islamevim

cünüp olarak oruç tutulur mu?

401.747
cünüp olarak oruç tutulur mu?

Cünüp olarak oruç tutmak caiz midir?
Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından, gusül abdesti almak gerekir.

Kişinin cünüp olması farklı yollarla olabilir. Ve bunların her birine göre hüküm değişir.

1- Eğer kişi uykuda iken ihtilam olmuşsa ya da bakmakla veya hayal etmekle cünüp olduysa bu durumlarda orucu bozulmaz. Ancak kişinin yabancı bir kadına şehvetle bakması haramdır.

2- Öpmek, ellemek gibi bir yolla cünüp olduysa, kişinin orucu bozulur. Ancak sadece kaza gerekir.

3- Eğer kişi eşiyle münasebette bulunduysa, ister meni gelsin isterse gelmesin, orucu bozulur ve hem kaza hem de kefaret gerekir. İstimnada da (elle tatmin) durum böyledir.

Sonuç olarak uykuda iken istem dışı olarak ihtilam olmuşsak, sahura kalkınca gusül abdesti alıp temizleniriz. Fakat vakit yoksa normal olarak sahur yemeğimizi yer oruca niyetimizi ederiz. Sonrasında sabah namazından önce gusul abdestini almamız gerekir.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken konu;
1- Cünüp olarak oruç tutmaya verilen ruhsat, kişinin o an oruca başlaması için verilen ruhsattır. Yani imkanlar kısıtlıysa gusul abdesti alamamışsak, oruca niyetlene biliriz ancak en kısa zamanda namaz vaktini geçirmeyecek şekilde gusül abdesti almak gerekir.

2-Kişi oruçlu iken, istemeden kasıtsız olarak bir şekilde ihtilam olmuş ise, orucu bozulmaz, sadece gusül eder ve orucuna devam eder.(uykuda iken rüya görmek gibi).
Ancak istimna(el ile boşalma) yoluna gidilirse ki bu düpedüz, ahlaksız bir şekilde orucu bozmaktır. Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder; kefaret orucu tutmak gerekmez.

Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

Farz olduğu halde Ramazan’da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da kefareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.

Şafii Mezhebi’ne göre cünüp olarak oruç tutmak caiz midir?

Şafii Mezhebi’ne göre orucun başlangıcında temiz olmak için, fecirden önce cünüplükten yıkanmak, adaptandır
Cünüp olduğu halde fecirden sonra yıkanmak, orucun sıhhatine engel değildir Ancak doğru olan, fecirden önce yıkanmaktır Bunun delili, şu hadistir:

“Hz Peygamber (asv), cimadan dolayı bazen sabahladıktan sonra yıkanıp orucuna devam ederdi” (Buharî/1825, 1830)

Hayız ve nifastan kurtulan kadının da fecirden önce yıkanması müstehabdır (Büyük Şafii Fıkhı, Dr Mustafa el-Hin, Dr Mustafa el-Buğa, Ali eş-Şerbeci, Çeviren: Ali Arslan)
Cünüp olarak bir namaz vaktinden fazla beklemek haramdır Ancak iftara kadar cünüp beklemek orucu bozmasa da sevabını azaltır. En kısa zamanda gusül abdesti almak hem takva , hem edep ve hem de ruh sağlımız açısından son derece yerinde olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Anonim dedi ki:

  Merhaba hocam. Sahurdan sonra rüyalandik cünüp olduk bu durum oruca engel degil. Rüyalanma sonucu cünüp olduktan sonra mastürbasyon yapmak oruca engel mi orucu bozuyor mu yoksa oruca devam mı etmek gerekiyor ?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, yukarıdaki yazıyı okusan keşke, orada sorunun cevabı yazıyor zaten!!!

 2. isimsiz dedi ki:

  hocam ben oruçluyken 2-3 kez masturbasyon yaptım 120 günmü tutmam gerekir

 3. İsimsiz dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam bi sorum olacaktı gece sahura kalktım ezan okunmadan biraz uzanayım dedim ve niyetlenmedim kalktığımda rüyalanmışım ve niyetlenmemişim hemen kalktım ve gusül aldım ardından niyetlendim o günkü orucum kabul olur mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, orucuna devam et kabul edecek olan Allah’dır. Bir daha oruç konusunda daha dikkatli olursan umulur ki Allah affeder. Ayrıca niyetlenmesen de sahura kalmak oruca niyetlenmek demektir.

