islamevim

cuma günü cünüp olmak günah mı?

67.911
cuma günü cünüp olmak günah mı?

Cuma günü cünüp olmak, Cünüp olarak yemek içmek, Cünüp olarak uyumak

Cuma günleri müminlerin bayramıdır. Cuma müminler için özel bir gündür toplanma günüdür. Cünüp olmak veya cünüplük günah veya utanılacak bir şey değildir. Cuma günü cünüp olmakla diğer günlerde cünüp olmak arasınsa özel bir fark yoktur. Fakat Allah c.c ve Peygamberimiz Hz.Muhammed s.a.v cuma gününe ayrı bir önem vermişlerdir. Bunu Kuran-ı Kerimde geçen Ayetlerden ve Peygamberimizin hadislerinden anlıyoruz. Cuma günü çok kıymetli bir gündür. Cuma gününün neden kıymetli ve neden farklı olduğunu ayet ve hadisler ışığında öğrenmek istiyorsan Tıkla. Cuma günü istem dışı bir cünüplük meydana gelmiş ise, hemen gusul abdestini alıp cuma gününün feyiz ve bereketinden istifadeye devam edebilirsin.
Burada dikkat edilmesi gereken cünüplükten temizlenmeyi ihmal etmemek, bunun içinde gerekli olan gusul abdestini bir an evvel almaktır. Çok büyük engeller yoksa gusul abdesti hemen alınmalıdır. Bilerek istiyerek cenabet olarak dolaşmak, imkanı olduğu halde cünüp olarak bir namaz vakti geçirmek günahtır. Temizlik imandandır.

Gusul abdesti almakla sadece bedeninizi temizlemiş olmuyorsunuz. Gusulden sonra ruhunuzda da bir rahatlama olacaktır. Hiç bir müslüman bilerek isteryerek veya tembellik nedeniyle gusulü ertelemez, cünüp olarak dolaşıp durmaz. Cünüp olmuşsan hemen abdestini al kardeşim! Müslüman böyle yapar cünüp olarak bir namaz vakti dahi geçirmez. Gençler anne babalarından çekinerek, yıkanıp gusül abdesti almaktan çekinmesenler. Gece ihtilam olup da sabah erken işine veya okuluna gitmek zorunda olanlar! Gusulü ertelemeyin! Bütün bir gün cünüp olarak dolaşmak haramdır kardeşim. Allah’ın c.c sevmediği hareketlerdendir. Biz insan olarak bile karşımızdakinin cenabet olduğunu bilsek, ondan tiksinir, bir adım daha uzak durmak isteriz. Bu nedenle az vaktin bile olsa 5-10 dk içinde tertemiz gusul abdestini al! Okuluna veya işine, için rahat bedenin temiz olarak git!

Cünüp olarak yemek, içmek haram mı?
– Hayır elini ağzını yıkadıktan sonra yiyip içebilirsin. Cünüp olarak yemek içmek haram değildir. Fakat Önce gusul alma imkanın varsa gusul abdestini al ondan sonra ye! Yani açlıktan ve susuzluktan ölmeyeceksen temizlenip de yemek takvaya daha uygundur. Daha saygılı ve yerinde bir davranıştır. Yok eğer çok acıktım çok susadım, gusul abdesti alıncaya kadar bekleyemem diyorsan, yiyip içebilirsin haram değildir. Ancak yukarıdada belirttiğim gibi, keyfine yemek veya içmek de haram olmamakla beraber, gusulden sonra bu işleri yapmak daha iyidir.

Cünüp olarak uyumak haram mı?
– Hayır cünüp olarak uyumak haram değil. Ancak bir namaz vakti geçirmemek şartıyla uyuyabilirsin. Tabi ki en güzeli tertemiz gusul abdestini aldıktan sonra, hem bedenin ve hem de ruhun rahatlamış olarak uyumaktır!

En kısa şekilde(sadece farzlarına uyarak) Gusul Abdesti nasıl alınır? öğrenmek için Tıkla

Etiketler:

Yorumlar
 1. Batuhan dedi ki:

  hocam ben tam anlamadım yani cuma günü isteyerek cünüp olursak ama hemen gidip gusül alırsak günah olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Her zaman günah sadece cuma günü değil. Ama cumanın islamda ayrı bir yeri ve kutsiyeti vardır.

