islamevim

Bademcikler ameliyat ile alınmalı mıdır?

6.606
Bademcikler ameliyat ile alınmalı mıdır?


Bademcik şişmesine ne iyi gelir?
Kış aylarında bademciklerin şişmesine çok sık rastlanılır. Bademcikler, dilin arkasında bulunan iki taraflı vücut savunma mekanizmalarıdır. Vücudun savunma mekanizmalarını oluşturan bademcikler, sürekli olarak iltihaplandığı zaman vücutta direnci düşürür ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
Boğazın her iki yanında bulunan bademcikler, elle dokunulduğu zaman farkedilir. Vücuda giren mikroplar, boğazlarda birikerek ağrıya ve yanmaya neden olurlar. Böylece bademcikler şişer ve kızarır. Ayrıca yutkunmada güçlük yaşatarak, kişinin iştahını kapatırlar.

Bademcik şişmesine Bitkisel Çözüm
Bademcikleriniz şiştiyse günde 2-3 kere adaçayı suyu ile gargara yapabilirsiniz. Boğaz ağrılarınızı geçirmek için boğazınızı sürekli ıslak tutmalısınız. Bademcik ağrıları eğer çok sık tekrarlayan bir ağrı değilse en fazla 7 gün içinde ağrılar geçer, çok sıcak çok soğuk sıvılar almayın. vicks alarak boğazınıza ve burun etrafınıza sürebilir ya da buhar koklayabilirsiniz

Bademcik şişmesi nasıl gerçekleşir?
Bademcik iltihaplarına tonsilit adı verilmektedir Bademciklerde, hava yolu ile mikroplar birikerek tonsilite neden olurlar. Bademcik iltihapları genelde kızarıklık ve yanma ile başlar. Daha sonrasında yüksek ateşe neden olurlar. Boğazdaki yanmanın yerini ağrı alır ve yutkunurken takılma hissi yaratır. Bademcikleri iltihaplanan kişilerde yorgunluk ve halsizlik sıkça rastlanılan bir belirtidir. Ayrıca boğazda ağrı ve ses kısıklığı da yaşanılır. Bademciklerin iltihaplandığını, ayna karşısında ağzınızı açarak farkedebilirsiniz. Bademciklerin üzeri sarı ve beyaz lekelenmeler şeklinde tabakalanır. Ağızda kötü koku olur ve kişiyi rahatsız eder. Genizden gelen koku, diş fırçalama ile ya da başka çözümler ile giderilemez bu yüzden de büyük bir sorun teşkil eder. Lenf bezlerinde büyüme de bademcik iltihabının belirtileri arasındadır. Boyunda ve kulaklarda bezeler şişer, el ile dokunulduğu zaman ağrı yapar.

Bademcik iltihabının belirtileri maddeler halinde şu şekildedir :
Boğazda ağrı
Boğazda yanma
Yutkunmada güçlük
Yutkunurken takılma hissi
Lenf bezlerinde büyüme
Bezelerde büyüme
Bademciklerin üzerinde sarı ve beyaz lekeler
Kötü ağız kokusu
Ateş
Baş ağrısı

Bademcik iltihabınn tedavisi nasıl yapılır?
Bademciklerin iltihabı durumunda doktora gidilmelidir. Kişinin kendi kendine yapacağı tedaviler genelde sonuç vermez çünkü iltihaplar, zor çözülen ve uzun tedaviler gerektiren problemlerdir. Bunun için doktorun önerisi dinlenmeli ve uygulanmalıdır. Genellikle bademciklerin iltihabında doktor antibiyotik verir ve antibiyotik sayesinde iltihaplar kurutulur, vücuttan dışarı atılır. Bunun dışında sigara ve alkol kullanmaktan kaçnılmalıdır. Boğazı tahriş eden hareketler ya da tahrişe sebebiyet veren yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Katı besinler, boğazı tahriş eder ve tahriş olan gırtlak zayıflaşır. Bu da, bademciklerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Bademcikler ameliyat ile alınmalı mıdır?
Bademcikler, vücudunu savunma mekanizmaları oldukları için, ameliyat ile alınmaları pek doğru değildir. Eskiden, bademcikleri şişen çocukların bademcikleri ameliyat ile alınırdı. Fakat bu en son düşünülecek bir tedavi yolu olmalıdır. Eğer bademcikleriniz sürekli şişiyor ve beraberinde ateş yapıyorsa ameliyat söz konusu olabilir. Buna karar verebilecek tek kişi doktorlardır. Bu yüzden kendi başınıza bademciklerinizi aldırmaya karar veremezsiniz. Bademcikleriniz nefes almanızı zorlaştırıyor ve yemek yemenizi engelliyorsa da alınmalıdır. Bademcikler alındıktan sonra vücut savunma sağlayamaz mı diye düşünüyorsanız, vücutta tek savunma mekanizmasına sahip olan organların bademciklerin olmadığını söyleyebiliriz. Yani ameliyat ile alınmalarının herhangi bir zararı yoktur. Bademcikler alındıktan hemen sonra kişiler normal hayatlarına geri dönebilirler. Herhangi bir istirahata gerek olmadan yaşantıya devam edilebilir. Bademcikleriniz sürekli olarak şişiyor ve ateş yapıyorsa doktora gitmeli ve tedavi olmalısıınız. Eğer tedaviler sonuç vermez ise, doktorunuzun tavsiyesi ile bademciklerinizi aldırabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı
Bademcikler alındıktan sonra, kişide boğaz problemleri yaşanmaz. Bademcikler iltihaplanmaz ve diğer boğaz rahatsızlıkları yaşanmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.