Cenabet dolaşmak haram mı?

Cünüp (cenabet) gezmek, dolaşmak haram mı?

Cünüp gezmek,dolaşmak seni dinden çıkarmaz, kafir yapmaz. Fakat caiz değildir. Neden? Çünkü cünüpken namaz kılamazsın, birçok ibadetleri yapamazsın! Böylece cünüp durmak yani gusul abdesti almadan dolaşmak seni harama yöneltmiştir. Namazını aksatmıştır. Cenabet olmuşsan ve müslümansan en kısa zamanda gusül abdesti alman gerekir. Burada ölçü iki namaz arasındaki vakittir. Yani bu süre içinde gusül abdesini almış olmak gerekir. Burada yanlış anlaşılma olmaması açısından belirtelim ki; Cünüp olmak, cenabet olmak, rüyada ihtilam olmak günah değildir. Ayıp da değildir. Bunlar fıtri olaylardır. Yani Allah c.c yaratılışda insanlara bu hazları ikram etmiştir.

Nikahlı eşiyle birlikte olan veya gece rüyasında ihtilam olan için utanılıcak veya günah sayılacak hiç bir durum yoktur. Önemli olan, zamanını geçirmeden gusul abdestini almaktır.

cünüp olarak yemek-içmek harammı dır?
Hayır haram değildir. Elini ve ağzını yıkadıktan sonra yersin, içersin. Nereye kadar yiyp içebilirsin? tabiki namaz vaktine kadar. Namaz vaktinden önce gusul abdestini almış olman gerekir.

cünüp olarak uyumak harammı dır?
Hayır cünüp olarak uyumak haram değildir. Uyuyabilirsin! Ne zamana kadar? Yukarıda da belirttiğimiz gibi namaz vaktini geçirmeyecek şekilde.

cünüp olarak normal günlük işlerimi yapabilirmiyim?
Yapabilirsin. Tabi namaz vaktini geçirmemek şartıyla.

Cuma Cünüp Gezmek veya cünüp olmak Gunah mı?
Cuma günü cünüplük ile diğer günlerdeki cünüplük arasında bir fark yoktur. Cünüplük konusundaki kurallar kaideler hergün için aynıdır! Cuma gününün islamda neden farklı olduğunu öğrenmek için Tıkla

Hiç gusül abdesti almasam, hep cünüp olarak gezsem, dolaşsam ne olur?
Amman ha kardeşim, bu sadece meraktan sorulmuş bir soru olsun. Sakın ola ki bir müslüman olarak gusülü terketmeyi düşünme! Hayatının hatasını yaparsın?
Guslü terk eden dinden çıkmazsa da büyük günah işlemiş olur. Gusülsüz gezen namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz oruç ve cünüplükten gusüldür.) [Beyheki]

Evet kardeşim cünüplük (cenabetlik) konusunu kısaca özetleyelim;
Cünüplük (cenabet olmak) ayıp ve günah değildir. Cünüp olan kişi de pis değildir. Cünüpken, yiyip içebilir, oturup kalkabilir, günlük işlerini yapabilir, uyuyabilirsin! Fakat müslüman olarak bazı kurallara uymak ve çizgileri aşmamak durumundayız? Temizlik imandan gelir ve müslüman herzaman temiz olmalıdır. Cünüp olarak dolaşıp durmanın, uyuyup kalkmanın, yiyip içmenin kimseye faydası yok. İmkanın varsa hiç erteleme gusul almayı. Bir an önce hem maddi olarak hem manevi olarak temizlen. Unutma ki gusül abdesti almadan namaz vaktini geçirmiş olmak, harama bulaşmana sebep olacaktır!

Burada özelliklle gençlerin bazı sıkıntıları olabiliyor! Öncelikle gençler, kendi kendilerini tatmin etme olayından yani istimna dan uazak durmaya, bu eylemi alışkanlık haline getirmemeye çalışsınlar. Bunun yolu zaten islamda var. Harama bakmadığın zaman ve düşüncelerini başka taraflara yönlendirdiğin zaman kendine bir çeşit kontrol ve fren mekanizması oluşturmuş olursun.