 2. türkagam dedi ki:

  rüyalanıp farkında olmadan gezersek günahmı

  1. islamevim dedi ki:

   İnsan rüyalandığının farkında olur kardeşim.

 3. Cihan dedi ki:

  Rüya yolu ile istemsiz cünüp oldum perşembe sabahı, perşembe akşamı zaten rutin gusül alıcaktım cünüp olmasamda. Kararsız kaldım gusül alsam mı almasam mı diye anne babamdan da çekindim. internette bakınırken yazını gördüm cesaret alarak girdim gusülümü aldım hem bedenen hemde ruhen temizlendim Allah(c.c.) senden razı olsun.

  1. islamevim dedi ki:

   Allah c.c senden de razı olsun kardeşim. En güzelini yapmışsın.

 4. Sefagur dedi ki:

  Merhabalar Saygıdeğer musliman kardeşim, ben bu herkesin elinden düşmediği masturbasyon işinden nedense hiç zevk alamayan bir insanım, arada bir zamanlarda da hiç uygun olmayan sıralarda bu günahı işlemek aklımın ucundan normalde geçmezken dediğim gibi geçiyor ve normalde güçlü bir irade sahibi olmama ragmen yinede nedense o anda o illetten haz duyacağım tutuyor, kendimi defalarca zorlasam da yapmamak için en sonunda pes ediyorum çünkü bir süre sonra bu olay gerçekten işkenceye dönüyor hele evde yalnız iseniz. Hadi birileri vardır onlardan dizginlenirsiniz ama burada o da yok simdi alın soru bunu ben zevk için bile yapmıyorum acı çekmekten vazgeçmek için yapıyorum buna bedel nedir ? En fazla 1 gün ertelesemde bu olayı belki ayda 1 kere yasasamda içimde kalıyor, birde tövbe haşa sana Rab yaptirdiyordur sözlerini duydu bu kulaklar …

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, çaresi evliliktir. İslamda zinaya düşmemek için istimna yapmaya fetva verilmiştir. Ben sana madem acı çekiyorsun yap, birşey olmaz diyemem. Çünkü bunun bedeli nedir ben bilemem Neyin ne kadar günah olduğunu ancak Allah c.c bilir. İslamda yasaklanmış veya yapılması hoş görülmemiş şeyler mutlaka insanı korumak amaçlıdır. Bunun birçok örneklerini idrak edebiliyoruz. Ayrıca bilemediğimiz hikmetleri de olabilir. Sonuç olarak istimna insanda alışkanlık yapabilen, hatta evlilikten sonra bile devam etme olasılığı bulunan bir davranıştır, çeşitli sapkınlıklara yol açabilir vs. Allah c.c genç kardeşlerimzin yardımcısı olsun. Ortam bozuk, insanı saptırabilecek çok şeyler var. Bu devrin imtihanlarından biri de bu. Sabır sabır….

 5. Bordo bereli dedi ki:

  Cuma günü saat 00:20 sularında rüyamda 3 tane kadın gosteri yaptı içlerinden birinle ilişkiye girdim ve hayatımdaki 3.olay yılda bir olur tam cuma gününe girdik ve 20 dk geçmiş cinlerin isimidir hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Rüya görmüşsün, niye cinlerin işi olsun. Cünüp olmuşsan yıkanır temizlenirsin olur biter.

 6. anonim dedi ki:

  1 damlanin yarisi kadar cikti yinede cunup olurmuyum?

  1. islamevim dedi ki:

   Olursun!

 7. Trk dedi ki:

  Hocam ben gusül almak istiyorum ama annem ve babamdan utanıyorum

  1. islamevim dedi ki:

   Peki ben ne yapabilirim kardeşim?

 8. anonim dedi ki:

  Hocam ben dün gece rüya yoluyla cünüp oldum ve lavaboya gittim meni geldikten sonra öyle yatağa girmişim. Şimdi acaba tüm yatağı değiştiremiyorum baksam eğer bir meni tarzında kuru birşey varsa onu sıvalıyıp çıkartsam olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Yıkamak gibi olmaz! Ama ben o şekilde temizlerim, temizlendiğine eminim diyorsan kendin bilirsin.

