islamevim

Başkasının yerine istihareye yatılır mı?

2.747
Başkasının yerine istihareye yatılır mı?

Başkası adına istihare!

Başkasının yerine istihareye yatılır mı? Başkasının yerine istihareye yatılmaz. İstihare önemli sünnetlerdendir. İstihareye yatmak sadece rüya görmek olarak algılanıyor bu çok yanlıştır. İstihare rüya görmekten ibaret değildir veya rüya görmek için yapılmaz. İstihare hayırlı olanı istemek için yapılan bir duadır.

İstihareyi herkes kendisi için yapar. Dikkat edilirse istihare namazı kılındıktan sonra yapılan istihare duasında; Rabbimize yalvarıyor ve yapmayı düşündüğümüz iş için Ondan (c.c) bir yardım, bir işaret bekliyoruz, hayırlı olanı seçmek ve yapmak için yardım istiyoruz. Bu duayı bir başkasının yapması doğru olmaz.

Bir tanıdığın istihareye yatması!

Yani bir tanıdığınızın sizin için istihare yapması; Allahım falanca tanıdığım, şu işi için senden yardım istiyor, kusura bakma kendi gelemedi beni gönderdi. Sen bana bildir bende kendisine haber vereyim gibi birşey olur ki, biraz düşününce bunun uygun olmadığı anlaşılacaktır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım nedenlerden dolayı, en doğrusu herkesin kendi istiharesini kendi yapmasıdır. En önemlisi de istihareyi gelecekten haber almak olarak veya mutlaka rüya görmek gerekir şeklinde düşünmeyin. İstihare yapılır, Allah c.c den o iş hayırlı ise yardım etmesi, hayırsız ise mani olması istenir. İçine gelen his önemlidir. Bunlara dikkat edelim inş.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.