islamevim

Cünüp olan kimsenin yemesi içmesi haram mıdır?

104.502
Cünüp olan kimsenin yemesi içmesi haram mıdır?

İnsanın cünüp olması haram değildir ve cünüp olan bir kişi de pis değildir. Ancak bu durumda olan bir insan gusül abdesti almadan ibadetleri yapamaz. (Namaz kılamaz, Kuran okuyamaz, oruç tutamaz, Üzerinde Ayeti Kerime olan herhangi birşey taşıması uygun değildir.)

Bunun dışında cünüp olan kimse günlük işlerini yapabilir, kadın evinde temizliğini ve diğer işleri yapabilir. yaptığı işlerin hepsi temizdir. Fakat herhangi bir engel yoksa, cünüplükten temizlenmeyi, yani gusül abdesti almayı ertelemek, cünüp olarak dolaşmak doğru değildir…Böyle yapmanın da herhangi bir manası olamaz, gereğide yoktur…

Cünüp olanların yaptığı bazı şeyler vardır ki, bunlar kendileri için mubahtır. Ancak en kısa zamanda gusül almak iyidir. Özellikle bir namaz vakti geçirmeden yıkanmak ise farzdır. Kısaca özetlersek; cünüp olarak yemek içmek, uyumak, namaz vaktini geçirmemek şartı ile haram değildir.

Cünüp olarak namaz vakti geçirmemeye özen gösterelim inşAllah.. Konunun haram ve helal noktasında değerlendirilmesi böyledir. Fakat Takva açısından en güzeli bir an evvel gusul abdesti ile temizlenmektir. Bu sayede hem bedenimiz temizlenecek ve hem de şeytanın sıkıntı veren vesvesesinden kurtulmuş olacağız. Kısacası hemen yıkanmaya herhangi bir engelimiz yoksa gusulu ertelemiyoruz. Ancak çok önemli bir engel varsa (su bulamazsak, misafirken uygun durum bulamamış isek, fitneye veya yanlış anlaşılmaya sebep bir durum meydana gelecekse v.s) iki namaz saati arasındaki vakit içerisinde gerekli çabayı göstermeli ve mümkün olan en kısa zaman içinde gusul alınmış olmalıdır.

Gusul abdesti nasıl alınır? öğrenmek için Tıklayın
Cünüpken insanların yeme ve içmesinin nasıl olacağını yine Rasulullah (s.a.v.)’ın sünnetinden öğrenelim.
Rasulullah (s.a.v.), cünüpken yemek ve içmek istediğinde ellerini yıkar ve sonra yer içerdi. “Peygamber (s.a.v.), cünüpken yemek yemek veya uyumak istediği zaman abdest alırdı.”
Cünüp olan kimsenin yemek içmek için sadece ellerini yıkaması yeterlidir, ancak abdest alması daha iyi olur. Çok büyük bir mecburiyet yoksa, güsülden sonra yemek-içmek daha iyidir…

Cünüp olarak oruç tutulur mu? Tıklayın

Cünüpken uyumak
Gudayf ibnu’l- Haris şöyle anlatıyor: “Hz. Âişe’ye: “Rasulullah (s.a.v.) cenabetten gecenin başında mı yıkanırdı, sonunda mı?” diye sordum. Hz. Âişe (r.a.) şöyle cevapladı: “Bazen başında, bazen de sonunda yıkanırdı.” Ben: “Allahuekber! Bu konuda genişlik veren Allah’a hamd olsun” dedim.”(1)
Hz. Aişe (r.a.)’nin bir rivayeti de şöyledir:”Rasulullah, cünüpken uyur ve suya hiç dokunmazdı. “(2)
Hz. Ömer, geceleyin cünüp olduğunu (ne yapacağım) sordu. Rasulullah (s.a.v.): “Abdest al, uzvunu yıka, sonra uyu”dedi.(3)
Bu delillere göre, cünüp olan kimsenin uyumadan önce abdest alması daha uygundur. Bu arada şunu da unutmadan söylemek gerekir.
Bu uyuma işi namaz vaktinin geçirilmemesi şartına bağlıdır.
1 – Buhârî, Gusl 25, 27; Müslim, Hayz 21; Ebu Dâvud, Tah3aret 88, 90, Salât 343;
Tirmizî, Taharet 87; Nesâî, Taharet 163, 164,165, Gusl 4, 5; Muvatta, Taharet 77
2 – Ebu Dâvud, Taharet 88,90
3 – Buhârî, Gusl 25,27; Müslim, Hayz 25; Ebu Dâvud, Taharet 87; Nesâî, Tah3aret 167;
Tirmizî, Taharet 88; Muvatta, Tah3aret 76

Etiketler:

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Hocam merhaba bir insan cunup iken azıni 3 defa calkaladiltan sonra su içebilirmi

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, cünüpken su içebilir ve yemek yiyebilirsin. Ama bu işi ihtiyaç varsa yani çok gerekliyse yapmak lazım. Mecbur değilsek takva açısından bu işleri gusül aldıktan sonra temiz olarak yapmak daha uygundur.

