat diyor ki:

  Hocam oncelikle allah sizden razi olsun size bir sorum olacakti. Ben gece yatsi ve sabah namazi arasinda cunup oldum ama saat sabah 10 a kadar abdest alma ihtimalim olmadi, annemden utandim alamadim ve sabah kalktigimda aldim. Allah’im gusul abdestimi 1 defa da kabul eder mi?

  1. islamevim diyor ki:

   ALLAH CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN KARDEŞİM. Pişman olup aynı şeyi bir daha tekrar etmezsek umutlu olabiliriz. Allah c.c Rahmet ve Merhamet sahibidir.

 131. abc123 diyor ki:

  Cenabet iken tövbe edilirmi edildiyse kabul olur mu

  1. islamevim diyor ki:

   Gusül abdesti alınır sonra tevbe edilir.

   1. abc123 diyor ki:

    Peki tevbe edildiyse kabul olurmu ?

    1. islamevim diyor ki:

     Tevbeleri kabul edecek olan Allah’dır. Biz Allah c.c nün koyduğu çizgiler içinde hareket edersek tevbemizin kabul olmasını ümit ederiz. Tevbe kabul oldu mu, olmadı mı diye biz kesin hüküm veremeyiz.

     1. Yok diyor ki:

      Hocam elle meni geldi ama uykuda gelmedi. Ben ergenliğe girmişmiyim

     2. islamevim diyor ki:

      Ergenliğe ermişsin, gusülsüz dolaşma. Müslüman gusülsüz dolaşmaz!

 132. meraba diyor ki:

  ramazanda cünüp gezmek günah mı ? kadınlara bakmak günah mı ?

  1. islamevim diyor ki:

   Sadece ramazanda değil! Söylediklerini yapmak herzaman günaha girme sebebidir. Ancak bunların günahı ramazanda daha fazla olur mu dersen; Mübarek günleri günah işleyerek geçirmek büyük kayıptır diyebiliriz.

 133. arda diyor ki:

  merhaba ben cünüpken banyoya 4-5 gün içerisinde giriyorum büyük tuvaletim gelmeden banyoya giremiyorum banyoya girdiğimde ise gusül + abdest almıyorum ama heryerimi iyice temizliyorum günahmıdır ?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, gusül abdesti olmadan, cünüp dolaşmak günahtır. Sen istediğin kadar yere yat-kalk namaz yerine geçer mi? O zaman sadece temizlenmek de gusül yerine geçmez. Sen yıkanıyorsun, gusül almıyorsun. Hristiyanda aynı şeyi yepıyor. Sen müslümansan gusül abdesti almak zorundasın. Müslüman cünüp dolaşmaz!

 134. sinan diyor ki:

  Selamünaleyküm Gusül abdesti nasıl alınır diye soracaktim.
  Abi senden öğreneceğimiz çok yararlı bilgi var bide ölüm hakkında biraz bilgi verirmisin.

 135. mehmet diyor ki:

  Cünüpken kuran süreleri okunabilir mi?

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüpken Kur’an sureleri OKUNMAZ!

 136. ahmet diyor ki:

  Arkadaslar benm kolum kırıldı sabah sadece izledim mezi aktı eger normal meni akarsa abdest alamazsam günah olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim, mezi-meni nedir biliyorsun da. Cünüp olunca abdest almazsan günah olacağını bilmiyor musun? Tabi ki günahtır. Müslüman cünüp dolaşmaz.

   1. ahmet diyor ki:

    Ama kardeş kolum kırık duş alma sansım yok kendimi tatmin etmek amacıyla izledim onda da mezi aktı, cünüpmüyüm o zaman? Bide mezi aktıgında cunüb olunur mu?