 4. Murat dedi ki:

  S.a hocam sahurdan sonra ruyalandim cunup oldugumu farkettim ama orucumu tutuyorum ve iftardan sonra abdest almak istiyorum.Su imkanim olduğu halde.

  1. islamevim dedi ki:

   A.s yanlış yapıyorsun, orucu devam etmek doğrudur ama ilk fırsatta gusül almak şarttır.

 5. murat dedi ki:

  hocam oruçluyken rüyamda boşaldığımi gördüm ama kalktıgımda herhangi bir islaklik yoktu oruç bozulur mu veya gusül abdesti almak gerekir mi

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp olduysan, yani meni geldiyse gusül gerekir. Rüyada meni geldiyse yani cünüplük olduysa bile oruç bozulmaz gusül alıp oruca devam edilir.

 6. Hatice kübra dedi ki:

  hocam ben adetliyim sabah öğlene kadar leke yoksa gusül alıp oruç tutabilir miyim

 7. İsimsiz dedi ki:

  Hocam selamünaleyküm ben nafile oruç tutuyorum ama imsak vaktinden önce cünüp oldum ve gusül abdestini öğle ezanın okunmadan hemen aldım bu orucum geçerli midir

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, orucun geçerli olur ama sabah namazı ne oldu?? Nafile oruç tutup sabah namazını kılmamak tuhaf!

 8. Akif dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam ben orucluyken ruyalandım ama ne rüyayı hatırlıyorum nede meni gelmiş ıslaklık var fakat meni ıslaklığı deil gibi duruyo cünüp olduğumu varsayıyorum ama 1 namaz vaktinden cok gecti gusul icin ve evde yada misafirlikte olmadığım için yanımda temiz iç camaşırı falan yok gusul alıp temiz olmayan (rüyalanmada kirlendiğini düşündüğüm) iç camaşırımla oruç tutsam olurmu yada bozdumysam kefaretmi kazamıdır

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Rüyalanma sonucu cünüp olmakla oruç bozulmaz, orucuna devam eder ilk fırsatta gusül alırsın. Çamaşır değişemiyorsan onu da ilk fırsatta halletmeye çalışırsın. Orucun bozuldu sanıp yiyip içtiysen bu sefer keffaret gerekir. Çünkü orucunu kendin bozmuş oluyorsun.

 9. MSDA dedi ki:

  MERHABA HOCAM BEN SAHUR VAKTİ MASTURBASYON YAPTIM EVDE SULLAR KESİLMİŞ HABERİM YOKTU SONRADAN HABERİM OLDU YARIN ORUCA CÜNÜPLÜ GİREBİLİRMİYİM

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim bunlar çirkin işler. Ramazan mübarek ayaı yüceliğine çok ters, bu mübarek aya saygı ve hürmet göstermek nefse hakim olmak gerekir. Çünkü oruç sadece mideye tutturulmaz.. Oruca cünüp girebilirsin, ilk fırsatta çok geciktirmeden gusulünü alman lazım.

 10. Anonim dedi ki:

  Hocam iftar sahur arasında bir vakitde cünüp olduk istemli olarak ailemizden çekindigimiz için abdest alamadık ertesi gün iftardan sonra abdest aldık o cünüp ken tutulan oruç kabul olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Fıkhen oruca cünüp olarak başlanabilir ancak sonrasında ilk fırsatta gusül almak lazım. Fıkhen orucun geçerlidir. Ancak kabul edecek olan Allah c.c dür. Orucunu kabul ett mi?, yoksa benim bu mübarek ayıma hürmet göstermedin, benim senin aç kalmana ihtiyacım yok mu dedi orasını biz bilemeyiz.

 11. Anonim dedi ki:

  Hocam ben cünüpken oruc tuttum orucumu actiktan sonra gusul aldim yani oruca cunupken basladim kaza mi gerekir?

  1. islamevim dedi ki:

   Kaza veya kefaret gerekmez. Orucun fıkhen geçerlidir. Ancak cünüp olarak tutulan oruc insana ne kazandırır onu Allah c.c bilir.

