islamevim

Cenabet dolaşmak haram mı?

252.517
Cenabet dolaşmak haram mı?

Cünüp (cenabet) gezmek, dolaşmak haram mı?

Cünüp gezmek,dolaşmak seni dinden çıkarmaz, kafir yapmaz. Fakat caiz değildir. Neden? Çünkü cünüpken namaz kılamazsın, birçok ibadetleri yapamazsın! Böylece cünüp durmak yani gusul abdesti almadan dolaşmak seni harama yöneltmiştir. Namazını aksatmıştır. Cenabet olmuşsan ve müslümansan en kısa zamanda gusül abdesti alman gerekir. Burada ölçü iki namaz arasındaki vakittir. Yani bu süre içinde gusül abdesini almış olmak gerekir. Burada yanlış anlaşılma olmaması açısından belirtelim ki; Cünüp olmak, cenabet olmak, rüyada ihtilam olmak günah değildir. Ayıp da değildir. Bunlar fıtri olaylardır. Yani Allah c.c yaratılışda insanlara bu hazları ikram etmiştir.

Nikahlı eşiyle birlikte olan veya gece rüyasında ihtilam olan için utanılacak veya günah sayılacak hiç bir durum yoktur. Önemli olan, zamanını geçirmeden gusul abdestini almaktır.

Cünüp olarak yemek-içmek haram mıdır?
Hayır haram değildir. Elini ve ağzını yıkadıktan sonra yersin, içersin. Nereye kadar yiyp içebilirsin? tabi ki namaz vaktine kadar. Namaz vaktinden önce gusul abdestini almış olman gerekir.

Cünüp olarak uyumak haram mıdır?
Hayır cünüp olarak uyumak haram değildir. Uyuyabilirsin! Ne zamana kadar? Yukarıda da belirttiğimiz gibi namaz vaktini geçirmeyecek şekilde.

Cünüp olarak normal günlük işlerimi yapabilirmiyim?
Yapabilirsin. Tabi namaz vaktini geçirmemek şartıyla.

Cuma Cünüp Gezmek veya cünüp olmak Gunah mı?
Cuma günü cünüplük ile diğer günlerdeki cünüplük arasında bir fark yoktur. Cünüplük konusundaki kurallar kaideler hergün için aynıdır! Cuma gününün islamda neden farklı olduğunu öğrenmek için Tıkla

Hiç gusül abdesti almasam, hep cünüp olarak gezsem, dolaşsam ne olur?
Amman ha kardeşim, bu sadece meraktan sorulmuş bir soru olsun. Sakın ola ki bir müslüman olarak gusülü terketmeyi düşünme! Hayatının hatasını yaparsın?
Guslü terk eden dinden çıkmazsa da büyük günah işlemiş olur. Gusülsüz gezen namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz oruç ve cünüplükten gusüldür.) [Beyheki]

Evet kardeşim cünüplük (cenabetlik) konusunu kısaca özetleyelim;
Cünüplük (cenabet olmak) ayıp ve günah değildir. Cünüp olan kişi de pis değildir. Cünüpken, yiyip içebilir, oturup kalkabilir, günlük işlerini yapabilir, uyuyabilirsin! Fakat müslüman olarak bazı kurallara uymak ve çizgileri aşmamak durumundayız? Temizlik imandan gelir ve müslüman her zaman temiz olmalıdır. Cünüp olarak dolaşıp durmanın, uyuyup kalkmanın, yiyip içmenin kimseye faydası yok. İmkanın varsa hiç erteleme gusul almayı. Bir an önce hem maddi olarak hem manevi olarak temizlen. Unutma ki gusül abdesti almadan namaz vaktini geçirmiş olmak, harama bulaşmana sebep olacaktır!

Burada özelliklle gençlerin bazı sıkıntıları olabiliyor! Öncelikle gençler, kendi kendilerini tatmin etme olayından yani istimna dan uzak durmaya, bu eylemi alışkanlık haline getirmemeye çalışsınlar. Bunun yolu zaten islamda var. Harama bakmadığın zaman ve düşüncelerini başka taraflara yönlendirdiğin zaman kendine bir çeşit kontrol ve fren mekanizması oluşturmuş olursun.

Harama bakmamak mümkün mü? veya ben bakmasamda, haram görüntüler kendi gelip gözümün içine giriyor yada başımı nereye çevirsem haramla karşılaşıyorum deme kardeşim. Evet bunlar doğrudur. Fakat adam parasını malını açıkta bıraktı diye gidip onu çalmakla, edepsiz avratlar orasını burasını teşhir etti diye onlara bakmak aynı şeyler değilmi dir? Hatun bilgisiz, cahil her tarafını teşhir ediyor. Onunla aynı seviyeye inme!, ona bakıp da kendisini birşey zannetmesine sebep olma!

Evet konumuza geri dönersek, cenabet olmuşsak en kısa zamanda gusul abdesti alıp temizleniyoruz. Sebepsiz yere gusulü erteleyip, cenabet olarak dolaşmıyoruz. Gençler abeveynlerinden çekinip de cenabet olarak dolaşmasınlar. Gir banyoya al gusul abdestini. Sen ayıp veya utanılacak birşey yapmıyorsun. Gusul abdesti almak ayıp değildir. O nedenle hiç kimseden çekinme kardeşim.
Gusul abdesti nasıl alınır? Konu hakkında bu sitede birçok yazı ve video mevcuttur. Arama bölümünden arama yap! Arama yapmaya üşeniyorsan Tıkla. Gusul abdesti almayı bilmiyor olabilirsin. Hemen öğren çünkü sana ömrün boyunca lazım olacak!

Etiketler:

Yorumlar
 1. Talihsiz dedi ki:

  Hocam size sormak istiyorum benim kocam banyo yapınca niyet etmiyor abdest ye almıyor sadece yıkanıyor temiz sayılır mı yoksa cünüp müdür ?

  1. islamevim dedi ki:

   Niyeti cünüplükten temizlenmek olursa, ağzını ve burnunu yıkayıp bütün vücudunda hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanırsa gusulün farzları yerine gelir ve cünüplükten temizlenmiş olur. Ancak sadece banyoya girip yıkanıp çıkmakla olmaz. Ağız, burun yıkanmalı ve vücudunda hiç kuru yer kalmayacak şekilde dikkat etmelidir. Alttaki linkte bulunan yazıları okuyun.
   https://www.islamevim.com/yikanmak-gusul-abdesti-yerine-gecer-mi.html
   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 2. Cemre *** dedi ki:

  Hayırlı günler hocam. Bir konu hakkında size danışmak istiyorum. Eşimle birlikte olduktan sonra gusül abdestti almıyorum hamile kalmak için duş almamak gerekiyormus. Size doğru mu ? Gusülsuz dolaşmak içimi rahat ettirmiyor

  1. islamevim dedi ki:

   Hayırlı günler. Çok büyük bir hata yapıyorsun. Bahsettiğin şey tamamen uydurmadır. Tövbe istiğfat et birdaha aynı hatayı yapma. Müslüman gusülsüz dolaşmaz.

   1. İsimsiz dedi ki:

    1 gün duş almamak gerekiyormus hamilelik olasığını azaltıyormuş bende öyle bir duyum aldım hocam doğru mu

    1. islamevim dedi ki:

     Değerli kardeşim cevap yazdım ya öyle birşey yok. Din bu! duyumlara göre hareket edilmez ki. Cünüp dolaşmak caiz değil. Allah rızası için aklımızı kullanalım. Allah c.c aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırmakla tehdit ediyor. Duş almamakla hamile kalma olasığı hakkında ne alaka olur biraz düşünmüyor musun!

 3. CEYDA dedi ki:

  sürekli cünüp gezip bir kere gusül abdesti alırsak kabul olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Olmaz! Her cünüp olduğunda gusül abdesti alınır.

 4. Berk dedi ki:

  Hocam benim suanda kolum kırık ve alçıda dolayısıyla su girmemesi gerekiyor ne cunupum ne yapmam gerekiyor

  1. islamevim dedi ki:

   Gusüle niyet edersin. Vücudun yıkanabilir yerlerini yıkarsın, alçıya yakın olan yerleri elini ıslatıp uvalarsın, alçının üstünede elinle mesh edersin.

   1. Onur dedi ki:

    Hocam Ben İhtilam oLduktan Sonra Güsül Aldım Ama Sonra Akıntı Geldi Ailem Şüphelenmesin Dİye Banyo Olmadım 2 gün Sonra Tekrar Alsam Bişi Olurmu ?

    1. islamevim dedi ki:

     Tenasül uzvundan gelen sıvılar meni, mezi ve vedi olmak üzere üç çeşittir.

     a) Meni: Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvetli veya şehvetsiz olarak tenasül uzvundan dışarıya çıkan ve kendine mahsus kokusu olan beyaz renkli koyu bir sıvıdır.
     b) Mezi: Tenasül uzvunun intişarından sonra, şehvetsiz olarak gelen beyaz renkli ince sıvıya denir.
     c) Vedi: Küçük abdestten sonra gelen, kokusuz, beyazımsı bulanık yapışkan sıvıdır.
     Bu üçünden sadece meni gusül abdestini gerektirir. Diğer ikisi sadece abdesti bozar.

 5. Salak dedi ki:

  Hocam sabah gusül aldım ve 1 saat sonra yine cunup oldum. Ailem sabah banyo yaptığımı sanıyor ve bidaha girsem kesin suphelenirler.Gusulumu yarın alsam olur mu?
  (Allah beni affetsin Amin)

  1. islamevim dedi ki:

   Müslüman cünüp durmaz. Senin ailenden utanman günahdan kurtarmaz seni. Onun için tekrar yıkanmam gerek dersin banyonu yaparsın. Sonucunda seni asıp kesmezler herhalde!

  2. Kerem dedi ki:

   Hocam gencim gece yatarken kendi kendimi tatmin ettim sabah erkenden başka bir şehre yolculaga cikacagiz ailem şüphelenir aksam yatarken dus aldım sabah alamam . Ne yapmalıyım

 6. Sezgin dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam cünüp olarak öğle namazına kadarmı bekleyebiliriz yoksa eğer gece fark edersek sabah namazına kadarmı

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, doğrudur gece cünüplük olduysa sabah namazı geçmeyecek şekilde gusül almak şarttır ki sabah namazını kılabilelim. Sabah namazından sonra olduysa yine sıradaki namazı (öğlen namazını) kaçırmayacak şekilde gusül almamız şarttır.

  2. Harun dedi ki:

   Selamın aleyküm hocam yaklaşık 5 senedir cünüpüm ama eskiden gusul almasını bilmiyordum sizce bir şey olurmu

   1. islamevim dedi ki:

    Aleykümselam kardeşim. Hemen tevbe ve istiğfat et. Yani Allah c.c den pişmanlıkla özür dile. Bundan sonra aynı hatayı yapmazsan yani cünüp durmazsan Rabbimiz çok bağışlayıcıdır, umulur ki geçmiş günahlarını affeder.

 7. Mustafa dedi ki:

  Hocam gusul alırken yikadigimi bazı yerler gusül bitmeden kuruyor.Bu yerleri tekrar yıkamak gerekir mi?
  Hocam bu arada bazı hocalar gusul alırken bazı yerleri unutabilirsiniz , önemli olan ona niyet Edip ALLAH için yapmanizdir diyor.Bu doğru bı ifade mı?
  (Bana mantıklı geldi)

  1. islamevim dedi ki:

   Yıkanan yerleri tekrar yıkamaya gerek yoktur. İnsan bazı yerlerini yıkamayı unutabilir bu doğrudur. Fakat yıkamayı unuttuğun sonradan aklına gelirse yıkamak gerekir. Bir yerini yıkamamışsan ve bunu hiç bilmiyorsan yani yıkadığını zannediyorsan ama yıkamamışsan bunda yapılacak birşey yoktur. Belki bu kastedilmiş olabilir. Ancak insan gusül alırken dikkatle ve önem vererek yaparsa ne unutma olur ne yanlışlık olur.

   1. Mustafa dedi ki:

    Hocam heryerimi yıkadım ama içimde bir tereddüt de oluyor.Bu vesvese mıdır?
    Aklıma çok soru geliyor kusura bakma hocam.

    1. islamevim dedi ki:

     Heryerini yıkadığına eminsen, vesveseye bakmayacaksın. Ben yıkadım, o ses vesvesedir diyeceksin. Vesvese çok sıkıntılı bir hastalıktır. Yol yakınken kurtulmaya bak. İnsan ençok 10-15 dk içinde gusül alabilir. O süre içinde de dikkatle gusül alıp heryerini yıkayabilir insan. Ondan sonra olan tereddüt vesvesedir. İşte o tereddüte düşmeyeceksin. Ben yaptım, yıkadım diyeceksin. Zamanla gider o tereddüt.

 8. Ömür dedi ki:

  Hocam gece eşimle münasebette bulunduk gece abdestlenmedik eşim sabah işe giderken gusul abdestini aldı gitti ama ben akşama kadar öyle durdum evde akşam…..
  Sorunuzun devamı ve verilen cevap=> https://www.islamevim.com/cunupken-alinan-esyadan-hayir-gelir-mi.html

 9. Mustafa dedi ki:

  Hocam selamün aleyküm yine ben geldim 🙂
  Bu sefer şunu soracağım hocam;
  Gusül aldıktan sonra her yerimizi yikadigimi eminsek ama gusulden sonra birkaç sanssizlikla karşılaştırarak bu gusulumuzun kabul olmadığı anlamına mı gelir?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, öyle birşey yok kardeşim. Gusülü şartlarına uygun olarak aldıysan gusül geçerlidir, kabul olmuştur. Dinimizi öğrenmeye ve anlamaya daha çok gayret edelim inş.

 10. IsimVermekIstemiyorum dedi ki:

  Selamunaleykum hocam çok utanarak affınıza siginarak sormak zorundayım :
  Suların kesinliği yüzünden gusul alamazsak o halde bebek emzirmek günah mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, mecbur kaldığın için vebali, günahı olmaz. Anacak şartlar elverdiğinde hemen gusül abdestini alman gerekir.

 11. Mustafa dedi ki:

  Öncelikle selamün aleyküm hocam!
  Hocam ben gece kendimi tatmin ettim ve cunup oldum.
  Sonra 23.30 gibi gusül almaya gittim ama şu soğuktu.
  Ailem de uyuduğu için şu ısıtamadım.(evim sohbenli değil).Sonra hocam yikayabildigim bütün yerlerimi yıkadım.su soğuk olduğu için de her yerim islakmis gibi hissediliyordu.Hocam ben her yerini yikadigimi sanıyorum ama yikamamista olabilirim.ALLAH benim bu guslumu kabul eder mi?
  LUTFEN CEVAPLAYİN!!!!!!

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, ağzını, burnunu ve vücudunun her yerini yıkadıysan veya her yerine su deydiyse diyelim gusül geçerli olur. Ancak bunun için her yerini ıslattığına emin olman gerekir, emin değilsen gusül olmaz. İlk fırsatta banyo yapıp gusül abdestini alman gerekir.

   1. Mustafa dedi ki:

    Hocam ama bir insan vücudunun her yerine suyun değip degmedigini bilemezki.Haksiz miyim?
    Bide hocam ALLAH in gusulumuzu kabul Edip etmediğini nereden anlayabiliriz?

    1. islamevim dedi ki:

     İnsan heryerine suyun ulaşması için özen gösterdiği zaman olur ve insan heryerine suyun ulaştığını anlar. İnsan bunu idrak edemeyecek olsa böyle bir şart olmazdı değil mi? Kurallarına uygun olarak gusül alındığı zaman Allah c.c o gusülü kabul etmiş demektir.

     1. Mustafa dedi ki:

      Hocam belkide bu şart bazı bilgisiz hocaların eskiden uydurup bizim zamanımıza gelmiş bu şarttır????

     2. islamevim dedi ki:

      Yok öyle değil ama bu düşünce zayıf imanlı kişileri dinden çıkarabilir. Hem dünya hem ahiret elden gidebilir. Böyle sözler yazmak, söylemek çok tehlikelidir. Ben söylemiş olayım. Sorunun cevabına gelince; islamın bütün fıkhi kuralları tam ve doğrudur. Hepsi Allah c.c’nün emri ile Peygamber Efendimiz s.a.v’in uygulamaları ve Kuran-ı Kerimin dışına değildir. Yüz yıllardır ömrünü, canını, malını herşeyini dinine adamış nice alimler, ulemalar, şuhedalar, Allah dostları, nice evliyelar, Allah’ın sevip razı olduğu mümin kulları vesilesi ile bu bilgiler bir silsile ile bizlere ulaştırılmıştır. Allah Onlardan razı olsun. İnsan bildiğini söylerse doğru konuşmuş olur. Ama bilmediği konu hakkında konuşursa ZULÜM EDER. Ettiği zulüm yine kendi başına döner. Vesselam.

     3. Eren dedi ki:

      Hocam artık bende bağımlılık yaptı eskiden 4-5 günde bir rahatsızlık vermesin diye yaparken artık çok fazla yapıyorum hatta gusul aldıktan sonra 1 saat sonra yine cunup oluyorum gerçekten bıktım bu durumdan ve aileme söylemeyide utanıyorum o yüzden 3-4 gün sonra alıyorum ama alsamda yine birkaç gün içinde cunup oluyorum artik bağımlılık yaptı sanırım nasıl kurutulurum ve birde cunup gezmek günah mi yoksa cunup olduğumuz için ibadetleri yapamadigimiz için mi gunah ben cunupum ama normal hayatıma devam ediyorum namaz kilmiyorum ama günah yazılıyor mu

     4. islamevim dedi ki:

      Kötü bir alışkanlık edinmişsin. Bu alışkanlık hem dünyanı hem ahiretini olumsuz etkiler. Nefsine hakim olmaya, Allah c.c nün çizgilerini aşmamaya çalışacaksın. Bunu yapmak için önce dinini öğren, Allah c.c kimdir onu Peygamber s.a.v’i tanı. Bunları bilmezsen, tanımazsan böyle şeytanın tuzaklarına düşersin. Yaptığın şey günahtır, namaz kılmamak ise yapabileceğin en büyük günahlardandır. Bu durumda sen günahlarla beraber normal hayatıma devam ediyoru diyorsun. Kendine gel insan ne yaparsa kendine yapar.

    2. Vermek istemiyorum dedi ki:

     Hocam mezi gelip de abdest almadan gezersek günah mi

     1. islamevim dedi ki:

      Mezi gusül abdesti gerektirmez. Meni gusül abdesti gerektirir.

 12. Mehmet Ali dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam, ben yaklaşık 10 yıldır cenabetim şöyle ki; her hafta sonu gusül aldım ama haftanın 6 günü full cenabet gezdim tozdum, arkadaşlarımı kaybettim, namaz kılmadım sadece arada bazen vakit namazlarını kıldım. Cumaya cenabet gidip namaz kıldım, eve dönünce de açıkçası imkanım vardı ama gusül almadım çünkü bir şey fark ettim, cenabet dolaşırken para aldım cüzdandan veya kasadan kimsenin ruhu duymuyor, başıma bela gelmiyor istediğim gibi gezip tozuyorum ama moral bakımından aşırı bozuk biriyim, buna pek de aldırış etmedim.

  Dediğim gibi ne arkadaşım var ne dostum, olanı da kaybettim ve kendimi sosyal medyaya bıraktım, kimse ile konuşmadım aile düzenim bozuldu, babam ile düşman oldum bana kim bilir kaç defa beddua etti, etse de sonra pişman oluyor. Sosyalde daha fazla bozulduğumu fark ettim, sürekli cinsel içerikli sitelerdeydim sürekli kendimi tatmin ederdim günde 3 defa ama gusüllü iken bir para alsam gizli hemen fark edilir, dışarda hep başıma bela gelir o yıllardır karşılaşmadığım haraç kesen çocuklar ile karşılaşırım. Hayat daha bir zorlaşır ve sürekli içimde kendini tatmin et ve rahatla gibi konuşan bir ses var, bu ses yıllardır var ve o benimle sürekli konuşur.

  Birde konu dışı olacak ama küçükken yaklaşık 5 sene oldu galiba yine aynı cenabettim ve sabah okula gidecektim, sabah kalktım hazırlandım, kahvaltımı yaptım ve odamdan çantamı alacağım sırada başımda sanki biri bas gitar çalıyor, biri davul çalıyor gibi hatta biri çekiçliyor, biri de tencereye vuruyor gibi bişey oldu ve bunlar olurken kafamın içinde bir ses bir şeyler söyledi, bir sağ taraftan bir sol taraftan kuran ayetleri gibi bilmediğim bir dilde bişeyler söyledi ve oracıkta koltukta uyuya kalmışım, kalktığımda sadece bu olanları hatırladım bana bir yardımcı olursanız sevinirim büyük sıkıntıdayım ve şimdi abdestliyim ve namaz kılmaya özen gösteriyorum.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, sen kendine yardımcı olmalısın. Birdaha cünüp gezme asla ve asla! Müslüman cünüp dolaşmaz, dolaşamaz. Sen bilmezmisin ki her anımızı, her işimizi Rabbimiz biliyor, görüyor. Sen nasıl Rabbinden çekinmeden, utanmadan cünüp dolaşabilirsin. Bak Mevla seni uyarmış, sen bunu fırsat bil, birdaha asla cünüp dolaşma. Sana cünüplüğün iyi olduğunu düşündüren ŞEYTAN dır.. Bunu sakın unutma. Şeytana uyarsan sonu hüsran olur, bu değişmez bir gerçektir. En güzel yol, Rabbimizin yoludur. Yoldan çıkarsan kendine, O’nun yoluna girersen yine kendine!

