islamevim

Banyo yapmak gusül yerine geçer mi ?

50.310
Banyo yapmak gusül yerine geçer mi ?

Niyet etmeden gusül abdesti alsam caiz midir?
Soru
Gusül abdesti kastı olmaksızın banyo yapmak veya serinlemek için duş almakla abdest alınmış olunur mu?
Cevap
Bismillahirrahmanirrahim
Kişi gusül abdesti kastı olmaksızın banyo yaptığında veya serinlemek için duş aldığında ağzına-burnuna su ulaşmış ve vücudunda kuru bir yer kalmamış ise guslün farzları yerine gelmiş olacağından gusül abdesti almış sayılır. Çok dikkat edilmesi gereken nokta; yıkanırken ağızımızn iyice çalkalanmış olması ve burnumuza su çekip aynı şekilde temizlemiş olmamızdır.

Çünkü Hanefi mezhebine göre gusülde niyet şart olmayıp guslün sünnetlerindendir. Fakat gusle niyet edilmesi sevaba vesiledir. Temizliğin bir ibadet sayılmasına sebeptir.

Ayrıca Malikîler ile Şafiîlere göre gusülde niyet, farzdır. Hanbelîlere göre de bu niyet, guslün sahih olmasının şartıdır. Bu sebeple ihtilaftan kurtulmak için gusülsüzlüğü gidermek, namaz gibi ibadetleri yerine getirmek maksadı ile gusül edildiği, boy abdesti esnasında hatırlanmalıdır. Yani cünüpsek, banyoya girerken gusül abdesti alma niyetimiz olmalı veya banyoda içimizden gusül abdestine niyet etmeliyiz.

Böyle bir banyo veya duşun sonrasında uygun olan, abdestliymiş gibi hareket etmeyip sünnet üzere namaz abdestinin alınmasıdır.

Sonuç olarak;
Niyet gusül abdestinin sünneterindendir.

Önemli olan farzlarını yerine getirmektir yani;
– Bir kere ağza dolu dolu su vermek,
– Bir kere burna sertçe su çekmek,
– Bir kere de bütün vücudu yıkayıp, temizlemek. Ağzı, burnu ve bütün bedeni en az bir kere yıkamak farzdır.

Gusül abdesti almak çok kolaydır. Şöyle ki, duşun altına girip, ağzına, burnuna su verip bütün vücudunu baştan ayağa yıkayan, ıslatan gusletmiş olur. Meselâ yazın, denize dalıp, çıkarken de ağzına burnuna su alan gusletmiş olur.

Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:
1 – Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te’min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

2 – Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.

Gusül abdesti nasıl alınır? Tıklayın

Etiketler:

Yorumlar
 1. Isim dedi ki:

  Hocam banyoya abdest alma amacıyla girdim. Banyodayken iyice yıkandım. Gusül alıp almadığımi hatırlamıyorum ama banyodayken 3 yudum su içtim yani agzim temizlendi. Sonra banyodan çıktım gece olmuştu sonradan aklıma geldi lavobadan 3 kere burnuma su çektim. Ve böyle bisey yapmamaya tövbe ettim. Ne yapmalıyım?

  1. islamevim dedi ki:

   Üç yudum su içmeyle ağız temizlenmez, çalkalamak lazım.

 2. BUG dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam, ben niyet edip ağzıma 3 burnuma 3 su verip tamamen yıkansam diğer sünnetleri(namaz abdesti falan)yapmasam cünüplük kalkmış olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleyküm selam. Evet farzlarına uyarak gusül almış olursun ki, geçerlidir. Sünnetlerine uyarsan ayrıca sünnet sevabı da alırsın.

 3. Hhfhj dedi ki:

  Hocam bn gusul abdesti aldim aldigimdanda eminim ama sonra vesveseye girdim dusumu aldiktan sonra bida gusul aldim guslum kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Değerli kardeşim… Gusulun şartları bellidir o şartları yerine getirdiysen gusül abdesti tamam olur. Şartlarını yerine getirmediysen veya eksik olduysa tamam olmaz. Gusülde şartların yerine geldiğini insan kendisi bilir. Bunu bir başkası nerden bilsin.