Harama bakmamak mümkün mü? veya ben bakmasamda, haram görüntüler kendi gelip gözümün içine giriyor yada başımı nereye çevirsem haramla karşılaşıyorum deme kardeşim. Evet bunlar doğrudur. Fakat adam parasını malını açıkta bıraktı diye gidip onu çalmakla, edepsiz avratlar orasını burasını teşhir etti diye onlara bakmak aynı şeyler değilmi dir? Hatun bilgisiz, cahil her tarafını teşhir ediyor. Onunla aynı seviyeye inme!, ona bakıp da kendisini birşey zannetmesine sebep olma!

Evet konumuza geri dönersek, cenabet olmuşsak en kısa zamanda gusul abdesti alıp temizleniyoruz. Sebepsiz yere gusulü erteleyip, cenabet olarak dolaşmıyoruz. Gençler abeveynlerinden çekinip de cenabet olarak dolaşmasınlar. Gir banyoya al gusul abdestini. Sen ayıp veya utanılacak birşey yapmıyorsun. Gusul abdesti almak ayıp değildir. O nedenle hiç kimseden çekinme kardeşim.
Gusul abdesti nasıl alınır? Konu hakkında bu sitede birçok yazı ve video mevcuttur. Arama bölümünden arama yap! Arama yapmaya üşeniyorsan Tıkla. Gusul abdesti almayı bilmiyor olabilirsin. Hemen öğren çünkü sana ömrün boyunca lazım olacak!

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 59 yorum yapıldı:

 1. Merhaba diyor ki:

  Merhaba
  Ben Gece 2 de dayanamayıp kendimi tatmin Yaptim. Sizin Dediginz Gibi 2 vakit arasinda Abdest Almam Gerekiyor Ama Benim Sabah Ezanindan Once Abdest Alma Sansim Yok. Sabah Ezani İle Ogle Namazi Arasinda Abdest Alabilirmiyim, Alrisam Gunah Yine de Yazilirmi?

  1. islamevim diyor ki:

   Merhaba, birdaha aynı şeyi yapmasan iyi olur. İlk fırsatta gusül almak gerekir. Gusülü geciktirmek günaha girmeye sebeb olur. Müslüman temiz olur. Cünüp olarak fazla zaman geçirmemeye dikkat eder. Elbette günaha girdin. Tevbe edersin, tekrar aynı yanlışı yapmazsın. Allah c.c günahları affedicidir.

 2. abdullah diyor ki:

  Banyo yapmak , gusül abdesti yerine gecermi

  1. islamevim diyor ki:

   Yere eğilip kalkmak namaz yerine geçer mi kardeşim! O zaman banyo yapmak da gusül yerine GEÇMEZ!

 3. hamit diyor ki:

  diyelim ki yurt ogrencisiyiz ve boy abdesti alamiyoruz bazi eksikler var gunah olur mu

  1. islamevim diyor ki:

   günah olur kardeşim

 4. Ahmet diyor ki:

  Selamın aleyküm hocam ilk olarak cenabet gezen birisinin çocuğu deli olur diyorlar dogrumu

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, cenabet dolaşmak doğru değildir kardeşim. Her duyduğuna inanma!!

 5. kemal diyor ki:

  abi şu an ihtiyacım var ne yapmalıyım abdest alma durumum da yok

  1. islamevim diyor ki:

   Bugün cuma, cuma vaktine kadar sürekli “Euzu billahi minecşeytanirraciym” de abdestini al doğruca cumaya git, erken git vaaz dinle. Şeytandan ve şerrinden Allah’a sığınman lazım. Sonunda kendini daha mutlu hissedeceksin.

 6. ibrahim diyor ki:

  Selamın Aleyküm ben13 yaşındayım bana günah yazılırmı cenabet dolaştığım için

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, buluğ çağına gelmişsin-akıl baliğ olmuşsun demek ki… Tabi ki günah yazılır! Abdestsiz dolaşıp günah kazanacağına, Al gusül abdestini sevap kazan. Ne zorun var cenabet geziyorsun. Müslüman öyle dolaşmaz. Kendisini yaratan, can veren, hayat veren, rızık veren Allah’dan utanır.

 7. Levent diyor ki:

  Selamun aleyküm kardeşim. Konuları çok iyi açıklamışsın kafamdaki bütün soruları giderdin Allah razı olsun.

 8. kursat diyor ki:

  Selamin aleykum hocam gusul abdesti aldigimiz suya el degerse abdest kabul olmaz diyorlar ne derece dogrudur boyle bisey varmi allah razi olsun

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim. Böyle birşey yok. Tabi elinde necaset, pislik v.s olmaması gerekir. Belki abdest alınacak suyun temiz olması gerektiğini anlatmak isteyen biri söylemiştir. Fakat suya elin değmemesi, abdestin olmaması diye bir şey yok… uydurmadır.