    1. islamevim diyor ki:

     Şehvetle meni gelirse cünüplük olur. Şehvetle gelen meni hariç, hiç biri guslü gerektirmez. Cünüplük olursa kolum kırık gusül alamam diye mazeret olmaz. Herşeyin bir usulü vardır. Araştırır öğrenirsin. Kolum kırık, bacağım kırık ben gusül alamam diye bir şey yok. Cünüp olunca en kısa zamanda yıkanmak lazım.

     1. Işını vermek istemeyen kişi diyor ki:

      Abi benim meni akıyor izlediğim zaman ama yavaş yavaş hızlıca yerinden kopup çıkmıyor o zamanda cünüp olurmuyuz?

     2. islamevim diyor ki:

      Evet gusül abdesi alman lazım.

 137. melek diyor ki:

  Selamın aleyküm abi benim bir sorum olacak. Eşim çok cenabet geziyor akşamdan banyoya girmiyor sabahta o şekilde işe gidiyor. Akşam geldiğinde giriyor banyoya 5 senelik evliyiz ne yaptıysam bu aliskanligindan vazgeciremedim benm ne yapmam gerekiyor ne olur birşey soyleyin bana.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, kendini bilmeyen insana ne söyleyelim. Cezasını çekecektir mutlaka. Eşinize bu konuyla ilgili yazıları okutmaya çalışın. İşlerinin rast gitmeyeceğini söyleyin. Bu yüzden başına felaketler gelebilir diyin. Biraz korkutmaya çalışın. Gerçi 5 yıllık evli insan gusülsüz dolaşıyorsa mutlaka sorunlu biridir. Her nekadar düzeltmek zor olsada yinede zaman zaman bu konuyu dile getirin. Sevabı size olur.

 138. akın diyor ki:

  Abi ben bu gün aşı oldum sonra dayanamayıp kendimi tatmin yaptım ama annem aşı oldum diye banyo yapmama izin vermiyor. En az 3 gün yıkanmamalıymışım.Teyemmüm içinde mahellede temiz toprak yok saksıdakilerde ıslak teyemmümde alamıyorum. Ne yapmalıyım çok günah yazılır mı ?

  1. islamevim diyor ki:

   Tabiki günah olur! Bit tuğla parçası, kireç boyalı duvar v.s de olur teyemmüm için.

 139. mehmet diyor ki:

  Ben cünüp oldum fakat yarın sabaha kadar alma imkanım yok ne yapıcam mecburum.

  1. islamevim diyor ki:

   Teyemmüm al o zaman. İlk fırsatta da gusül alman lazım!

 140. Merhaba diyor ki:

  Merhaba
  Ben Gece 2 de dayanamayıp kendimi tatmin Yaptim. Sizin Dediginz Gibi 2 vakit arasinda Abdest Almam Gerekiyor Ama Benim Sabah Ezanindan Once Abdest Alma Sansim Yok. Sabah Ezani İle Ogle Namazi Arasinda Abdest Alabilirmiyim, Alrisam Gunah Yine de Yazilirmi?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, birdaha aynı şeyi yapmasan iyi olur. İlk fırsatta gusül almak gerekir. Gusülü geciktirmek günaha girmeye sebeb olur. Müslüman temiz olur. Cünüp olarak fazla zaman geçirmemeye dikkat eder. Elbette günaha girdin. Tevbe edersin, tekrar aynı yanlışı yapmazsın. Allah c.c günahları affedicidir.

 141. abdullah diyor ki:

  Banyo yapmak , gusül abdesti yerine gecermi

  1. islamevim diyor ki:

   Yere eğilip kalkmak namaz yerine geçer mi kardeşim! O zaman banyo yapmak da gusül yerine GEÇMEZ!

 142. hamit diyor ki:

  diyelim ki yurt ogrencisiyiz ve boy abdesti alamiyoruz bazi eksikler var gunah olur mu

  1. islamevim diyor ki:

   günah olur kardeşim

 143. Ahmet diyor ki:

  Selamın aleyküm hocam ilk olarak cenabet gezen birisinin çocuğu deli olur diyorlar dogrumu

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, cenabet dolaşmak doğru değildir kardeşim. Her duyduğuna inanma!!

