Beyinimize faydalı besinler

Beyinimize faydalı besinler
3.416 kez okundu.


Beyinimize faydalı besinler
Beyin, vücudumuzun kullandığı günlük kalorinin %30’unu harcıyor. Vücut hacminin çok küçük bir kısmını kapladığı halde, vücudun harcadığı enerjinin önemli bir kısmını kullanması beynin faaliyetlerinin vücut açısından ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Bu nedenle beynin etkin çalışmasında beslenmenin önemi büyük.
Yediğimiz gıdaları seçerken besin değerleri yüksek olan gıdalar seçmeye dikkat etmemiz gerekir. İşte beyin fonksiyonlarımızı geliştiren gıdalardan bazıları:
omega 3 içeren besin
Omega-3 yağ asitleri: Omega-3 yağ asitlerinin sağlığa önemli faydaları vardır. Yeni bir araştırma, bu asitlerin beyindeki gri maddeyi geliştirebileceğini göstermektedir. Bilim adamları hala bu bağlantı üzerinde çalışmaktadır. Bir omega-3 yağ asidi olan DHA, beyindeki temel çoklu doymamış yağ asididir ve beynin gelişimi ve fonksiyonları için önemlidir.

Beynin etkin kullanımı açısından bazı besin maddelerinin diğerlerine göre fonksiyonu çok daha fazla. Bu maddelerden ilki B vitamini. B vitamini eksikliğinin yorgunluğa, hafıza ve zekâ performansında düşüşe neden olduğu biliniyor.
Kuru baklagiller, kırmızı et, ayçekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, muz, kavun, brokoli, ıspanak, domates, yumurta, kavun ve enginar B vitamini açısından zengin besin kaynakları arasında yer alıyor.
Folik asidi hamilelik döneminde fetüs gelişimi için oldukça önemlidir. Buna karşın yetişkinlerin de folik aside ihtiyacı vardır.

yararlı besin Çikolata
Çikolata: Bir kap kakao beyininiz güçlenmesine yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışma bir kap sıcak kakaodaki antioksidan yoğunluğunun kırmızı şarap veya yeşil çayda olduğundan daha yüksek miktarsa olduğunu saptamıştır.
Yeşil çay
Yeşil çay: Son zamanlarda Japonya’da 70 yaş üstündeki 1.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, en fazla yeşil çay tüketen katılımcılarda yaşlanma ile ilişkilendirilen bilişsel gerileme belirtilerin en seviyede olduğunu saptadı.
Beyin fonksiyonlarının etkin olarak yerine getirilmesi açısından demirin rolü de büyük. Demirin beyne oksijen taşınmasında önemli bir rol üstlendiği biliniyor. Beynin temel enerji kaynaklarından biri olan oksijenin beyne taşınabilmesi için vücudun demire ihtiyacı var.

Çocukların zihinsel gelişiminde demirin ve Omega-3 yağlarının (özellikle DHA’nın) önemli yeri olduğu biliniyor. Büyüme döneminde zekânın yeteri kadar gelişebilmesi için demir ve Omega-3 bakımından zengin yiyeceklerin alınması gerekiyor.
Tüm kırmızı etler, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, domates ve pekmez demir açısından zengin olan yiyecekler. Omega-3 ise deniz ürünleri ve zeytinyağında bulunuyor.
Beyin açısından bir diğer önemli vitaminse C vitamini. C vitamini, demirin yiyeceklerden emilmesini kolaylaştırdığı için önemli. Turunçgiller, domates, kırmızı ve yeşil biber, patates, kavun, çilek gibi C vitamini açısından zengin yiyeceklerin demir içeren yiyeceklerle birlikte alınmasında yarar var.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git