 9. Muhammet diyor ki:

  Selam aleyküm kardeşim, bilgilerine ihtiyacım var erkek biriyim yaşım 17 lisede okuyorum eskiden çok mastürbasyon yapıyordum, cünüp geziyordum şimdi ise umreye gidip geldim eskiden çok yaptığım için aklıma geliyor ama kendimi tutuyorum, 2 günde 1 günde 1 yapardım yapılması çok yanlışmış bunu öğrendim ama çok ihtiyaç olunca yapılmasında sakınca yokmuş bu doğru mu?
  2. Sorum Mesela çok sıkıştım yapmam lazım mastürbasyon geceden yaptım sabah kalkınca saat olmuş 9 ezan vakti girmiş ama ben 9 buçuk ta aldım gusülümü bir sakıncası varmı kardeşim senden cevapları bekliyorum şimdiden allah razı olsun.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, zevk için değil ancak çok mecbur kalındığında (zina gibi) yanlış bir işe kalkışmamak amacıyla yapılabilir diyenler var. Vebali varsa söyleyenlerdir. Ben bu konuda böyle bir fetva veremem. Kendini tatmin etmek, alışkanlık yapan bir davranıştır. O nedenle kurtulmak lazım. Bu işi rüyalanmaya bırakmak en iyisidir.

   2. Cünüp olmuşsan namaz vakti çıkmadan gusül almak lazımdır.

 10. Hakan diyor ki:

  Hocam ben 1 hafta cünüpüm az önce banyoya girdim gusül almayı unuttum ondan sonrada girmedim kaç gün içinde gusül almalıyım birde 3 gün cünüp gezen birisi müslümanlıktan çıkar mı.

  1. islamevim diyor ki:

   Yukarıdaki yazıyı ve alttaki cevapları okursan sorularına cevap bulabilirsin.

 11. mahmut diyor ki:

  Gusul abdesti nasıl alınır abi

  1. islamevim diyor ki:

   Yazının sonunda link var kardeşim tıklasana!

 12. Taha diyor ki:

  Selamunaleykum hocam çok teşekkür ediyorum Allah Razı olsun. Şimdi hocam cünüpken attığımız her adım gunah mi oluyor yani 10 adım attiysak 10 gunahmi yazılıyor defterimize.

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, günahın hesabını biz bilemeyiz, Allah c.c bilir. Bildiğimiz ve yapmamız gereken en önemli şey; cünüp olduğumuzda en kısa zamanda yıkanıp temizlenmektir, cünüplük sebebiyle namaz vakti geçirmek, namaz kılmamak günahtır. Müslüman temiz olur kardeşim yıkanıp temizlenmek fırsatı varken uzun süre cünüp dolaşmak müslümana yakışmaz.

 13. abd ullah diyor ki:

  Hocam Allah razi olsun öncelikle. Cunup iken el ve ayak tırnaklarının altına su gecmezse bir sıkıntı olur mu suyun girmesi zor ise. benim bildiğime göre cunup iken vucuttan ayrılan parça ahirette bizden şikayetçi olacakmış. Ne kadar doğru hadisi serifle veya ayetle desteklermisiniz.

  1. islamevim diyor ki:

   Allah cümlemizden razı olsun kardeşim. Tırnakların altına su geçmez zaten. Tırnakların arasını kastediyorsan; zaten ellerini ve başını yıkarken tırnakların arasını da su değer. Tırnakların fazla uzunsa kesersin veya suyun değmesine özen gösterirsin.

   Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince önce ellerini yıkamaktan başlardı, sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onIarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayakIarını yıkardı.”

 14. emre orkun diyor ki:

  Hocam bir şey sorucaktım ben 14-15 yaşlarımdayken dikkat ediyodum cenabet kalmamaya sonra bu iki senedir akşamları cenabet kalıyorum, bazen namaz vakitleri geçiriyorum hatta 2 gün kaldığım olmuştu tövbe ettim bir daha namaz vaktini geçirmeyeceğim o günahlarım silinir mi sizce hocam, şimdiden teşekkür ederim.

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c nün Rahmeti ve Merhametinden ümit kesilmez. Çünkü Rabbimiz tövbe kapısını açık bırakmıştır. Günahına pişman olup tövbe ettiysen, bir daha aynı hatayı işlememek üzere söz verdiysen rahat ol. İnşaallah affolursun.