   1. Mehmet Ali dedi ki:

    Sağolun bende aynısını düşünüyorum

 13. Tuncay dedi ki:

  Selamun aleykum hocam benim bi arkadaşım var şu an 35 yaşında 18 yaşından beri cunup geziyi çok temizlenmek istiyo ama abdest alırken vesvese geliyormuş abdestine engel oluyormuş bundan dolayı abdest alamıyor bunun günahı nedir ve bundan nasıl kurtulabilir hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, müslüman cünüp gezmez. Yani yahudi, hıristiyan, ateist de cünüp geziyor. Öyle bahane olmaz, bu bahaneler insanı kurtarmaz. Vesvese ileri dereceye varmışsa gerçekten bir hastalıktır, bunu bilip tedavi yoluna gitmeli. Öncelikle bulunduğu yerin müftülüğne gidip ciddi anlamda danışsın. Gerekirse tıbbi yardım alsın. Tavsiye olarak linkteki yazıları okuyun.

   https://www.islamiforumlar.net/gonulden-gonule-dertleselim/24662-vesveseden-kurtulus-caresi.html#post52420

 14. Mustafa dedi ki:

  Hocam mesela cenabetiz.Eve kutu getirdik cünupken.O kutuya koyulan eşyalar ve kutu haram mal mı olur lütfen cevaplayın çok huzursuzum

  1. islamevim dedi ki:

   Kutuya konulan eşyalar haram olmaz ama eşyaların haramlığından çok cünüp dolaşmanın huzursuzluğunu yaşaman gerekir. Müslüman cünüp dolaşmaz.

 15. Mustafa dedi ki:

  Gece cunup oldum ve gusül alacak durumda degilim. Okula da gidiyorum.Gusulumu okuldan döndükten sonra alsam bile sakıncası olur mu? Lütfen cevaplayin gerçekten ALLAH tan korkuyorum ve bu soruyu ALLAH tan korktugum için soruyorum. EGER SAKİNCASİ VARSA ALLAH BENİ AFFETSİN. (AMİN)

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül abdesti almadan dolaşmak doğru değildir. Okuldan döner dönmez hamen gusül abdestini al. Birdaha aynı hataya düşme…

  2. Alper dedi ki:

   Hocam selamın aleyküm ben ergenliğe çok erken girdim 7-8 yaşlarında şu an 14 yaşındayım ama daha yeni öğreniyorum cunup kelimesinin ne demek olduğunu bu yaşıma kadar bilmeden cunup gezdim bişey olurmu hocam ? 🙁

   1. islamevim dedi ki:

    Birdaha cünüp gezmezsen birşey olmaz. Öğrendikten sonra aynı hatayı yaparsan günaha girersin.

 16. Murat dedi ki:

  Hocam selamunaleykum ben 12 yaşındayım organz oldum direk gittim abdest aldım ama gusül abdesti almadım cunüp olurmuyum lütfen cevaplarmısıniz hocam şimdiden teşekkürler

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül abdesti alman gerekir!

 17. Kemal dedi ki:

  Hocam sabah 8 uyandığımda cenabet olduğumu farkettim ve o şekildede akşam 4 te gidip bankaya maaş hesabı açtırdım kendime Abdest almadan açtırdığım hesabıma yatan bütün maaşlarım haram para mı olmuş oluyor hayrını göremezmiyim ne yapmam gerekiyor bu konuda lütfen yardımcı olurmusunuz düşünmekten kafayı oynatacağım

  1. islamevim dedi ki:

   Müslüman abdestsiz cünüp olarak dolaşmaz. Bahsettiğin duruma ait bir kural yok. Gidip yeni bir hesap açtırmayı dene böylece sıkıntından kurtulabilirsin.

   1. Kemal dedi ki:

    Hocam zaten şu an çok pişmanım en çok dikkat ettiğim konulardan birisi bu konu ama biraz mecburiyetten birazda eringeçlikten oldu bu olay böyle bir kural yok derken hangi manaya getirmek istediniz anlamadım bide şimdiya kadarki aldığım maaşlar harammı olmuş oluyor birsürü malzeme aldım o paralarla hepsini çöpe mi atayım

    1. islamevim dedi ki:

     0850 811 7777 Bu numaradan durumunu anlatıp canlı olarak fetva alabilirsin.

     1. Kemal dedi ki:

      Hocam ücretliymiş araması size zahmet bi yardımcı olursanız bana büyük sıkıntıdan kurtaracaksınız beni düşündükçe intihar noktasına geliyorum

     2. islamevim dedi ki:

      Ne ücreti, ücretli falan değildir. İsmailağa fetva danışma hattı orası…

 18. Mavi rüya dedi ki:

  Hocam ben size birsey sormak istiyorum benim esim billikte olduktan sonra dus almiyor 3 4 gun oyle geziyor kokuyor al diyorum ama almiyor cok rahatsizim bu konuda bosanmak istiyorum sirf bu yuzden ne yapmaliyim artik sogudum iyicene beni dinlemiyor

  1. islamevim dedi ki:

   Allah c.c islah etsin, hidayet nasip etsin. Eşiniz müslümansa böyle yapmamamsı lazım veya müslüman ama cahillikten yapıyor olabilir. Ona neden yıkanması gerektiğini birisi anlatmalı ve izah etmeli. Müslüman cünüp dolaşmaz. Cünüp gezmenin büyük günah olduğunu temizlenirse işlerinin rast gideceğini söyleyin.

 19. Anonim dedi ki:

  Hocam ben 14 yaşındayım ergenliğe girdim bugün rüyamda annemle ilişkiye girdim kalktığımda panik ve korkuyla kalktım okula gittim geldim gusül almam gerektiğini biliyordum anneme rüyamda ilişkiye girdiğini söyledim ama kim olduğunu söylemedim. Annemde bana kızdı nie sabahtan almiyon diye çarpılır sının falan demişti dorumu hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp olarak dolaşmak caiz değildir. Cünüp olarak hiçbir ibadet yapamazsın. Cünüp olduğunda mümkün olan en kısa zamanda gusül abdestini alman gerekir.

 20. ORHAN dedi ki:

  Hocam benim arkadaşım cünüp olarak geziyor ve yiyip içiyor ve bilerek EZAN VAKİTLERİNİ geçiriyor günahı nedir çok uyarıyorum kendisini ama dinlemiyor.

  1. islamevim dedi ki:

   Büyük günahlar kazanıyor! Cünüp gezmek caiz değil, namaz kılmamak büyük günahtır!

 21. Han dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam.
  Evli bir adam hanımıyla akşam uyursa ama meni akmasa, yani cinsel ilişki yapmadan sadece uyusa. Bu durumda erkek sabah namazından önce guaül abdesti almalımıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, insan hanımıyla sadece uyuduğu zaman niye gusül gereksin? Böyle birşey yok.

 22. maykı dedi ki:

  Hocam Selamünaleyküm. Ben inşaatta çalışırken çok sıkışmıştım ve çevremde lavoba yoktu bu nedenle yapmakta olduğumuz inşaat halindeki camiinin kenarına yapmak zorunda kaldım. Bu günaha girer mi ? Çok dua ettim tövbe ettim hocam lütfen cevaplayın şimdiden teşekkür ederim.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam. Tevbe etmişsin zaten başka yapılacak birşey yok.

 23. Acar dedi ki:

  Hocam selamın Aleyküm ben rüya gördüm orgazm gibi oldum tuvalete gittim baktım meni yoktu kasık kısmında ağrı var diye sehvet azalırken idrar yaptım ama sehvet vardı yani uzvum hala büyüktu acaba şimdi cunup oldum mu idrarla gelmiş mıdır meni

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, gusül abdesti alırsın için rahat olur.

   1. Acar dedi ki:

    Hocam ev inşaat halinde o yüzden sordum hani alamıyorum hamama gitmek için param yok yani uyandığımda meni yoktu o an idrarimi yaptım zaten şehvett azaldığı sırada

    1. islamevim dedi ki:

     Güzel kardeşim, insandan meni gelmesi durumunda gusül gerekir. Meni gelmediyse gusül gerekmez. İnsan cünüp olup olmadığını veya meni gelip gelmediğini kendisi bilir. Bunu bir başkası nasıl bilsin. Meni, mezi, vedi nedir. Gusül hangi durumlarda alınır v.s gibi konuları araştırıp öğrenin. Bunlar ömür boyu lazımdır. Müslüman cünüp olarak durmaz. Şimdi yaz bir kova su bulunup abdest alınır. Hiç imkan yoksa teyemmüm alınır. Bu Allahımıza ve onun emirlerine saygımızın göstergesidir.

 24. Baroni dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben uyudum uyurken bi ruya gördüm sehvetli bı rüya ama hala uykuya devam ettim zaten fazla uyumadım 1 saat falan sonra kalktığım bu olay aklıma geldi ama ne zman oldu bilmiyorum 1 saat önce mi yoksa daha yeni lavaboya gittim cinsel uzvum sehvetli idi ve ıç camasır kuruydu bende dedim yeni olsa islaklik olurdu güsul gerekirdi eğer 1 saat önce olsaydi cinsel uzvum sehvetli olmazdı dedim gusül almadım doğru yaptım mı sizce

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Gusül erkekler için meni geldiğinde gerekli olur. Yani meni gelmezse gusül gerekmez. Sen gusül ve gusulü gerektiren haller nelerdir bu konuları iyice öğrenmeye çalış ve öğren. Bu bilgiler sana ömür boyu lazımdır. Yani cünüp olup olmadığını ancak kendin bilirsin bunun için bir başkasına tarif etmekle, anlatmakla o kişi senin durumunu tam olarak bilemez. O nedenle hiç vakit kaybetme eksik bilgilerini tamamla inş…

 25. BARONI dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben cunup oldum evde inşaat halinde evde rahat gusül alamicam diye hamama gelip burda niyet edip agiza burna su verip havuza atladım havuza dalmamin sebebi ise vesveseden her neyse hocam guslum böyle kabul olur mu? Birde ağza burna su vermekte sıkıntı yapıyorum özellikle ağza arkalara iyi gitmiyor diye sizce ne yapmalıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, anlattığın şekilde gusül geçerli olur. Ağız ve burunu temizlerken çok aşırıya kaçmak olmaz zaten. Orta karar yapmak lazım. Vesvese yapıyorsan o konuyla ilgili yaıları okuyabilirsin.

 26. s dedi ki:

  Hocam Selamın Aleyküm Ben gusul abdesti aldıktan sonra küçük abdestimi yaptım yapışkan sıvı gedli gusul gerektirir mi

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, meni haricinde gelen şeyler için gusül gerekmez. Gelen sıvı meni ise gusül gerekir.

 27. Murat dedi ki:

  S.a hocam cunupsen ama abdest alma imkanim yoksa ne yapmaliyim.

  1. islamevim dedi ki:

   A.s imkanları zorlayacaksın. En son çare gusül alana kadar hiç olmazsa teyemmüm abdesti al!

 28. Ali dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben gece sahura kalktım oruc tutmak için sahurdan sonra ihtilam oldum gusül almak için niyet ettim ağıza burna su verirken boğazıma su kaçmasın diye ağızda on kısım ve yanlara su verdim öyle guslum kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, kabul olur inş. Zaten oruçluyken dikkatli olmak lazım, boğazdan su kaçmamaması için dikkat etmek lazım. Yanlız dikkat edicem diye ağzı doğru dürüst yıkamadan da olmaz. Yani ortasını bulmak lazım dikkatli bir şekilde.

 29. barış dedi ki:

  hocam ben de bi alışkanlık var kendimi tatmin ediyorum ama sonra gusül abdestimi alıyorum cünüp gezmiyorum bunun günahı varmıdır.

 30. Çaresiz dedi ki:

  Merhaba benim eşimde hiç gusul almaz ne yaptıysam olmadı beni hiç dinlemedi bugünde bir arkadaşıma anlattım evimdeki herşeyin haram olduğunu artık benim evimden birşey yemiyeceğini söyledi. Hatta yaptığım elişi hediyelerin bile haram olduğunu söyledi ben çok üzüldüm ne yapacağımı bilmiyorum sizce Doğru mudur.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, bu durum kesin olarak haramdır diye fetva veremeyiz. Ancak benim şahsi fikrime göre arkadaşınız yemek yemiyeceğini söylemekte haklıdır. Ancak sizin yaptığınız elişleri konusunda haksızdır. Bu benim kendi görüşümdür. Kesin fetva almak istiyorsanız bu numaradan alabilirsiniz FETVA HATTI: 0850 811 7777

   1. Çaresiz dedi ki:

    Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için

 31. • Mustafa dedi ki:

  Abi mesela günlerce cünüp gezsem günahı nedir..?

  1. islamevim dedi ki:

   Müslüman cünüp gezmez vebali büyük olur. Hemen tövbe gerekir. Müslümanlığınıza sahip çıkın dinine sahip çıkmayan günahını biriktirmeye başlamıştır.

 32. Caresiz dedi ki:

  Hocam uzun zaman cenabet gezip farkli gunlerde birden fazla cunup olan biri tek seferde gusul abdesti alsa kabul olunurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Kabul olur! Tevbe istiğfar et müslüman cünüp dolaşmaz.

   1. Ali dedi ki:

    Hocam ben de 20-25 gun cunuptum ve onumuzdeki ay oruc zamani.ben simdi gusul alsam onumuzdeki ay orucum kabul olur mu

 33. Anonim dedi ki:

  Cünüp alınan elbise harram mi

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp alınan elbise haram değil. Cünüp olarak alışverişe gitmek, dolaşıp durmak doğru değildir!!

   1. ahmet dedi ki:

    hocam selamın aleyküm hocam ben zaten namaz kılmayı bilmiyorum ve namazda kılmıyorum o yüzden ama namaz kılmadığım halde cünüb gezsek sorun olurmu ?

    1. islamevim dedi ki:

     Aleyküm selam, müslüman değilsen sorun yok istediğini yap. Yani bir müslümansan bu şekilde soru sorulması çok acaip bir durum. Hem namaz kılmıyorsun hem cünüp dolaşıyorsun ha! Hemen tevbe et namaza başla yoksa çok pişman olacağın kesindir!!!

 34. ÇERKEZ dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben sabah rüyalanma yolu ile cunup oldum gusül alıp okula gittim okulda öğlen konferans oldu ben bu konferansta uykusuzdum diye bi gidip geliyordum o sırada cinsel organ harekeli idı sonra uyandım lavaboya gittim bi islaklik var ama böyle tırnak kadar yani çok ufak acaba korktum cunup oldum diye sizce ne yapmalıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Cünüp olmuşsan gidip gusül alacaksın. Cünüp değilsen gusül gerekmez. Başka neyi sorduğunu anlamadım.

 35. Muhammed dedi ki:

  Ben cunub olduğumu bilmiyorum ve belirsiz bir sıvı da gelmedi namaz kılabilir miyim

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp değilsen abdest alıp namazını kılarsın.

 36. Ali dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben gece lavaboya gittim ıdrarı yaptım ama bende bazen hepsi gelmiyor ıdrarin yavaş yavaş akıntı ile geliyor bi kısmı sonra hocam hatırlamiyorim galiba bi ruya gördüm kalkamadım cunup oldum mu diye sonra gittim baktım iç çamaşırim ıslak cinsel uzvu sıktım ve idrar geldi,cunup değilim diyorum ama içim içimi yiyor sizce cunup muyum gusül almam lazım mı şartlarımda elverisli değil

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Meni geldiyse gusül gerekir, gelmediyse gusül gerekmez. İnsan cünüp olup olmadığını kendisi bilir. Meni kaygan ve yapışkan bir sıvıdır, idrar başka birşeydir. İkisini ayırt etmek zor birşey değil ki! Daha önce cünüp olmadıysan şüpheye düşmüş olabilirsin. Ancak meni mutlaka anlaşılır çamaşırda iz bırakır.

   1. Ali dedi ki:

    Hocam Öncelikle Allah razı olsun, iç çamaşırın renginden belli olmazdı ama benim şahsi düşüncem hani silmedim cinsel uzvumda iz bırakır diye o ize de rastlamadım

 37. Emre dedi ki:

  Ben birsey sormak istiyorum simdi 16 yaşımdayım mesela dün duş aldım sabah ihtilam olmuşum ve dikkat çekmesinden korkuyorum ve kışın 7 günde bir duş alıyorum sizce bir hafta bekleyeyim mi yoksa en kısa sürede duş alayım mı en fazla ne kadar bekleyeyim ?

  1. islamevim dedi ki:

   Müslüman cünüp olduğu zaman hemen abdest alır ve temizlenir. Öyle beklemek v.s yok kardeşim.

 38. Umittr dedi ki:

  Hocam bende aliskanlik olmus ve mesela namaz vaktini gecirdik o saaten sonra gusul alana kadar gunah mi olur.
  Hocam birde ben namaz vaktine kadar gusul alinmayinca gunah oldugunu bilmiyordum bu konuya bir aciklik getirirmisiniz lutfen ?

  1. islamevim dedi ki:

   Müslümanın cünüp olduğu zaman hemen gusül abdesti alması şarttır. Ölçü budur. Gusül almak için çok önemli bir imkansızlık varsa en çok gelecek namaz vaktine kadar mutlaka gusül almak gerekir. Çünkü gusül almazsan namaz kılamazsın!

  2. OoOoOoO dedi ki:

   Hocam ben 2 aydır cenabet dolaşıyorum bilmiyordum gusül almanın gerekli olduğunu şimdi gusül alicam ne yapmam lazım günaha mi girdim?

   1. islamevim dedi ki:

    Hemen gusül abdestini al, günah kazanmışsın tövbe istiğfar et. Birdaha aynı şeyi tekrarlama yani cünüp durma. Müslüman cünüp dolaşmaz.

 39. Yusuf dedi ki:

  Selemun Aleyküm hocam ben sabah namazından 10 dakka kadar evvel cünüp oldum ama evde suda yok ve hastaneye gitmem gerekiyo ne yapmalıyım aydınlatırmısınız

  1. islamevim dedi ki:

   Su yoksa geçici olmak şartıyla teyemmüm al, sonra ilk fırsatta gusülü alıp temizlen.

 40. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam ben gece 2 defa ihtilam olacak rüyalar gördüm fakat her 2 sinde de uvzumu sıktıgim halde birşey gelmedi ama ıslaklik vardı ondan önce de galiba idrar yapmıştım neyse 2 defa böyle oldu dedimki sabah bakarım iç camasirda ve uzvumda beyaz görürsem gusül alırım diye o da yok şimdi benim gusül almam gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, meni gelmişse gusül gerekir, şüphe varsa, emin olamıyorsak yine gusül almak lazım.

 41. Mete dedi ki:

  Hocam şuan yeni cunip oldum rüyalanma sonucu. Misafirlekteyim kalkip duş almam imkansız ancak 2 gün sonra evimizde olucağız bunun günahı nedir ne yapmam gerekir yardımcı olun hocam ?

  1. islamevim dedi ki:

   Bir şekilde gusül alman gerekir. Şartları zorla bakalım imkansız diye birşey olmaz.

 42. Ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba ben siyah iç çamaşır giyiyorum sabah uyandım birbirine yakın 3 noktada beyazlık var ama ihtilam olduğumu hatırlamıyorum bu lekeyi biraz ovaladim ve bu leke tiftik yani tüy gibi çıkıyor bundan dolayı gusül gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Değerli kardeşim bunu kendin bilmen lazım, buradan anlatma ile ben ne olduğunu bilemem ki! Ancak normalde insan ihtilam olduğunu bilir ve anlar. Anlamadım yok diyorsan gusül almaya gerek olmaz. Şüphen kuvvetliyse alırsın gusül abdestini rahat edersin.

 43. Meraklısı İman dedi ki:

  Hayırlı günler hocam benim bir sorum var. Eşim kış aylarında neredeyse hiç banyo yapmıyor. Zorladım ne yaptıysam olmadı üstüne kirli şeyler döktüm, yağ döktüm iyilikle söyledim olmadı, küstüm olmadı. 1 ayıdır banyo yapmıyor ne yapmalıyım. İkinci sorum eşim yıkanmadığı için benden birliktelik istediğinde de reddediyorum bunun günahı bana olur mu. Kocam ilişkiden sonrada banyo yapmıyor ne olur yardımcı olun sabrımın sonuna geldim.

  1. islamevim dedi ki:

   Hayırlı günler kardeşim. Zor bir durum, yani şunu yap da herşey düzelir diyebileceğimiz birşey yok. Eşinizin kişiliği, yaşantısı v.s gibi özelliklerini bilmeden, yakından tanımadan bu şekilde yazışmak suretiyle kesin bir çözüm bulmak imkansız. Sabırlı olun. Pis ve cünüp dolaşması kendi nefsine yaptığı bir zulümdür. Bu nedenle birliktelikden men etmeniz doğru olmaz. Ancak bu yolla ikna olacaksa o ayrı. Bunun haricinde size tavsiye edebileceğim. İyilik ve güzellikle eşiniz bilinçlendirmeniz. Yani cünüp dolaşmakla işlerinin rast gitmeyeceğini, her an Allah’ın gazabına uğrayıp perişan olabileceğini bu durumun aileyi, varsa çocukları da etkileyeceğini v.s gibi ikna edici ve biraz da korkutucu konuşarak bu işi düzeltmeye çalışın derim. Sıkıntılı bir durum ama eşinizin sözünü dinleyeceği herhangi bir aile büyüğü, akraba v.s varsa uygun bir şekilde yardım isteyin, tabi bu durumu ancak çok güvendiğiniz ve çözüm bulabilebileceğine inandığınız bir kişiye anlatabilirsiniz.

   1. Meraklısı iman dedi ki:

    Hocam dediklerinizi uyguluyorum ama hiç işe yaramıyor böyle bir insan olabilir mi diye hayret ediyorum dinsiz gibi hiç önemsemiyor ve yaptığındanda hiç pişman gibi durmuyor zorbalıkla yaptırdım bir iki defa ama başka da yapmıyor bir kere banyo yapsa ikinci gün cünüp olsa diğer banyoyu aylar sonra yapıyor evlendiğine pişman ediyor arada vuruyorumda kendine pişman oluyorum yaptığım hatalar var mı beni de bilgilendirin şimdiden teşekkürler

    1. islamevim dedi ki:

     Vurmak çözüm değil. Allah c.c islah etsin dua edin.

