Ayak başparmak ağrısı

Ayak başparmak ağrısı
222 kez okundu.

Ayak başparmak ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Ayak başparmağında çıkıntı, kızarıklık, ayağın başparmak kemiğinde sızlama, basarken veya dururken kemiğin ağrıması, tıptaki adı gut. Bu acı veren gut hastalığıdan nasıl kurtulduğumu anlattığım yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Ayak başparmağı deyip geçmeyin o kemiğin ağrı ve sızısı müthiş!

Ayak başparmak kemiğindeki ağrı önce hafif bir sızlama, arasıra ağrı, kemik üzerinde hafif kızarıklık olarak başladı. Önceleri çok fazla rahatsız eden, daha doğrusu hayatımı etkilecek bir seviyede değildi. Fakat kısa bir zaman sonra normal olarak yürümemi bile etkilemeye başladı. Neredeyse parmaklarıma baskı olmasın diye topuk üzerine basarak yürümeye başladım. Hatta ev içinde terlikle dolaşırken terliğin üst kemer kısmı kemiğime değince mütiş bir ağrı oluyor, bu yüzden terlik bile giyemiyordum. Bu arada ağrıyan başparmağın içe doğru hafif şekilde eğildiğini farkettim. Kendi kendime bu durumun son zamanlarda sürekli kullandığım ve ayağımı sıkan ayakkabıdan kaynaklandığı fikrine vardım. Ayak baş parmağımdaki sızı öyle birşey ki, elimle hafifçe elleyince çok tatlı bir sızı hissediyor, üstüne bastırdıkça bastırasım geliyordu.

Ayak başparmağımdaki hassasiyet, ağrı ve sızılar iyice artmaya başlayınca doktor tavsiyesi ile silikon bir destek aldım. Bunu yandaki parmağa geçiyor, kalın kısmını tam başparmağın altına gelecek şekilde destek yaparak kullanıyordum. Bu silikon destek ilk 1-2 gün sanki bana çok faydalı oldu gibi gelmişti. Fakat kısa bir süre sonra faydası olmadığını anladım. Artık başparmağımdaki sızı farklılaşmaya başlamıştı. Otururken bile kemiğe sanki bıçak saplanıyor gibi bir ağrı-sızı geliyor 1-2 saniye de geçiyor, kısa süre sonra tekrar başlıyor ve bu böylece devam ediyordu.

Başparmağın hemen eklem yerinde şişlik ve ağrılar sıklaşmaya başlamıştı. Yatarken veya otururken farketmiyor, sık sık inceden sızı bazen de ağrı olmaya başladı. Hatta geceleri uyandıran bir ağrı olduğunu söyleyebilirim.

Birçok yerden araştırdım, kimisi kemiğin ameliyatla traşlanması gerek diyor, kimi fazla et yemeyin diyordu. Bunun gut hastalığı olduğunu ve birçok sebebinin olabileceğini söylüyordu.

Ürik asit kristallerinin eklem ve eklemlerin çevresindeki dokularda birikim yapmasından kaynaklandığını. Özellikle ayak başparmağının birinci tarak kemiğinde sık görüldüğünü. Bunun dışında el, dirseklerin yanında, parmakların üstünde, büyük eklemlerde de ortaya çıkabildiğini öğrendim. Ayrıca bu hastalığın kesin bir tedavi yolu olmadığını, ancak doğru beslenme ile ürik asit oluşumunun engellenmesi ile sıkıntının hafifleyeceğini, hatta metabolizmada ki bir bozukluk sebebiyle bile olabileceğini öğrendim.

İşin sonunu fazla uzatmayalım, yukarıda bahsettiğim sıkıntılarım geçmişe göre çok iyi durumda. Baş parmaktaki ağrıların olduğu dönemde kilom biraz fazlaydı, sigarayı bırakalı üç yıl olmuştu ancak oldukça fazla kilo almıştım. O dönemlerde bazı sebeplerden dolayı maalesef tekrar sigaraya başlamış bulundum. Bunun etkisiyle kısa bir süre içinde (5-6 ay) kilo verdim. Bu kilo vermeyle beraber gut hastalığının da neredeyse bitme noktasına geldiğini söyleyebilirim. Sigaraya başladıktan sonra beş sene devam ettim, hiç kilo almadım. Ancak ağrı ve sızıların kaybolmasındaki etkenin sadece kilo vermek değil beraberinde arasıra yaptığım maydanoz-limon-sarımsak kürünün etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu kür karaciğer ve toksinler üzerinde etkili diye biliyorum. Zaman zaman bu kürü uyguladım ve genel bir rahatlama olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca de giydiğiniz ayakkabıların yumuşak ve rahat olmasıda çok önemli.

Şimdi ise tekrar sigarayı bıraktım, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen tekrar on kilo kadar aldım. Fakat o eski şişlik, hassasiyet ve ağrılardan eser yok, hastalık tekrar etmedi. Sadece fazla yürüdüğüm zamanlarda hafif bir ağırlık oluyor.

Sonuç olarak bunu üç şeye bağlıyorum:

1-Kilo fazlalığı varsa kilo vermek, beraberinde metobolizma zaten düzeliyor.

2-Rahat ve yumuşak ayakkabı

3-Maydanoz-limon kürü:=> Buradan bakın veya limon sarımsak kürü:=> Buradan bakın

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git