 12. K.galatasaray dedi ki:

  Hocam ben oruçlu değilken elle bakarak yaptım ve mezi geldi bir sonraki gün mezi geldiğini unutarak oruç tuttum ve müsait değildim gusül almaya iftardan önce gusül alırsam orucum kabul olurmu(mezi dediğim yani beyaz idrar gibi bir su aktı

  1. islamevim dedi ki:

   Meni, mezi, vedi ne demektir? Hangisi gusül gerektirir v.s gibi fıkhi konuları araştırıp öğrenmeni tavsiye ederim. Bunlar bir insana ömür boyu lazım olacak şeylerdir. İnsan bu hallerini öğrenip kendisi bilir ve anlar. Bir başkasına durum anlatılıp da sormak yerine öğrenmek kendi durumunu bilmek daha uygundur. Soruna cevap olarak; Mecbur kalındığında oruca cünüp olarak başlanabilir. Doğru olan ilk fırsatta gusül almaktır. Ancak hiçbir imkan bulunamışsa imkan olduğunda gusül alınır. Oruç fıkhen geçerli olur.

 13. Selam dedi ki:

  Hocam ben bilerek cünüp oldum oruç bozulurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Bozulur!

 14. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba hocam ben temiz bir şekilde sahurumu yaptım niyet ettim oruca başladım yaklaşık 1 saat sonra bilerek elle cunup oldum ve yattım sabahda kaltıgımda bazı sebeplerden ötürü gusul alamadım sonra akşama doğru çok susadım ve cunup oluğum için nede olsa orucum bozuldu deyip su içtim ne yapmalıyım bilemiyorum kazamı yoksa 61 gün kefaretmi odemem gerekiyor hocam açıklayıcı anlaşılır kesin bi bilgi verirseniz sevinirim

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, çok çirkin bir iş yapmışsın. Önce birdaha aynı şeyi yapmamak şartıyla tevbe istiğfar et. Mübarek Ramazan ayında bu yapılmaz. Böyle yapmakla orucun ve ramazanın bütün sevabını iptal ediyorsunuz! Orucu sadece aç kalmak zannedenler! Uyanın!! Ramazan ayı Allah’ın kullarına bir rahmeti bir çıkış kapısıdır. Bu kapıyı KENDİ ELLERİNİZLE kapatmayın!!! Tevbe ettikten sonra Ramazan bitince orucunu kaza edersin.

 15. Rıza dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam ben bugün oruç iken sevke kapılıp cunup oldum .orucum bozuldu mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam Bozuldu!

 16. xyz dedi ki:

  hocam merhaba bunu çok utanarak yazıyorum ama erkek arkadaşımla iftardan sonra birbirimizi tatmin ettik ama ilişkiye girmedik ve o sekildeyiz diye oruç tutmadık.bu farklı zamanlarda birkaç kere böyle oldu. bunun dinen hükmü nedir keffaret mi kaza mı gerekir

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, sen oruç tutmanın hükmünden önce yaptığın çirkin işin dinen hükmünü araştırıp öğrensen daha iyi olacak. Mübarek Ramazan’da sevaplar da günahlar da katlanarak yazılır. Bu ay Allah c.c nün çok ama çok önem verdiği bir aydır. Bu aya hürmetsizlik çok büyük günah kazanmaya sebep verir!!

 17. Mehmet dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm. Ben sabah kalkınca gece rüyamda ihtilâm olduğumu hatırladım.Yaşlık da var.Ama gusül alamam ailemden çekiniyorum.Orucum kabul olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, orucuna devam et, ilk fırsatta gusül alman gerekir.

   1. k.i dedi ki:

    Selamın aleyküm hocam ben oruçlu değilken mastrubasyon yaptım ve akşam gusül almayı unuttum o gün sahur yaptım ve uyudum şuan da iş yerindeyim ve gusül alacak bir yer yok oruçtan önce gusül alırsam kabul olurmu

    1. islamevim dedi ki:

     Aleykümselam. Orucuna devam et, İlk fırsatta gusül al.

 18. oruç dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam ben istemsiz bir şekilde cenabet oldum oruçluyken orucum bozulur diye şüpheye kapılıp orucumu Devam etmedim bunun için kefaret mi gerekir yoksa kaza etsem olur mu lütfen bana bir cevap.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam. İstemsiz cünüp olmakla oruç bozulmaz. Orucunu kendin bozduysan keffaret gerekir.

 19. FIRAT dedi ki:

  HOCAM ORUCLU İKEN BİLE BİLE CÜNÜP OLUP HEMEN DAKİKASINDA GUSÜL ABDESTİ ALMAK ORUC BOZULURMU

  1. islamevim dedi ki:

   Bozulur!

   1. mahmut dedi ki:

    ne yapmak gerekir

    1. islamevim dedi ki:

     Tevbe et, orucunu kaza et. Bunun çok yanlış bir iş olduğunu Ramazan ayına büyük hürmetsizlik olduğunu bil!!