 15. ahmet diyor ki:

  Selâmün aleyküm gusel abdesti alırken kuru yer kaldımı haberin yoksa gusul kabul olurmu acil

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam, dikkat ederek, özen göstererek gusül almak lazım, her yerinin ıslandığına dikkat etmek lazım. Buna rağmen kuru bir yer kalmışsa ki, bunu zaten bilmiyorsun. O zaman Allah c.c nün merhameti sonsuzdur. Gusulün kabul olur inşaALLAH.

 16. emre diyor ki:

  Cunuplukten kurtulmak icin avret yerlerini temizledik sonra normal abdest alarak cunuplukten kurtulanabilirmiyim?

  1. islamevim diyor ki:

   Hayır kardeşim öyle şey olur mu, gusül abdesti alacaksın! Linki oku

   http://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 17. murat diyor ki:

  Selamın aleyküm cünupken birilerine yemek hazırlamak doyurmak günah mıdır?

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Cünüpken yemek hazırlayıp başkasını doyurmak günah değildir. Kendin de yemek yiyebilirsin günah değildir. Tabi imkan varsa önce gusül abdesti alıp her işini daha sonra yapmak takvaya daha uygun. Fakat imkan olmadıysa cünüpken yemek hazırlamak, yemek, uyumak, günlük işini yapmak v.s günah değil. Cünüplüğü uzatmamak lazım, en geç gelecek namaz vaktine kadar gusül alıp temizlenmek gerekir.

 18. Eyüp diyor ki:

  Selamün aleykum hocam, öncelikle ALLAH sizlerden razı olsun bu tür dini bilgileri paylaşip bilmeyenleri bilgilendirdiginiz icin. Hocan benim sorum şöyle, iki gündür cunupluyum yukaridaki yazida belirttiği gibi iki namaz arası diyor, hani yatsı namazı günün son namazidir ya yatsi ile sabah namazi arasinda kisacasi yatsi namazindan sonra gusul olabilirmiyiz? Bir de yikanirken bas ve omuzlardan sonra ön taraftan başlarken önden aşağıya (parmaklara) kadar sonra arkadan aşağıya (topuklara ) kadar mi? lütfen biraz acele yardim edin vesselâm…

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim, Allah cümlemizden razı olsun. Yatsı namazından sonra gusül abdesti alabilirsin. Gusül abdestinin zamanı olmaz, ne zaman gerekirse yani cünüp olduğun zaman mümkünse hemen yıkanıp abdestini almalısın. Fakat imkanın olmadıysa en çok iki namaz arası dediğimiz şekilde, sabah namazından sonra cunup olmuşsan en geç öğlen namazına kadar, öğlen namazının vaktinden sonra olmuşsan, en geç ikindi vaktine kadar gibi. Burada amaç cünüp olmak nedeniyle vakit namazını kaçırmamaktır. Gusül abdestinde esas olan cünüp olduğunda geciktirmeden abdestini alıp temizlenmektir. Yıkanırken suyu istediğin gibi dökebilirsin mahsuru olmaz. Mühim olan bütün vucudunun ıslanmış olması, her noktasına mutlaka su değmiş olmasıdır. Vesselam…

 19. furkan diyor ki:

  Ben. İlişkiye. Girdim 4 gün cünuplu gezdim. Ne. Olur… Bide bu hangi namaz. Vaktine kadar almamız. Gerek. Cünübu

  1. islamevim diyor ki:

   Cünüp gezdinse ne olur? Bir sürü günaha girdin. Birdaha aynı hataya düşme. Namaz 5 vakittir. İki vakit namaz arasında gusül abdestini almak gerekir. Sabah-öğlen öğlen-ikindi v.s

 20. Serhat diyor ki:

  ALLAH Razı olsun kardeşim.

