islamevim

Çörek otu yağının yararları

8.127
Çörek otu yağının yararları

Çörek otu yağının yararları, çörek otu ve çörek otu yağı nasıl kullanılır? çörek otu neye iyi gelir? Çörek otu hangi hastalıklarda koruyucudur? Çörek otunun faydaları

Çörek otu ve çörek otu yağının faydaları

Çörek otu tam anlamıyla mucize bir bitki. Çörek otunu, doğrudan ağızda yumuşatıp yiyebiliriz. Fakat yağı çok daha faydalı. Çörek otunun üzerinde doğal bir koruyucu madde var. Bu nedenle doğrudan yuttuğumuz zaman mide asitleri tam olarak eritemiyor ve istenilen fayda sağlanamıyor. Ağızda iyice yumuşattıktan sonra veya bir miktar suyun içinde yumuşaması için bekletilip yutulması gerekiyor.

Tam fayda sağlamak için yağını içmek çok daha fazla yarar sağlıyor. Ancak çörek otu yağının mutlaka soğuk pres yağ olması gerekir ve özellikle güvenilir yerden alınması çok önemli. Çörek otunun soğuk preslenmiş (soğuk sıkım) yağını alırken sadece aldığınız yerin değil üretimi yapan şirketin de güvenilir olduğuna çok dikkat edin!

Zaten bu işi doğru dürüst yapan firmalar çok fazla değil. İnternetten biraz vakit harcayıp mutlaka araştırın.

Normal ucuz yağları çörek ötu yağıyla karıştırıp satanlara çok dikkat edin! Ayrıca son zamanlarda yumuşak jel kapsüllerin içinde çörek otu yağı adı altında çok ucuz fiyatlara satılan ürünlere dikkatle yaklaşın diyoruz. Tabii ki, ülkemizde bu işi gerçekten dürüstçe ve hakkıyla yapan firmalar var. Ancak üç-beş kuruş uğruna insanların sağlığını tehlikeye atan dolandırıcılara dikkat etmek lazım.

corek-otu-yagi-nasil-yapilir

Evet çörek otu yağı gerçekten bir mucize, birçok alandaki yararı zaten bilimsel olarak kanıtlanmış.

Çörek otu yağını içmekle sağlayacağımız faydalar

-Yorgunluk, bitkinlik, halsizlik hissediyorsanız mutlaka hemen kullanmaya başlayın. Çok kısa sürede 1-2 gün içinde faydasını göreceksiniz.

-Çörek otu yağı vücuttaki zehirli, toksin maddeleri adeta bir süzgeç gibi süzer ve vucüttan atılmasını sağlar.

-Dolaşım sistemi üzerinde çok güzel koruyucu etkisi vardır. Damarların yapısını korur, damar sertliği ve tıkanmaları önlemeye yardımcıdır.

-Virüsler ve mikroplar üzerinde etkilidir. Savunma sistemini dengeler

-Ürolojik faydası vardır. İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.

-Çörek otu yağı hormonlar üzerinde de etkilir. Hormon sistemini düzenler, sinirleri yatıştırır ve ruhsal rahatlama etkisini gösterir.

-Tansiyon ve kolestrol düzenleyicidir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirdirdiği için, kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

-Solunum yollarına da büyük faydası vardır. Bronşları temizler, göğsü genişletir, hırıltılı nefes almayı giderir.

corek-otu-yagi-nasil-kullanilir

Gördüğünüz gibi çörek otu yağının birçok faydası var. Bunlar dahili kullanımda, yani içerek sağladığımız faydalar. Birde dıştan kullanımda sayladığı faydalara bakalım.

Çörek otu yağından dışarıdan kullanımla sağlayacağımız faydalar.

-Saç dökülmesi ve kepeğe karşı saçlara sürülür. Saçı besleyip güçlendirerek dökülmesini önler. Saçların beyazlanmasını önler ve durdurur.

-Grip, nezle, baş ağrısına burundan 1-2 damla damlatılarak kullanılır.

-Ağrıyan bölgeler çörek otu yağının hoş aroması ve içindeki etken maddeler sayesinde rahatlayacaktır.

Çörek otu kullanırken dikkat edilecek konular

Çörek otu yağında yeterli miktarda omega-3 yağı bulunur o nedenle omega-3 içeren takviyelerle birlikte alınmasına gerek yoktur.

Öğütülmüş olarak hazır satılan çörekotu kesinlikle tüketilmemelidir.

Çörekotu hamilelik döneminde yenmemelidir. Doğumdan sonra kullanılabilir.

Çörek otunun kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta!

Çörek otu ve çörek otu yağının gerçekten bir mucize gibi birçok sağlık sorununda yardımcı etken olarak kullanıldığını biliyorsunuz! Ancak hanımların börek, poğaça, açma gibi yiyeceklerin üstüne çeşni olarak ekledikleri çörek otu; fırında pişme sırasında gördüğü yüksek ısı nedeniyle bütün etken maddelerinin özelliklerini kaybetmektedir. Bu önemli noktayı lütfen dikkate alın!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.