 2. Ali dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben çok ihtilam oluyorum en fazla 2 günde birde ama arkadaşlarima soruyorum ayda 1 kere falan hocam her gün cunup uyanmaktan bıktım acaba doktora mi gitsem tavsiye eder misiniz.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, bu durumda bir doktora görünsen iyi olur. Çünkü sürekli ihtilam olmak normal değil.

 3. isa dedi ki:

  Her yemek yemeden önce mi ağzımızı yıkamamız lazım?

  1. islamevim dedi ki:

   Ne sormak istediğin tam olarak anlaşılmadı! Cünüpken yemekten mi bahsediyorsun?

   1. isa dedi ki:

    ya şöyle söyliyim cenabet iken her yemek yemeden ve her su içmeden sonra mı ağızımızı ve elimizi yıkayacağız

    1. islamevim dedi ki:

     Kardeşim uzun süre, yani defalarca yemek yiyecek kadar cünüp durulmaz ki! cünüpsen, mutlaka yemek veya su içmek zorundaysan elini ağzını yıkar yer, içersin. Her sefer deyince sanki hiç gusül almıyacakmışsın gibi anlaşılıyor. Cünüp olarak namaz vakti grçirmek olmaz. Ama ben cünüp oldum çok acıktım, susadım birden fazla defa su içicem, yemek yiyecem diyorsan elini ağzını birkere yıkamak yeterlidir.

 4. hoşseda dedi ki:

  Elle boşalmanın hükmünü herkes vicdanında daha iyi verebilir. ancak insan fıtratı bunu hoş karşılamaz: yaptıktan sonra pişmanlık duygusu gelen bir fiilin kesin olarak helalliğine hiçbir müslüman inanmaz ve bu yolu çözüm olarak göremez. Haramlar bellidir. Helaller bellidir. İkisi arasında şüpheli şeyler vardır. En güzeli bunlardan uzak durmaktır. Tıp otoriteleride aşırı alışkanlık haline getirilen masturbasyonun ruhi ve fizyolojik zararlarını ortaya koymaktadır.

  Sonuç olarak mübarek saydığımız özel dini günlerde bu işi yapmak vicdanları daha fazla rahatsız eden bir olaydır. Muhtemel ki günahı da daha fazla olabilir. Yani şüpheli olduğundan uzak durmak gerekir. Ayrıca mübarek günlerin saygınlık ve ayrıcalığını korumak, gelecek nesillere aktarmak açısından bu günleri diğer günlerle bir tutmak; hele ki mübarek günlerde elle istimna yapmanın diğer günlere göre farkı olmadığını ima eden açıklamalar yapmak bunu gündem konusu haline getirmek yanlıştır. HATA YAPANLAR VARSA TEVBE İSTİĞFAR EDER, birdaha aynı hatayı tekrarlamaz. Günahı nedir bunu yanlız Kainatın sahibi bilir ki bu da cevap olarak yazılan yazıda belirtilmiş. O nedenle boş konuşup tartışmanın kimseye faydası yoktur.

 5. hakanak dedi ki:

  MASTÜRBASYONDAN KURTULMANIN YOLLARI

  Dini metinlerde istimna olarak tabir edilen (mastürbasyon) veya kendini tatmin etme şundan ibarettir: İnsanın kendisini eliyle veya başka bir organıyla tahrik ederek menisini çıkarmasıdır (cünüp olmasıdır) bu iş insanın kendi bedenine dokunması, şehvet uyandıran (resim, film ve… ) manzaralara bakması veya şehvet içeren (hikâye, roman gibi) kitapları okuması veya şehvet uyandıran (kaset, telefon ve…) şeyleri dinlenesi ve ya meni çıkması kastıyla fikir ve düşünceye dalmasıyla gerçekleşmesi mümkündür. İstimna hangi şekilde olursa olsun haramdır ve büyük günahlardan hesap edilmiştir. İstimna ve kendini tatmin etmeden kurtulmanın en iyi yolu evliliktir. Evlenmenin mümkün olmadığı durumlarda Allah’a tevekkül edilerek, aşağıda yer alan noktalardan ederek istifade edilebilir:

  1- Kendi kendini tatmin etmeyi terk etmek için çok ciddi karar alınız.