 44. Hi dedi ki:

  Hocam elhamdülillah müslümanım ama ailem alevi olduğu için bende aleviyim cünupluktan nasıl kurtulurum

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül abdesti al kardeşim bilmiyorsan burdan öğrenebilirsin. https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 45. Eren dedi ki:

  Hocam cünüp iken rüyamızda ihtilam olursak fazladan günah kazanır mıyız veya ekstra birşey yapmamız gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül al kardeşim gusül. Müslüman cünüp durmaz.

   1. dede dedi ki:

    herkes güzel yazıyor arkadaşlar gusül abdesti almak için banyo gerek ben tek odalı bir yerde yaşıyorum banyo yok
    hamama gitmeye paramda yok yani param olursa ayda yılda bir banyoya gidiyorum nasıl olacak ?

    1. islamevim dedi ki:

     Su yoksa, suya ulaşma imkanı yoksa teyemmüm alırsın.

 46. Ç O K A C İ L Ç O K dedi ki:

  Selamunaleyküm Benim çok samimi yakın bir arkadaşım 3-4 aydır cünüb geziyor.Bu esnada öğlen namazlarına ve cuma namazına geliyor.Ezan ve kuran okuyor.Bunun sonu nedir dönüşü var mıdır. Lütfen yardım edin allah razı olsun Ben ne yapmalıyım bu konuda.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, böyle birşey olur mu kardeşim. Hemen gusül abdestini alıp tevbe istiğfar etsin kimse o kişi. Bir daha asla aynı şeyi tekrar etmesin. Aman kardeşim hemen tevbe, derhal tevbe.

 47. Emmo dedi ki:

  Selamın aleyküm cünüpken birine baktıgımızda o da cenabet olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, böyle birşey yok kardeşim. Kendi cünüplüğün kendine başkası niye senin bakmanla cünüp olsun!

 48. Sami dedi ki:

  Hocam ben gusul alırken bazen burnum tıkalı oluyor ve su yeterince temizlemiyor ben burnundan genzime kadar suyu ceksem yine ama burnum yarı tıkalı olsa gusul abdestim kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Elinden geldiği kadar burnunu temizleyeceksin, su genzine kadar gittiyse abdestin kabul olur inş.

 49. Osman dedi ki:

  Hocam ben tam 5-6 aydan beri cunubum mastrabasyon yapıyorum ve alıştım bunun gunahı nedir ve nasıl kurtulurum.

  1. islamevim dedi ki:

   Aman ha hemen tevbe et, bırak o işi hele ki cünüp dolaşmak daha da günaha sokar seni. Hiç birşey yapamıyorsan mutlaka gusul al. Müslüman öyle dolaşmaz. Nefsine hakim olacaksın.

 50. kadir dedi ki:

  hocam selamın aleyküm öncelikle ben gusül almadım ama iki namaz vakti sürem mi var

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, iki namaz vakti diye birşey yok kardeşim. Cünüp olunca hemen gusül alınır. Fakat bir engel varsa namaz vaktini geçirmeyecek şekilde gusülü almak lazım. Çünkü cünüpken namaz kılınmaz.

 51. Nick dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben gece bir rüya gördüm cinsellik vardı içinde sonra uyanamadım sabah gidip iç çamaşıra baktığımda beyaz bişeye rastlamadim şimdi gusül almam lazım mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, çamaşırın temizse gusül almana gerek yok.

 52. ÖLÜM dedi ki:

  Hocam çok ciddi bir durum var. Her su ile gusül abdesti almamın imkanı yok çünkü doğuştan kanımla ilgili bir sorun var. Vücut ısım düştüğü zaman çıldırtacak derecede kaşıntı oluyor vücudumda. O yüzden hamam tarzı yerler dışında banyo yapma şansım yok. Yıllardır gitmediğim doktor, kullanmadığım ilaç kalmadı ama malesef. Yanlız normal abdest almamda sıkıntı yok çünkü o bölgelerde kaşıntım olsa da kıymetsiz. Bu yüzden namazlarımda ciddi şekilde aksama oluyor sorum şu gusül niyetine teyemmüm aldıktan sonra normal abdest alıp namazımı kılabilir miyim. Çünkü Allaha olan borcumu ödeyememek beni manevi olarak yıkıyor, teşekkür ederim.

  1. islamevim dedi ki:

   Bu durum senin için özür sayılır. Hamamdan başka bir yerde yıkanman mümkün değilse, bu doktor tarafından da onaylanmışsa, başka da iç bir çare yoksa abdestini teyemmüm olarak alırsın. Ancak sorun vucut ısısının düşmesi ise bunu banyoyu ısıtarak çözebilirsin. Mesela elektrik sobası ile önceden banyo ısıtılabilir, hamam gibi olabilir. Bunları hem kendi imkanınında hem de vicdanında değerlendirmen lazım.

   1. ÖLÜM dedi ki:

    Hocam içerinin ısısıyla alakalı bir pozisyon değil. Dediğiniz gibi tıbben çaresiz durumda kalmakla alakalı birşey. Kullanmış olduğum en ağır ilaç bile etki göstermiyor. Hayatım boyunca bu ızdırabı çektim, tamamıyla beden hassasiyeti ile alakalı bir durum. Sadece su değdiğinde değil bu durum, aşırı soğukta kaldığımda veya bir arkadaşım şaka mahiyetinde bile olsa bedenime tokat şeklinde vurduğunda inanılmaz bir kaşıntı oluyor. Sadece nemi yüksek olan bölgelerde sorun yaşamıyorum. Örneğin istanbul gibi, manisa, izmir gibi yerlerde günüm suyun içerisinde geçse sorun yok hiç bir rahatsızlığım olmuyor ama ankara gibi kendi yaşadığım bölgede su görmekten korkuyorum. Rabbim kimseyi böyle bir durumla sınav yapmasın benim tek sıkıntım namazlarıma ciddi sekte vurması. Bu konuda yardımınıza gerçekten ihtiyacım var saygılar sunarım.

    1. islamevim dedi ki:

     Allah c.c acil şifalar versin inş. Bu durumda fazla seçeneğin bulunmuyor sanırım. Mesela insan vucudunda yaralı olan bölgeye su değmemesi gerekiyorsa o bölgeye sadece elini ıslatıp mesh edebiliyor, bu caizdir. Hatta sargılı bir bölgeye de bu şekilde yapılabilir. Gusül veya normal abdest alırken sıkıntılı bölgelere böyle çözüm olabilir mi bilemiyorum. Mesh etmekte sıkıntı yaşamıyorsan deneyebilirsin. Yok hiç bir şekilde olmuyorsa o zaman başka çare kalmıyor, teyemmümle devam edeceksin. Bu konuda diyanetin veya ismağilağa cemaatinin fetva hatlarını ararsan doğrudan derdini sözlü olarak anlatabilir daha net ve fıkhi cevaplar alabilirsin. Çünkü konuşarak kendini daha iyi ifade edebilir, derdini daha iyi anlatabilir ve cevabı daha iyi anlayabilirsin. Ben şahsen İsmailağa fetva hattını tavsiye ederim. Gerektiğinde müşkil ve ehemmiyet arz eden sorular, Fetva Heyetinde istişareleri yapıldıktan sonra yanıtlanmakta, böylelikle sorulan tüm sorular üzerinde -fıkhî açıdan- hassasiyetle durulmaktadır.
     İsmailağa Fetva hattı, pazar günleri hâriç her gün 10:00-16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Aradığınızda robot santral tarafından size verilen sıra numarasını bekleyiniz; numara çok seri bir şekilde düşmektedir. 0850 811 7777

 53. OGRENCİ dedi ki:

  Hocam ben mastürbasyon yaptım ve haftada 1,2 kez 1 günde yapıyorum nedeni ise etrafımdaki çocuklar ve sınıf arkadaşlarım, yasim ise 12 mart ayında 13 olucam. Hocam bugün kuran dersimiz var ne yapabilirim lutfen yardım edİn hocam çok acil. Gusül alma imkanım şimdi yok sabah gelince alicam.

  1. islamevim dedi ki:

   Birdaha aynı şeyi yapma! Teyemmüm al bari! Müslüman gusül alma imkanı yoksa böyle birşey yapmaz!

   1. gerçek dedi ki:

    islamevim müslüman imkanı yoksa böyle birşey yapmaz diyorsun
    imkanı gerçekten yoksa rüyasında cünup olursa ne diyeceksin
    herkesin senin gibi evi banyosu yok parasıda yok nasıl olacak rüyadamı görmesin 🙂

    1. islamevim dedi ki:

     Suya ulaşana kadar teyemmüm alırsın!

 54. Mustafa dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam guslun uc gun icerisinde alinmasi herektigini duymustum. Eger uc gun icinde alinmazsa omur boyu cunup oluyormuşum dogrumu bu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, yok öyle birşey kardeşim. Cünüp olunca hemen gusül almak gerekir. Müslüman öyle günlerce cünüp dolaşmaz!!

   1. İsimsiz dedi ki:

    Hocam şeytana uydum miraç kandili cünüp oldum bir sonraki günün sabah namaz vaktinden sonra gusül aldım sizce hükmü nedir?

    1. islamevim dedi ki:

     Kardeşim hükmün sencesi bensesi olmaz! Yaptığını yazmışsın, ne yaptıysan hükmü odur. Sabah namazını kılmamışsın daha ne olsun.

 55. dbsadfaskfafn dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben hamamda gusul alıcam yanlız ben vesveseye çok kapılıyorum onun için havuza girip çıkıcam gusül için ama ondan önce lavabonun olduğu yerde niyet edip ağza burna su versem ilerdeki havuza dalıp çıksam gusül geçerli olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim gusülün geçerli olur.

 56. IsimsiZ dedi ki:

  Hocam ben gece cünüb oldum sabah ezanından sonra böyle abdesti aldım çok gunahmıdır??

  1. islamevim dedi ki:

   Sorunun cevabı daha önce defalarca yazıldı konuyu ve yorumları oku lütfen.

 57. Şemsi dedi ki:

  Gusül abdesti almam gerekiyor fakat gece olduğu için korktuğumdan yıkanamıyorum. Geçen yaz 3 harflilerle ilgili bir şeyler yaşamıştım dolayısıyla psikolojim de bozuk. Güneşin doğması da ne yazık ki sabah ezanından sonra oluyor, gündüz yıkansam sabah namazının kazasını kılsam olmaz mı? günaha girer miyim?

  1. islamevim dedi ki:

   Vakti çıkmadan yani güneş doğmadan önce sabah namazının kılınması gerekir. Bahsettiğin nedenden dolayı sabah namazını vaktinde kılmadıysan kaza edersin. Fakat bunu sürekli hale getirmek doğru değil, böyle bir sebepten dolayı namazı kazaya bırakmak olmaz. En kısa zamanda psikolojini düzeltmeye uğraş. Zikir çekmek faydalı olabilir.

 58. Gözde dedi ki:

  Hocam siz cünüpken uyuyabilirsiniz demişsiniz. Peki ya ölürsek.?

  1. islamevim dedi ki:

   Ben demiyorum, islam bir dindir kendi kafamıza göre hüküm koyamayız. Çıkarılan hükümler Hadis kaynaklıdır. Gusül almadan namaz vakti geçmeyecek şekilde uyunabilir ancak Cünüp Kimsenin gusül alıncaya kadar Normal Namaz abdesti Alıp Öyle Uyuması Tavsiye Edilmiştir. Aşağıdaki hükümleri dikkatle okuyun.

   Hanefilere göre:

   Cünüp kimsenin yıkanmadan uyumasında veya tekrar cinsel temasta bulunmasında bir sakınca yoktur. O vaziyette uyumak is­terse, namaz abdesti gibi abdest alması müstehabdır. Abdest al­madan uyuyabilir. Çünkü abdest bi-nefsihi kurbet değildir, namaz ve benzeri ibâdetleri yerine getirmenin şartıdır. Uyumakta böyle bir şey söz konusu değildir.

   Ayrıca, cünüp kimse bir şey yemek veya içmek istediğinde sa­dece elini yıkayıp ağzını çalkaması kâfidir.

   Hanefilere göre bu konuda baş kısma aldığımız Hz. Ömer’den (r.a.) rivayet edilen hadîsle ve Hz. Aişe (r.a.)’dan rivayet edilen şu hadîsle istidlal etmişlerdir:

   “Resûlüllah (a.s.) Efendimiz cünüp bir halde elini (gusül) suyuna dokundurmadan uyurdu.”[151]

   b) Hanbelilere göre:

   Cünüp kimse sadece abdest alıp mescidde oturabilir. İshak b. Rahuye de aynı görüştedir. İlim ehlinden çoğu, bu caiz değildir, de­miştir.

   Hanbelîler bu hususta Zeyd b. Eslem’den (r.a.) yapılan şu ri­vayetle ihticac etmişlerdir:

   “Resûlüllah (a.s.) Efendimiz’in ashabı abdestsiz bir vaziyette Mescid’de oturup konuşurlardı. Bazısı da cünüp olduğu halde sadece abdest alıp içeri girerek sohbete katı­lırdı.”[152]

   Bu haber, onların sözü edilen konuda icma’ ettiklerini ve umu­ma has bir hüküm taşıdığını gösterir. Hem abdest alınınca hades hükmü hafiflemiş olur; su bulunmadığı zaman yapılan teyemmü­me benzer.

   Cünüp kimsenin sadece abdest almasıyla hadesi hafifletmesi­nin delili şudur: Resûlüllah (a.s.) Efendimiz cünüp kimseye uyu­mak istediği zaman abdest ile emretmiştir. Bir şey yemek veya içmek isteyene veya henüz yıkanmadan tekrar cinsel temasta bulunmaya teşebbüs edene abdest müstehab kılınmıştır. Ama ayhali olan kadın abdest alsa bile camide oturması mübah değildir, çünkü onun bu durumda aldığı abdest sahih sayılmamıştır.[153]

   c) Mâlikilere göre:

   Yahya’nın İmam Mâlik’den, onun da Abdullah b. Dinar’dan, onun da Abdullah b. Ömer’den (r.a.) yaptığı rivayette, Hz. Ömer’in (r.a.), Resûlüllah (a.s.) Efendimiz’den geceleyin cünüp olduğunda ne yapmasını tavsiye edeceğini sorması, Peygamberin de (a.s.) abdest al, cinsel organını yıka ve ondan sonra uyu, diye buyurması delil olarak alınmıştır. Ayrıca Mâlikîler şu hadîslerle de istidlal ve ihticacda bulunmuşlardır: Urve’nin kendi babasından, onun da Peygamber (a.s.) Efendimizin zevcesi Hz. Aişe’den yaptığı rivayet­te Aişe (r.a.) şöyle demiştir:

   “Sizden biri eşiyle cinsel temasta bulu­nur ve sonra da gusletmeden uyumak isterse, namaz için alınan abdest gibi bir abdest almadıkça uyumasın!”

   İmam Mâlik’in Nâfi’den yaptığı rivayete göre: Abdullah b. Ömer (r.a.) cünüp iken uyumak veya bir şey yemek istediğinde yüzünü ve dirseklere kadar iki elini yıkar, başını meshettikten son­ra yemek yer veya uyurdu….”[154]

   Böylece Abdullah b. Ömer’in (r.a.) ayaklarını yıkamadığı, sa­dece abdest organlarından ikisini yıkayıp başını meshetmekle ye­tindiği anlaşılıyor. Çünkü sözü edilen hususta abdest almak, na­maz kılmak, tavaf yapmak veya Kur’ân’a el sürmek ve okumak için değil, temiz bir vaziyette, cenabetin ağırlığını hafifleterek uyu­maktır. O bakımdan ayaklarını yıkamaya gerek görmemiştir. İs­lâm fıkhında senet ve kaynak kabul edilen Abdullah b. Ömer’in böyle yapması, mutlaka bir sünnete dayanmaktadır. Mâlikilerin de görüşü bu doğrultudadır.

   Konuyla ilgili diğer rivayetler, tesbitler ve tahliller: 753 nolu hadîsi, Buhari ve Müslim şu değişiklikle rivayet etmişlerdir:

   “Abdest alsın, sonra uyusun!”

   Yine bu ikisinin bir diğer rivayetinde şu farklılık göze çarpmaktadır:

   “Abdest al, cinsel or­ganını yıka, sonra uyu!”

   Bu son lafzın içinde bulunduğu hadîsi İmam Mâlik aynen Muvatta’da rivayet etmiştir.

   İmam Nevevi diyor ki:

   “Ömer hadîsi emir sıygasınla ve şart sıygasıyla gelmiştir. Zahirine bakıp hükmedenler, gusletmeden uyumak isteyen cünüp kimsenin abdest almasını vâcib kabul et­mişlerdir. Zahiriler ve Malikiler’den İbn Habîb aynı görüştedirler, Cumhur ise bunun istihbabına kaildir. Müctehid imamların da icti­hadı bu doğrultudadır. Nitekim İbn Huzeyme ile İbn Hibbân’ın ken­di Sahîh’lerinde İbn Ömer’den tahrîc ettikleri hadîste şöyle denil­miştir:

   “Peygamber (a.s.) Efendimiz’den, bizden biri cünüp iken uyuyabilir mi? diye sorulduğunda şu cevabı vermiştir; Evet, uyuya­bilir, isterse abdest alır…”

   İlim adamlarının çoğu, bu durumda abdest alınırken İbn Ömer’in yaptığı gibi değil, namaz için abdest alınan abdest gibi tastamam bir abdest alınır. Çünkü namaz abdesti gibi, tabiri her türlü farklı görüşü reddetmektedir. İbn Ömer’e gelince, belki bir mazeretinden dolayı ayaklarını yıkamamış olabilir. Bununla bera­ber İbn Ömer’in yaptığı temizlik gibi bir temizlik yapmakta hiçbir sakınca yoktur. Çünkü abdest ile tavsiye, ağırlığı hafifletmek, te­mizliği sağlayıp öylece rahat bir uyku uyumaktır.

   Nitekim İbn Ebî Şeybe’den sıka rical senediyle Şeddad b. Evs’den (r.a.) demiştir ki:

   “Sizden biri geceleyin cünüp olduğunda, uyu­mak isterse, abdest alsın, çünkü abdest cenabet guslünün yarısı­dır.”[155]

   Gerek konunun başında, gerekse bu arada rivayet edilen hadîsler’in çoğu Resûlüllah fiiline dayanmaktadır. Ömer ve Ebû Said hadîsleri ise, kavlidir, yani Peygamber (a.s.) Efendimiz’in mübarek dilinden çıkan sözlerle sabittir.

   İlim adamlarından bir kısmı, cünüp kimse gusletmeden bir şey yemek ve içmek veya uyumak isterse, abdest alır, ama tekar cinsel temasta bulunmak isterse, önce gusletmesi afdaldır, demişlerse de Buharî ve Müslim’in sahîh bir senedle Hz. Enes’den yaptıkları riva­yette deniliyor ki:

   “Resûlüllah (a.s.) Efendimiz bir tek gusülle zev­celerini dolaşır (onlarla cinsel temasta bulunurdu).” Bu, namaz vakti geçmiyorsa, özellikle gece saatlerinde cünüb olduktan sonra hemen yıkanmanın vâcib olmadığını gösterir.

   İmam Nevevî de aynı görüşte olup sadece ikinci defa cinsel te­masa geçmeden yıkanmanın müstehab olduğunu söylemiştir. Çünkü Resûlüllah (a.s.) Efendimizin bir gecede eşlerine ayrı ayrı uğrayıp her biriyle cinsel temasta bulunduktan sonra yıkandığını Ahmed b. Hanbel ve diğer Sünen sahihleri Ebû Râfis (r.a.)’den rivâyet edilen hadîsle belirtmişlerdir… Hatta bunun farkına varan sahabiden biri, “Ya Resûlellah! Hepsi için bir gusülle yetinseniz ya..” deyince, “böyle yapmak daha iyi ve daha temizdir…” buyurmuştur.

   Bu her iki şeklin cevazına delâlet etmekte ve diğer konularda olduğu gibi kolaylığı getirmektedir. Aynı hususu Sıddîk Hasan Han, Bulûğu’1-merâm şerhinde belirterek abdest almak mendubsa da her iki halin caiz olduğunu söylemiştir.[156]

   Dörtlerin Hz. Aişe (r.a.)’den rivayet ettikleri hadîste ise, Re­sûlüllah (a.s.) cünüp iken suya dukunmadan uyuduğuna gelince, bu malûldür. Musannif illet sebebini Ebu İshak’ın el-Esved’den, onun da Hz. Aişe’den yaptığı rivayet olarak açıklamıştır. Nitekim Zehebî bu zatın münker olduğunu söyledikten sonra İbn Hibbân’ın, “Ebu İshak’ın hadîsiyle ihticac edilmez” dediğini nakletmiştir.[157]

   Resûlüllah (a.s.) Efendimizin cünüb iken bir şey yemek veya içmek istediğinde iki elini yıkadığı ve sonra yiyip içtiği rivayetine gelince: Hazreti Aişe (r.a.) diyor ki:

   “Peygamber (a.s.) Efendimiz, cünüp iken bir şey yemek veya içmek istediğinde iki elini yıkadık­tan sonra yiyip içerdi.”[158]

   Diğer bir rivayette ise Hz. Aişe (r.a.) şöyle söylemiştir:

   “Peygamber (a.s.) Efendimizin eşlerine ihtiyacı olduğu zaman onlara gelip (hacetini yerine getirdikten sonra) döner ve suya do­kunmazdı.”