 144. kemal diyor ki:

  abi şu an ihtiyacım var ne yapmalıyım abdest alma durumum da yok

  1. islamevim diyor ki:

   Bugün cuma, cuma vaktine kadar sürekli “Euzu billahi minecşeytanirraciym” de abdestini al doğruca cumaya git, erken git vaaz dinle. Şeytandan ve şerrinden Allah’a sığınman lazım. Sonunda kendini daha mutlu hissedeceksin.

 145. ibrahim diyor ki:

  Selamın Aleyküm ben13 yaşındayım bana günah yazılırmı cenabet dolaştığım için

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, buluğ çağına gelmişsin-akıl baliğ olmuşsun demek ki… Tabi ki günah yazılır! Abdestsiz dolaşıp günah kazanacağına, Al gusül abdestini sevap kazan. Ne zorun var cenabet geziyorsun. Müslüman öyle dolaşmaz. Kendisini yaratan, can veren, hayat veren, rızık veren Allah’dan utanır.

 146. Levent diyor ki:

  Selamun aleyküm kardeşim. Konuları çok iyi açıklamışsın kafamdaki bütün soruları giderdin Allah razı olsun.

 147. kursat diyor ki:

  Selamin aleykum hocam gusul abdesti aldigimiz suya el degerse abdest kabul olmaz diyorlar ne derece dogrudur boyle bisey varmi allah razi olsun

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim. Böyle birşey yok. Tabi elinde necaset, pislik v.s olmaması gerekir. Belki abdest alınacak suyun temiz olması gerektiğini anlatmak isteyen biri söylemiştir. Fakat suya elin değmemesi, abdestin olmaması diye bir şey yok… uydurmadır.

 148. Muhammet diyor ki:

  Selam aleyküm kardeşim, bilgilerine ihtiyacım var erkek biriyim yaşım 17 lisede okuyorum eskiden çok mastürbasyon yapıyordum, cünüp geziyordum şimdi ise umreye gidip geldim eskiden çok yaptığım için aklıma geliyor ama kendimi tutuyorum, 2 günde 1 günde 1 yapardım yapılması çok yanlışmış bunu öğrendim ama çok ihtiyaç olunca yapılmasında sakınca yokmuş bu doğru mu?
  2. Sorum Mesela çok sıkıştım yapmam lazım mastürbasyon geceden yaptım sabah kalkınca saat olmuş 9 ezan vakti girmiş ama ben 9 buçuk ta aldım gusülümü bir sakıncası varmı kardeşim senden cevapları bekliyorum şimdiden allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, zevk için değil ancak çok mecbur kalındığında (zina gibi) yanlış bir işe kalkışmamak amacıyla yapılabilir diyenler var. Vebali varsa söyleyenlerdir. Ben bu konuda böyle bir fetva veremem. Kendini tatmin etmek, alışkanlık yapan bir davranıştır. O nedenle kurtulmak lazım. Bu işi rüyalanmaya bırakmak en iyisidir.

   2. Cünüp olmuşsan namaz vakti çıkmadan gusül almak lazımdır.

 149. Hakan diyor ki:

  Hocam ben 1 hafta cünüpüm az önce banyoya girdim gusül almayı unuttum ondan sonrada girmedim kaç gün içinde gusül almalıyım birde 3 gün cünüp gezen birisi müslümanlıktan çıkar mı.

  1. islamevim diyor ki:

   Yukarıdaki yazıyı ve alttaki cevapları okursan sorularına cevap bulabilirsin.

 150. mahmut diyor ki:

  Gusul abdesti nasıl alınır abi

  1. islamevim diyor ki:

   Yazının sonunda link var kardeşim tıklasana!