  2- Şehvet uyandıran her türlü resim ve filme bakmaktan sakınınız.

  3- Arkadaş seçimine dikkat ediniz ve arkadaş olarak, sizi bu işe teşvik eden kimseleri seçmeyiniz. Meşru olmayan karşı cinsten kişilerle arkadaşlık kurmaktan kesinlikle kaçınınız.

  4- Hayal etmekten kaçınınız ve her zaman faydalı işlerle uğraşınız (şehvet uyandırmayan kitapların mütalaası ve ağır sporlarlar vb …) Şunu da aklınızdan çıkarmayın ki işsizlik kurtulmak bu tür kötü alışkınlıkları kendinizden uzaklaştırmanın temel şartı sayılır.

  5- İmkânlar dâhilinde yalnız kalmamaya çalışınız.

  6- Nefsanî isteklerin kontrol edilmesi ve iradenin güçlendirilmesinde oruç tutmak sizin için son derece faydalıdır.

  Eğer oruç tutmaya gücünüz yetmiyorsa, çok yememeye çalışınız ve ya en azından uyuma esnasında karnınız alışılmışın üstünde dolu olmasın.

  7- Cinselliği artıracak muz, çikolata, incir, hurma, soğan, biber, yumurta, kırmızı et, yağlı yiyecekler ve… gibi yiyeceklerden sakınınız.

  8- Her zaman idrar torbasını ( mesane) boş tutmaya çalışınız.

  9- Geceleri yatmadan önce mütalaa ediniz ve kesinlikle yüzükoyun yatmayınız.

  Hangi şekilde olursa olsun, kendi eşi dışında biriyle cinsi münasebette bulunmak haramdır. Bu günah (zina) büyük günahlardandır. Ahirette de ebedi cehennem ateşine girmeye sebep olur. Bu yüzden Müslüman bir kimse Allah’ın haram kıldığı kötü işlerden mutlak surette uzak durmalıdır.

 6. nakşi dedi ki:

  Sana istediğin gibi cevap vermek zorunda değil ki insanlar, sen beğenmediğin işe hemen itiraz ediyorsun, saçma sapan cevaplar yazan sensin. Bak yazıyı tekrar oku. Okuduğunu anlamıyorsun sanırım. “Fakat normal zamandan farklımıdır ne kadar fazla günahı olur, Günahı-cezası nedir bilemeyiz.” Zaten bunun kaç okka günahı olur insanlar bilemez… Sana doğrular söylenince zoruna gitmiş belli ki.

  “Aleykümselam. İnsan meşru yollardan, yani eşiyle birlikte olmak suretiyle cünüp olmuşsa günah değildir. Amma Allah c.c nün sevmediği bir yoldan oluyorsa tabiki günahtır.. Fakat normal zamandan farklımıdır ne kadar fazla günahı olur, Günahı-cezası nedir bilemeyiz. Kim sana arada fark yok diyebilir ki? Böyle gecelerde belki ömür boyu taşımayacağın günah kazanırsın. Bunun hesabını ve derecesini biz bilemeyiz ki! Sen kendine açık kapı, vicdanını rahatlatacak bir fetva arıyorsun. Unut ma ki; Vicdanını rahatsızı eden her şey yanlıştır… Cünüp olduktan sonra bir süre beklemek gusülün sağlığı açısından iyi olur.”

  1. eskaza dedi ki:

   Ohooo sen ne sıfatla insanlara dil uzatıyorsun. Herkes fikrini söylemiş. Çok biliyorsan kendi cevabını kendin vereydin. Niye gelip soruyorsun. Kadir gecesi cünüplükten bahsediyorsun. Ne yazacaklardı sana az bile yazılmış. İşin doğrusu da odur. Kadir gecesi istimna yapmakla normal günlerde istimna yapmak arasında fark olur mu diye soruyorsun. Sonra cevabı beğenmiyince fikrini söyleyenlere hırlıyorsun. Çocuk gibi cevap yazıyorsun, belkide çocuksun bunu da bilmiyoruz ya… Yazdıklarından öyle anlaşılıyor. Bence bu boş konuşan ne dediğini bilmeyene kimse cevap yazmasın. Hatta bu saçma sapan yazılar yayınlanmasın boşuna sayfayı işgal edip durmuş, insanların kafasını karıştırmaktan başka işe yaramaz.