   Tirmizî’nin yaptığı rivayette ise şu lafızlarla Hz. Aişe’den nakle­dilmiştir:

   “Peygamber (a.s.) Efendimiz cünüb iken uyur ve suya dokunmazdı…”[159]

   765 nolu hadîs sahih kabul edilmiş, hiç kimse bunun zayıf olduğunu söylememiştir. 766 nolu hadisler ise, İmam Ahmed’e göre, sahîh değildir. Ebu Dâvud bu rivayetin vehm olduğunu be­lirtmiş; Yezîd b. Harun onun hatalı olduğuna dikkatleri çekmiştir. Ahmed b. Salih ise bu hadîsin rivayet edilmesi helâl değildir, diye­rek gayr-i sahih olduğunu söylemiştir. Ancak Beyhakî onu sahihlemiştir.

   Bununla beraber ilim adamları “uyurdu da suya dokunmazdı” sözünü, gusletmek için suya dokunmazdı şeklinde yorumlamışlar­dır. Öyleki: Ellerini yıkar, bazan abdest de alır, ancak gusletmezdi. Çünkü gece yarısından sonra teheccüd namazına kalkıncaya kadar müsait bir vakit söz konusu idi.

   Çıkarılan Hükümler:

   1- Yatsı namazı kılındıktan sonra cünüp olan kimsenin ab­dest alıp öylece uyuması müstehabdır.

   2- Abdest alırken, ayaklarını yıkamadığı takdirde bir şey ge­rekmez. Nitekim İbn Ömer (r.a.) öyle yapmıştır.

   3- Cünüp iken bir şey yemek veya içmek istendiğinde, elleri iyice yıkamak sünnettir. Bu arada ağza su alıp çalkalamak müstehabdır. Abdest almak da müstehab sayılmıştır.

   4- Cinsî temastan sonra henüz gusletmeden önce tekrar te­masta bulunmak isteyen kimsenin cinsel organını yıkaması ve na­maz abdesti gibi bir abdest alması müstehabdır.

   5- Her cinsel temas için gusletmek gerekmez; birkaç defa te­masta bulunan kimsenin hepsi için bir defa gusletmesi kâfidir.

 59. yusuf dedi ki:

  Ben küçüken 12-13 yaşında ihtilam olmuştum rüyada. 3-4 ay gusül almamıştım, almayı bilmiyordum hep bakıyordum ama bi türlü yapamıyordum neden yapmadıgımı bilmiyom günaha girmiş mi oluyorum?

  1. islamevim dedi ki:

   Günaha girmiş oluyorsun. Artık öğrendin herhalde! Bundan sonra aynı şeyi tekrarlamazsın.

   1. soru cu dedi ki:

    Hocam bir çok genç zaten namazını kılmıyor, sizde diyorsunuz ki namaz vakti cünüp olmamak gerek. Peki bu adam zaten namazını kılmıyor cünüp gezmesi ayrıca günah olur mu?

    1. islamevim dedi ki:

     Namaz kılmamak çok büyük günahtır, cünüp gezmek de ayrıca günaha girmeye sebeptir. İslamda namaz kılmamak, cünüp dolaşmak diye birşey yok!!! Bunu yapan, sürekli bu hal içinde olan kişi ben müslümanım diyorsa kendini bir sorgulasın önce.

 60. eray dedi ki:

  Hocam gusül nasıl alınır sunnetiyle alsak nasıl olur ?

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül nasıl alınır linkten öğrenebilirsin https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 61. Kerim dedi ki:

  Selamun Aleyküm, Abi ben ben malasef cünüb oldum ve yarın önemli bir sınavım var ama gusul alamadım. Sınavımla Alakalı Bir sorun Olur mu?
  Teşekkür ederim.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, müslüman cünüp dolaşmaz. Mutlaka gusül almalısın. Bak cünüp olarak sınava girecek olmak vicdanını rahatsız etmiş ki, buraya yazıp soruyorsun. Düşün ki bu rahatsızlık seni sınavda muhtemelen olumsuz etkileyebilir.

 62. Anonim dedi ki:

  Ben hergün cünüp geziyorum bişey olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   YUKARIDAKİ YAZIDA YAZIYOR OKUSANA! Müslüman cünüp dolaşmaz!

 63. Yağız bayram dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben rüyamda oz kız kardeşimle ilişkiye giriyorum ve bunu kimseye anlatamıyorum bu neden kaynaklanıyor anlamıyorum bana yardımcı olursanız çok sevirim

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, Yatarken Fatiha, İhlas, Ayet-el Kürsi, Felak-Nas Surelerini oku, Söyleyebildiğin kadar La-Havle Vela Kuvvete İlla Billah de, bunları alışkanlık haline getir, uyumadan önce son sözün Kelime-i Şehadet olsun inşAllah bu şekilde şeytanın şerrinden kurtulursun.

 64. İsimsiz dedi ki:

  Bir şey sorucam bir arkadasim var namazlarını kılıyor ama bazen cünüp oluyor sonra guslu abdesti alıyor bu günaha bir süre devam etmiş sonra ben onu uyardım ve tevbe etmesini söylediğim oda tövbe etti
  Bunun ahirette günahı nedir ?
  Allah bu günahı affeder mi ?
  cevap bekliyorum arkadaşım çok pişman oldu buna üzülüp Bazen ağlıyor…

  1. islamevim dedi ki:

   Hatayı anlayıp tevbe etmek iyidir. Zaten tevbe etmekten başka yapılacak birşey yok. Mühim olan aynı hatayı tekrar etmemektir. Allah c.c tevbe kapısını açık bırakmıştır. Ona göre hareket etmek gerekir.

 65. MehmetT. dedi ki:

  Hocam mastürbasyon yapmıştım , ancak meni gelmedi sadece idrar geldi. Hiç bir zaman meni gelmiyor zaten gusül gerekir mi ? Teşekkürler 🙁

  1. islamevim dedi ki:

   Meni gelmeyince gusül gerekmez, ama yinede gusül almak iyi olur. Gusül gerekmese bile her banyo yaptığımızda gusül abdesi almak çok iyidir.

 66. aycan dedi ki:

  Hocam 3 gün cünüp gezen biri hamile kalırsa cünüp haldeyken çocuk piç olur mu? Aydınlatın allah rızası için.

  1. islamevim dedi ki:

   Böyle birşey yok kardeşim. Fakat cünüp olarak dolaşmak caiz değildir bunu bilmek gerekir.

 67. Mehmet dedi ki:

  Hocam Selamın Aleyküm ben 12 yasına giricem, cunup geziyorum 7-8 gündür. Yarın alsam günahları nedir lütfen cevap verebilir misin?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, Namaz sana farzdır, cünüpken namaz kılamazsın. O halde cünüplük nedeniyle namaz kılamamak çok büyük günaha sebep vermiştir. Bu günah olarak sana yetmez mi ? Allah c.c nün sevmediği şeyi yapıyorsun, bunun sıkıntısı ve insana kazandırdığı günah yetmez mi? Müslüman cünüp gezmez kardeşim.

 68. Üzgün çocuk dedi ki:

  Kolay gelsin hocam, benim gusül almam gereken bir durum vardi.Fakat ben 2 namaz vakti arası gusul alınması gerektiğini bilmiyordum. Sabah namazından sonra gusül aldım, gusülüm geçerli olur mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül alınması gereken bir durum olduğunda gusül abdestini gerektiği şekilde alırsın. Eksik veya yanlış almadıysan artık bunun geçerli olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Abdestini alırsın cünüplükten kurtulmuş olursun. Cünüp olarak uzun süre durulmaz, caiz değildir. Çünkü cünüpken namaz kılınmaz, iki namaz vakti arası diye birşey yok kardeşim. Ya sen yanlış ifade ediyorsun yada okuduğunu tam olarak anlamadın. O şekilde yazılmasının nedeni cünüplük nedeniyle namaz kaçırmamak gerektiğini ifade etmek içindir. Yoksa ki gusülün zamanı olmaz, gerektiği anda hemen girer abdestini alırsın olur biter. Yani insan cünüp olduktan sonra gelecek namaz vaktine kadar temizlenmeli ki namazını kılabilsin. İki vakit arası denilmesinin nedeni budur.

 69. Anonim dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben yeni abdest aldim dayanamadim ve yine yaptim bidaha banyo yapamam, birgun beklesem normal abdestle gezsem olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, cünüp dolaşmak caiz değildir!

 70. Esra dedi ki:

  Gusül abdesti alirken burnuma su cektikten sonra dis etimde kanama meydana geliyor bu guslu bozar mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Bozmaz

   1. Esra dedi ki:

    Tesekkur ederim

 71. Sare dedi ki:

  Merhaba hocam,eşimle ilişkiye girdikten bir süre sonra gusül almadan tekrar girdik,bu ilişkiden hamile kalırsam ; çocuğumuz dinen veledi zina mı olur? Çocuğumuzun günahına girmiş olmaktan çok korkuyorum.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, böyle birşey yok kardeşim. İnsanın eşiyle ilişkiye girmesi helaldir. En sonunda gusül abdesi aldıysan sorun olmaz. Ancak cünüp olarak namaz vaktini geçirmemek lazım. Namaz vaktini geçirmek, yani namazlarını kılmamak çok büyük günahtır.

 72. Aslnn dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam şuan çalışıyorum ve ben boşaldım maalesef iç çamaşırım kirlendi ben cünüp oldum, eve gidip gelemem akşama kadar beklemem gerekiyor ne yapmalıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, çalıştığın yerin banyo-tuvaletinde gusül imkanın varsa yaparsın, yoksa geçici temizliğini yapar akşam gusül alırsın.

 73. Şakir dedi ki:

  Selamun Aleyküm. Hocam biz bir defasında misafirliğe gittik. Orda yatılı kaldık. Ertesi gün kalktığımda cünüp olarak uyandım ve misafirlikte olduğumuz için gusül alamadım. Namaz vaktinide geçti. Günah olurmu? Teyemmüm alsam gusül olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, namaz vaktini geçirdiğin için günah olur, en kısa sürede gusül alıp geçen namazları kaza etmek lazım. Suyun bulunduğu yerde teyemmüm olmaz ancak misafirlikteki durumu suya ulaşamama nedeni kabul eden, teyemmüm için fetva verenler var. Gusül abdesti almak kesinlikle mümkün olmadıysa gusül alana kadar teyemmümle durmak, ilk fırsatta gusül alıp namazları tekrar kaza olarak kılmak benim tavsiyem olur. Kendin araştırma yapıp durumuna uygun olanı yapabilirsin.

 74. ismail dedi ki:

  Hocam ben kucuken bundan dolayi doktorada gitmistim yaklasik 5 yasindan beri yapiyorum koltuk kenarina bi bolgemi koyuyorum ve o bolgemi koymadan once bagimlilik haline gelmis koyasim yapasim geliyor, meni akiyor ve bunu yapmamak icin cok ugarasiyorum. Kuran okuyorum, dua okuyorum ama dayanamauyip bir istekle yine yapiyorum ve gusul alamiyorum cunku nerdeyse hergun yapiyordum ve annem babam kizmaya basladi, bidaha yapma diye ve gusul alamiyom diyemem de dersem kizar gusul almam farz mi bir namaz vakti gecirmeden, gecirirsem ne olur.

  1. islamevim dedi ki:

   Ailenle konuş bu alışkanlıktan kurtulmak için tedavi olman lazım, cünüp dolaşılmaz büyük hata yapıyorsun. Hiç vakit kaybetmeden yardım alman lazım, ailene durumu anlatırsan anlayışla karşılamaları ve çaresine bakmaları lazım. Yaşın kaç bilmiyorum ama ciddi manada yardım alman lazım, hiç vakit kaybetme, gelecekte büyük sıkıntı çekersin.

 75. kkk dedi ki:

  hocam sular yok ve ben cünupum saat 00.00 da gelicekmiş gusül alamıyorum bunun günahı nedir ?

  1. islamevim dedi ki:

   Su gelince alırsın gusül abdestini, namaz vaktini cünüp olarak geçirmek caiz değildir.

 76. Ahmet dedi ki:

  Hocam Ben gece ruyamda bi kizla iliskiye girdim ve bosaldim ama ic camasirimda islaklik yok orucum bozulur mu gusul gerekir mi hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Meni çıkması haricinde gusül gerekmez. Meni çıkmışsa gusül gerekir. Rüyalanma sonucunda cünüplük halinde oruç bozulmaz, gusül alınır oruca devam edilir.

 77. Ali dedi ki:

  Hocam ben bugün oruçluyum ve rüyamda bir kadınla bir erkeğin seks yaptiğini gördüm ama seks yapan ben değildim ve sabah uyaninca biraz ıslaklık hissettim gusül aliyim mi hocam sizce veya iftardan sonra akşam olur mu ? Bu arada erkeğim hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Meni gelmişse gusül alacaksın, başka birşeyse gusül gerekmez. Gusül alınması gerekiyorsa en kısa zamanda alınması gerekir. Gusülü ertelemek, geciktirmek caiz değildir.

 78. Hakan dedi ki:

  Hocam benimde bir sorum olacak
  Bende malesef nefsime hakim olamıyorum ve masturbasyon yapıyorum ama yıkanmayı geciktirmeyecek şekilde fakat ben yürüyemiyorum ve klozette yıkanmak zorunda kalıyorum ve gusul alırken oturduğum için doğal olarak bazı yerlerime su gelmiyor genede kabul olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Su değmeyen yerin kalırsa gusül geçersiz olur. Vucudunun her yerine su değmesi lazım. Yıkanma şeklinin bir kolayı olmalı veya biri yardım etmeli diye düşünüyorum.

 79. Akif dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam. Sahur vaktinden önce şeytana uyup istimna ettim ve meni geldi. Bugüne kadar namazlarımı kılar oruçlarımı tutardım. Fakat en erken öğle 12 gibi gusül alabilirim. Bunlara dayanarak 2 sorum olacak.
  1- Cünüp iken oruç tutulur mu?
  2- dediğim gibi namazlarımı kılardım ve hep dualarım kabul olmuştu. 1 gün bile sürmeyecek cünüplüğüm sırasında başıma kötü birşey gelirse (Allah korusun) bunun cünüp gezmemle ilgisi olabilir mi?
  Yaşım 16. Şimdiden Allah razı olsun hocam. Hayırlı ramazanlar.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, daha önce bu ve buna benzer konular defalarda soruldu ve cevaplandı buradaki konuyu, soruları ve cevapları okursan fikir edinebilirsin.

 80. Sjsjsj dedi ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben oruçlu değilim Ramazan ayında bugün şeytana uyup mastürbasyon yaptım günahı nedir dayanamiyorum bağımlı oldum lütfen yardım edin?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, Şu mübarek ayda pişmanlıkla tevbe eder Allah c.c nün yoluna girersen Biiznillah kurtulursun. Ağzını LA İLAHEİLLALLAH, SUBHANALLAH, LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAH Zikirlerine alıştır. Gece yatarken çokca zikir söyle… Namaz ve orucu asla terketme Allah c.c’nün izniyle kurtulacaksın. Tercih senin… insan ne yaparsa kendine yapar. Kişi kendini değiştirmezse Allah’da c.c onu değiştirmez, yardım etmez. Sen gayret et, azimli ol ki Allah c.c yardım etsin.

 81. beyhan dedi ki:

  Hocam ben ramazanın 4 gunu asilama yaptiracacagim bu ikinci asilamam olacak asilamadan 3gun sonra banyo yapmayi oneriyorlar ben teyemmum alip namaz ve orucumu tutabilirmiyim yoksa 3gun beklemelimiyim birde ramazana rastgeldigi icin asilama gunahmi…?

  1. islamevim dedi ki:

   Aşı olmadan önce gusül gerekiyorsa alınır. Daha sonra normal abdestle bütün namazlar kılınabilir. Aşıların bittikten sonra oruca başlarsın, tutamadığın günleri daha sonra kaza edersin.

 82. Keremmmmkskksk dedi ki:

  Hocam selamun aleyküm size içtenlikle yaşamımı anlatacağım,17 yaşındayım mastrubasyon tarzı işleri öğrendiğimden beri (4-5 yıl) cünüb geziyorum bu durumdan çok rahatsızım çünkü bana bagımlılık oldu bazen tövbe ediyor namaz kılıyor kuran okuyorum birkaç gün sonra tekrar bu işlere bulaşıyorum rabbime beni bundan kurtarması için çok dua ettim Vaktimin çoğu cünüp geziyor bazen Allah’a tövbe ediyor ibadetlerimi yapıyorum ki ailem de dindar bir ailedir. Sizin görüşünüz nedir ne yapmalıyım?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, tevbe et, vazgeç büyük günah işliyorsun cezasını çekersin!!

 83. B. dedi ki:

  Hocam ben cunup iken alkol aldım biliyorum günah ama alkolün etkisi geçtikten sonra gusul alsam gusül geçerli olur mu????

  1. islamevim dedi ki:

   Olur! İşlediğin bir günaha başkasını şahit etmediğin veya başkasına anlatmadığın sürece o günah sadece işleyenle Allah c.c arasındadır. Belki Rabbim Lütfu Keremi ile affeder. Fakat başkaları ile paylaşıldığı ve yayıldığı zaman af işi tehlikeye girebilir. O nedenle insan kendi dinini ve fıkhı iyice araştırıp öğrensin ki günahını açıkça ifşa edip soru sormak zorunda kalmasın!

   1. B. dedi ki:

    Yani anladigim alkolün etkisi geçtikten sonra alınan gusul kabul olur doğru mu?

    1. islamevim dedi ki:

     Kişi kendini bilecek durumda ise gusül abdestini alır, daha fazla cünüp dolaşmaz. Yani alkolün etkisi ile kendini kaybetmemiş ise, gusül abdestini hemen alır temizlenir. Gusül almak için alkolün etkisinin geçmesini beklemek gerekmez!

   2. Eren dedi ki:

    Insan cenabetliyken dua edebilir mi? Eger etmisse de bunun bi sakincasi var midir?

    1. islamevim dedi ki:

     Yıkan da öyle duanı et! Ne zorun var cünüpken dua etmeye!

     1. ev dedi ki:

      Cünüp iken bir yerde dua edildiğini duyup da duaya katılabilir miyiz?

     2. islamevim dedi ki:

      Cünüp gezmek doğru değildir! Duaya katılana kadar gidip gusül almak daha iyi olur.

 84. Ata123 dedi ki:

  Hocam 1 gün boyu cünüp gezdim ertesi gün gusul aldım gusulum kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp gezmekle günah işlemiş oldun, kötü bir iş yaptın! Gusül aldın cünüplükten kurtulmuş oldun. Düzgünce aldıysan gusulünü kabul olur, niye kabul olmasın!

   1. Ata123 dedi ki:

    Sagol hocam Allah razi olsun

 85. Isimsiz06 dedi ki:

  Hocam hayırlı akşamlar. Ben günah olan bir durum bu güne kadar günah olduğunu bilmiyordum, çok pişmanım bu günahtan sorumlumuyum teşekkürler hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Hayırlı akşamlar kardeşim. Günahından sorumlusun, günahımızdan dolayı pişmanlıkla ve samimiyetle tevbe eder, birdaha aynı günahı işlememek üzere istiğfarda bulunursak affedilmeyi ümit edebiliriz. Allah c.c’nün tevbe kapısı açıktır.

   1. Isimsiz06 dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam

 86. Sorum olacak dedi ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben gusul aldım fakat eldeki parmak kenarları soyulur ya oraya su gitmediğini farkettim şuan kanıyor kanama bittikten sonra yıkasam gusul um geçerli olur mu çünkü kan necis ondan bekliyorum

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, gusül aldıktan sonra herhangi bir yerini yıkamadığını farkedersen sonradan o bölgeyi yıkarsın gusül geçerli olur. Ancak o abdestle herhangi bir farz ibadet yapıldıysa iadesi gerekir.

 87. Ahmet dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam. Az önce istimna durumuyla meni gelmesi söz konusu oldu. Kendimi tutamadım en erken 1 saat içinde gusül alabilirim. Bu esnada cünüp gezmiş olur muyum ( namaz vakti geçiyor )
  2. Uzun süre cünüp dolaştım yaklaşık 2 ay kadar ve gusül alıp mastürbasyonu bıraktım 2 hafta kadar. Gusullü gezdiğim süre zarfında basıma gelmeyen kalmadı. Sizce bu olayın uzun sure cünüp gezmemin bir cezası olmuş olabilir mi? 2 gün sonra sınavım var cünüp gezme olayı sizce etki eder mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, cünüp gezmek günahtır kardeşim. İstimna yapmak da aynı! Bunu bildin ve anladıysan, idrak edebiliyorsan gerisi boş laftır. Başka soruya ve cevaba gerek yoktur!

 88. Isimsiz06 dedi ki:

  Hocam hayırlı akşamlar bir sualim olacaktı. Ben gusül abdesti aldım ve duştan çıktım, üstümü giyinirken farkettim abdest alırken parmağımda mukus salgisi kalmış abdestim yine de olur mu? teşekkür ederim hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Hayırlı akşamlar, bütün vücudunu yıkadığına eminsen, sonradan herhangi bir şekilde bulaşmış olan salgı için tekrar abdest almaya gerek yoktur.

   1. Isimsiz06 dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam eminim yıkadığımdan

 89. hamit dedi ki:

  hocam s.a normal abdestle tövbe namazı kılınırmı veyeda kabul olurmu geri dönüş yapsanız sevinirim

  1. islamevim dedi ki:

   A.s namaz abdestiyle her türlü namaz kılınır kardeşim.