 151. Taha diyor ki:

  Selamunaleykum hocam çok teşekkür ediyorum Allah Razı olsun. Şimdi hocam cünüpken attığımız her adım gunah mi oluyor yani 10 adım attiysak 10 gunahmi yazılıyor defterimize.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, günahın hesabını biz bilemeyiz, Allah c.c bilir. Bildiğimiz ve yapmamız gereken en önemli şey; cünüp olduğumuzda en kısa zamanda yıkanıp temizlenmektir, cünüplük sebebiyle namaz vakti geçirmek, namaz kılmamak günahtır. Müslüman temiz olur kardeşim yıkanıp temizlenmek fırsatı varken uzun süre cünüp dolaşmak müslümana yakışmaz.

 152. abd ullah diyor ki:

  Hocam Allah razi olsun öncelikle. Cunup iken el ve ayak tırnaklarının altına su gecmezse bir sıkıntı olur mu suyun girmesi zor ise. benim bildiğime göre cunup iken vucuttan ayrılan parça ahirette bizden şikayetçi olacakmış. Ne kadar doğru hadisi serifle veya ayetle desteklermisiniz.

  1. islamevim diyor ki:

   Allah cümlemizden razı olsun kardeşim. Tırnakların altına su geçmez zaten. Tırnakların arasını kastediyorsan; zaten ellerini ve başını yıkarken tırnakların arasını da su değer. Tırnakların fazla uzunsa kesersin veya suyun değmesine özen gösterirsin.

   Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince önce ellerini yıkamaktan başlardı, sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onIarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayakIarını yıkardı.”

 153. emre orkun diyor ki:

  Hocam bir şey sorucaktım ben 14-15 yaşlarımdayken dikkat ediyodum cenabet kalmamaya sonra bu iki senedir akşamları cenabet kalıyorum, bazen namaz vakitleri geçiriyorum hatta 2 gün kaldığım olmuştu tövbe ettim bir daha namaz vaktini geçirmeyeceğim o günahlarım silinir mi sizce hocam, şimdiden teşekkür ederim.

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c nün Rahmeti ve Merhametinden ümit kesilmez. Çünkü Rabbimiz tövbe kapısını açık bırakmıştır. Günahına pişman olup tövbe ettiysen, bir daha aynı hatayı işlememek üzere söz verdiysen rahat ol. İnşaallah affolursun.

 154. ahmet diyor ki:

  Selâmün aleyküm gusel abdesti alırken kuru yer kaldımı haberin yoksa gusul kabul olurmu acil

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, dikkat ederek, özen göstererek gusül almak lazım, her yerinin ıslandığına dikkat etmek lazım. Buna rağmen kuru bir yer kalmışsa ki, bunu zaten bilmiyorsun. O zaman Allah c.c nün merhameti sonsuzdur. Gusulün kabul olur inşaALLAH.

 155. emre diyor ki:

  Cunuplukten kurtulmak icin avret yerlerini temizledik sonra normal abdest alarak cunuplukten kurtulanabilirmiyim?

  1. islamevim diyor ki:

   Hayır kardeşim öyle şey olur mu, gusül abdesti alacaksın! Linki oku

   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

   1. Ali diyor ki:

    Ben 3 gündür gusülsüzüm bişey olurmu çok pişamanım

    1. islamevim diyor ki:

     Ya kardeşim gusül abdestinin önemi, müslümanın gusülsüz olmayacağı v.s herşey anlatılmış. Hala birşey olur mu diyorsun! Pişmansan gusül alır, tevbe edersin. Hem ceünüp dolaş hem pişmanım de… Timsah gözyaşı bunlar.

 156. murat diyor ki:

  Selamın aleyküm cünupken birilerine yemek hazırlamak doyurmak günah mıdır?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Cünüpken yemek hazırlayıp başkasını doyurmak günah değildir. Kendin de yemek yiyebilirsin günah değildir. Tabi imkan varsa önce gusül abdesti alıp her işini daha sonra yapmak takvaya daha uygun. Fakat imkan olmadıysa cünüpken yemek hazırlamak, yemek, uyumak, günlük işini yapmak v.s günah değil. Cünüplüğü uzatmamak lazım, en geç gelecek namaz vaktine kadar gusül alıp temizlenmek gerekir.