 21. ahmet diyor ki:

  Abicim cok ama cok teşekkür ederim sayenizde cok şey ögrendim

  1. ahmet diyor ki:

   Allah senden razı olsun abim bir daha yapmicaz inşallah allah cümlemizin yardimcisi olsun

 22. uğur diyor ki:

  ne kadar namaz vaktini cünüp geçirirsen o kadar kaza namazı alman gerek

 23. Ahmet diyor ki:

  Selamun aleykum abi sana birkaç sorum var uzun sure cunup gezdim fakat bazen öyle oluyor ki kendim gusül alip namaz kiliyorum tövbe ediyorum ertesi gün ben farklı oluyorum tekrar günahkar oluyorum ve cunup gezdigim sure içinde kendi 4 kiz arkadaslarmla flört anlamında ilişki kurdum ve sonu ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi simdi ise Kiz arkadasimi gerçekten çok seviyorum ve ailesi yüzünden bitme durumu olabilir ben şuan abdestliyim ve tövbe ettim sana 2 sorum var abi

  1- 15 kere falan tövbe ettim ama sonradan tekrar bozuldum Simdi ki tövbe mi Allah kabul eder mi
  2- Cunup gezdigim surede 4 kiz arkadasimin ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi cünüpluk ile alakasi varmi dir ? Güzel bir kul olsam Kiz arkadasimla geleceğe yönlebilir miiyim
  Teşekkürler

  1. islamevim diyor ki:

   Aleykümselam Ahmet, sorduğun soruların cevabını bir kul olarak biz bilemeyiz ki! Allah’ın affından ümit kesilmez, tevbe etmeyi, af dilemeyi de oyuncak haline getirmemek lazım.
   İşlediğimiz büyük/küçük günahlardan arınmak için tövbeden, Allah korkusunu tatmaktan, Allah’a sığınmaktan ve Allah yolunda bulunmaya devam etmekten başka çaremiz yoktur. Müslüman temiz olur, cünüp dolaşmak zaruret harici uygun değildir. Unutma vicdanını rahatsız eden her şey yanlıştır…

   1. erka diyor ki:

    Benim kolum kesik, dikişli ondan gusul alamıyorum birsey olur mu ne yapmaliyim?

    1. islamevim diyor ki:

     Dikişli olan bölgeyi streç naylonla sararsın, dikkatli bir şekilde gusul abdestini alabilirsin. Dikişli kısıma sadece ıslak elinle mesh edersin. Yaran bunlara müsade etmiyorsa gusul niyetine teyemmüm alabilirsin.

 24. Aslan diyor ki:

  Abicim ben acil konusucam nasil olduysa 10 yasimda falan bu işlere basladim ve abdesti bilmiyordum, 4 yıl öyle gusulsuz gezdim sonra abdesti öğrendim fakat eve gelince gusulumu alir ertesi sabaha kadar tutabiliyorum, nefsine engel olamiyorum gün geliyor ramazanda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. 4 günde bir gusül aliyorum 3 gün cunup geziyorum abicim çok pişman oluyorum ama gencim ne yapayim okul bos olduğu zaman okulda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. Bizim okuldaki kuşlar baya acikta ama keşke yapmasaydim yukarıda YAZDIKLARIMI hala gecerli ne yapabilirim abicim lütfen yardimci olun bana

  1. islamevim diyor ki:

   Güzel kardeşim, ÇARE’de sensin ÇARESİZ’de sensin… Senin içinde bulunduğun durum bir hastalık halini almış. Bir hapı yok ki! iç kurtul… Tek yol nefsinle mücadele etmendir. Düşüncelerini başka yerlere yoğunluşturman lazım… Dediğim gibi sana çare yine SENSİN, Boşver battı balık yan gider dersen. Sonunda ÇARESİZ kalacak yine sensin… İyi düşün! Nefsini kontrol etmek hele bu konuda çok zor değil. Biraz islami konulara ilgi göster, düşüncelerini dağıt! Sakın abdestsiz dolaşma…

   1. Kerem diyor ki:

    Selamun aleykum Abicim ben dun aslan nickli soru soran kisiyim artik cehennemlik miyim peki ? Dun dusa girdim boy abdesti aldim, namaz kildim, abimle cemaat olarak tövbe ettim Allah`a, artik namazlarimi kiliyor, abdestsiz gezmiyor 1 sayfa kuran okuyorum, meal olarak ise 20 sayfa kuran okuyorum. nefsimi bugün yendim. kaç kere bu konularda istek geldi yapmam için ama yapmadim gusulumu bozmadim ama cehennemlik miyim peki artik sevap islesemde kayde gecmeyecek mi?

