islamevim

Ametist taşının faydaları

8.771
Ametist taşının faydaları

Ametist Amethyst
Yapısal Özellikleri Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler içinde en gözde taşlardan biridir. Kuvars ailesinden mor yada mavi-mor renkli bir taştır. Ona bu rengi verenin, içinde bulunan demir olduğu düşünülmektedir.
Renkleri gün ışığında değişen bazı ametistler, gerçek renklerine ancak röntgen ışınları altında kavuşabilirler. Asırlar boyunca, değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır.

Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinirdi. O zamanlarda kadeh, çanak, kap gibi şeylerin bir çoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak bilinir. Ayrıca yıldırım çarpmasından koruduğuna ve büyüleri etkisiz hale getirdiğine inanılmıştır.
Ametist Faydaları Nazarın ilk baştaki olumsuz enerji olduğu kabul edilsede, rengi ve güzel görünümüyle ilk bakışı çekeceğinden, nazara karşı koruma sağladığı kabul edilir. Ametistin başlıca bilinen faydaları;

Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.
Göz hastalıklarına, alerjiye, megrene, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıkalrına iyi gelir.
Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü azaltarak beyin gücünü yükseltir.
Endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendir, kanı temizler ve enerji verir. Bilin seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.
Yoğunlaşma için en ideal taşlardandır.
Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip pozitif enerjiye dönüştürür.
Depresyona karşı faydalıdır.

Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.
Enerjisi huzur vericidir. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Fazla çalışmaktan ve stresten kaynaklanan zihinsel yorgunluğu giderir. Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşmayarak, ametist’i rahatsız edici bulabilir.
Kişiye iç huzuru vererek karar verme yeteneğini güçlendirir.
Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor yada çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir.
Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirdiği ve kalbi koruduğu söylenir.
Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan bir süre önce elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz. Uyku sorunlarına iyi geldiği gibi kabus görmeyi de engeller.
Kanser oluşumunu engeller.
Deri hücrelerinin yenilenmesini ve dolayısıyla tenin güzelleşmesini sağlar.
Kan dolaşım sistemini korur ve tedavi eder.
Eklem ağrılarını tedavi ederek rahat hareket etmeyi sağlar.
Vücudu toksinlerden temizleyerek kişiyi yeniden hayata döndürür.

Önemli Not Taşınızı toplayacağı negatif enerjilerden arındırmak için; ilk iki hafta kullanımda hergün suyun altında tutarak temizleyin. Daha sonra standart temizleme yöntemiyle kullanmaya devam edebilirsiniz. (Yaklaşık iki-üç haftada bir suyun altında tutulur.)

Ametist taşını diğer yararlarını öğrenmek için silisyum, demir, alüminyum, kalsiyum, magnezyum, lityum ve sodyum minerallerinin fonksiyonları ile azlığı ve fazlalığı halinde ne gibi sorunlara yol açtığına bakınız.

Ametİst’İn Ruhsal Olarak Güç Verdİğİne İnanılan Alanlar

Huzur ve ruhsal dinginlik ile özdeşleşen bu taşın meditasyon yapan kişiler tarafından sıklıkla kullanılması tavsiye edilir. İçe dönüş konusunda doğal bir yardımcıdır.

Huzur veren enerjisi nedeniyle, özellikle çok yoğun iş temposu ile çalışan kişilerin, bu taşı yakınlarında bulundurmaları fazla çalışma kaynaklı gerginlikleri azaltmaları, stresle daha kolay baş edebilmeleri açısından faydalıdır.

Yeniliklere alışmak, yeni ortamlara uyum sağlamak konusunda yardımcı nitelikleri olan Ametist’ in özellikle yeni taşınılan evlerde, mekânlarda kişilere başlangıçlara ve yeni ortamlara uyum sağlamaları açısından faydalı olduğu bilinmektedir.

Günümüzde elektronik aletlerle çevrili bir ortamda yaşıyoruz ve tüm bu teknolojik ağın üzerimizde oluşturduğu bir enerji bulutu mevcut. Ametist bir kuvars türü olarak bu aletlerin yaydığı ufak miktarlı olsa da radyasyon ve elektrik gerilimini minimum seviyeye indirmektedir.

Diğer İsimleri : Ametist, Ametist, Mor Yakut, Aşk Taşı
Sertliği : 7
Özgül Ağırlığı : 2,65
Kimyalsal Grubu : Oxides
Yapısal Görünümü : Saydam
Parlaklığı : Camsı
Kimyalsal Formülü : SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Li, Na
Uyumlu Olduğu Unsur : Hava
Uyumlu Olduğu Şakra : Alın, taç.
Uyumlu Olduğu Burç : Koç, Balık, Kova, Başak, Yay
Rengi : Mor, eflatun erguvan
Sembolü Olduğu Hususlar : Adalet, cesaret, doğru karar verebilen akıl ve huzur.
Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Brezilya, Kanada, Rusya, Madagaskar, Hindistan, Namibya, Sri Lanka.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Baran dedi ki:

    Hocam Dinimizde burç var mıdır?Not:bu konuyla ilgili yazı bulamadım