 157. Eyüp diyor ki:

  Selamün aleykum hocam, öncelikle ALLAH sizlerden razı olsun bu tür dini bilgileri paylaşip bilmeyenleri bilgilendirdiginiz icin. Hocan benim sorum şöyle, iki gündür cunupluyum yukaridaki yazida belirttiği gibi iki namaz arası diyor, hani yatsı namazı günün son namazidir ya yatsi ile sabah namazi arasinda kisacasi yatsi namazindan sonra gusul olabilirmiyiz? Bir de yikanirken bas ve omuzlardan sonra ön taraftan başlarken önden aşağıya (parmaklara) kadar sonra arkadan aşağıya (topuklara ) kadar mi? lütfen biraz acele yardim edin vesselâm…

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Allah cümlemizden razı olsun. Yatsı namazından sonra gusül abdesti alabilirsin. Gusül abdestinin zamanı olmaz, ne zaman gerekirse yani cünüp olduğun zaman mümkünse hemen yıkanıp abdestini almalısın. Fakat imkanın olmadıysa en çok iki namaz arası dediğimiz şekilde, sabah namazından sonra cunup olmuşsan en geç öğlen namazına kadar, öğlen namazının vaktinden sonra olmuşsan, en geç ikindi vaktine kadar gibi. Burada amaç cünüp olmak nedeniyle vakit namazını kaçırmamaktır. Gusül abdestinde esas olan cünüp olduğunda geciktirmeden abdestini alıp temizlenmektir. Yıkanırken suyu istediğin gibi dökebilirsin mahsuru olmaz. Mühim olan bütün vucudunun ıslanmış olması, her noktasına mutlaka su değmiş olmasıdır. Vesselam…

 158. furkan diyor ki:

  Ben. İlişkiye. Girdim 4 gün cünuplu gezdim. Ne. Olur… Bide bu hangi namaz. Vaktine kadar almamız. Gerek. Cünübu

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüp gezdinse ne olur? Bir sürü günaha girdin. Birdaha aynı hataya düşme. Namaz 5 vakittir. İki vakit namaz arasında gusül abdestini almak gerekir. Sabah-öğlen öğlen-ikindi v.s

 159. Serhat diyor ki:

  ALLAH Razı olsun kardeşim.

 160. ahmet diyor ki:

  Abicim cok ama cok teşekkür ederim sayenizde cok şey ögrendim

  1. ahmet diyor ki:

   Allah senden razı olsun abim bir daha yapmicaz inşallah allah cümlemizin yardimcisi olsun

 161. uğur diyor ki:

  ne kadar namaz vaktini cünüp geçirirsen o kadar kaza namazı alman gerek

 162. Ahmet diyor ki:

  Selamun aleykum abi sana birkaç sorum var uzun sure cunup gezdim fakat bazen öyle oluyor ki kendim gusül alip namaz kiliyorum tövbe ediyorum ertesi gün ben farklı oluyorum tekrar günahkar oluyorum ve cunup gezdigim sure içinde kendi 4 kiz arkadaslarmla flört anlamında ilişki kurdum ve sonu ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi simdi ise Kiz arkadasimi gerçekten çok seviyorum ve ailesi yüzünden bitme durumu olabilir ben şuan abdestliyim ve tövbe ettim sana 2 sorum var abi

  1- 15 kere falan tövbe ettim ama sonradan tekrar bozuldum Simdi ki tövbe mi Allah kabul eder mi
  2- Cunup gezdigim surede 4 kiz arkadasimin ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi cünüpluk ile alakasi varmi dir ? Güzel bir kul olsam Kiz arkadasimla geleceğe yönlebilir miiyim
  Teşekkürler

