Dökülen saçların çıkması için ne yapmalı?
Saçların döküldüğü bölgede, saç hücreleri hala canlı ise tekrar saç çıkarmak mümkündür. İşte dökülen saçları yeniden çıkarmak için yapılabilecek birkaç yöntem;

*Dökülen saçların tekrar çıkması için saç diplerindeki kan dolaşımın hızlanması çok önemlidir. Bu sebeple her gün 5 dakika saf zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapmanız ve ardından yıkmanız, tekrar saç çıkması için etkili olabilir.

*Ihlamur yirmi dakika süre ile suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya, bir tutam kına tozu ilave edilerek, şampuan kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bu şampuanla saçlar sık sık yıkanarak taranır.

*Aktardan satın alacağınız susam yağı ile sarımsak yağından bir kasenin içine birer çay kaşığı dökün ve üzerine bir kahve fincanı su ilave edip karıştırın. Bu saç maskesini saçların döküldüğü bölgeye sürerek masaj yapın. Bu saç maskesini özellikle banyodan çıktıktan sonra, temiz saç diplerine uygulayın. Düzenli olarak uygulamanız halinde dökülen saçların yerine yeni saçların çıkması için etkili olabilir.

*Kişniş ve hatmi kökleri demlenmiş çay suyunda yarım saat süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen karışım bir kavanoza doldurularak bir gün dinlendirilerek tekrar süzülür. Hazırlanan bu karışımla saçlar sık sık yıkanır.

*Erguvan ağacının yakılmasından elde edilen külleri elendikten sonra turp suyu ile birlikte yirmi dakika süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen karışımla saçlar sık sık yıkanarak taranır

*Saçlarınızı yıkarken kullandığınız saç şampuanları da hem saç dökülmesini önlemede hem de tekrar saç çıkarmada etkili rol oynar. Bu sebeple çam terebendi yağı içeren şampuan kullanmanız da etkili bir yöntem olabilir.

*Bazı bitki çayları ile saça yapılan masajlar veya bitki çayları ile saçı yıkamakta yeninde saç çıkması için faydalı bir yöntem olabiliyor. Örneğin ısırgan otu saç çıkarmak için oldukça faydalı. Bir miktar ısırgan otunu, bir litre kaynamış suyun içine atın ve demleyip soğumasını bekleyin. Ardından bu ısırgan çayını süzüp, kalan suyu ile önceden yıkamış olduğunuz temiz saçlarınızı bir kez daha yıkayın ve özellikle saç diplerinize ısırgan otu çayının mutlaka temas etmesini sağlayın. Durulamadan saçınızı kurumaya bırakın.