 7. günahmıdır dedi ki:

  burda herkes hocanın arkasını savunmuş coluk cocuk her neyse benim demek istedigim kardesim hoca eger bana deseydi kardesim sen bunu yapmissin yanlistir bu konuda pek bi bilgim yok ama sen gusül (boy abdesti) al bu konuyu biraz arastir bidahada yapma tövbe edebilirsin gibi deseydi eyw kardesim haklısın der burda tan tana yapmazdm ama hocada anlaşılan beni korkutmak için öyle demiş ama bu kadar ağır konusmamasi gerekirdi ben kimseye kapi acmiyorum sadece burda almam gerek bilgiyi ariyodum bu kadar zaten ben gusülsuz dolaşmam 2 namaz arasını asla gecirtmedim o gün yapilmis bi hata o kadar burda bilip bilmeden bana din dersi vermesin bu bana cevap verenler hoca dışında hanginiz namaz kiliyor hanginiz açıp 2 sayfada olsa kur-an okuyor burdaki herkes işledikleri günahların ne kadar ağır ceza alcaklarının hesabini yapmaya calisior eğer siz benim bu yorumu görüyosaniz demekki sizde bir günah işlemişsinziki bu sayfada konusuyosunuz bidahada kimse bilip bilmeden yorumlara saçma sapan cevap vermesin

  1. gülvegül dedi ki:

   Hem saçma konuşan hem boş konuşan sensin. Kimse haksız konuşanın arkasını savunmaz. Terbiyesizlik yapma. Sen kendini temize çıkaracak fetva aramışsın, sanada bu söylenmiş yüzüne… Zoruna gitmiş olabilir. İnsanlara niye saldırıyorsun. Gitmiş fetva bulmuş, sen kendini havada uçan fetvalarla avutmaya devam et. Böyle bir fetvayı veya açıklamayı kimse yapmaz. Sen kendin uyduruyorsun. O fetva insanların eşleriyle ilişkisinden bahsetmiştir. Aklı başında kimse sana gidip kadir gecesinde, kandilde istimna yapabilirsin, diğer günlerden fazla günahı olmaz demez. Öyle olsa bile demez, bunun günahını kim üstlenir. Sen gelip buraya ben kadir gecesi bilmem ne yaptım cünüp oldum diye yazıyosun sana cevap verilmiş. Sonra yok ben fetva aradım buldum günah değilmiş yada fazla günahı yokmuş anlamında şeyler yazıyorsun. Bas git insanların aklını bozma… La havle…

   1. günahmıdır serdar demir dedi ki:

    olum yaşınız kaç ben 18 yaşındayım burfaki bana laf söylüyen cocuk sürüsü benim sınırlarımı zorlamayın bi derdi olan varsa yazsın oraya facesini veye telini arayıp konuşalım saçma sapan yorumlarla karsıma cikmayın facemden ekliyebilirsiniz ismim serdar demir varsa sorunu olan hadi yazsın bakalım yaşınız 13-14 bir gününü bile elizabetsiz geçirmeyen ve hatta 3-4gün öyle dolaşanlar bana burda laga luga yapmasn aradığım fetva doğru olmayabilir sizene lan taksime gidip zina yapmaktan iyidir bayram bayram küfür ettireceksiniz defolup gidin söyliyim sıkıntısı olan varsa yüz yüze de konuşabiliriz ismim serdar demir

    1. gulvegul dedi ki:

     Arkadaşlar problemin nedeni anlaşıldı, muhatabımız daha çocukmuş. Zaten tarzından, doğru dürüst cümle kuramamasından ve yazısından belliydi. Burada bulunanların yaş ortalamasının 35 -40 olduğundan habersiz haliyle. Sağa sola saldırmanın, TERBİYESİZLİK YAPIP, sesini yükseltmekle komplekslerinden kurtulup ön plana çıkacağını, kendini haklı göstereceğini düşünüyor herhalde. Neyse uğraşıp cevap yazan arkadaşlara geçmiş olsun. Çoluk çocukla muhabbet etmenin bazı kayıpları oluyor tabii. Hele birde cahilse hiç bulaşmayın. Etrafı pisletmekten başka bir iş yapmamış. Yazdıkları pisliğinin aynası olmuş. Bu karakterin mesajları yayınlanmasın lütfen… Cevap yazıp doğruyu anlatıcam diye uğraşmaya değmez. Postalayın gitsin. Küfüre yakın sözcükler sarfetmiş, zaten küfür etmesi de muhtemeldir. Mesajlarını yayınlamayın. Kendi pisliğinde debelenip dursun dengesiz kerata. Belki büyüyünce yanlışını anlar, aklı başına gelir!