     1. Ftm dedi ki:

      Hocam eşim ilişkiden sonra uyudu gusül için beni uyandır dedi ve uykusu ağır olduğu için kaldıramadım yarın oruç tutabilirmi öğleye kadar güsül alıp

     2. islamevim dedi ki:

      Tutabilir…

 20. Ne Olur dedi ki:

  Merhaba hocam ben pazargunu oruc tutum ve iftardan sonra videoya bakarak cünüp oldum ve gusül abdesti almadan sabahına oruc tutum pazartesi günün orucu bozulurmu

 21. Random dedi ki:

  Hocam ben imsaktan önce mastürbasyon yaptım ama imsaktan sonra da az az meni geldi ne yapmalıyım oruç bozulurmu

 22. Anonim dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam benim bir sorum olacaktı. Ben bir kızım ve öğlen civarı uyuyordum rüyamda birseyler gördüm. Bir kadının beni şehvetle öptüğünü bununda benim hosuma gittigini gördüm. Uyandığımda büyük bir zevk değil ama yinede zevk aldigimi gördüm. Benim suan gusül almam gerekir mi bilmiyorum. Oruc tutuyorum ama namaz kilabilirmiyim bilmiyorum. Şüphede kaldım bana yardım edin.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, orucunu tutabilir namazını kılabilirsin. Ancak gusül almak kötü birşey değil. Gerekmese bile her banyoda gusül almak iyi olur. Ayrıca böyle şüpheye kaldığın zamanlarda da gusül alabilirsin tabi müsaitlik varsa.

 23. Cenk dedi ki:

  Hayırlı ramazanlar hocam. Sabah kalktığımda ihtilam olduğumu anladım fakat birkaç sıkıntıdan dolayı abdest alamadım. Orucu devam edebilir miyim?

  1. islamevim dedi ki:

   Hayırlı ramazanlar, orucuna devam edebilirsin ancak ilk fırsatta gusül alman gerekir.

 24. İbrahim dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım sahur yaptıktan sonra el ile boşalma yaptım kazamı gerektirir keffaret mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, kaza gerekir.

 25. İsimsiz dedi ki:

  Hocam ben rüyamda ilişkiye girdim ama sabah uyandığımda altım ıslak değildi bu durumda cünüp oluyor muyuz??

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp olup olmadığını insan kendisi bilir. Çamaşır Islak olmayabilir kuruyabilir. Biraz araştırıp öğren meni nedir, nasıl olur, nasıl gelir v.s şeyleri bilmen lazım.

 26. pişmanmahcubum dedi ki:

  Hayırlı ramazanlar hocam ben iftardan sonra şevhete düştüm ve mastrübasyon yaptım devamında sahur yaptım imkanım olmasına ragmen ailemden çekindigimden gusul alamadım iftara kadar orucuma cunüp halde devam ettim iftardan sonra tövbe ettim guslul aldım.ALLAH ın izniyle orucum kabul olmuş mudur hocam?

  1. islamevim dedi ki:

   Hayırlı ramazanlar Kabul olmuştur İNŞALLAH. yanlız birdaha aynı şeyi tekrar etme…

 27. Eyup dedi ki:

  Selamunaleyküm hocam ben eşimle münasebette bulundum ramazan ayinda akşam banyo yapmadan sahurda yemeğimi yedim sabah yikarim diye uyudum sabah kalktığımda sular kesilmişti ikindiye kadar orucum bozulmuş mu.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam orucun bozulmaz, ilk fırsatta hemen gusül alman gerekir!

 28. Ahmet dedi ki:

  Merhaba hocam ben gece rüyalandım ve gusul almadım kulağıma su kaçar diye akşama aldım orucum kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, böyle bir sebeple gusül almamak hiç mantıklı değildir kardeşim. Bundan sonra gusül almayı geciktirme. Doğrusu hiç ertelemeden hemen gusül almaktır. Yaptığımız ibadetleri Allah için yapıyoruz. Yani kabul edecek veya kabul etmeyecek olan Allah’dır c.c

 29. Serkan dedi ki:

  Kusura bakmayın da, Ne abaza gençliğimiz varmış, ulan sahurdan sonra mastürbasyon yapılırmı akıl var mantık var Nefsinize Hakim olun gençler

 30. isimsiz dedi ki:

  Mrb hocam ben el ile boşaldım sonra niyetimi edip orucumu tuttum öğlen saat 12-1 gibi gusül abdesti aldım orucum kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Mrb.Fıkıhta oruca cünüp olarak başlamaya mecburiyet halinde izin verilmiştir. Oruç sahih olur. Kabul olup olmadığını ben ne bileyim. Kabul edecek olan Allah c.c dür!