 4. Mert dedi ki:

  Hocam selamun aleykum ben gusul almaya niyet ediyiyorum 3 kere agzimi 3 kere burnumu temizliyorum ve ardindanda tum vucudumu sampuanla yikiyorum gusulum kabul olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleyküm selam vücudunu hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkıyorsan abdestin geçerlidir.

 5. Xxx dedi ki:

  Selamualeykum hocam ben surekli ilk once sapuan luf vucuduma vuruyorum ve sonra niyet ediyorum gusul aliyorum ve bu bazen 1.30 saaten fazla zamanimi aliyor vesvese geliyor oyle sorum su ben baynoya girdigim gibi gusule niyet getirsem 3 kere agzima 3 kere burnuma su cekersem sonra sampuan ve luflen yikanip cikarsam guslum kabul olurmu (Safi mezhebine gore)

  1. islamevim dedi ki:

   Şafi Mezhebinde Guslün Farzları

   Şafi Mezhebinde Guslün farzları üçtür. Bu farzları şöyle sıralayabiliriz:
   1. Niyet etmek: Vücut iyice yıkanırken, örneğin“Guslün farzını edaya niyet ettim” veya, “ Niyet ettim üzerimde bulunan cünüplüğü gidermeye” şeklinde niyet edilir. Unutmayın ki Şafi mezhebinde niyetin dil ile yapılması önemli bir konudur.

   2. Bedenin tamamına gusül suyu ile yıkamak: Bedenin az bir kısmı dahi kuru kalmamalıdır. Bu nedenle suyun bedene deymesine engel olacak şeyler önemle temizlenmelidir ve su ile yıkanmalıdır. Örneğin göbek çukuru veya yaraların geride bıraktığı çukurlara suyu ulaştırmak zorunlu değildir. Fakat elden geldiğince su ulaştırılmalıdır. Örneğin yüzük, kulaktaki küpe ve benzeri takılar çıkarılmak veya oynatmak sureti ile suyun deriyle tamamen temas etmesi sağlanmalıdır.

   3. Bedendeki necasetin giderilmesi: Guslün alan kimse bedeninde necaset, yani pislik kalmadığından önemle emin olmalıdır.
   Şafilere Göre Gusül Abdestinin Alınışı

   Özetle, Şafi mezhebine tabi olan bir kimse yukarıda zikrettiğimiz farzları yerine getirdiği taktirde gusül almış olmaktadır. Fakat bu konuda ki sünneti seniyyeye en uygun olan tavsiyemiz şu şekildedir.

   Öncelikle yukarıda zikrettiğimiz farzlara dikkat ederek vücudunuz üzerinde ki necaseti temizleyin.
   Sonra ise vücudunuzda kuru yer kalmadığından emin olun.
   Sonra ise “Niyet ettim gusül abdesti almaya” diyerek niyet edin ve namaz abdesti alır gibi bir abdest alın.

   Daha sonra önce sağınıza sonra solunuza sonra ise başınıza üç defa su dökün ve bu suyu döker iken dökmüş olduğunuz su ile vücudunuzu sıvazlayın.

 6. Ömer dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben banyo yaptım komple yıkadım her yerime su deydi ve niyet ettim abdest aldım su gitti güslüm kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, gusulün geçerli olması için ağız ve burunun temizlenmesi, bütün vücudun iğne ucu kadar bile kuru yer kalmayacak şekilde yıkanması gerekir. Gusul alırken bu şartlar yerine geldiyse gusül geçerlidir.