     1. eskaza dedi ki:

      Bu nedir böyle, böyle mesajları yayınlamayın, çocuğa laf anlatmaya çalışmışız burada. Çocuk büyük farketmez aslında aklı başında olsa can kurban. Baksanıza çamurluk yapmaya başlamış. Ezikliğini bu şekilde örtmeye çalışmış. Cevap yazmaya değmez… Yolverin gitsin. Hatasını kabul etmeyene adam denmez.

    2. nurigezer dedi ki:

     Çok güldüm ya! “OLUM YAŞINIZ KAÇ BEN 18 YAŞINDAYIM YAZMIŞ” Arkadaşlar yazıktır. Daha fazla üstüne gitmeyin garibin günahtır.. Efelik yapma sende arkadaşım. Buradakiler seni tükürükleriyle boğar ama olmaz böyle şeyler yanlış. Kendi akranlarınla muhabbet et tamammı… Hadi bakalım böyle dengesizlik de yapma birdaha….

    3. nida dedi ki:

     Gerçekten kendini belli etmiş ne olduğu meydanda, daha da kimse muhatap olmasın. Bundan sonra yazıları yayınlanmayacak. Laf anlatmak için zaman harcamaya değmez. Sorunlu bir genç. Karekteri oturmamış henüz. Derdi çekilmez. Laf anlatamazsın. Anlattığını anlamaz. Anlasada aksini söyleri kabul etmez. v.s yaşı 18 miş… oabooov bu herşeyi biliyordur o zaman. Ama zeka yaşı daha düşük gibi.

    4. nitrat dedi ki:

     Uğraşmayın arkadaşlar, bulanık sulara girmeye gerek yok. Boşa zaman kaybı vaktinize yazık.

    5. Turkuaz dedi ki:

     Haydi yürü arkadaş. günahımdır diye kullanıcı adıya yazan çocuk. Burada gelmiş mahalle ağzı yapıyorsun. Başka kapıya insanları meşgul etme. Seninle aynı seviyeye inmek olmaz. Hakedene hakettiğini vermek lazım ama o da değecek olan için geçerlidir. Basit tavrını al uza git haydiiii…

    6. Tibet dedi ki:

     Genç arkadaşım, buradakilerin çoğunun senin kadar çocukları var. Sen yaş kompleksine girmişsin galiba ama bu şekilde basit tavırlar olmaz. Arkadaşlar bu gibi tiplere zemin hazırlamayın lütfen. Cevap hakkı doğuracak şeyler yazmayın. Anlayana sivrisinek saz. Cevap verilmiş açıklama yapılmış. İster kabul etsin ister etmesin kendi sorunudur. Bundan sonra mesaj yazamaz. Konu kapanmıştır, herkes işine baksın.

    7. Kubat dedi ki:

     Sosyal medya soytarısı bunlar. Faceye gel, yaz falan diyor. Seni kim muhatap alır ki! Resmen dingil bu arkadaşlar. Soytarılık yapmaya gelmiş.

 8. nakşi dedi ki:

  Burada yazılanlar verilen cevaplar bir kişiyi ilgilendirmiyor. Bir çok kişi buradan okuyup öğreniyor. Kimseye vicdanı rahatlatsın diye özel cevap yazılmamalı. Keyfiye ell oynayıp cenabet olmak zaten yanlış. Birde kadir gecesinde yapıp sonra dalga geçer gibi acaba bunun günahı azmıdır çokmudur diye sormak olacak iş değil. Bu doğru bir iş değil bunun ötesi yok.

 9. nida dedi ki:

  Krdeşim sen haksızsın bu konuda sana caydırıcı olabilecek cevap yazılmış daha başka ne yazılır ki. Yap yap farketmez mi yazsaydı. Verilen bilgiler doğrudur. Sen kendini vicdanen rahatlat ama başkasına da kapı açma. Öyle fetva olmaz o fetva karı-kocanın cünüp olmasıyla ilgilidir.