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam Ahmet, sorduğun soruların cevabını bir kul olarak biz bilemeyiz ki! Allah’ın affından ümit kesilmez, tevbe etmeyi, af dilemeyi de oyuncak haline getirmemek lazım.
   İşlediğimiz büyük/küçük günahlardan arınmak için tövbeden, Allah korkusunu tatmaktan, Allah’a sığınmaktan ve Allah yolunda bulunmaya devam etmekten başka çaremiz yoktur. Müslüman temiz olur, cünüp dolaşmak zaruret harici uygun değildir. Unutma vicdanını rahatsız eden her şey yanlıştır…

   1. erka diyor ki:

    Benim kolum kesik, dikişli ondan gusul alamıyorum birsey olur mu ne yapmaliyim?

    1. islamevim diyor ki:

     Dikişli olan bölgeyi streç naylonla sararsın, dikkatli bir şekilde gusul abdestini alabilirsin. Dikişli kısıma sadece ıslak elinle mesh edersin. Yaran bunlara müsade etmiyorsa gusul niyetine teyemmüm alabilirsin.

 163. Aslan diyor ki:

  Abicim ben acil konusucam nasil olduysa 10 yasimda falan bu işlere basladim ve abdesti bilmiyordum, 4 yıl öyle gusulsuz gezdim sonra abdesti öğrendim fakat eve gelince gusulumu alir ertesi sabaha kadar tutabiliyorum, nefsine engel olamiyorum gün geliyor ramazanda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. 4 günde bir gusül aliyorum 3 gün cunup geziyorum abicim çok pişman oluyorum ama gencim ne yapayim okul bos olduğu zaman okulda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. Bizim okuldaki kuşlar baya acikta ama keşke yapmasaydim yukarıda YAZDIKLARIMI hala gecerli ne yapabilirim abicim lütfen yardimci olun bana

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim, ÇARE’de sensin ÇARESİZ’de sensin… Senin içinde bulunduğun durum bir hastalık halini almış. Bir hapı yok ki! iç kurtul… Tek yol nefsinle mücadele etmendir. Düşüncelerini başka yerlere yoğunluşturman lazım… Dediğim gibi sana çare yine SENSİN, Boşver battı balık yan gider dersen. Sonunda ÇARESİZ kalacak yine sensin… İyi düşün! Nefsini kontrol etmek hele bu konuda çok zor değil. Biraz islami konulara ilgi göster, düşüncelerini dağıt! Sakın abdestsiz dolaşma…

   1. Kerem diyor ki:

    Selamun aleykum Abicim ben dun aslan nickli soru soran kisiyim artik cehennemlik miyim peki ? Dun dusa girdim boy abdesti aldim, namaz kildim, abimle cemaat olarak tövbe ettim Allah`a, artik namazlarimi kiliyor, abdestsiz gezmiyor 1 sayfa kuran okuyorum, meal olarak ise 20 sayfa kuran okuyorum. nefsimi bugün yendim. kaç kere bu konularda istek geldi yapmam için ama yapmadim gusulumu bozmadim ama cehennemlik miyim peki artik sevap islesemde kayde gecmeyecek mi?

    1. islamevim diyor ki:

     Aleykümselam kardeşim. Kuran okuyorum diyorsun, çok güzel Allah c.c kabul etsin. Bunun yanında okuduğunu da anlaman lazım. İslamı öğrenmen lazım. Allah c.c Rahmet ve merhameti çok büyüktür. Bunu bilirsen umutsuzluğa düşmezsin. Allah c.c tövbe kapısını hep açık tutar. Sen samimi olarak tövbe et, bir daha aynı yanlışlara düşmemeye azmet. Rabbim senin günahlarınıda isterse sevaba çevirir. Dediklerini yaptıysan hiç korkma, Allah c.c seni affeder… Cünüp dolaşma, daima abdestli olmaya dikkat et. Farzları terk etme. İslam bizim dinimiz. Onu öğrenmeye ve uygulamalaya çalışmalıyız. Hem bu dünyada hem ahiretteki huzur için islamı bilmek ve yaşamak lazım… Nefsine esir olma, abdestsiz dolaşma, namazına devam et, gerisini merak etme, rahat ol. Allah sonsuz Rahmet ve merhamet sahibidir.