 9. Ahmet dedi ki:

  Okulum var. Zaten cumayı kılma imkanım yok. Bugün sabah istem dışı bir rüya ile cünüp oldum. Okuldan geldiğimde de misafirlikteydik. Şimdi de aklıma geldi cünüp olduğum. Şu anda gusül alamam. Yarın gusül aldıktan sonra namazlarımın borcunu ödesem herhangi bir sorun olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Zaten yapacak başka birşeyin yok ki… Başka bir seçeneğin var mı?

 10. emrah33 dedi ki:

  Hocam cuma namazına gittim geleli 1.5 saat oluyor. Mastürbasyon yapmak istiyorum. Yapıp gusül abdestimi alsam günah olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Kimse sana yap günah olmaz demez herhalde!

 11. OĞUZHAN dedi ki:

  ben dayanamadım günah mastürbasyon yaptım ya insallah günaha girmemişimdir

 12. isimsiz dedi ki:

  Hocam ben aceleden 2-3 dakikada gusül aldığımi biliyorum. Gusulüm kabul olmuşmudur?

  1. islamevim dedi ki:

   Nasıl gusül aldığını kendin biliyorsun. Gerekli şartlar yerine gelmişse kabul olur. Eksik yaptıysan kabul olmaz.

  2. yunus dedi ki:

   Allah’ın izniyle kabul olur kardeş. Vesveselere kulak asma. Ama çok şüpheliysen bir kez daha almakta fayda vardır daha düzgün bir şekilde. Bir kez daha aldıktan sonra hala şüphe ediyorsan alma şeytanın vesvesesidir o.

 13. ankaa45 dedi ki:

  Hocam ayagim alçıda nasil gusul alirim uzeri mesh edilemez cunku hiç islanmamasi gerek. Anlatirmisiniz nasil alabilirim gusul abdesti?

  1. islamevim dedi ki:

   İslam dini kolaylıklar dinidir. Alçılı bölgeyi streçle veya naylonla su geçirmeyecek şekilde sararsın, yavaş yavaş gusül abdestini alırsın. Alçının üstüne sadece elinle mesh edersin, mesh etmekle alçı ıslanmaz hemen, hatta mesh etmek niyetiyle parmağınla bile dokunsan o bölgeye olur. Buda olmaz diyorsan orayı ellemezsin, alçılı bölge mesh edilmiş sayılır. Gusül abdestin geçerlidir. FAKAT TEKRAR EDEYİM ELİNİ ISLATIP ALÇININ ÜSTÜNE HAFİFÇE DEĞDİRMEKLE BİRŞEY OLMAZ. Gerçekten de bunlardan hiçbirini yapamayacak durumdaysan yine cünüp durmaya müsade yok! O zaman teyemmüm alacaksın.

 14. ankaa45 dedi ki:

  Hocam benim ayağim alçida o yuzden cuma namazini kilamiycam cuma gununu cunup gecirsem ayri bir gunahi varmidir?

  1. islamevim dedi ki:

   Cuma günü cünüp olmakla başka bir gün cünüp olmak arasında bir fark yok. Fakat müslüman öyle cünüp vaziyette gün geçirmez. Hadi cuma namazına gidemedin… 5 vakit namazını, oturarak, olmadı yatarak bile kılabilirsin. Vücüdun hiç hareket etmese sadece başınla bile kılabilirsin. Öyle bütün gün cünüp geçirilmez…

   1. fth dedi ki:

    Merhaba hocam bilerek cünüp olmanın hükmü nedir harammidir yoksa gunahmidir

    1. islamevim dedi ki:

     Büyük günahtır diyen, haramdır diyen alimler olmuş. Sonuç olarak doğru olmayan birşey. Allah c.c nün istemediği bir eylem (istimna)

    2. Fetva dedi ki:

     Hayır değildir ama namaz vakitleri geçmeyecektir en kısa zamanda abdestinizi alın

     1. islamevim dedi ki:

      Kardeşim “hayır değildir” demekle neyi kastediyorsun? Böyle dersen ne haramdır ne günahtır demiş olursun. O zaman caizdir manasına gelir. Meşru yoldan cünüplükten bahsetmiyor! İstimnaya caizdir demek istiyorsan fetva diye yazdığın ismini değiştir! Atmasyon, uydurmasyon gibi bir isimle yaz!