 10. günahmıdır dedi ki:

  hocam sen kendi haklı çıkarmak için ağzına geleni söylemişsin evet vicdanımı rahatlatacak fetva ariyodum ve buldum ama sen neden bilmediğin soruyo yanıt aramaya çalışiyorsun ihtimal bile verme kardeşim belki demişsin deme kardeşim bizde insanız her şeyi bilmek zorunda değiliz bende bilmiyorum de geç ölmezsin ya ? bana diorsun o gün cünüp olmuşsun falan filan bayada boş konuşmuşsun sanki sen hiç cünüp olmadında burdaki sinir olduğun insanlara diorsun sen böylesin sen bunu yapmışsın günahlarını insanların yüzüne vurmaya çalışiyosun asıl ALLAH SENI ISLAH ETSIN KARDEŞİM HADİ SELAMETLE….

  1. islamevim dedi ki:

   He kardeşim he…. Allah selamet versin. Fetvayı vicdanından soracaksın. Sen anladın onu… Boşuna kıvranma, insanları yanıltmak olmaz. Normal zamanla özel dini günler arasında fark yoktur ama bu meşru yoldan, yani eşiyle birlikte olmak suretiyle veya istem dışı cünüp olmuş kişiler için böyledir. Sen o bulduğun fetvayı iyi oku. Sen meşru olmayan yoldan cünüp olmayı savunuyorsun farkındasın herhalde. Bu zaten günah, sen böyle yaparak insanlara kapı açıyor, bir bakıma arada hiç fark yok diyerek teşvik ediyorsun. O mübarek günlerin saygınlığını ve ayrıcalığını yok sayıyor, ayak altına alıyorsun. Bizim görevimiz insanları bu şekilde cünüp olmaya teşvik etmek değildir. Kaldı ki ben haklı çıkmaya çalışmıyorum, zaten haklıyım. Dini-özel günlerde bilerek, istimna yaparak cünüp olmak vicdanı rahatsız etmesi lazım. Yok etmiyorsa kendin bilin hemşerim. Demek ki değerlerimizi yitiriyoruz…. Daha ne diyelim…

  2. hayberli dedi ki:

   Sen kendini rahatlacan diye sana yaptığın dorudur yada bişey olmaz mı denseydi, heee öyle yazılsa itirazın olmazdı yani. O iş yanlış sen ne fetvası arıyosun. Hem ahlaksızlığı yap sonrada bu yanlış denilince bin dereden su getir.

 11. günahmıdır dedi ki:

  Hocam hani ben size sormuştum ya kadir gecesi cünüp olmak günahmıdır sizde demiştiniz ömür boyu taşıyamicağın bi günah kazanırsın bunu ardından 3 gün uyuyamadım ve araştırdım ve dier günlerden farksız olduğunu öğrendim ve sizin yüzünüzden o 3 günde ömrümden ömür gitti siz neden bilmediğiniz soruya böyle inasanın kanını kemirecek cinsten cevap veriyorsunuz hocam Allah sizi bildiği gibi yapsın diyorum inş üzerinize hakkım geçmemiştir eğer geçmişse kusura bakmayın hakkımı helal etmiyorum umarım dier tarafta bizi yüz yüze getirmezler….

  1. islamevim dedi ki:

   Sen anca bildiğin ve anladığın kadar adil olabilirsin, bilmediğin kadar zulüm edersin. Yazıyı niye dikkatli okumuyorsun! “Böyle gecelerde belki ömür boyu taşımayacağın günah kazanırsın” Bak orada belki diyor-senin yazdığın gibi yada anlayamadığın gibi kesinlik ifade eden bir cümle yok. BELKİ; Olabilir veya olmayabilir manasına gelir. Ayrıca yazıdan cımbızla cümle alıp onun üzerinde senaryo yapmak ancak anlayışı kıt yada art niyetli kimselerin işidir. Yazının tamamında kesinlik ifade eden hiç bir cümle dahi yok. Zaten meşru olmayan şekilde cünüp olmak herzaman günah… Birde bu işi zaten kısıtlı olan özel günlerde de devam ettirenler, sonra da vicdanını rahatlatmak için fetva arayanlar var. Fetvayı vicdanına soracaksın. Biz sana insan gibi cevap verdik… Sen Allah’ın günah defterinin katibimisin. Ne biliyorsun diğer günlerle özel günlerin günahının aynı olduğunu. Bunu kimse bilemez. Ben sana yazıda aynen yazdım bunları. Kimse bu kesin böyledir veya böyle değildir diyemez. Yazılanlar işine gelmeyince veryansın eden, anlayışı kıt olupta anlamadan-dinlemeden boş konuşan, hiç tanımadığı insanlara bol keseden beddua eden cahilleri Allah c.c ıslah etsin. Bedduanın da dönüp kendi başına saracağını bilmeyen cahillere de bunu öğrenmeyi nasip etsin inş…