 7. lazk dedi ki:

  Hocam ben banyoya girdikten soonra niyet edip üç kere ağzıma üçkere burnuma dolu dolu su veriyorum sonra banyodan çıkıyorum çıktıktan sonra bir yerimin kanadığını farkediyorum, gusül almış oluyormuyum yoksa tekrar almam gerekiyor mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Banyoda bütün vücüdunu da iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkadıysan gusül geçerlidir. Herhangi bir yerinin kanaması gusulü bozmaz. Yanlız o abdestle namaz kılamaz, ibadet yapamazsın. Onlar için namaz abdesti alman gerekir. Kanama olmasaydı o abdestle ibadet yapabilir, Kur’an okuyabilir veya namaz da kılabilirdin.

 8. ...ç... dedi ki:

  Hocam ben yaklaşık 2 buçuk haftadır banyo yapıyorum ama guslü unutuyorum. Hep diyorum guslü unutma diye ama yok nasıl oluyorsa unutuyorum.Ve bir okudum çok günahmış bende şu anlarda yapamam bugün akşam ya da yarın gusül alabilirim. Şimdi benim bu 2 hafta boyunca attığım her adım yediğim her lokma haram mıydı?

  1. islamevim dedi ki:

   Çok büyük hata yapmışsın, tevbe et bir daha aynı şeyi tekrar etme.

 9. Anonim dedi ki:

  Sampuan ve lifle normal banyo yapsam burnuma 3 kere genzime 3 kere su ceksem heryerimi yikasam gusul olur mu namaz kilabilir miyim

  1. islamevim dedi ki:

   Burnuna 3 kere genzine 3 kere su çekmek değil. Ağzını 3 kere avuç dolusu suyla temizle. Burnunu da aynı şekilde 3 kere temizle suyu genzine kadar mümkün olduğunca çek. Sonra bütün vücudunu anlattığın şekilde yıkayıp çıkarsan gusulün tamam olur.

 10. Hasan dedi ki:

  Gusül için önce “Niyet ettim Allah rizasi icin abdest almaya diyorum.”
  Sonra 3 kere agzima 3 kere burnuma su veriyorum.
  Sonra direkt suyun altina giriyorum heryerimi yikiyorum. Kabul olur mu abdestim…

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül için gerekli şartları yerine getirmişsin, gusül geçerli olur. Önenmli nokta; ağız ve burunun içi iyice temizlenmiş olacak, vücutta su değmemiş nokta dahi kalmayacak.

 11. Fatih dedi ki:

  Selamunaleyküm, ben genelde her zaman önce duş alırım, gusül abdestimi sonra alırım, ama bugün duşumu aldım, başladım abdesti almaya, sonra kardeşim acil ihtiyacını gidermeliyim dedi ve ben acelece gusül andestimi aldım, saçlarım ve derim tam ıslandımı emin değilim, ama abdest almadan önce heryerimi ıslatttım yani duş alırken, ağzımı iyice çarkaladım ve burnuma iyice su çektim, sonrada kardeşim dedi işte acil diye, gusül abdestim kabülmüdür ????

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, her yerinin ıslanıp ıslanmadığını ancak kendin bilebilirsin. Vücudunda kuru yer kalmadan yıkanmışsan tabi ki gusül geçerlidir. Ancak su ulaşmayan yer varsa yeniden almak lazım!!!

 12. Behlul dedi ki:

  Hocam komik tartisiyosunuz

 13. Yıgıt dedi ki:

  Selamun Aleyküm hocam bir şey sormak istiyorum.Gusülün ortasında etek ve koltuk altı kıllarını kessem ve devam etsem gusülüm kabul olurmu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, vücut kıllarının temizliği gusülden sonra yapılır. Bundan sonra bu şekilde yaparsın. Öncesi için artık birşey gerekmez ama ilk fırsatta guslünü yenilesen iyi olur.

 14. May dedi ki:

  Hocam gusul almak icin banyoya girip, önce banyo yapıp sabunlanıp durulanıp, sonra gusul icin niyet edip
  Namaz abdesti alıp sonra 3 kere agzima su verip gargara yapip, 3 kere genize kadar su verip sumkurerek, 3 kere basa 3 kere sag omuza, 3 kere sol omuza su verip, yikayip, son olarak ayaklarimi yikayip cikiyorum.
  Sormak istedigim su:
  Ben tum vucudu yikadiktan sonra agza ve burna su verdigimden guslum gecerlimidir?
  Ve namaz abdestimde yerine gelmis olur mu? Namazimi kilabilir miyim?