 90. ss dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam. Ben, biraz olumsuz bir rüya gördüm ancak ihtilam olacak aşamada mıydı onu hatırlayamadım ve uyandığımda çamaşırımda biraz ıslaklık vardı ki günlük hayatta çamaşırımda hafif akıntı zaten oluyor. Çalışan biriyim, o gün niyetliydim yurtta kaldığım için o saatte boy abdesti almaya da utandım ( İşten geldiğim gibi abdest aldım ). O gün de lisansüstü eğitimim için başvuru yaptım ve birkaç hafta sonra kazandım, bu eğitimin hayrını görememekten endişeleniyorum?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, peki ben ne yapabilirim senin için? Eğitiminden hayır görüp göremeyeceğini ben bilemem ki. Bunu yanlız Hikmet ve Hüküm sahibi Rabbim bilir. Sen Rabbin ile dua ve ibadetle irtibatını kurarsın, hatan, kusurun için af dilersin, hayır ister şerden sakınırsın, hamd ve şüküre devam edersin. Cünüp dolaşmak günahmıdır dersen buna cevap verebiliriz ancak. Cevabı da yukarıda konuda yazıyor. Ben cünüp dolaştım günah işledim, işim rast gider mi gitmez mi diye soruyorsan; bunu ben ne bileyim güzel kardeşim!

 91. Fel dedi ki:

  Hocam,

  Elimede Igne Takili (Kan almak icin) ve yarabandi da var. Gusul Abdestini nasil alabilirim?

  Ve Gusul abdesti alirken Biryerim Kanarsa Gusul Abdesti olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   O bölgenin etrafını dikkatlice elinle ıslatırsın, bandın üstüne de ıslak elinle hafifçe mesh edersin sonra vucudunu yıkarsın, istersen iğne olan uvzunu streç naylon gibi birşeyle sarar vücudunu öyle yıkarsın. Durumunu kendin biliyorsun kendine uygun başka yöntemler bulabilirsin. Bilmen gereken vücudunda su değmemesi gereken herhangi bir yer varsa sarılı, bantlı v.s o bölgenin üstüne hafifçe mesh edersin böylece orası yıkanmış hükmünde olur. Gusül abdesi kan akmasıyla bozulmaz. Namaz abdesti bozulur.

   1. Fel dedi ki:

    sagolun Hocam ALLAH razi olsun.

    Son soruda galiba yanlis sordum.

    Mesela Kolum kaniyor ve ben Gusul Abdesti aliyorum ama halen kaniyor. Genede kabul olur mu?

    ALLAH razi olsun simdiden.

    1. islamevim dedi ki:

     Çok mecbur kalınırsa alınır, kanamaya mani olacak şekilde önlem alıp gusül almak daha iyi olur. Fakat gusül alırken herhangi bir nedenle kanama olmuşsa, bant, tampon v.s ile üstünü sarıp gusüle devam edersin. Böyle bir imkan yoksa kanamaya rağmen gusülü tamalayıp çıkarsın.

 92. Allahın kulu dedi ki:

  selamunaleyküm;
  bilerek yada bilmeyerek cünüp olduktan sonra evde dahi olsak ve gusül için birtakım şeylerden korkup banyoya gidemesek ne olur?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, cünüp olarak zaman geçirmiş olursun, cünüp dolaşmak caiz değildir.

 93. M. T dedi ki:

  Hocam Gece uyurken hep cünüp oluyorum bunun nedeni ne olabilir? Biktim artik her gün cenabet olarak evden cikmaya. Ancak okuldan sonra dus alabiliyorum. Buna karsi ne yapabilirim?

  1. islamevim dedi ki:

   Akşam yatarken, Ayetel-Kürsi, İhlas, Fatiha, Felak ve Nas Surelerini oku. Uyumadan önce yataktayken eline bir tesbih al, sağ tarafına doğru yat, çekebildiğin kadar Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh, La İlahe İllallah, SubhanAllah zikrini söyle, istediğini veya hepsini çekebilirsin. Yine söyleyebildiğin kadar Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şahadet söyle. Bunları yapamam demeyeceksin. Hepsini yapman şart değil. Yapabildiğin kadar yapsan olur. Böylece uykuya geçmeye çalış. Bu işi adet haline getir her akşam uyurken yapabildiğin kadar yap. ZİKİRLERE devam edersen Allah c.c’nün izniyle sıkıntından kurtulacaksın!

 94. Betül dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam benim bir sorum olacaktı. 7.5 aylık hamileyim eşimle sabaha karşı ilişkide bulunduk sabah gusül abdesti alamadan sancıyla hastahaneye kaldırıldım cünüp iken doğum yaptım ne yapabilirim 40 lıyım çok korkuyorum. .şimdiden teşekkür ederim hocam. .

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, ilk fırsatta gusül abdestini alıp, tevbe istiğfar edersin başka da yapacak birşey yok. Allah c.c nün mağfiret kapısı daima açıktır. Tek yapabileceğimiz ona sığınmak ve kul olmaya çalışmaktır.

 95. derviş dedi ki:

  Esselamu Aleyküm Hocam,
  kardeşim 1-2 gün cünüb gezerse günahı nedir?
  nasıl temizlenir yani kazası falan oluyor mu bendeniz bunu arz etmeye çalıştım kolay gelsin

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, gusül abdesiti nasıl alınır açık bir şekilde sitede anlatılıyor, orayı okuyun.

   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 96. anonım dedi ki:

  Hocam Selamın Aleyküm ben gusül alıcam fakat annem önceki günlerde saçını boyamış ve boya oraya akmış su tuttum gitmiyor ancak çamaşır suyu ile geçiyor ben erkeğim elimden öyle işler gelmez orada yine gusül alınır mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, orada gusül alabilirsin.

 97. Enes dedi ki:

  Hocam soru uygun degilse kusuruma bakmayin.

  Cinsel iliskide ayipdir söylemesi yanlis yere girmekden korkuyorum. Yanlislikla olabilir ya yakin diye söylüyorum. Belki de allah korusun olmusdur?

  Yanlis yerden iliski yasamanin günahi nedir? Ebedi Cehennem deniliyor dogrumudur?

  Sagolun Hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Güzel kardeşim, yaşın kaç senin acaba? Evlimisin… Evli olsan böyle soru sormazdın herhalde! Yanlışlıkla diye birşey olur mu, bu işin yanlışı olmaz ki! Ters ilişki haramdır. Müslüman kesinlikle böyle birşey yapmaz!

 98. Emre dedi ki:

  1. Hocam dus alirken sakatligimdan dolayi ayaga kalkamiyorum ve o yüzden heryerimi islatamiyorum. Gusul Abdestim yine de Kabul olur mu?

  2. Hocam Cünüp iken basina kötü seyler geliyormus hep ve hatalar yapiliyormus dogru mu? Fark etmedim ama öyle deniliyor.

  1. islamevim dedi ki:

   1- Kendi durumuna göre davranman lazım, sakatlığın kalıcı mı geçici mi yazmamışsın. Her iki durumda da öncelikle yardımcı olacak birini bulup erişemediğin yerlere su döktürebilirsin. Sakatlık kalıcı ise yardımcı bulma durumun kesin olarak yoksa, yani bazı yerlerine su değmesi her çabana rağmen asla mümkün olamayacaksa teyemmüm yaparsın.
   2- Cünüp olarak durmak caiz değildir, bu sebepten namaz kaçırmak haramdır. Başımıza ne geleceğini biz bilemeyiz…

 99. Hakkı dedi ki:

  Sa hocam bilerek cunup olduktan sonra hemen yıkanırsak günahı varmıdır

  1. islamevim dedi ki:

   a.s masturbasyon gibi şeyler caiz olmuyor günahtır.

 100. Burak dedi ki:

  Hocam Köpek cinsel ilişkisini görünce cünüp olur muyum?

  1. islamevim dedi ki:

   Küçük kardeşim sen cünüplük nedir biliyormusun ki! Öncelikle insan nasıl cünüp olur, cünüplük nedir bunu öğrenmelisin. Ya da acele etme zamanı gelince öğrenirsin. Öğrendiğin zaman zaten böyle sorular sormazsın. Böyle birşeyi görmekle cünüp olunmaz.

 101. Melek dedi ki:

  Selamunaleyküm.ben yeni evliyim eşimle ilişkimiz oldu misafirlikteyiz gusül alamadık teyemmüm yaptık ev sahibinin dillendirmesinden çekiniyoruz mahrem konuyu.dün de cünüpken gusul aldık dillendirdi çünkü.teyemmüm caizmidir bu durumda

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır.

 102. Sorum olacak dedi ki:

  Cunup olan biri gusul abdesti alana kadar ilahi ve deyis dinlemesinde sakinca var mıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Acaba cünüpken ilahi dinlemeye bir mecburiyet mi var? İçinde Allah c.c ve Muhammed a.s sözleri olan ilahileri takva açısından dinlemem. İstemdişı bir konumda dinlemek mecburiyetinde kalmışsan zaten yapacak birşey yok. Nerden buluyorsunuz böyle soruları anlamadım gitti.

 103. Sorum olacak dedi ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben gece rüya ihtilam oldum fakat bu aralar çok sık ihtilam oluyorum 1 haftada bazen 1 bazen 2 defa ihtilam oluyorum fakat olmakta istemiyorum psikolojim bozuldu yatağa girince korkuyorum ha bu gece cunup olcam diye lütfen yardım edin

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, Rüyada ihtilam olmak günah değildir. İhtilam olursan gusül alırsın olur biter. Psikoljinin bozulmasını gerektirecek birşey yok.

 104. Alihan k. dedi ki:

  Hocam selamunaleyküm, dün banyo yaptım bugun bazı durumlardan dolayı cünüp oldum, Tekrar banyoya girip abdest almak istiyorum ama anneme söyleyemiyorum, utanıyorum banyoyada giremiyorum ne yapmalıyım teşekkürler.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, bu işlerin utanması olmaz. Allah c.c den utanmak daha önemlidir. Hemen annene söyle banyo yapmak zorundayım de, gusül abdestini al.

   1. Alihan k. dedi ki:

    Hocam Allah razı olsun çok teşekkürler

 105. Sorum var dedi ki:

  Merhaba.Herhangi bir uzvumuz alçılıyken isteyerek cünüp olursak gusül abdestimiz kabul olur mu?Şimdiden teşekkürler.

  1. islamevim dedi ki:

   Böyle bir durumda cünüplükten kaçınmak gerekir. Cünüp olunmuşsa yapacak birşey yok şartlara uygun gusül alınacak cünüplükten çıkılacak. Kabul olur mu olmaz mı Onu Allah c.c den başka kim bilebilir?

 106. yokyokk dedi ki:

  Ruyamda cunup olmusum sabah kalktigimda farketmemisim gun boyuncada bu sekilde gezip namaz kilmisim benim hemde niyetliydim namazim ve niyetim kazaya kalmis midir?

  1. islamevim dedi ki:

   Namazını ve orucunu kaza etmen gerekir.

 107. anomin dedi ki:

  Merhaba hocam henüz 11 yaşındayım meni akıyor
  şimdiye kadar hiç sabah kalktığımda ıslaklık görmedim
  cenabet olurmuyum?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, insan bedeninden meni geldiğinde cünüp olur, gusül abdesti alır ve temizlenir. Bu konularda biraz bilgi edin.

 108. B dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben akşam üstü uyudum uyurken sehvetlenme oldu ama meni çıktı mı çıkmadı mi bilmiyorum uykudan uyandım hemen yemeğe cagirdilar bende ondan yemeğe gittim bakamadım yemekten sonra bakmaya gittim aradan 30-40 dk arasi geçmişti ıslaklık yoktu gusül abdesti almam lazım mı

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, şüpheli bir durum varsa her ihtimale karşı gusül almak iyi olur.

 109. mert dedi ki:

  Hocam merhaba, ben ramazan ayında cenabet gezdim malesef ve bunun için ne yapmalıyım?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, samimi olarak pişmanlıkla ve birdaha aynı hatayı yapmamak üzere tevbe istiğfarda bulun. Allah c.c den özür dile, vicdan azabını dile getir. Rabbimiz çok merhametli ve bağışlayıcıdır. Böyle samimi olarak pişmanlığını dile getirirsen umulur ki affolunursun.

 110. mert... dedi ki:

  hocam merhaba be 1 yıl cenabet gezdim ve yemek yemiştim ve zorla cenabet olarak camiye gittim utancımdan söyleyemedim şimdi çok pişmanım hocam ne yapmalıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, tevbe etmeli ve birdaha böyle bir duruma düşmemeye kesin olarak söz vermelisin. Böyle yaparsan umulur ki Allah c.c affeder. Samimi olarak, pişmanlıkla tevbe et.

 111. 48484848Banayardimedin dedi ki:

  Hocam Merhabalar Ben 20 Yasindayim Hayatimda Hicbir İliskiye Girmedim Ama ben hergun Meni getiriyorum. Hergun cunup geziyorum, Yapmamak istiyorum ama olmuyor. Ne yapmam lazim Bunlari Unutmam İcin, Yapmamam İcin. 2ci sorum Hocam Abdest alirken kulaklari parmagimizla Temizliyoruz ya iste benim Kulagim rahatsiz yani su kacinca agriyor. Bende sadece serce parmagimin ucuyla cok az islayip dokundurup ovaliyorum yada baska birsey mi yapmam lazim. Yani boyle abdest kabul olurmu ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, kötü bir alışkanlık edinmişsin! Namaz kılmıyorsan hemen namaza başlaman lazım. Namaz kılıyor ve bu düşüncelerden kurtulamıyorsan namazını sorgulaman lazım. İslami konuları, fıkıh, hadis kitapları al oku. TV de, mesela lalegül tv de sohbetleri mutlaka takip et izle. Kendi nefsini yenmekle alakalı bir sıkıntı içindesin. Azim edersen paçayı kurtarırsın inş. Kulağında rahatsızlık varsa aynen yaptığın gibi kulağını ıslat ama dikkatlice yap. Hiç kuru yer kalmaması lazım.

 112. İsimsiz dedi ki:

  Hocam Merhabalar ben gusül abdesti aldım fakat ertesi gün vesvese ye düştüm hani içim rahat olsun diye burnuma su vermeye gittim fakat bir tarafta çok az gidiyor burnumun diğeri tarafina azcık çok zor gidiyor bir şişeye şu koyup suyu burnuma o şişe ile su verdikten sonra sümkürsem doğru olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, senin yapacağın en doğru şey en kısa zamanda tedavi olmandır. Sen olmayacak şeyleri aklına getirip, soru olarak soruyorsun! Bunun sonu yok ki! Gidişatın kötü gibi! Dost acı söyler, daha fazla kendine zulüm etme, senin yaptığın bu işler bu takıntılar mekruhtur. Yani sen kendine zulüm ediyorsun! Nasıl tarif ediliyorsa o şekil gusül abdestini al daha ötesini karıştırma…

 113. anonım dedi ki:

  hocam merhabalar cünüpken giyilen elbise güsül aldıktan sonra giyilebilir mi?(not:elbiseye meni bulaşmamış)

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, giyilir.

 114. Baran Y. dedi ki:

  Hocam merhabalar ayak tırnaklarında siyah kirler dışında beyaz birşey var siyah kirleri çıkartıktan sonra gusül alınır mı? Yoksa beyaz olan şey gusle engel mi eğer engel ise gusül aldıktan sonra tırnakları kesip su tutsam yine olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba tırnaklar arasında çıkmayan, şüphe duyulacak birşey varsa. Gusülün sıhhati açısından tırnaklar kesildikten sonra gusül almak daha uygundur.

   1. Baran Y. dedi ki:

    Ama mekruh değil mi imamı Gazali göre cünüpken kesilen hersey ahirette cünüp olarak gelecek.

    1. islamevim dedi ki:

     Haram değildir, dinimizde böyle bir nas yok. Bazı alimlerce mekruh olduğu kabul edilmiştir. Tırnakların arasındaki pislikten dolayı gusülün şüpheli olmasından daha iyidir. Ama normalde tırnaklar arasında şüphe duyulacak birşey yoksa bu tür temizlikler gusülden sonra yapılır.

 115. İsimsiz17 dedi ki:

  Hocam ben ailemden utandığım için hızlı bir şekilde gusül aldım özen gösterdim her yerime dökmeye ama yinede korkuyorum sizce kabul olur mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Gusulün şartlarını yerine getirdiysen kabul olur! getirmediysen olmaz! Kabul edecek olan Allah c.c dür.

 116. A dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben burna su vermede vesvese yapıyorum gusül abdestinde en son parmaklarimi islatip burnum içine koydum hani emin oluyum ıslandi diye doğru yapmış miyim?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim o şekilde yapmakla rahat ediyorsan yapabilirsin. Ama gerçekte buna gerek yok, burnuna su çektiysen bu yeterlidir.

   1. Muhammad dedi ki:

    Selaminaleykum hocam verdiginiz bilgiler gercekten mantikli ve hepsi cok dogru allah razi olsun. Bu arada siz Degerli dostlar lalegül tv mutlaka izleyin gercekten din ile dogrulari soyleyen kanal.selaminaleykum.

 117. İsimsiz3 dedi ki:

  Selamunaleykum hocam soruların birine verdiğiniz cevapta sadece şehvetle meni gelirse cunup olunur demiştiniz. Afedersiniz ama büyük tuvavaleti yaparken kasılmadan dolayı sıvı geliyor, meni mi mezi mi olduğunu bilmiyorum bu küçük Tuvaleti idrarı yaptıktan sonrada geliyor.
  Bu sıvının oluşması bazı düşüncelerden veya erotik resimlerden oluştuğunu düşünürsek bu sivinin tuvelet esnasında veya sonrasında kendiliğinden aksa cunup olunur mu? bu soru yıllarca kafami kurcaladi ilk defa sorma fırsatım oluyor çok geç kaldım ayrica çok rahatsız olduğum bir konu böyle olunca kendimi cunup hissediyorum, ikilemde kalıyorum gunah olur diye. Kuran okunuyor, ibadet yapamiyorum allah razı olsun sizden bizleri aydinlattiginiz için.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim altta sana verdiğim linki dikkatlice oku. Meni, mezi, vedi hakkında bilgilenirsin.

   https://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4040

 118. isimsiz dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm, bugun benim başıma bir olay geldi ben misafirliğe gittim ve tuvalete girdim çıktım bir 15-20 dk sonra gene gittim ve iç çamaşırımda bir ıslaklık vardı. 15-20 dakika sırasında sanki şehvetlenme olacakmış gibiydi ama tam şehvetlenme olmadı acaba cünüp müyüm diye düşünüyorum. Allah Rızası için Yardım edin.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim kaç yaşındasın sen? Ne iş yapıyorsun?

   1. İsimsiz dedi ki:

    15 yaşıma gireceğim bir kaç ay sonra fitnessea gidiyorum ve ogrenciyim

    1. islamevim dedi ki:

     Güzel kardeşim ben sana yaşını sordum çünkü cünüplük hakkında bilgin yok diye düşündüm. İç çamaşırındaki ıslaklığın ne olduğunu insan kendisi bilir. Başkası nasıl bilsin sen cünüp oldun mu olmadın mı. Şehvetle gelen sıvı menidir, insan bunu uyku haricinde bilir ve anlar. Ancak uyku halinde insan şüpheye düşebilir. Onuda çamaşırından anlaması lazım.

 119. İsimsiz3 dedi ki:

  Selamunaleykum hocam dişleri dolgu veya kaplama yaptıran kişinin boy abdesti kabul olur mu? veya cunupken dolgu veya kaplama yaptıran daha sonra abdesti kabul olur mu? daha önce sordugum soruya istinaden benim davranışlarım hastalik midir, aliskanlikmidir. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim, ayrıca sorularından rahatsızlık duyuyorsaniz. Belirtmenizi isterim.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, dolgu veya kaplama yaptıran kişinin gusül abdesti geçerlidir. Temiz olarak bu işleri yaptırmak tavsiye edilir. Ama mecbur kalmışsak cünüp halde dolgu veya kaplama yaptıralabilir. Vesvese sürekli devam ediyorsa bir hastalık halini alabilir. Vesveseyi şeytan verir. Ona tabi olmamak lazım. Herşeyin ölçüsü belli, kurallara uygun abdest aldıktan sonra başka sese kulak vermemek lazım. Vesvese konusunda verdiğim linki veya başka yerlerde bu konudaki tavsiyeleri uygulayabilirsin. Sonuçta kendi iradenle hakim olacağın bir konudur.

   https://www.islamevim.com/vesveseden-kurtulmanin-careleri.html

 120. isimsiz dedi ki:

  hocam merhabalar ben bugün gusül aldım fakat burna suyu iyice çekmedim burna su verdim ama fazla ileriye gitmedi gusül yine kabul olur mu yoksa burna yeniden su vermek lazım mı? acil lütfen!!!

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, zaten çok fazla içeri çekmek gerekmiyor. Her işin bir oluru vardır. Orta derecede suyu çekip burnunu temizlemek yeterlidir. Nekadar su çektiğini ben bilemem kendi kanaatine göre değerlendireceksin.

 121. İsimsiz dedi ki:

  Hocam Merhabalar benim ailem dini bütün bir aile değil onlar gusül abdesti ne bilmiyorlar ama ben gusül almaya çalışıyorum gusül abdesti almadan geziyorlar bende söylemekten çekiniyorum terslerler diye ne yapmam lazım

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, sen yinede söylemeye anlatmaya gayret et. Bu senin görevin. Ötesini kendileri bilirler.