   Ramazan günü, kandil, kadir gecesi v.s adam meşru olmayan yoldan cünüp oluyor. Sonra kendine uygun fetva arıyor. Adam zaten minareyi çalmış, sonradan kılıf arıyor. Bari minareyi çalmadan kılıfını ara! Şimdi kim buna; ha sen bu hünahı normal zamanda zaten işliyorsun, Kadir gecesi de, kandilde de, ramazan günüde işlesen günahı aynıdır hiç korkma o zamanlarda da yapsan birşey fark etmez diyebilir. Tam tersini de söyleyemeyiz. Biz bunun derecesini bilemeyiz- tanımını yapamayız. Ancak insani duygu ve hislerle tahminde bulunuruz. Hadi diğer zamanları geçtik kadir gecesinde, ramazan gününde terbiyesiz ve ahlaksızlık yapmak normal geliyorsa buyur yap kardeşim. Belki ömür boyu taşımayacağın günahı kazanırsın…..

  2. nuriler dedi ki:

   günahmıdır ismini kullanan arkadaş bak üç gün ömrümden ömür gitti yazmışsın. Bu da belki senin cezandır. Daha niye kendini haklı çıkarmaya uğraşıyosun. Yanlış işe doğrudur denmez. Bunun günahını kimse bilemez ama kuvvetle muhtemel normal zamandan daha fazla günahı olabilir. Böyle şüpheli olunca en iyisi uzak durmak, bilmeden bir yanlış yapmışsak onu savunmak yerine bir daha yapmamak lazım.

 12. günahmıdır dedi ki:

  Cümleten selamun aleykum hocam bi sorum var erken cevap verirseniz sevinirim konuyla alakalı değil ama kadir gecesi veya herhangi bir kandil gecesi cünüp olmanın ayrı bi günahı var mıdır yoksa diger günlerden farksızmıdır, tabiki o olaydan sonra hemen gusül aliyoruz … diger sorumda o olay oldu diyelim ve hemen ardından banyoya girmek gerekir mi yoksa biraz beklememiz mi lazm, menin tamamen vücuttan atılması için. cevabi bu gece verirseniz sevaba girersiniz şimdiden Allah razı olsun.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam. İnsan meşru yollardan, yani eşiyle birlikte olmak suretiyle cünüp olmuşsa günah değildir. Amma Allah c.c nün sevmediği bir yoldan oluyorsa tabiki günahtır.. Fakat normal zamandan farklımıdır ne kadar fazla günahı olur, Günahı-cezası nedir bilemeyiz. Kim sana arada fark yok diyebilir ki? Böyle gecelerde belki ömür boyu taşımayacağın günah kazanırsın. Bunun hesabını ve derecesini biz bilemeyiz ki! Sen kendine açık kapı, vicdanını rahatlatacak bir fetva arıyorsun. Unut ma ki; Vicdanını rahatsızı eden her şey yanlıştır… Cünüp olduktan sonra bir süre beklemek gusülün sağlığı açısından iyi olur.

 13. semih dedi ki:

  Şehvetle gelen bir sıvı oluyor bende.Fışkırmıyor,bu meni mi mezi mi

  1. islamevim dedi ki:

   Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir.

 14. ertuğrul dedi ki:

  Ben uyanınca üstümde ıslaklık gördüm, ama çok çok azdı, kokusu da vardı, bu halde gusül gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Ben senin yerinde olsaydım, ne olur ne olmaz diye gusül alırdım. İşin ilmihal yönünü öğrenmek istiyorsan, ister internette biraz araştırma yap! istersen sitemizdeki bu konuyla ilgili bilgileri oku ve öğren. https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html yazının son bölümlerinde gusülü gerektiren ve gerektirmeyen haller nelerdir onları öğrenebilirsin.

 15. emre dedi ki:

  Ben cünup oldum ama kış olduğu için su soğuk bu yüzden yıkanamıyorum, anneme söyledim yıkanacağımı. Tabi cünubum demedim, izinvermedi. Ne yapmalıyım?

  1. islamevim dedi ki:

   Annene söyleyemiyorsan diğer aile fertlerinden rahatça konuşabildiğin birine cünüp olduğunu, yıkanman gerektiğini anlat. O da yoksa annene bir şekilde anlatmaya çalış. Annendir sonuçta günaha girmeni, cünüp olarak dolaşmanı istemez değil mi? Yani bir şekilde çaresini bulup yıkan. Bu bahaneyle öyle cünüp olarak dolaşılmaz.