  1. islamevim dedi ki:

   Gusülün geçerlidir ve namazını kılabilirsin.

   1. xxxxx dedi ki:

    hocam ben niyet edip banyo yaptım gusül abdesti olur mu

    1. islamevim dedi ki:

     Gusulün şartlarını yerine getirdiysen olur. Getirmediysen olmaz.

     1. Anonim dedi ki:

      Gusülün şartları burna ve agiza su cekip tum vucudu yikamak degil mi

     2. islamevim dedi ki:

      Doğrudur. Su çekmek derken iyice yıkamak anlamındadır.

 15. Kiz dedi ki:

  Eger banyoda gusulu unutuysam daha sonra cesmede abdest alinca gusul yerine gecer mi

  1. islamevim dedi ki:

   GEÇMEZ!!

   1. YiQY dedi ki:

    Hocam herkes 3 defa diyor ama burda 1 defa yıkanması gerek deniyor ben burnuma 3 defa su çekerim fakat 1 defa su çeksem olurmu ?

    1. islamevim dedi ki:

     Farz olan bir defa ama üç defa yapmak, sünnete uymak daha iyidir. Bir defa yaptığın zaman suyu burnuna tam olarak çektiğine emin olabiliyormusun. Hem üç defa burna su çekmek bir külfet değil ki!

     1. YiQY dedi ki:

      Birde hocam banyo etmeden önce normal gusüldeki gibi ağzımızı yıkamamız lazım mıdır? internette okumuştum 3 defa yıkamamız lazım mış aynı şey banyo için geçerli midir?

     2. islamevim dedi ki:

      Gusul abdesti ve normal abdest alırken ağız ve burun üçer defa yıkanır. Sitede ayrıntılı olarak gusül abdesti nasıl alınır anlatılıyor! O yazıyı okuyabilirsin.

     3. YiQY dedi ki:

      Hocam beni yanlış anladınız. Gusül abdestinden önce ağzımızı yıkamamız gerekırmış 3 defa, sonra gusül almamız gerekirmiş. O banyo içince geçerli midir yani banyo etmeden önce ağzımızı yıkamamız lazım mıdır 3 defa ?

     4. islamevim dedi ki:

      Güzel kardeşim senin ne sorduğun anlaşılmıyor ki! Banyo için geçerli midir ne demek. Normal banyo yapacaksan istediğin gibi yıkanırsın, bunun şartı, şekli yok ki! Sonra gusülden önce üç defa ağız yıkanırmış sonra gusül alınırmış gibi bir ifade yazmışsın. Gusülden önce değil, ağzı yıkamak gusülün şartlarındandır ve içindedir. Belli ki sen tam olarak gusül abdesti nasıl alınır anlamamışsın. Bak sitede bir çok yazı var onları oku ve gusülü tam olarak öğren.

     5. YiQY dedi ki:

      Hocam,bir yerde okumuştum.Hatta googleye gusülden önce ağzımızı yıkamalımıyız yazarsanız çıkar dişdende bahsetmiş.Oradaki hoca hanefi mezhepinde olanların gusülde önce 3 defa ağzını yıkaması lazım diyor.Bende diyorumki ağzımı gusül yerine banyo yapacağım zaman,banyodan önce yıkamam lazımmı

     6. islamevim dedi ki:

      Değerli kardeşim, rica ederim sitedeki gusül ile ilgili yazıları oku. Orada herşey açıkca yazıyor. Kusura bakma ben senin ne anlatmaya çalıştığını anlamıyorum. Ya yaşın oldukça küçük bu nedenle sormak istediğini ifade edemiyorsun. Ya da kulakdan dolma şeylerle aklın karışmış. Bak güzel kardeşim gusülün nasıl alınması gerektiği heryerde yazıyor. Gusül abdesti almayı biliyorsan onunla amel et. Banyoya girersin gusül alacaksan şartlarına uygun gusülünü alır çıkarsın. Yok gusül almayacaksan sadece yıkanacaksan istediğin gibi yıkanırsın. Bunun öncesi sonrası v.s diye birşey yok. Sen gusül almadan önce dişlerini fırçalamktan bahsediyorsan; Şart değil ama fırçalamak iyi olur. İster gusül al ister alma banyodan önce diş fırçalam şartı yoktur ama fırçalamak iyi olur, daha iyi temizlenir. Vesselam…

     7. YiQY dedi ki:

      Hocam siz bana şunu cevaplayın yeter. Gusül yerine banyo yapacağım zaman, banyodan önce ağzımı yıkamazsam olur mu ? direkt girip banyo edip çıksam geçerli midir?

     8. islamevim dedi ki:

      “Gusül yerine banyo yapacağım zaman” diyorsun. Sen bu ne demek anlatabilsen ben sana cevap vericem ama sen sürekli aynı şeyi tekrarlayıp duruyorsun. Gusül yerine banyo yapmak diye birşey yok!!! Ya banyoya girer gusül alırsın ya gusül almadan sadece yıkanır çıkarsın! Gusül yerine banyo ne demek!!! Ne fıkıhta ne ilmihalde gusül yerine banyo yapmak diye birşey yok kardeşim. Banyoya girer yıkanıp çıkarsan yıkandım dersin. Fakat banyoya girip ağzını ve burnunu da temizleyip vucudunda kuru yer kalmayacak şekilde yıkanırsan gusül aldım dersin. O da hanefi mezhebindeysen… Yok maliki veya şafi isen niyet şartı da var.
      Sen şu yukarıdaki konuyu dikkatlice bir okusana… “gusül yerine banyo” diye birşey yok… Olmayan birşeyin cevabını istiyorsun!

     9. YiQY dedi ki:

      Hocam anladım anlatmaya calıstıgınızı.Size sizin anlayacağınız türden anlayatayım. Gusülü banyoda alacağım zaman, banyodan önce ağzımı yıkamam gerekirmi bir yerde okumuştum gusülden önce 3 defa yıkamamız lazımmış normal gusüldeki gibi. Dogrumudur? veya gereklı mıdır?

     10. islamevim dedi ki:

      La havle vela kuvvete illa billahil alliyil azim… Kardeşim gusülden önce birşey yapmana gerek yok. Banyoya girer gusülünü alırsın hepsi bu kadar. Gusülden önce ağzını üç defa yıkamak diye bir şart yok. Zaten gusül alırken yıkayacaksın. Ama gusülden önce dişleri fırçalamak, yemek artığı varsa temizlemek iyi olur.

     11. YiQY dedi ki:

      Sağolun hocam Allah Razı Olsun. Ben hep 3 defa yıkıyordum çok zorlanıyordum çok teşekkür ederim.

     12. YiQY dedi ki:

      Hocam avret yerlerımın kılları uzamıştı kesmedim gusül aldım.Suya engel olursa tekrardan gusül almak gerekirmiş.Bilmeden gusül aldım bilmiyordum.Gusülüm geçerlimidir?

     13. islamevim dedi ki:

      Kardeşim bak lütfen gusülün şartlarını tam olarak öğren, bunları bildiğin zaman soru sormana gerek kalmayacak! Gusülün şartlarından biri nedir? Vucudunda kuru yer kalmayacak şekilde bütün vucudu yıkamak. Vucudunda her yerine su değip değmediğini ben nerden bileyim! Bunu kendin bileceksin. Şartlarına uydunsa gusül geçerlidir. Yok vucudunda herhangi bir yerine su değmediyse gusül geçerli olmaz. Bunu kendin düşünüp bulamıyormusun acaba.