cuma günü cünüp olmak günah mı?
Cuma günü cünüp olmak, Cünüp olarak yemek içmek, Cünüp olarak uyumak

Cuma günleri müminlerin bayramıdır. Cuma müminler için özel bir gündür toplanma günüdür. Cünüp olmak veya cünüplük günah veya utanılacak bir şey değildir. Cuma günü cünüp olmakla diğer günlerde cünüp olmak arasınsa özel bir fark yoktur. Fakat Allah c.c ve Peygamberimiz Hz.Muhammed s.a.v cuma gününe ayrı bir önem vermişlerdir. Bunu Kuran-ı Kerimde geçen Ayetlerden ve Peygamberimizin hadislerinden anlıyoruz. Cuma günü çok kıymetli bir gündür. Cuma gününün neden kıymetli ve neden farklı olduğunu ayet ve hadisler ışığında öğrenmek istiyorsan Tıkla. Cuma günü istem dışı bir cünüplük meydana gelmiş ise, hemen gusul abdestini alıp cuma gününün feyiz ve bereketinden istifadeye devam edebilirsin.
Burada dikkat edilmesi gereken cünüplükten temizlenmeyi ihmal etmemek, bunun içinde gerekli olan gusul abdestini bir an evvel almaktır. Çok büyük engeller yoksa gusul abdesti hemen alınmalıdır. Bilerek istiyerek cenabet olarak dolaşmak, imkanı olduğu halde cünüp olarak bir namaz vakti geçirmek günahtır. Temizlik imandandır.

Gusul abdesti almakla sadece bedeninizi temizlemiş olmuyorsunuz. Gusulden sonra ruhunuzda da bir rahatlama olacaktır. Hiç bir müslüman bilerek isteryerek veya tembellik nedeniyle gusulü ertelemez, cünüp olarak dolaşıp durmaz. Cünüp olmuşsan hemen abdestini al kardeşim! Müslüman böyle yapar cünüp olarak bir namaz vakti dahi geçirmez. Gençler anne babalarından çekinerek, yıkanıp gusül abdesti almaktan çekinmesenler. Gece ihtilam olup da sabah erken işine veya okuluna gitmek zorunda olanlar! Gusulü ertelemeyin! Bütün bir gün cünüp olarak dolaşmak haramdır kardeşim. Allah’ın c.c sevmediği hareketlerdendir. Biz insan olarak bile karşımızdakinin cenabet olduğunu bilsek, ondan tiksinir, bir adım daha uzak durmak isteriz. Bu nedenle az vaktin bile olsa 5-10 dk içinde tertemiz gusul abdestini al! Okuluna veya işine, için rahat bedenin temiz olarak git!

Cünüp olarak yemek, içmek haram mı?
– Hayır elini ağzını yıkadıktan sonra yiyip içebilirsin. Cünüp olarak yemek içmek haram değildir. Fakat Önce gusul alma imkanın varsa gusul abdestini al ondan sonra ye! Yani açlıktan ve susuzluktan ölmeyeceksen temizlenip de yemek takvaya daha uygundur. Daha saygılı ve yerinde bir davranıştır. Yok eğer çok acıktım çok susadım, gusul abdesti alıncaya kadar bekleyemem diyorsan, yiyip içebilirsin haram değildir. Ancak yukarıdada belirttiğim gibi, keyfine yemek veya içmek de haram olmamakla beraber, gusulden sonra bu işleri yapmak daha iyidir.

Cünüp olarak uyumak haram mı?
– Hayır cünüp olarak uyumak haram değil. Ancak bir namaz vakti geçirmemek şartıyla uyuyabilirsin. Tabi ki en güzeli tertemiz gusul abdestini aldıktan sonra, hem bedenin ve hem de ruhun rahatlamış olarak uyumaktır!

En kısa şekilde(sadece farzlarına uyarak) Gusul Abdesti nasıl alınır? öğrenmek için Tıkla


Etiketler: , , , , , , , , ,


Bu yazı için 22 yorum yapıldı:

 1. anonim diyor ki:

  1 damlanin yarisi kadar cikti yinede cunup olurmuyum?

  1. islamevim diyor ki:

   Olursun!

 2. Trk diyor ki:

  Hocam ben gusül almak istiyorum ama annem ve babamdan utanıyorum

  1. islamevim diyor ki:

   Peki ben ne yapabilirim kardeşim?

 3. anonim diyor ki:

  Hocam ben dün gece rüya yoluyla cünüp oldum ve lavaboya gittim meni geldikten sonra öyle yatağa girmişim. Şimdi acaba tüm yatağı değiştiremiyorum baksam eğer bir meni tarzında kuru birşey varsa onu sıvalıyıp çıkartsam olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Yıkamak gibi olmaz! Ama ben o şekilde temizlerim, temizlendiğine eminim diyorsan kendin bilirsin.