   1. emre dedi ki:

    Teyemmüm alsam olmaz mı?

    1. islamevim dedi ki:

     Su bulunan yerde teyemmüm olmaz kardeşim. Sen annenle konuşmayı dene, gece rüyalanmışım yıkanmam lazım de! Bunda utanılacak bir şey yok.

 16. emre dedi ki:

  Dişlerime ergenlik başları gibi bir tel takıldı, arkadaşlarımdan dalga geçenler oluyordu bende içten içe üzülüyordum. Liseye geçince yaklaşık3 yıl sonra ağzın her yerine su değmezse kabul olmayacağını öğrendim. Sağlık sorunu oluşturmasın niyetimiz vardı. Bana veya taktıran anneme bir günah var mıdır abdestim kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Dişe takılan telin hiçbir mahsuru olmaz kardeşim herkes gibi abdestini alırsın geçerlidir. Sonuçta sağlıkla ilgili bir konudur.

   1. ndar dedi ki:

    Hocam ben ağız ve burundan her yerine su değmesinin şart olmadığını biliyorum bedene dahil olmamasından diye . Ama su bolca alınır

 17. kkmm dedi ki:

  Uzun sure cenabet dolasmanin gunahlari var mi dir varsa nedir

  1. islamevim dedi ki:

   cenabet kalmak günahtır kardeşim. Müslüman öyle dolaşmaz. Müslüman temiz olur.

 18. asker dedi ki:

  Cünüp olduğumda 3’er kez elimi ağzımı burnumu yıkayıp yemek yiyorum yada içecek tüketiyorum. Günah mıdır ? Günahsa ne yaparsam içtiklerim yediklerim günah olmadan tüketebilirim (Gusül almak dışında) ?

  1. islamevim dedi ki:

   Bu şekilde yemek içmek günah değil. Fakat en kısa sürede gusül abdesti almak gerekir. Namaz vaktini geçirmemek şarttır. Cünüp olarak uzun zaman dolaşmak, yiyip içmek takva açısından doğru olmaz. Müslüman temiz olur. En kısa zamanda temizlenmek gereklidir.

 19. sorum var dedi ki:

  Ben uyurken rüyalandım yani rüyamda menilerim aktı ama uyandığımda hiç bir meni yoktu. sadece rüyamda meni akıttım. uyandığımda tertemizdim gusül gerekli midir ?

  1. islamevim dedi ki:

   Herhangi bir akıntı gelmediğine eminsen gusül gerekmez. Şüphe varsa gusül almak gerekir.

 20. İstanbuldan yigit dedi ki:

  Ben cünüpken sınava girdiim 55 aldım bundan dolayı utanclıyım matematik 3 geliyor karneme hepsi 5 (ing 4) birtek mat 3 ya üf cünüplük cok kotu bırsey.

  1. islamevim dedi ki:

   Sevaplarda günahlarda gizlidir. Günahını alenen açıklama tamamı kardeşim! Kötü olduğunu biliyorsun madem tövbe et birdaha yapma! Bir günahı işlediğin zaman onu Allah c.c ve sen bilirsin. Ama her yerde o günahını anlatırsan bir çok kişiyi şahit etmiş olursun!

 21. Ömer dedi ki:

  site güzel tşk.ler

 22. serkan aslan dedi ki:

  Ölum kasla goz arasi yakindir arkadaslar dikkat edelim cunku heran olum kapimizi calabilir cunup ölmek kötudur

 23. salih yagiz dedi ki:

  Cunuplukten temizlenmek allaha ibadet icin yapilir ibadet yapmiyorsan gucenmeyin ama yikansanda yikanmasanda fark etmez

 24. anonim dedi ki:

  Ben cünüpken kalkıp işe gittim, bütün gün cünüp olarak geçti. Yani cünüp olarak bütün gün normal hayatıma devam etmiş oldum. Gerçekten cünüplükten yıkanıp temizlenmeden dolaştığım için, gün boyunca çok büyük ağırlık ve sıkıntı hissettim, hem vicdan azabı duydum hem de kendimi çok kötü hissettim. Ancak akşam eve gelince yıkandım, gusül abdestimi aldım ve çok şükür rahatladım. Bir daha ne olursa olsun cünüp olarak dolaşmamaya gayret edicem. Bu şekilde yıkanmadan dolaşmayın derim.

  1. gamzelim dedi ki:

   Bencede en sorusu bu