islamevim

Akika kurbanı nedir? Ne zaman kesilir?

651
Akika kurbanı nedir? Ne zaman kesilir?

Akika kurbanı nedir?

Bu yazımızda akika kurbanı nedir, akika kurbanı ne zaman kesilir, farz olup olmadığı, akika kurbanından kimlerin yiyebileceği gibi konuları ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Akika kurbanı, çocuğun doğumunun ilk günlerinde Allah’a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbana denilir.

Akika yeni doğan çocuğun başındaki saçın adıdır. Akika kurbanı kesildiği gün çocuğun başına traş edildiği için kurban bu adı almıştır.

Akika kurbanı farz mıdır?

Akika kurbanı hanefilere göre müstehap diğer üç mezhebe göre sünnettir. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem torunları Hazreti Hasan ve Hüseyin için Akika olarak birer Koç kesmiş, ümmetine yeni doğan kız ve erkek çocukları için Akika kurbanı kesmelerini tavsiye etmiştir.

Akika kurbanının zamanı

Akika kurbanı çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesilebilir olsa da doğumun 7. Günü kesilmesi müstehaptır. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçının kesilerek ağırlığınca altın veya Gümüşün Allah rızası için ihtiyaç sahiplerine dağıtılması  tavsiye edilmiştir.

Çocuklar Buluğ çağına ermemişse hala onlar için Akika kurbanı kesilebilir.

Akika kurbanı nasıl olmalıdır?

Kurban olmaya elverişli her hayvan Akika olmaya da elverişlidir.

Akika kurbanının etinden kimler yiyebilir?

Akika kurbanın etinden kurban sahibi ve aile fertleri, yakın dostları yiyebileceği gibi yine Allah rızası gözetilerek ihtiyaç sahiplerine de dağıtılabilir.

Akika hakkında ek bilgiler

İslamdan önceki cahiliye döneminde Araplar arasında sadece erkek çocuklar için kurban kesilirdi, kız çocukları için kurban kesilmiyordu. İslam geldikten sonra kız çocuklarına da değer verilmeye başlanmış, onlar içinde kurban kesilmeye başlanmıştır. Alimlerin çoğunlukla benimsediği hükme göre kız ve erkek çocukları için birer kurban yeterlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.