 4. Ahmet diyor ki:

  Okulum var. Zaten cumayı kılma imkanım yok. Bugün sabah istem dışı bir rüya ile cünüp oldum. Okuldan geldiğimde de misafirlikteydik. Şimdi de aklıma geldi cünüp olduğum. Şu anda gusül alamam. Yarın gusül aldıktan sonra namazlarımın borcunu ödesem herhangi bir sorun olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Zaten yapacak başka birşeyin yok ki… Başka bir seçeneğin var mı?

 5. emrah33 diyor ki:

  Hocam cuma namazına gittim geleli 1.5 saat oluyor. Mastürbasyon yapmak istiyorum. Yapıp gusül abdestimi alsam günah olur mu?

  1. islamevim diyor ki:

   Kimse sana yap günah olmaz demez herhalde!

 6. OĞUZHAN diyor ki:

  ben dayanamadım günah mastürbasyon yaptım ya insallah günaha girmemişimdir

 7. isimsiz diyor ki:

  Hocam ben aceleden 2-3 dakikada gusül aldığımi biliyorum. Gusulüm kabul olmuşmudur?

  1. islamevim diyor ki:

   Nasıl gusül aldığını kendin biliyorsun. Gerekli şartlar yerine gelmişse kabul olur. Eksik yaptıysan kabul olmaz.

  2. yunus diyor ki:

   Allah’ın izniyle kabul olur kardeş. Vesveselere kulak asma. Ama çok şüpheliysen bir kez daha almakta fayda vardır daha düzgün bir şekilde. Bir kez daha aldıktan sonra hala şüphe ediyorsan alma şeytanın vesvesesidir o.

 8. ankaa45 diyor ki:

  Hocam ayagim alçıda nasil gusul alirim uzeri mesh edilemez cunku hiç islanmamasi gerek. Anlatirmisiniz nasil alabilirim gusul abdesti?

  1. islamevim diyor ki:

   İslam dini kolaylıklar dinidir. Alçılı bölgeyi streçle veya naylonla su geçirmeyecek şekilde sararsın, yavaş yavaş gusül abdestini alırsın. Alçının üstüne sadece elinle mesh edersin, mesh etmekle alçı ıslanmaz hemen, hatta mesh etmek niyetiyle parmağınla bile dokunsan o bölgeye olur. Buda olmaz diyorsan orayı ellemezsin, alçılı bölge mesh edilmiş sayılır. Gusül abdestin geçerlidir. FAKAT TEKRAR EDEYİM ELİNİ ISLATIP ALÇININ ÜSTÜNE HAFİFÇE DEĞDİRMEKLE BİRŞEY OLMAZ. Gerçekten de bunlardan hiçbirini yapamayacak durumdaysan yine cünüp durmaya müsade yok! O zaman teyemmüm alacaksın.

 9. ankaa45 diyor ki:

  Hocam benim ayağim alçida o yuzden cuma namazini kilamiycam cuma gununu cunup gecirsem ayri bir gunahi varmidir?

  1. islamevim diyor ki:

   Cuma günü cünüp olmakla başka bir gün cünüp olmak arasında bir fark yok. Fakat müslüman öyle cünüp vaziyette gün geçirmez. Hadi cuma namazına gidemedin… 5 vakit namazını, oturarak, olmadı yatarak bile kılabilirsin. Vücüdun hiç hareket etmese sadece başınla bile kılabilirsin. Öyle bütün gün cünüp geçirilmez…

   1. fth diyor ki:

    Merhaba hocam bilerek cünüp olmanın hükmü nedir harammidir yoksa gunahmidir

    1. islamevim diyor ki:

     Büyük günahtır diyen, haramdır diyen alimler olmuş. Sonuç olarak doğru olmayan birşey. Allah c.c nün istemediği bir eylem (istimna)

    2. Fetva diyor ki:

     Hayır değildir ama namaz vakitleri geçmeyecektir en kısa zamanda abdestinizi alın

     1. islamevim diyor ki:

      Kardeşim “hayır değildir” demekle neyi kastediyorsun? Böyle dersen ne haramdır ne günahtır demiş olursun. O zaman caizdir manasına gelir. Meşru yoldan cünüplükten bahsetmiyor! İstimnaya caizdir demek istiyorsan fetva diye yazdığın ismini değiştir! Atmasyon, uydurmasyon gibi bir isimle yaz!

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.