 122. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba hocam içimden ses diyorki gece ihtilam oldun ama olduğumu hatırlamıyorum ve ıslaklık yok. Sürekli cünüpsun diye ses var birde sürekli gusülden sonra vesvesye düşüyorum burasi kurumu kaldı diye ne yapmam lazım.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, bu vesvesedir ve ileri dereceye varırsa hayatını zehir eder. O nedenle bunun vesvese olduğunu, şeytanın bir oyunu olduğu bilmen ve o içindeki sesi dinlememen lazım. Bu konuyla ilgili olarak alttaki linkin faydası olabilir…
   https://www.islamevim.com/vesveseden-kurtulmanin-careleri.html

 123. İsimsiz3 dedi ki:

  Selamunaleykum hocam, sorularını cevaplarsaniz çok sevinirim 1.sorum ben gece hiç ruyalanmiyorum ama gün içinde aşırı derecede kasilıyorum, hareket edemiyorum yürümekte zorlaniyorum, mastürbasyon yaptıktan sonra rahatliyorum. İşyerinde olduğum için gusül abdesti de alamıyorum cenabet geziyorum, yiyip iciyorum sonra fırsatını buldum mu gusül abdesti aliyorum, tövbe ediyorum sonra aynı şeyler tekrar oluyor. Bir çıkmaz içindeyim yaşım 34 evlenince bu durumun düzeleceğini düşünüyorum ama evlenecek maddiyatim yok, durumum çok kötü borçlarım var, söylemiyorum bunalım içindeyim bilgileriniz için tesekkurler.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, kendini kötü birşeye alıştırmışsın. Tövbene sadık kalman gerekir. Cünüp dolaşmakla büyük günaha giriyorsun. Bu alışkanlık yapan durum bir çok kişide evlendikten sonra bile devam edebiliyor. O nedenle hiç vakit geçirmeden bu işten vazgeçmen lazım. Ayrıca aynı mesajı defalarca göndermene gerek yok, mesajlar kontrol edildikten sonra yayınlanır ve cevaplanır.

 124. Bektaş dedi ki:

  Selamun Aleyküm abi Gusül Abdesti EKSİKSİZ bir şekilde nasıl alınmalıdır? abi mesela Gusül Abdestinden öncemi sonramı beden temizliği yapılmalıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim linki okuyabilirsin, orada gusül abdestinin nasıl alınacağı anlatılıyor.

   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 125. İsimsiz dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben dün gece rüya yoluyla ihtilam oldum ve sabah gusül almadan okula gittim tabi meni bulasanlari cikarttim ve sonra okul kiyafetimi giydim ve altında iclikte var meni ona bulasmadi ve ben guslü aldım yarın o içligi giydigim zaman yine gusül almam gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, tekrar gusül alman gerekmez. Gusül abdesti sadece gusülü gerektiren hallerde alınır. İçliğine bir pislik bulaşmış olsa bile gusülünü etkilemez. Ama bu şekilde necaset bulaşmış bir giysiyle dolaşmak olmaz, namaz kılınmaz.

 126. ali dedi ki:

  1-Selamün aleyküm hocam. Hocam ben bazen şeytana yenik düşüyorum mastürbasyon yapıyorum. Babam ve annemgilde dini yerinde insanlar benim böyle birşey yaptığımı duyunca kızabileceklerini düşünüyorum. Onun içinde gusulude birkaç gün en fazla 4 gün geciktiririyorum.
  2-hocam bizim din Kültürü hocası cünüp gezmek(yürüyerek)bastığınız her yer haramdır dedi. Doğrumudur?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim.
   1-Çok yanlış yapıyorsun. Hemen tevbe et birdaha böyle birşey yapma sakın. Müslüman cünüp dolaşmaz.

   2-Doğrudur kardeşim, Cünüp olarak durmak Allah c.c’nün en sevmediği işlerdendir. Bu yetmez mi?

   Nefsine hakim olmaya çalış, masturbayon doğru birşey değil, ileride alışkanlık yapabilir. Bu şekilde cünüp dolaşmaktansa, nefsine yenik düşüyorsan… Hiç olmazsa bari banyo yapacağın zamana getir.

 127. murat dedi ki:

  Hocam 3 veya 4 gün cenabet gezmek insanı dinden çıkarır mı ve gusül abdesti kabul olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Dinden çıkarmaz ama büyük günahtır. Tevbe eder birdaha aynı hatayı yapmazsın. Gusül abdestini alır temizlenirsin. Allah c.c nün Rahmeti çok büyüktür.

 128. ibo dedi ki:

  Selamın Aleyküm hocam.Ben bir keresinde 1 gün boyunca cünüp dolaştım ama sonra güsül abdesti aldım ve her zaman gusülümü bozuyorum .Allah katında ki hükmü nedir hocam…

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim müslüman cünüp dolaşmaz, Allah c.c’nün sevmediği bir iştir. Meşru olmayan yollardan cünüp olmak doğru değildir.

 129. İsimsiz dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben dün gusül alırken burnumda sumuk olduğunu farkettim fakat gusle devam ettim guslüm sahih midir yoksa burnum daki sumugu çıkartıp burnuma su versem olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, öncelikle gusül alırken madem bunu farkettin niye temizlemedin. Neyse artık olmuş sonradan temizlesen de olur. Gusülün geçerlidir.

 130. Ahmet dedi ki:

  Hocam müslüman birisi hep cenabet olsa kufretse zina etse cehennemde gunah ı kadar azap çektikten sonra cennete gidebilirmi yoksa ebedi cehennemlik mi olur (merkatan sordum ben böyle değilim)

  1. islamevim dedi ki:

   Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
   (Allahü teâlâ iman sahiplerine, Cehennemde, günahları kadar azap eder. Sonra imanları sebebiyle ebedi olarak Cennete sevk eder.) [Ebu Nuaym]

   “Allah dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır.” (Bakara, 2/284; Al-i İmran, 3/129; Maide, 5/18,40) mealindeki ayetlerde müminler söz konusudur. Çünkü kâfirlerin affı diye bir şey olmaz. O halde, ayetin işaretinden şunu anlıyoruz: “Allah, günahkâr müminlerden, dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır, daha sonra cennete alır.”

   Şu hadis-i şerif bu manayı desteklemektedir. Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur:

   “Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak Cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten) sonra Allah: ‘Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın’ buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).

   Zerre miskal imanı bulunan bir kimsenin, netice itibariyle cehennemden çıkıp cennete gireceğine dair ehl-i sünnet alimlerinin görüşleri arasında bir ihtilaf yoktur.

   Mümin olarak ölenlerin ebedi Cehennemde kalacağını bildiren bir ayet yoktur. Ebedi cehennemde kalacaklarla ilgili ayetler ise kafirler hakkındadır.

 131. Hrakn dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam dün akşam gusul abdesti alıp uyudum, bugün nefsime hakim olamadım, annemden utandigimdan dolayı duş almaya giremiyorum daha dün duş aldım o yüzden. Yarın basketbolum var isim iyi gider mi allah razı olsun.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, müslüman cünüp dolaşmaz. İşinin iyi gidip gitmeyeceğini düşüneceğine, Seni yaratan Rabbinin emrine karşı geldiğini ve kazanacağın günahı düşünsen daha iyi edersin!

 132. burak dedi ki:

  Hocam selamün aleyküm. Hocam ben afedersin mastürbasyon yapıyorum günah mı? Mastürbasyon yapmasam zina yapacam, böylesi günah mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, masturbasyon yapmak doğru birşeydir diyemeyiz herhalde. Bunun cevabını vicdanında vereceksin. Minareyi çalan kılıfını hazırlar diye bir söz var.

 133. Hüseyin dedi ki:

  Hocam Ben 2 Sene Cünüp Gezdim Bunun Borcunu Nasıl Öderim ?

  1. islamevim dedi ki:

   Tevbe edersin, Allahtan af dile aynı hatayı tekrar etme!

 134. abdullah dedi ki:

  Cünüp gezmek günahmıdır ve günahları nelerdir? Arkadasım her gün kendini cünüp yapıyor.

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp gezmek günahtır tabi. Konuyu okusana orada yazıyor.

 135. isimsiz dedi ki:

  Selamün Aleyküm hocam.hocam şimdi baştan,sağ omuzdan ve sol omuzdan su dökünüz yazıyor.Ama ben o işleri fıskiye ile yapıyorum aldığım gusülü abdesti kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, gusül abdestin kabul olur.

 136. isimsiz dedi ki:

  hocam selamın aleyküm benim gusül almam gerekiyor ve gripim burnum tıkalı napabilirim acil?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, grip olmakla gusülün bir alakası yok kardeşim. Burnu tıkalı olan, grip olan cünüp mü dolaşıyor? Normal şekilde gusül abdestini alabilirsin!

   1. İsimsiz dedi ki:

    Burnum tıkalı olduğundan şu geçer mi olmadı sonra su versem yine geçerli olur mu

    1. islamevim dedi ki:

     Güzel kardeşim yazdım ya, normal şekilde gusül abdestini alırsın. Burnuna iyice su çeker temizlersin.

 137. yok dedi ki:

  2 gün cünüp kalan biri gusül abdesti alsa kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Kabul olur.

 138. tugay dedi ki:

  Hocam ben bir suredir kendimi rahatlatmak icin masturbasyon yapıyorum ve bunu yaparkende bazi videolar izliyorum bu günahmidir tevbe etmem gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Günahtır, tevbe etmek gerekir.

 139. Ozge dedi ki:

  Hocam yardimci olun lutfen yeni evliyim iliskiye girip uyuyup sabahta oyle dolasip tekrar iliskiye girip yikanmak gunah olur mu hamile kalma durumu olursa riskli olur mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp olunca esas olan vakit geçirmeden gusül alıp temizlenmektir. Uzun süre o şekilde dolaşmak doğru olmaz. Fakat bazı sebepler varsa gusülü namaz vakti geçmeden almak şartıyla erteleyebilirsin. Mesela gece cünüp olarak uyuyan birisi sabah namazı vaktinden önce temizlenmelidir ki namazını kılabilsin. Hamile kalmakla bir alakası yok. Ancak Allah c.c temizlenenleri sever. Kendine kul olanı Rahmet ve merhametiyle korur, bunu unutmamak lazım.

 140. Hocam dedi ki:

  Hocam 15 yaşındayım 16 ya 3 ay var inanması guc ama 7 yasından 12 yasıma kadar cenabet dolastım 7 yasında bir kızla ilişkiye girdim gusul almayı bilmiyordum 12 yaşında ogrendim aldım tövbe ettim ama 15 yaşında aynı kızla tekrar ilişkiye girdim zina oldugunu bildiğim halde nefisime şeytana yenik düştüm şimdi tövbe etsem Allah afedermi

  1. islamevim dedi ki:

   Tövbe kapısı açıktır, sen tövbe et, Allah c.c kabul eder inş…

 141. Emir dedi ki:

  Benim kolum kirildi simdi kolum alcida nasil gusul almam gerek ?

  1. islamevim dedi ki:

   Alçılı olan uvzunu mesh edersin diğer yerlerini normal şekilde yıkarsın.

 142. murat çalık dedi ki:

  hocam ben 5 yıldan beri cenabetim çok pişmanım gusul abdesti alıp allaha tevbe etsem ne olur

  1. islamevim dedi ki:

   Ne olur, tabi ki iyi olur. Başka yapılacak birşey yok zaten! Tevbe edip birdaha aynı hatayı yapmamak lazım!

 143. Ata dedi ki:

  Merhaba hocam bu gün gusül gerektiren bir durum oldu ve evde sular kesik, su soğuk alamıyorum hatta o kadar moralim bozuk ki ağladım hocam. Günah olurmu 1 gün cünüp dolaşsam günah olur mu isteksiz bir biçimde.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, su olmadığı durumlarda teyemmüm abdesti alabilirsin. Su yoksa, suya ulaşabilecek imkanın yoksa veya suyu kullanmanda bir engel veya tehlike varsa teyemmüm alabilirsin.

 144. Ali dedi ki:

  İyi günler hocam rüya yoluyla cünüp kaldım namaz kılmıyorum günah olurmu.???

  1. islamevim dedi ki:

   İyi günler, günahtır kardeşim!

 145. elif dedi ki:

  Ben gusül abdesti alırken bir yeri yıkamayı unuttum sonradan hatırladım ama hatırladıktan hemen sonra kuru yeri yıkamadım aradan 40 dakika falan geçtikten sonra yıkadım gusül abdestim geçerli olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Bir kimse guslettikten sonra ağzını veya burnunu yıkamadığını veya bedeninden bir yerin kuru kaldığını anlarsa, yeniden gusletmesi gerekmez; yalnız o yerleri yıkaması yeter. Bu arada farz bir namaz kılmışsa onu tekrar kılması gerekir.

 146. Ss dedi ki:

  İki vakit arası gusül alamaz isem teyemmüm imkanım yoksa çok pismansam ne yapacağım hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Tevbe edip birdaha aynı hatayı yapmayacaksın! Allah c.c nün tevbe kapısı açıktır.

 147. veli dedi ki:

  Hocam 1 damla meni sıvısı geldi güsül gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Meni geldiyse gusül gerekir kardeşim, bir damlada olsa farketmez. Gusül alır temizlenirsin.

   1. mümin kardeş dedi ki:

    hocam lütfen bana ALLAH rızası için yardım edin son 1,5 yıldır gusulsüz geziyorum ama bu 1,5 yıldır hep gusullu olmaya çalışıyıyorum ama nefsime hakim olamayıp hep guslumu bozuyorum hocam lütfen bana yardım edin.namazlarımı kılamıyorum hocam çok zor durumdayım 14 yasıma geldım hala bu yuzden namaz kılamıyorum. en az gunde 5 kez o pis sıvıyı nefsime hakim olamayıp kendi isteğimle çıkartıyorum hocam acil yardım edin bana.

    1. islamevim dedi ki:

     Kardeşim ne yaparsan kendine yaparsın. Bak şu anda kendi nefsine zulum ediyorsun.Tek çare nefsine hakim olmak, aklını başka şeylerle meşgul et. Namaz kötülüklerden korur. Mutlaka namaza başlaman lazım.

 148. ffhjhbf dedi ki:

  hocam 2 yıldır cunub dolastım vede neredeyse her gün masturbasyon yapiyordum ama gusul diye bir sey oldugunu bilmiyordum cok pismanim ne yapmam gerekir

  1. islamevim dedi ki:

   Tevbe istiğfat et, birdaha aynı hataya düşme. Müslüman cünüp dolaşmaz!!!

 149. Ahmet dedi ki:

  Hocam emin degilim ama 1 sene once 6. Sinifta kaydirakta kuyruk olusturmus kayiyorduk art bir niyet olmadan sonra bir islaklik hissettim sonra tuvalete gittim islaklik olup olmadigini hatirlamiyorum sonra cisimi yaptim sanki tuvaletimi tutmusum gibi akiyordu bende tuvaletim varmis demistim o zaman birsey bilmiyordum simdi bile ihtilam gecirmedim ama supheleniyorum acaba cunup olmusmuyumdur diye lutfen cevap verin

  1. islamevim dedi ki:

   Güzel kardeşim ben nerden bileyim cünüp olmuşmusun, sen kendin bileceksin!!! Farzet ki böyle bir durumda istemeden de olsa cünüp oldun. GUSÜL ABDESTİ alırsın olur biter…

 150. Yok dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu islere 11 yasinda basladim ve 4 yil falan oldu arasira gusul abdesti aliyorum ama gusul abdestini almayi bilmiyorum ve ergenlige gireliden beri cunubum ara sira ailemden yardim alarak abdest aliyorum ama ertesi sabah abdestim gidiyor abdesti bilmedigim icin gunaha girmismiyimdir cok pismanim hala bilmiyorum hala cunupum lutfen yardim..

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, cünüpsen gusül abdesti al temizlen, tevbe istiğfar et bir daha aynı hataları yapma. Alttaki linkte gusül abdesti nasıl alınır ayrıntılı olarak yazıyor. Oku ve öğren hemen gusülünü al. Gusül abdesti insana ömür boyu lazım, müslüman cünüp dolaşmaz. Hata edip dolaştıysa bile tevbesini eder, gusülünü alır temizlenir.

 151. abc dedi ki:

  Selemun aleykum hocam cunup olduktan sonra yanı mezi geldikten sonra küçük tuvaletimi yapmadan gusül akşam kabul olurmu.

  1. islamevim dedi ki:

   Akacak birşey kalmadığna eminsen alabilirsin.

 152. baran dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm hocam ben gusülden önce namaz abdesti alıyorum ardından gusle geçiyorum niyet ediyorum besmele çekiyorum ardından avret yerlerini yıkıyorum sonra ağza ve burna 3 defa su verdikten sonra tüm vücüdu yıkıyorum bu abdest geçerli olurmu birde ben guslü alırken ezan okundu günah mıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim.Gusulün geçerli olur. Yanlız namaz abdestini başta değil sonra alman gerek. Alttaki linki tıkla ve oraytı oku. Ayrıntılar orada yazıyor. Gusül alırken ezan okunması günah değildir.
   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 153. .... dedi ki:

  Hocam benim sevgilim yok kızlar benden kaçıyor resmen 2 gün konuşan kız 3 gün benimle konuşmuyor neden konusmuyosun dediğimde canım istemiyor diyor cenabetlikle alakası var mı bunun.

  1. islamevim dedi ki:

   Müslüman cünüp dolaşmaz kardeşim!

 154. asdfghjk dedi ki:

  Abi ben misafirlikte ihtilam oldum. Ama şevhetle meni olmamış ama Mezi vardı heralde çünkü ıslaktı. Gusül alamam çünkü yanlış düşünülmesinden korkuyorum. Abi niyet edip elimi ağzımi burnunu yıkayıp sol kolumla sağ kolumu yıkamak yerine bir bez parçasıyla her yerimi silsem. Kabul olur mu abi noluryardım et.

  1. islamevim dedi ki:

   Vucudunun her yerini bu şekilde ıslatabilirsen olur. Bu yıkanmaktan daha zor. Sen en iyisi ev sahibine banyo ihtiyacın olduğunu söyle gusülünü al.

 155. Yunus dedi ki:

  Hocam misafirlikteyim sabaha karşı cunup oldum (rüyadan) kiyafetim yok, donum ıslak ,gusül abdesti alamıyorum utanıyorum ne yapmalıyım teyemmüm abdestini almaliyim

  1. islamevim dedi ki:

   Teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır. Hangi sebeple olursa olsun gusül abdesti alınması gerekiyorsa gusül alınmalıdır. Bu imkân varken sadece abdest alınmaz, teyemmüm edilmez.

   Bundan başka, misafirlikte ihtilam olan bir insan gusül almaktan çekiniyorsa, teyemmüm edebileceğini söyleyenler de vardır. Çünkü bu durum hükmen suyun olmadığı anlamına gelir şeklinde yorumluyorlar. Ben her iki görüşü de aktardım. Artık ne yapacağın kendine kalmış. Allah c.c en doğrusunu bilendir.

   Kendinizi lüzumsuz sıkıntılara sokmamanız gerekir. Bundan 20-25 sene öncesine anne-baba, çocuk-gelin, görümce-kayın herkes bir arada ve aynı evde yaşardı. Banyolar ortaktı ve üstelik sıcak su için ne zahmetler çekilirdi. Ama her şeye rağmen hayat devam etti ve bu günlere gelindi. Bu tür şeylerin utanması olmaz.

 156. ugurh dedi ki:

  Merhaba boy abdesti alcam ama dudağım uçukladi balon gibi birsey oldu içi hava dolu bu abdest almami etkilermi abdest alabilirmiyim

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, etkilemez kardeşim.

 157. emine dedi ki:

  Merhaba, okuduklarımdan cevap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Gusül abdesti almayan birisinin yaptığını yemek haram mıdır? Veya günahı var mıdır? Teşekkürler simdiden

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, gusül abdesti almayan biri derken müslüman olmayan birini kastediyorsunuz herhalde. Müslüman olmayanların da evinde yenilip içilebilir. Yeter ki yenilen içilen şey helal olsun. Bir de bu ilişki sizi, dininiz hususunda gevşemeye götürmesin.

 158. mert ak dedi ki:

  merhaba cünüp dolaşan insanların başına gerçekten kötü olaylar gelir mi? yoksa olaylar normal mi devam eder örneğin 1 ay cünüp kalan birinin

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba böyle bir kural ve kaide yok. Müslüman cünüp dolaşmaz!

  2. Yılmaz dedi ki:

   Günah kardeşim maksimum 1 gün sonrası günah en kısa zamanda abdest alman lazım imkanın yoksa googleye teyemmum abdesti yaz teyemmum abdesti al ama namaz abdestini bozan herşey teyemmumude bozar

 159. isimsiz dedi ki:

  Ben gusul aldim ama tırnağımda parlatıcı(oje) oldunu unutmustum tekrar alıcam gusulsuz gecirdiğim gunlerde gunah islemis olurmuyum.

  1. islamevim dedi ki:

   Tevbe istiğfar edersin, af dilersin. Birdaha özen gösterirsin Allah c.c nün Rahmet ve Merhameti sonsuzdur.

 160. Mert dedi ki:

  Selamunaleyküm boy abdesti alırken bir dua etmek ya da bir dilek bir düşünce geçirmek boy abdestini etkilermi
  2-küçük nokta kadar bir yara yara izi var elimde bu sebepten boy abdesti alamıyorum 4 gün oldu çizdirdim parmağımı hani oraya kaplamıştı oraya su gitmez gibi düşünüyorum
  3- bide elimde terden bozuk paranın yeşil rengi çıkmış buda boy abdestini etkilermi

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam hiçbiri gusül abdestini etkilemez.

 161. Mert dedi ki:

  Selamunaleyküm boy abdesti alırken ben gözüme gözümün içinede su tutuyorum bu boy abdestimi etkilermi yanlış bir hareket mi yapıyorum boy abdestimi tekrarlamama gerek var mı acaba

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam Hiçbiri etkilemez

 162. Mert dedi ki:

  Selamunaleküm boy abdesti için ölçü iki namaz arasındaki vakittir diyor ne anlama geliyor ben hiç anlamıyorum ben namaz kılmıyorum bunla ilgisi varmı namaz kılanlar için mi bu zaman dilimi yoksa herkes için mi geçerli bu süreyi kaçırsak boy abdestimiz kabul yani geçerli olmaz mı yoksa geçerli olması için 2 namaz arası vaktinde mi boy abdesti almam lazım lütfen bana yardımcı olun çok büyük bir yükten kurtarmış olursunuz çünkü hiç bir şekilde soruma hiç bir sitede cevap bulamdım şimdiden ALLAH razı olsun

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam en kısa sürede gusül abdesti almak lazım. Müslüman uzun süre cünüp dolaşmamalı. Yani namaz vaktini cünüplük nedeniyle kaçırmamalı. İki namaz arasında mutlaka gusül almak, namazı kaçırmamak için yapılması gereklidir. Yani cünüp olmak sebebiyle namazı kaçırmayın diyoruz.