 164. yusuf diyor ki:

  allah senden razı olsun abi

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun. Cünüp gezip dolaşmak, doğru değildir! En kısa zamanda, ilk fırsatta gusül abdesti almak, hem maddi hem manevi olarak temizlenmek gerekir. Birde oruçluyken cünüp olma veya cünüpken oruca niyet etme durumu var. Kardeşim en güzeli bütün işleri temiz olarak yapmaktır. Ancak bazen çok istisna durumlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda şunlara dikkat etmek gerekir;

   Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir.Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

   Gusül abdestinin veya namaz abdestinin olmaması oruca mani değildir.Rüyada cünüp olduğunu hatırlamayan kişide aynıdır.Onun orucuda tamamlanmış olur.Zira orucun şartları arasında cünüplükten gusül yoktur.Ancak bu şekilde cünüp olduğunu bile bile oruç tutmak doğru olmaz.

   Kişi cünüp olarak sabahladığı vakit oruç başlamış olsa bile gusül abdesti alabilir.Oruçlu iken banyo yapmanın sakıncası yoktur.Ancak gusülde ağız ve buruna su verilirken boğaza ve genize su kaçırmamaya dikkat etmeli,ağız ve burna su verirken aşırıya kaçmamalıdır.aksi halde su kaçırmak orucu bozar.

 165. Muhammed diyor ki:

  Selamunaleyküm,
  Allah razı olsun kardeşim, ben bu konun bilimsel yönünü kısaca açıklayayım, yapılan araştırmalarda İnsan cünüp olduğunda yani gusül abdestine ihtiyaç duyar hale geldiğinde vücudun iç titreşimleri en üst düzeye yükseliyormuş, bunu önce doktor Maranki’den duymuştum, o bu araştırmaların var olduğunu söylemişti, bu yükselen titreşimler eğer temizlenmezse vücudu ve ruhu hasta etmeye başlıyor, bu yüzden bir namaz vaktini geçirmemek ve hemen su ile temizleyerek vücudun elektrik ve ruhani yapısını normal düzeyine getirmek gerekiyor, çünkü insan cünüp olduğunda farklı enerjiler açığa çıkıyor, deşarj oluyor ve mutlaka fazla vakit geçirmeden bu enerji düzeylerinin su ile düzenlenmesi gerekiyor, bildiğiniz gibi insan vücudunun büyük bölümü su’dan oluşur, su’yu içeriz yaşamak için, su temizleyicidir, bu yüzden herkes gusüle azami özen göstermeli, Allah sizlere ve bizlere hayat boyu başarı ve islam yolunda şaşmadan ilerleme hediyesini versin inşallah, selametle, Selamunaleyküm

  1. islamevim diyor ki:

   Ve Aleykümselam, Allah razı olsun kardeşim verdiğin bilgiler çok güzel… Allah c.c her zaman kulu için en doğruyu ve güzeli emreder.. Vesselam.

 166. yasin diyor ki:

  cünüpken namaz vaktini geçirirsek ne olur

  1. islamevim diyor ki:

   Günaha girmiş olursun!

 167. yasin diyor ki:

  abi gusül abdesti duşa girerken mi alınır yoksa çıkarken mi

  1. islamevim diyor ki:

   Duşa girdikten sonra veya çıkarken de alınabilir….

 168. yasin diyor ki:

  ABİ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ALLAH NE MURADIN VARSA ERDİRSİN ALLAH ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU SANA BAĞIŞLASIN

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun inşAllah…

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.