    1. islamevim diyor ki:

     Aleykümselam kardeşim. Kuran okuyorum diyorsun, çok güzel Allah c.c kabul etsin. Bunun yanında okuduğunu da anlaman lazım. İslamı öğrenmen lazım. Allah c.c Rahmet ve merhameti çok büyüktür. Bunu bilirsen umutsuzluğa düşmezsin. Allah c.c tövbe kapısını hep açık tutar. Sen samimi olarak tövbe et, bir daha aynı yanlışlara düşmemeye azmet. Rabbim senin günahlarınıda isterse sevaba çevirir. Dediklerini yaptıysan hiç korkma, Allah c.c seni affeder… Cünüp dolaşma, daima abdestli olmaya dikkat et. Farzları terk etme. İslam bizim dinimiz. Onu öğrenmeye ve uygulamalaya çalışmalıyız. Hem bu dünyada hem ahiretteki huzur için islamı bilmek ve yaşamak lazım… Nefsine esir olma, abdestsiz dolaşma, namazına devam et, gerisini merak etme, rahat ol. Allah sonsuz Rahmet ve merhamet sahibidir.

 25. yusuf diyor ki:

  allah senden razı olsun abi

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun. Cünüp gezip dolaşmak, doğru değildir! En kısa zamanda, ilk fırsatta gusül abdesti almak, hem maddi hem manevi olarak temizlenmek gerekir. Birde oruçluyken cünüp olma veya cünüpken oruca niyet etme durumu var. Kardeşim en güzeli bütün işleri temiz olarak yapmaktır. Ancak bazen çok istisna durumlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda şunlara dikkat etmek gerekir;

   Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir.Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

   Gusül abdestinin veya namaz abdestinin olmaması oruca mani değildir.Rüyada cünüp olduğunu hatırlamayan kişide aynıdır.Onun orucuda tamamlanmış olur.Zira orucun şartları arasında cünüplükten gusül yoktur.Ancak bu şekilde cünüp olduğunu bile bile oruç tutmak doğru olmaz.

   Kişi cünüp olarak sabahladığı vakit oruç başlamış olsa bile gusül abdesti alabilir.Oruçlu iken banyo yapmanın sakıncası yoktur.Ancak gusülde ağız ve buruna su verilirken boğaza ve genize su kaçırmamaya dikkat etmeli,ağız ve burna su verirken aşırıya kaçmamalıdır.aksi halde su kaçırmak orucu bozar.

 26. Muhammed diyor ki:

  Selamunaleyküm,
  Allah razı olsun kardeşim, ben bu konun bilimsel yönünü kısaca açıklayayım, yapılan araştırmalarda İnsan cünüp olduğunda yani gusül abdestine ihtiyaç duyar hale geldiğinde vücudun iç titreşimleri en üst düzeye yükseliyormuş, bunu önce doktor Maranki’den duymuştum, o bu araştırmaların var olduğunu söylemişti, bu yükselen titreşimler eğer temizlenmezse vücudu ve ruhu hasta etmeye başlıyor, bu yüzden bir namaz vaktini geçirmemek ve hemen su ile temizleyerek vücudun elektrik ve ruhani yapısını normal düzeyine getirmek gerekiyor, çünkü insan cünüp olduğunda farklı enerjiler açığa çıkıyor, deşarj oluyor ve mutlaka fazla vakit geçirmeden bu enerji düzeylerinin su ile düzenlenmesi gerekiyor, bildiğiniz gibi insan vücudunun büyük bölümü su’dan oluşur, su’yu içeriz yaşamak için, su temizleyicidir, bu yüzden herkes gusüle azami özen göstermeli, Allah sizlere ve bizlere hayat boyu başarı ve islam yolunda şaşmadan ilerleme hediyesini versin inşallah, selametle, Selamunaleyküm

  1. islamevim diyor ki:

   Ve Aleykümselam, Allah razı olsun kardeşim verdiğin bilgiler çok güzel… Allah c.c her zaman kulu için en doğruyu ve güzeli emreder.. Vesselam.

 27. yasin diyor ki:

  cünüpken namaz vaktini geçirirsek ne olur

  1. islamevim diyor ki:

   Günaha girmiş olursun!

 28. yasin diyor ki:

  abi gusül abdesti duşa girerken mi alınır yoksa çıkarken mi

  1. islamevim diyor ki:

   Duşa girdikten sonra veya çıkarken de alınabilir….

 29. yasin diyor ki:

  ABİ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ALLAH NE MURADIN VARSA ERDİRSİN ALLAH ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU SANA BAĞIŞLASIN

  1. islamevim diyor ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun inşAllah…

Yorum Yaz


− 2 = 6