 163. Mert dedi ki:

  Selamunaleyküm isteyerek 2 kez elle boşalma olsa
  Boy abdestide 2 defamı almamız gerekir şimdiden ALLAH razı olsun vakit ayırıp cevap verip bizi aydınlattığınız için

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam 1 defa alman yeterlidir.

 164. Mert dedi ki:

  Selamunaleyküm hocam boy abdesti alırken bile bile ya da bilmeden su ağzımıza kaçırmak abdesti etkilermi bide boy abdesti alırken boynumu çıtlattım acaba buda etkilermi abdestimi şimdiden allah razı olsun.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam bunlar boy abdestini etkilemz kardeşim.

 165. Mert dedi ki:

  Selamunaleyküm hocam kıyafetlerimi çamaşır makinesine atıp boy abdesti almaya banyoya girdim boy abdesti aldıktan sonra çıktım kıyafetler yıkandı ama ben ıslak giydim kurusun diye asmadım acaba benim boy abdestimi etkilermi tekrardan almam gerekirmi

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, Çamaşırı ıslak giymekle gusülün bir alakası yoktur kardeşim. Boy abdestini doğru aldıysan tekrarlamana gerek yok.

 166. Muammer dedi ki:

  Allah razı olsun hocam verdiğiniz bilgiler çok faydalı rabbim ecrini versin inşallah…

 167. emre dedi ki:

  evebeyinler konusunda beni rahatlattın allah razı olosun ağabi

 168. Seda dedi ki:

  Herşey o kadar iyi acıklamışsınız ki hocam sorular ve cvpları okumam bile bilgilenmeme yetti .. Allah razı olsun. Sayenizde dinimizi daha iyi öğreniyoruz

 169. Erhan dedi ki:

  Hocam namaz abdesti yüzden sonra başı mesh et diyor ama boy abdesti namaz abdesti sonra baş ve omuzlarına diyor tam anlamadim.

  1. islamevim dedi ki:

   Boy abdesti ve namaz abdesti ayrı şeylerdir. linkteki yazıyı dikkatle okursan boy abdesti nasıl alınır ayrıntıları ile yazıyor.
   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 170. Mert dedi ki:

  Selamunaleyküm benim aklıma takılan bazı sorular var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden ALLAH razı olsun. 1-ben gece 12 yi geçiyordu isteyerek cünüp oldum öğlen 1.30 civarı gibi boy abdesti aldım ama iki namaz arası boy abdesti alman lazım diyorlar o namaz kılanlar için mi geçerli ben namaz kılmıyorum şimdi benim boy abdestim geçerli olmadı mı cünüpmüyüm tekrar boy abdestim almam mı gerek. 2-boy abdesti alırken kulağıma kulak içine kulak arkasına su tutuyorum bu abdestimi etkilermi yanlış mı yapıyorum acaba. 3- boy abdestiyle gusül abdesti aynı mı oluyor. Teşekkür ederim.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim.
   1- Boy abdestin geçerlidir.
   2- Etkilemz.
   3- Boy abdesti ve gusül abdesti aynı anlama gelir.

 171. Mert dedi ki:

  Ben gece mastürbasyon yaptım öğleden sonra boy abdesti aldım şuan ben cünüpmüyüm iki namaz arası felan diyorlar kafam karıştı

  1. islamevim dedi ki:

   Boy abdesti aldıysan cünüp değilsin.

 172. srfehrs dedi ki:

  Merhaba. Ben 22 yaşındayım şu anda evliyim ve hamileyim. 15-16 yaşlarımdayken lisede uzun süreli ve evlenmeyi düsündügüm kişi ile 3-4 günde 5-6 defa ters ilişki yaşadım. Ama o zaman bu kadar günah oldugunu bilmiyordum. Erkek arkadasım kızlıgma zarar gelmemesi icin ikna etti. Dedğim gibi o zamanlar aklım bukadar başımda değildi. Erkek arkadasımda benimle yaşıttı. Küçüktük yani. Şimdi cok pişmanm bu konuda bilgi sahibi oldum. Asla birdaha yaşamadm ve tövbe ettm. Anca suan o ters ilişki yaşadgm kişiyle değil başkası ile evliym. Evlendğimde kız oldugum icin esim kimseyle birsey yaşamadıgmı düsğnüyor. Hatta eşimde ters ilişki istiyor zaman zaman. Ama ben günahı, dinden cıkılacagnı bildiğim icin asla kabul etmedim günahnıda esime anlattm ve yaşamadık birsey. Eskiden yaşadığım ilişkiden eşimin haberi yok. Bilse bana olan güveni sarsılır. Evliliğimiz bitebilir bile. Vicdan azabı cekiyorum. Eşime söylemem gerekiyormu islama göre.? Ve eskiden yaşadıgım ilişkiden dolayı tövbe ettim, asla birdaha yaşamdm. ALLAHIM beni affeder mi:( ne olur acil cevap hocam.. şimdiden Allah razi olsun. ..

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim.
   İslam fıtrat dinidir. İslam’da insanın günah işleyebileceği kabul edilmiş ve bundan korunma ve kurtulma yolları insana öğretilmiştir.
   Yapılan kötülükten, işlenen günah ve kabahatten kurtulup manevi kirlerden temizlenme yolu tövbedir. Tevbe ile insan, yapmış olduğu günah ve kusurlar dan kurtulup o günah ve hataları hiç yapmamış gibi tertemiz olur.

   Nitekim bu hususta Peygamber Efendimiz,“Günahtan tam dönen ve tövbe eden,o günahı hiç işlememiş gibidir.”(İbn Mace) buyurur.
   Efendimiz (s.a.v.), nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucu’ edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir.”(Ahmed b.Hanbel,Musned) şeklinde tanımlamıştır.

   Yüce Allah kullarını tövbeye çağırmakta ve şöyle buyurmaktadır:

   “Ey muminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki, felaha edesiniz.” (Nur,31)

   Başka bir ayette ise Yüce Allah (c.c.), Peygamberine şöyle buyurur:
   “De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53)

   Eşine geçmişte yaşadıklarını söylemek evliliği tehlikeye düşürebilir. Oysa dinimiz evliliği kurtarmak için gerekirse yalan söylemeye bile ruhsat vermiştir. Üstelik eş böyle bir soru sormamış sonuç olarak (yalan) cevab verilmemiştir.
   Evlenmeden önce bu konu gündeme gelmiş olsaydı bile kişi bunları karşı tarafa anlatmak zorunda değildir. Bunların anlatılması aile içi problem doğurabilir. Hatta kişinin günahlarını saklaması daha iyidir. Ancak evlenilecek olan kimse sorduğunda yalan söylememek gerekir. Yani sorulmamışsa susmak haram olmaz. Fakat soruldu ise olduğu gibi anlatmak gerekir.

   Kişi buna rağmen ben bunu kullanmayacağım , yalan söylemek istemiyorum, ya da evlenmeden başıma gelen ve benim bildiğim bu durumu eşime de söylemek istiyorum da diyebilir.

   Sonuç olarak bu hatanın karşılığında, ömür boyu vicdan azabı çekeceksin, bundan kurtuluş yok. Bu yanlışı söylemek evliliği bozabilir. Sorulmadığı müddetçe söylememekte fayda var. Yapılacak en iyi şey bu günahın bağışlanmasına vesile olabilecek salih ameller işlemek, Allah’a yaklaşmak, tevbe, istiğfar etmektir.

 173. Musa dedi ki:

  Ben gusül abdestini bana öğrettikleri kadar biliyordum, yani ayrıntılı değil. Banyoya giriyordum önce niyet sonra 3 ağza, 3 burna sonra komple vücudu yıkıyordum. abdest almiyorum, şöyle ki avret yerlerinide önceden yıkamiyordum bunu bu gün öğrendim gusülün asıl alınışını. Bide bu dedigim gibi gusül alıp oruç tutuyordum, arada bazende namaz kılıyordum bunlar kabul olur mu? Şöyle birsey daha var ki avret yerleri kapatmadan gusül aliyordum, kıbleye dönünce gusül geçersizmi oluyor. Bazende banyoda gusülde konuşuyodum, adam akıllı ayrıntılı bakmak aklıma gelmedi bana acil cevap gerek … simdiden Allah razı olsun.

  1. islamevim dedi ki:

   Musa kardeşim, gusül abdestini sünnetlerini yerine getirerek veya sadece farzlarına uyarak alabilirsin… Her ikisi de geçerlidir. Sen farzlarına uygun olarak almışsın şimdiye kadar. Bundan sonra sünnetlerine de uyarak alabilirsin. Şimdiye kadar aldığın gusül geçerlidir merak etme. Bundan sonra önce avret yerlerinde bir tortu, kir varsa onları yıkarsın sonra aynı aldığın gibi devam edersin. Normal namaz abdesti de alırsan sünnete uymuş olursun daha iyi olur. Yıkandığın alan çok büyükse avret yerini kapatmak daha iyi olur edeptendir. Duşa kabin gibi bir yerde yıkanıyorsan avret yerini kapatmak şart değil. Tabi kıbleye karşı durup yıkanmamak lazım, buna dikkat edersin yanını dönersin kıbleye, gusül alırsan konuşmasan daha iyi olur. Sonuç olarak şimdiye kadar aldığın gusül abdesti geçerli olmuştur inş. Bundan sonra küçük ayrıntılara da dikkat ederek alırsın… Alttaki linkte ayrıntılı şekilde anlatılıyor, orayı okursan kafandaki sorulara cevap bulabilirsin.
   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

 174. X dedi ki:

  Hocam ters ilişkinin günahi nedir ve bu günahdan nasil kurtulabiliriz ömür boyu cenabet kalma falan var mi??

  1. islamevim dedi ki:

   Ters ilişki haramdır, günahtır. Ama bunun cezasını ne şekilde görürsün onu biz bilemeyiz. Tevbe et ve birdaha aynı şeyi yapma. Umulur ki, bağışlanırsın. Hatta tevbe eder birdaha aynı şeyi yapmazsan. Rahmeti bol Rabbim, günahını sevaba bile çevirebilir. Amma kesin tevbe edecek, pişmanlıkla af dileyecek ve birdaha aynı hatayı yapmayacaksın. Ömür boyu cenabet kalma diye birşey yok.

 175. Yavuz dedi ki:

  hocam ben şimdi Ramazan Ayında yatsı namazından sonra bilerek elle cünüp olursam günah olurmu Teşekkürler.

  1. islamevim dedi ki:

   Sadece Ramazan’da değil herzaman için doğru bir davranış değildir. Sonuçta günahtır. Sana kimse yap, günah değildir demez herhalde.

 176. gokhan dedi ki:

  Abi ramazanda oruçlu iken bile bile cünüp oldum ve 3 gün böyle oruç tuttum günahım nedir

  1. islamevim dedi ki:

   Günahının ne olduğunu Allah bilir. Biz bilemeyiz ki. Yanlış bir iş yapmışsın, tövbe et bir daha aynı şeyi tekrarlamazsan. Affedilmeyi ümit edersin.

 177. gokhan dedi ki:

  Hocam oruclu cunup oldum ondan sonra 3 gün oruç tuttum gusül abdesti almadan ama ailemden utandım hep banyoya giriyorsun demelerinden korktum

  1. islamevim dedi ki:

   Allah affetsin, en kısa zamanda gusül abdestini alman gerekli.

 178. ayse dedi ki:

  gece abdest alamadım uyumus kalmısım 4gıbı uyandım abdest aldım orucum kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Zorunlu hallerde oruca gusül abdesti olmadan başlamaya izin vardır. En kısa zamanda abdest almak gerekir.

 179. Garip dedi ki:

  Selamin Aleyküm hocam, cünüplügünden emin olmayan bir kişi kuran okursa ve oruc tutrasa hükmü ne olur? Birde oruca cünüp başlanıp sonradan abdest alınırsa bunun hükmü nedir?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, temiz olmadan ve abdestsiz kuran okunmaz. Gusül abdestin olduğundan emin değilsen okumayacaksın, abdest alıp öyle okuyacaksın. Buna rağmen okumuşsan, tevbe istiğfar edersin, bu günahtan dolayı Affı sonsuz olan Allah c.c nün merhametine sığınırsın ve birdaha aynı hataya düşmezsin. Çok mecbur kalmışsan mesela imsak vaktine yakın cünüp olmuşsan ve gusül abdesti almaya imkanın yoksa orucuna niyet edersin, oruca başlarsın fakat en kısa zamanda abdestini alırsın.

 180. ayse dedi ki:

  Hocam merhaba ben cünüpüm ama şartlar dolayısıyla abdest alamıyorum, yarinda oruç tutmam lazim ne yapayım.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, o kadar zor durumdaysan hiç olmazsa teyemmüm abdesti al, onu da yapamazsan… artık Allah affetsin diyerek orucuna devam et.

 181. Ozgur dedi ki:

  selam hocam isyerimde sahurdan sonra uyuyakalmisim ve bu arada ruyamda cunup oldum hemen farkettim ama isyerimden 8 de ciktim eve gelir gelmez abdest aldim orucum yabana gitmez dimi

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, orucun geçerlidir inşALLAH. YABANA GİTMEZ MERAK ETME…

 182. ismail dedi ki:

  Hocam orucluyken elle cunup oldum. Şafii mezhebindenim. Şafii mezhebine göre oruç bozmanin kefareti 1 gun mu

  1. islamevim dedi ki:

   Şafiyi taklit ediyorsan öyle olduğu söyleniyor. Yine de şafi ilmihalini incelemekte fayda var. Şafi olmadığım için tam ayrıntıları bilemiyorum.

 183. mert dedi ki:

  Hocam çok kötü durumdayız yani artık gerçekten gücümüz kalmadı ve dolaysıyla kasti olarak cenabet kaldık ama ve hemen güsül aldık orucumuz bozulur mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Bozuldu tabi kaza etmen gerekir.

 184. mert dedi ki:

  Orucluyken (kendi kendime ,bilerek ) cunup oldum orucum bozulur mu veya kefaret gereKtirir mi

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozulur, orucunu kaza etmen gerekir.

 185. bosver dedi ki:

  Hepsi aynı soruyu soruyor ya hocayı cileden cıkaracaksınız Allah sabır versin hocam

 186. murat dedi ki:

  gusülde vucudumuzun her yerini yikayabilirmiyiz

  1. islamevim dedi ki:

   Gusülde vucudun heryerini yıkayabilirsin

 187. rumet dedi ki:

  hocam ben cünübüm hep cünüp oluyorum bazen usül abdesti alamıyorum günah mıdır

  1. islamevim dedi ki:

   Günahtır kardeşim, müslüman cünüp dolaşmaz!

 188. Vatan dedi ki:

  Hocam ben 4 yildr cunupum cehennem garanti midir yoksa geri donus var mi

  1. islamevim dedi ki:

   Hemen gusül abdesti alıp tevbe edersen ümitli olabilirsin. Günahın ne kadar büyük olursa olsun, Allah c.c nün Rahmeti daha büyüktür. Allah c.c sonsuz merhamet sahibidir, dilerse büyük günahlarını bile sevaba çeririr. Yeter ki sen pişman olup kapısına git.

   Tevbe edenin günahları affolur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
   (Tevbe eden, günah işlememiş gibi olur.) [İbni Mace]

   Tekrar günah işlerim korkusu ile tevbeden vazgeçmemelidir! Günahkâr bir kul, tevbe edince, Cenab-ı Hak, hem o kulunun günahlarını affeder, hem de kulu tevbe ettiği için sevinir. İki hadis-i şerif meali:
   (Çölde devesini kaybedip sonra bulan kimsenin sevinmesinden çok, Allahü teâlâ, kulunun tevbe etmesine sevinir.) [Buhari]

   (Allahü teâlâ, tevbe edenin tevbesinden dolayı, susamış kimsenin, suya kavuşmasından, çocuğu olmayanın çocuk sahibi olmasından ve bir şey kaybedenin o yitiğini bulmasından daha çok sevinir. Her kim içten ve bir daha günaha dönmemek üzere Allah’a tevbe ederse, Allah da onun günahlarını yazan iki meleğe, kendi organlarına ve günah işlediği yere, bütün bunlara günahlarını unutturur.) [Ebu-l-Abbas] (Allahü teâlâ, herkese unutturunca günah işlediğine şahit kalmaz.)

   Ne büyük lütuf ve ihsan. Biz günahımıza pişman olunca, Cenab-ı Hak seviniyor. Bir âyet meali de şöyledir:
   (Ey müminler, Allah’a tevbe edin ki kurtuluşa eresiniz.) [Nur 31]

 189. Murat dedi ki:

  Hocam oncelikle allah sizden razi olsun size bir sorum olacakti. Ben gece yatsi ve sabah namazi arasinda cunup oldum ama saat sabah 10 a kadar abdest alma ihtimalim olmadi, annemden utandim alamadim ve sabah kalktigimda aldim. Allah’im gusul abdestimi 1 defa da kabul eder mi?

  1. islamevim dedi ki:

   ALLAH CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN KARDEŞİM. Pişman olup aynı şeyi bir daha tekrar etmezsek umutlu olabiliriz. Allah c.c Rahmet ve Merhamet sahibidir.

 190. abc123 dedi ki:

  Cenabet iken tövbe edilirmi edildiyse kabul olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül abdesti alınır sonra tevbe edilir.

   1. abc123 dedi ki:

    Peki tevbe edildiyse kabul olurmu ?

    1. islamevim dedi ki:

     Tevbeleri kabul edecek olan Allah’dır. Biz Allah c.c nün koyduğu çizgiler içinde hareket edersek tevbemizin kabul olmasını ümit ederiz. Tevbe kabul oldu mu, olmadı mı diye biz kesin hüküm veremeyiz.

     1. Yok dedi ki:

      Hocam elle meni geldi ama uykuda gelmedi. Ben ergenliğe girmişmiyim

     2. islamevim dedi ki:

      Ergenliğe ermişsin, gusülsüz dolaşma. Müslüman gusülsüz dolaşmaz!

 191. meraba dedi ki:

  ramazanda cünüp gezmek günah mı ? kadınlara bakmak günah mı ?

  1. islamevim dedi ki:

   Sadece ramazanda değil! Söylediklerini yapmak herzaman günaha girme sebebidir. Ancak bunların günahı ramazanda daha fazla olur mu dersen; Mübarek günleri günah işleyerek geçirmek büyük kayıptır diyebiliriz.

 192. arda dedi ki:

  merhaba ben cünüpken banyoya 4-5 gün içerisinde giriyorum büyük tuvaletim gelmeden banyoya giremiyorum banyoya girdiğimde ise gusül + abdest almıyorum ama heryerimi iyice temizliyorum günahmıdır ?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, gusül abdesti olmadan, cünüp dolaşmak günahtır. Sen istediğin kadar yere yat-kalk namaz yerine geçer mi? O zaman sadece temizlenmek de gusül yerine geçmez. Sen yıkanıyorsun, gusül almıyorsun. Hristiyanda aynı şeyi yepıyor. Sen müslümansan gusül abdesti almak zorundasın. Müslüman cünüp dolaşmaz!

 193. sinan dedi ki:

  Selamünaleyküm Gusül abdesti nasıl alınır diye soracaktim.
  Abi senden öğreneceğimiz çok yararlı bilgi var bide ölüm hakkında biraz bilgi verirmisin.

 194. mehmet dedi ki:

  Cünüpken kuran süreleri okunabilir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüpken Kur’an sureleri OKUNMAZ!

 195. ahmet dedi ki:

  Arkadaslar benm kolum kırıldı sabah sadece izledim mezi aktı eger normal meni akarsa abdest alamazsam günah olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Güzel kardeşim, mezi-meni nedir biliyorsun da. Cünüp olunca abdest almazsan günah olacağını bilmiyor musun? Tabi ki günahtır. Müslüman cünüp dolaşmaz.

   1. ahmet dedi ki:

    Ama kardeş kolum kırık duş alma sansım yok kendimi tatmin etmek amacıyla izledim onda da mezi aktı, cünüpmüyüm o zaman? Bide mezi aktıgında cunüb olunur mu?

    1. islamevim dedi ki:

     Şehvetle meni gelirse cünüplük olur. Şehvetle gelen meni hariç, hiç biri guslü gerektirmez. Cünüplük olursa kolum kırık gusül alamam diye mazeret olmaz. Herşeyin bir usulü vardır. Araştırır öğrenirsin. Kolum kırık, bacağım kırık ben gusül alamam diye bir şey yok. Cünüp olunca en kısa zamanda yıkanmak lazım.

     1. Işını vermek istemeyen kişi dedi ki:

      Abi benim meni akıyor izlediğim zaman ama yavaş yavaş hızlıca yerinden kopup çıkmıyor o zamanda cünüp olurmuyuz?

     2. islamevim dedi ki:

      Evet gusül abdesi alman lazım.

 196. melek dedi ki:

  Selamın aleyküm abi benim bir sorum olacak. Eşim çok cenabet geziyor akşamdan banyoya girmiyor sabahta o şekilde işe gidiyor. Akşam geldiğinde giriyor banyoya 5 senelik evliyiz ne yaptıysam bu aliskanligindan vazgeciremedim benm ne yapmam gerekiyor ne olur birşey soyleyin bana.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, kendini bilmeyen insana ne söyleyelim. Cezasını çekecektir mutlaka. Eşinize bu konuyla ilgili yazıları okutmaya çalışın. İşlerinin rast gitmeyeceğini söyleyin. Bu yüzden başına felaketler gelebilir diyin. Biraz korkutmaya çalışın. Gerçi 5 yıllık evli insan gusülsüz dolaşıyorsa mutlaka sorunlu biridir. Her nekadar düzeltmek zor olsada yinede zaman zaman bu konuyu dile getirin. Sevabı size olur.

 197. akın dedi ki:

  Abi ben bu gün aşı oldum sonra dayanamayıp kendimi tatmin yaptım ama annem aşı oldum diye banyo yapmama izin vermiyor. En az 3 gün yıkanmamalıymışım.Teyemmüm içinde mahellede temiz toprak yok saksıdakilerde ıslak teyemmümde alamıyorum. Ne yapmalıyım çok günah yazılır mı ?

  1. islamevim dedi ki:

   Tabiki günah olur! Bit tuğla parçası, kireç boyalı duvar v.s de olur teyemmüm için.

 198. mehmet dedi ki:

  Ben cünüp oldum fakat yarın sabaha kadar alma imkanım yok ne yapıcam mecburum.

  1. islamevim dedi ki:

   Teyemmüm al o zaman. İlk fırsatta da gusül alman lazım!

 199. Merhaba dedi ki:

  Merhaba
  Ben Gece 2 de dayanamayıp kendimi tatmin Yaptim. Sizin Dediginz Gibi 2 vakit arasinda Abdest Almam Gerekiyor Ama Benim Sabah Ezanindan Once Abdest Alma Sansim Yok. Sabah Ezani İle Ogle Namazi Arasinda Abdest Alabilirmiyim, Alrisam Gunah Yine de Yazilirmi?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, birdaha aynı şeyi yapmasan iyi olur. İlk fırsatta gusül almak gerekir. Gusülü geciktirmek günaha girmeye sebeb olur. Müslüman temiz olur. Cünüp olarak fazla zaman geçirmemeye dikkat eder. Elbette günaha girdin. Tevbe edersin, tekrar aynı yanlışı yapmazsın. Allah c.c günahları affedicidir.

 200. abdullah dedi ki:

  Banyo yapmak , gusül abdesti yerine gecermi

  1. islamevim dedi ki:

   Yere eğilip kalkmak namaz yerine geçer mi kardeşim! O zaman banyo yapmak da gusül yerine GEÇMEZ!

 201. hamit dedi ki:

  diyelim ki yurt ogrencisiyiz ve boy abdesti alamiyoruz bazi eksikler var gunah olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   günah olur kardeşim

 202. Ahmet dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam ilk olarak cenabet gezen birisinin çocuğu deli olur diyorlar dogrumu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, cenabet dolaşmak doğru değildir kardeşim. Her duyduğuna inanma!!

 203. kemal dedi ki:

  abi şu an ihtiyacım var ne yapmalıyım abdest alma durumum da yok

  1. islamevim dedi ki:

   Bugün cuma, cuma vaktine kadar sürekli “Euzu billahi minecşeytanirraciym” de abdestini al doğruca cumaya git, erken git vaaz dinle. Şeytandan ve şerrinden Allah’a sığınman lazım. Sonunda kendini daha mutlu hissedeceksin.

 204. ibrahim dedi ki:

  Selamın Aleyküm ben13 yaşındayım bana günah yazılırmı cenabet dolaştığım için

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, buluğ çağına gelmişsin-akıl baliğ olmuşsun demek ki… Tabi ki günah yazılır! Abdestsiz dolaşıp günah kazanacağına, Al gusül abdestini sevap kazan. Ne zorun var cenabet geziyorsun. Müslüman öyle dolaşmaz. Kendisini yaratan, can veren, hayat veren, rızık veren Allah’dan utanır.

 205. Levent dedi ki:

  Selamun aleyküm kardeşim. Konuları çok iyi açıklamışsın kafamdaki bütün soruları giderdin Allah razı olsun.

 206. kursat dedi ki:

  Selamin aleykum hocam gusul abdesti aldigimiz suya el degerse abdest kabul olmaz diyorlar ne derece dogrudur boyle bisey varmi allah razi olsun

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Böyle birşey yok. Tabi elinde necaset, pislik v.s olmaması gerekir. Belki abdest alınacak suyun temiz olması gerektiğini anlatmak isteyen biri söylemiştir. Fakat suya elin değmemesi, abdestin olmaması diye bir şey yok… uydurmadır.

 207. Muhammet dedi ki:

  Selam aleyküm kardeşim, bilgilerine ihtiyacım var erkek biriyim yaşım 17 lisede okuyorum eskiden çok mastürbasyon yapıyordum, cünüp geziyordum şimdi ise umreye gidip geldim eskiden çok yaptığım için aklıma geliyor ama kendimi tutuyorum, 2 günde 1 günde 1 yapardım yapılması çok yanlışmış bunu öğrendim ama çok ihtiyaç olunca yapılmasında sakınca yokmuş bu doğru mu?
  2. Sorum Mesela çok sıkıştım yapmam lazım mastürbasyon geceden yaptım sabah kalkınca saat olmuş 9 ezan vakti girmiş ama ben 9 buçuk ta aldım gusülümü bir sakıncası varmı kardeşim senden cevapları bekliyorum şimdiden allah razı olsun.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, zevk için değil ancak çok mecbur kalındığında (zina gibi) yanlış bir işe kalkışmamak amacıyla yapılabilir diyenler var. Vebali varsa söyleyenlerdir. Ben bu konuda böyle bir fetva veremem. Kendini tatmin etmek, alışkanlık yapan bir davranıştır. O nedenle kurtulmak lazım. Bu işi rüyalanmaya bırakmak en iyisidir.

   2. Cünüp olmuşsan namaz vakti çıkmadan gusül almak lazımdır.

 208. Hakan dedi ki:

  Hocam ben 1 hafta cünüpüm az önce banyoya girdim gusül almayı unuttum ondan sonrada girmedim kaç gün içinde gusül almalıyım birde 3 gün cünüp gezen birisi müslümanlıktan çıkar mı.

  1. islamevim dedi ki:

   Yukarıdaki yazıyı ve alttaki cevapları okursan sorularına cevap bulabilirsin.

 209. mahmut dedi ki:

  Gusul abdesti nasıl alınır abi

  1. islamevim dedi ki:

   Yazının sonunda link var kardeşim tıklasana!

 210. Taha dedi ki:

  Selamunaleykum hocam çok teşekkür ediyorum Allah Razı olsun. Şimdi hocam cünüpken attığımız her adım gunah mi oluyor yani 10 adım attiysak 10 gunahmi yazılıyor defterimize.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, günahın hesabını biz bilemeyiz, Allah c.c bilir. Bildiğimiz ve yapmamız gereken en önemli şey; cünüp olduğumuzda en kısa zamanda yıkanıp temizlenmektir, cünüplük sebebiyle namaz vakti geçirmek, namaz kılmamak günahtır. Müslüman temiz olur kardeşim yıkanıp temizlenmek fırsatı varken uzun süre cünüp dolaşmak müslümana yakışmaz.

 211. abd ullah dedi ki:

  Hocam Allah razi olsun öncelikle. Cunup iken el ve ayak tırnaklarının altına su gecmezse bir sıkıntı olur mu suyun girmesi zor ise. benim bildiğime göre cunup iken vucuttan ayrılan parça ahirette bizden şikayetçi olacakmış. Ne kadar doğru hadisi serifle veya ayetle desteklermisiniz.

  1. islamevim dedi ki:

   Allah cümlemizden razı olsun kardeşim. Tırnakların altına su geçmez zaten. Tırnakların arasını kastediyorsan; zaten ellerini ve başını yıkarken tırnakların arasını da su değer. Tırnakların fazla uzunsa kesersin veya suyun değmesine özen gösterirsin.

   Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince önce ellerini yıkamaktan başlardı, sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onIarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayakIarını yıkardı.”

 212. emre orkun dedi ki:

  Hocam bir şey sorucaktım ben 14-15 yaşlarımdayken dikkat ediyodum cenabet kalmamaya sonra bu iki senedir akşamları cenabet kalıyorum, bazen namaz vakitleri geçiriyorum hatta 2 gün kaldığım olmuştu tövbe ettim bir daha namaz vaktini geçirmeyeceğim o günahlarım silinir mi sizce hocam, şimdiden teşekkür ederim.

  1. islamevim dedi ki:

   Allah c.c nün Rahmeti ve Merhametinden ümit kesilmez. Çünkü Rabbimiz tövbe kapısını açık bırakmıştır. Günahına pişman olup tövbe ettiysen, bir daha aynı hatayı işlememek üzere söz verdiysen rahat ol. İnşaallah affolursun.

 213. ahmet dedi ki:

  Selâmün aleyküm gusel abdesti alırken kuru yer kaldımı haberin yoksa gusul kabul olurmu acil

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, dikkat ederek, özen göstererek gusül almak lazım, her yerinin ıslandığına dikkat etmek lazım. Buna rağmen kuru bir yer kalmışsa ki, bunu zaten bilmiyorsun. O zaman Allah c.c nün merhameti sonsuzdur. Gusulün kabul olur inşaALLAH.

 214. emre dedi ki:

  Cunuplukten kurtulmak icin avret yerlerini temizledik sonra normal abdest alarak cunuplukten kurtulanabilirmiyim?

  1. islamevim dedi ki:

   Hayır kardeşim öyle şey olur mu, gusül abdesti alacaksın! Linki oku

   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html

   1. Ali dedi ki:

    Ben 3 gündür gusülsüzüm bişey olurmu çok pişamanım

    1. islamevim dedi ki:

     Ya kardeşim gusül abdestinin önemi, müslümanın gusülsüz olmayacağı v.s herşey anlatılmış. Hala birşey olur mu diyorsun! Pişmansan gusül alır, tevbe edersin. Hem ceünüp dolaş hem pişmanım de… Timsah gözyaşı bunlar.

 215. murat dedi ki:

  Selamın aleyküm cünupken birilerine yemek hazırlamak doyurmak günah mıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, Cünüpken yemek hazırlayıp başkasını doyurmak günah değildir. Kendin de yemek yiyebilirsin günah değildir. Tabi imkan varsa önce gusül abdesti alıp her işini daha sonra yapmak takvaya daha uygun. Fakat imkan olmadıysa cünüpken yemek hazırlamak, yemek, uyumak, günlük işini yapmak v.s günah değil. Cünüplüğü uzatmamak lazım, en geç gelecek namaz vaktine kadar gusül alıp temizlenmek gerekir.

 216. Eyüp dedi ki:

  Selamün aleykum hocam, öncelikle ALLAH sizlerden razı olsun bu tür dini bilgileri paylaşip bilmeyenleri bilgilendirdiginiz icin. Hocan benim sorum şöyle, iki gündür cunupluyum yukaridaki yazida belirttiği gibi iki namaz arası diyor, hani yatsı namazı günün son namazidir ya yatsi ile sabah namazi arasinda kisacasi yatsi namazindan sonra gusul olabilirmiyiz? Bir de yikanirken bas ve omuzlardan sonra ön taraftan başlarken önden aşağıya (parmaklara) kadar sonra arkadan aşağıya (topuklara ) kadar mi? lütfen biraz acele yardim edin vesselâm…

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, Allah cümlemizden razı olsun. Yatsı namazından sonra gusül abdesti alabilirsin. Gusül abdestinin zamanı olmaz, ne zaman gerekirse yani cünüp olduğun zaman mümkünse hemen yıkanıp abdestini almalısın. Fakat imkanın olmadıysa en çok iki namaz arası dediğimiz şekilde, sabah namazından sonra cunup olmuşsan en geç öğlen namazına kadar, öğlen namazının vaktinden sonra olmuşsan, en geç ikindi vaktine kadar gibi. Burada amaç cünüp olmak nedeniyle vakit namazını kaçırmamaktır. Gusül abdestinde esas olan cünüp olduğunda geciktirmeden abdestini alıp temizlenmektir. Yıkanırken suyu istediğin gibi dökebilirsin mahsuru olmaz. Mühim olan bütün vucudunun ıslanmış olması, her noktasına mutlaka su değmiş olmasıdır. Vesselam…

 217. furkan dedi ki:

  Ben. İlişkiye. Girdim 4 gün cünuplu gezdim. Ne. Olur… Bide bu hangi namaz. Vaktine kadar almamız. Gerek. Cünübu

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp gezdinse ne olur? Bir sürü günaha girdin. Birdaha aynı hataya düşme. Namaz 5 vakittir. İki vakit namaz arasında gusül abdestini almak gerekir. Sabah-öğlen öğlen-ikindi v.s

 218. Serhat dedi ki:

  ALLAH Razı olsun kardeşim.

 219. ahmet dedi ki:

  Abicim cok ama cok teşekkür ederim sayenizde cok şey ögrendim

  1. ahmet dedi ki:

   Allah senden razı olsun abim bir daha yapmicaz inşallah allah cümlemizin yardimcisi olsun

 220. uğur dedi ki:

  ne kadar namaz vaktini cünüp geçirirsen o kadar kaza namazı alman gerek

 221. Ahmet dedi ki:

  Selamun aleykum abi sana birkaç sorum var uzun sure cunup gezdim fakat bazen öyle oluyor ki kendim gusül alip namaz kiliyorum tövbe ediyorum ertesi gün ben farklı oluyorum tekrar günahkar oluyorum ve cunup gezdigim sure içinde kendi 4 kiz arkadaslarmla flört anlamında ilişki kurdum ve sonu ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi simdi ise Kiz arkadasimi gerçekten çok seviyorum ve ailesi yüzünden bitme durumu olabilir ben şuan abdestliyim ve tövbe ettim sana 2 sorum var abi

  1- 15 kere falan tövbe ettim ama sonradan tekrar bozuldum Simdi ki tövbe mi Allah kabul eder mi
  2- Cunup gezdigim surede 4 kiz arkadasimin ailesi yüzünden bitmek zorunda kaldi cünüpluk ile alakasi varmi dir ? Güzel bir kul olsam Kiz arkadasimla geleceğe yönlebilir miiyim
  Teşekkürler

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam Ahmet, sorduğun soruların cevabını bir kul olarak biz bilemeyiz ki! Allah’ın affından ümit kesilmez, tevbe etmeyi, af dilemeyi de oyuncak haline getirmemek lazım.
   İşlediğimiz büyük/küçük günahlardan arınmak için tövbeden, Allah korkusunu tatmaktan, Allah’a sığınmaktan ve Allah yolunda bulunmaya devam etmekten başka çaremiz yoktur. Müslüman temiz olur, cünüp dolaşmak zaruret harici uygun değildir. Unutma vicdanını rahatsız eden her şey yanlıştır…

   1. erka dedi ki:

    Benim kolum kesik, dikişli ondan gusul alamıyorum birsey olur mu ne yapmaliyim?

    1. islamevim dedi ki:

     Dikişli olan bölgeyi streç naylonla sararsın, dikkatli bir şekilde gusul abdestini alabilirsin. Dikişli kısıma sadece ıslak elinle mesh edersin. Yaran bunlara müsade etmiyorsa gusul niyetine teyemmüm alabilirsin.

 222. Aslan dedi ki:

  Abicim ben acil konusucam nasil olduysa 10 yasimda falan bu işlere basladim ve abdesti bilmiyordum, 4 yıl öyle gusulsuz gezdim sonra abdesti öğrendim fakat eve gelince gusulumu alir ertesi sabaha kadar tutabiliyorum, nefsine engel olamiyorum gün geliyor ramazanda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. 4 günde bir gusül aliyorum 3 gün cunup geziyorum abicim çok pişman oluyorum ama gencim ne yapayim okul bos olduğu zaman okulda bile yapma ihtiyacı duyuyorum. Bizim okuldaki kuşlar baya acikta ama keşke yapmasaydim yukarıda YAZDIKLARIMI hala gecerli ne yapabilirim abicim lütfen yardimci olun bana

  1. islamevim dedi ki:

   Güzel kardeşim, ÇARE’de sensin ÇARESİZ’de sensin… Senin içinde bulunduğun durum bir hastalık halini almış. Bir hapı yok ki! iç kurtul… Tek yol nefsinle mücadele etmendir. Düşüncelerini başka yerlere yoğunluşturman lazım… Dediğim gibi sana çare yine SENSİN, Boşver battı balık yan gider dersen. Sonunda ÇARESİZ kalacak yine sensin… İyi düşün! Nefsini kontrol etmek hele bu konuda çok zor değil. Biraz islami konulara ilgi göster, düşüncelerini dağıt! Sakın abdestsiz dolaşma…

   1. Kerem dedi ki:

    Selamun aleykum Abicim ben dun aslan nickli soru soran kisiyim artik cehennemlik miyim peki ? Dun dusa girdim boy abdesti aldim, namaz kildim, abimle cemaat olarak tövbe ettim Allah`a, artik namazlarimi kiliyor, abdestsiz gezmiyor 1 sayfa kuran okuyorum, meal olarak ise 20 sayfa kuran okuyorum. nefsimi bugün yendim. kaç kere bu konularda istek geldi yapmam için ama yapmadim gusulumu bozmadim ama cehennemlik miyim peki artik sevap islesemde kayde gecmeyecek mi?

    1. islamevim dedi ki:

     Aleykümselam kardeşim. Kuran okuyorum diyorsun, çok güzel Allah c.c kabul etsin. Bunun yanında okuduğunu da anlaman lazım. İslamı öğrenmen lazım. Allah c.c Rahmet ve merhameti çok büyüktür. Bunu bilirsen umutsuzluğa düşmezsin. Allah c.c tövbe kapısını hep açık tutar. Sen samimi olarak tövbe et, bir daha aynı yanlışlara düşmemeye azmet. Rabbim senin günahlarınıda isterse sevaba çevirir. Dediklerini yaptıysan hiç korkma, Allah c.c seni affeder… Cünüp dolaşma, daima abdestli olmaya dikkat et. Farzları terk etme. İslam bizim dinimiz. Onu öğrenmeye ve uygulamalaya çalışmalıyız. Hem bu dünyada hem ahiretteki huzur için islamı bilmek ve yaşamak lazım… Nefsine esir olma, abdestsiz dolaşma, namazına devam et, gerisini merak etme, rahat ol. Allah sonsuz Rahmet ve merhamet sahibidir.

 223. yusuf dedi ki:

  allah senden razı olsun abi

  1. islamevim dedi ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun. Cünüp gezip dolaşmak, doğru değildir! En kısa zamanda, ilk fırsatta gusül abdesti almak, hem maddi hem manevi olarak temizlenmek gerekir. Birde oruçluyken cünüp olma veya cünüpken oruca niyet etme durumu var. Kardeşim en güzeli bütün işleri temiz olarak yapmaktır. Ancak bazen çok istisna durumlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda şunlara dikkat etmek gerekir;

   Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir.Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

   Gusül abdestinin veya namaz abdestinin olmaması oruca mani değildir.Rüyada cünüp olduğunu hatırlamayan kişide aynıdır.Onun orucuda tamamlanmış olur.Zira orucun şartları arasında cünüplükten gusül yoktur.Ancak bu şekilde cünüp olduğunu bile bile oruç tutmak doğru olmaz.

   Kişi cünüp olarak sabahladığı vakit oruç başlamış olsa bile gusül abdesti alabilir.Oruçlu iken banyo yapmanın sakıncası yoktur.Ancak gusülde ağız ve buruna su verilirken boğaza ve genize su kaçırmamaya dikkat etmeli,ağız ve burna su verirken aşırıya kaçmamalıdır.aksi halde su kaçırmak orucu bozar.

 224. Nurol dedi ki:

  Selamunaleyküm,
  Allah razı olsun kardeşim, ben bu konun bilimsel yönünü kısaca açıklayayım, yapılan araştırmalarda İnsan cünüp olduğunda yani gusül abdestine ihtiyaç duyar hale geldiğinde vücudun iç titreşimleri en üst düzeye yükseliyormuş, bunu önce doktor Maranki’den duymuştum, o bu araştırmaların var olduğunu söylemişti, bu yükselen titreşimler eğer temizlenmezse vücudu ve ruhu hasta etmeye başlıyor, bu yüzden bir namaz vaktini geçirmemek ve hemen su ile temizleyerek vücudun elektrik ve ruhani yapısını normal düzeyine getirmek gerekiyor, çünkü insan cünüp olduğunda farklı enerjiler açığa çıkıyor, deşarj oluyor ve mutlaka fazla vakit geçirmeden bu enerji düzeylerinin su ile düzenlenmesi gerekiyor, bildiğiniz gibi insan vücudunun büyük bölümü su’dan oluşur, su’yu içeriz yaşamak için, su temizleyicidir, bu yüzden herkes gusüle azami özen göstermeli, Allah sizlere ve bizlere hayat boyu başarı ve islam yolunda şaşmadan ilerleme hediyesini versin inşallah, selametle, Selamunaleyküm

  1. islamevim dedi ki:

   Ve Aleykümselam, Allah razı olsun kardeşim verdiğin bilgiler çok güzel… Allah c.c her zaman kulu için en doğruyu ve güzeli emreder.. Vesselam.

 225. Antali dedi ki:

  cünüpken namaz vaktini geçirirsek ne olur

  1. islamevim dedi ki:

   Günaha girmiş olursun!

   1. Emre dedi ki:

    Peki normalde de namaz kılmıyorsam ekstra günah gelir mi ?

    1. islamevim dedi ki:

     Namaz kılmamak büyük günahtır kardeşim. Vebali ağır olur. O nedenle namaz kılmayanlar kendine gelsin!

 226. Burç dedi ki:

  abi gusül abdesti duşa girerken mi alınır yoksa çıkarken mi

  1. islamevim dedi ki:

   Duşa girdikten sonra veya çıkarken de alınabilir….

 227. Anka dedi ki:

  ABİ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ALLAH NE MURADIN VARSA ERDİRSİN ALLAH ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU SANA BAĞIŞLASIN

  1. islamevim dedi ki:

   Allah c.c cümlemizden razı olsun inşAllah…