 31. muhammet dedi ki:

  iyi günler hocam sahurdan önce el ile boşaldım o şekil uyudum sabah 6da kalktım yıkandım gusül aldım oruça niyetlendim oruca bi sıkıntısı varmı geçerlimi sahurdan sonrada bişey yiyip içmedim

  1. islamevim dedi ki:

   İyi günler, imsak vaktinden sonra birşey yiyip içmediysen oruç geçerli olur.

 32. Mehmet dedi ki:

  Selamün alyküm hocam cünüp olduğumuzu bildigimiz halde oruc tutmak istersek kabul olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, cünüp olduğunu bildiğin halde oruca niyetlenebilirsin ancak ilk fırsatta gusül almak gerekir.

 33. Hikmet dedi ki:

  Selamun Aleykum hocam ben orucluyken ruyalandim sabah kalktıktan sonra gusul yapacaktim ama bizim banyoya ustalar girip yikip dokmus malesef giremiyecegim mecburen aksam girecegim bi sorun olurmu (oruc bozulmasi vs.)

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Orucun bozulmaz.

 34. Belirsiz dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam sahurdan sonra dayanamayıp masturbasyon yaptım meni geldi ama direk gittim gusülümü aldım şafii yim hocam oruç kabul olurmu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, Şafi Mezhebine göre oruç başladıktan sonra yani imsak vaktinden sonra mastürbasyon (istimna) yapan kişinin orucu bozulur.Ramazan ayı bittikten sonra gününe gün kaza eder.

 35. ahmet dedi ki:

  Merhaba hocam ben sahurumu yaptim niyetimi ettim.sonra tuvalete girdim videolar izledon kendiliginden oldu uyandigimda gusül abdesti aldim orucum kabul olurmu yoksa kaza veya kefaretmi tutmaliyim bu arada ben şafiiyim

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, ihtilam olduysan oruç bozulmaz. Gusül alıp orucuna devam edebilirsin.

 36. İsim Yok dedi ki:

  Hocam SelamunAleyküm Hocam Ben Sahurda El İle Bir Kaç Müstehcen Videolara Bakarak Cünüp Oldum.Sonra Oruca Niyet Etmedim.Sabah Uyandım Bir Daha El ile Gene Videolara Bakara Cünüp Oldum.Sonra Gidip Gusül Abdestimi Aldım.Ama Oruca Niyet Etmemistim.Niyet Etsem Orucum Sayılırmı Hocam Teşekkürler

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, bu tür davranışlar Ramazan ayına hürmetsizliktir. Ahirette ramazan kendisine hürmet ve saygı göstermeyenlerden şikayetçi olacaktır. İmsak vaktinden sonra orucu bozacak birşey yapmamak şartıyla kalben ve dil ile yeni günün orucuna niyet edilebilir.

 37. emir dedi ki:

  hocam oruçluyken azarak mastürbasyon yaptım ve geri hemen gusul aldım orucu bozarmı

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozulmuştur.

   1. Emir dedi ki:

    Kaza mı gerektirir yoksa 61gün mü

    1. islamevim dedi ki:

     Kaza yapacaksın

 38. Pişmanlık 12 dedi ki:

  Slm hocam 3 gün üst üste cenabetli oruc tutum orucun bozulur mu ( su imkanı da vardı)

  1. islamevim dedi ki:

   Selam, oruç tutmayı sadece aç kalmak zannedenlerin orucu bozulmaz onlar orucuna devam edebilir ancak gusül almadan da olmaz tabii. Orucu Allah’ın rızasını kazanmak için mide ile beraber bütün uzuvlarına tutturanlar ise zaten böyle birşey yapmaz. Allah’ın rızasını arayanlar bilirler ki müslüman cünüp durmaz.

 39. Tilki dedi ki:

  Merhaba hocam ben oynarken dayanamayıp boşaldım gusul de alamıyorum ne yapmam gerek.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, oruçlu gibi günü tamamla, ilk fırsatta gusül al. Tevbe istiğfar et. Ramazandan sonra orucu kaza et.

 40. Erdoğan dedi ki:

  Hocam sabah uyandığımda istemsiz bir şekilde boşalmıştım. Abdest alacak imkanım yok ne yapmalıyım oruç tutarsam kabul olurmu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Orucuna devam et, ilk fırsat bulduğunda hemen gusül al!

 41. Emre dedi ki:

  Hocam iftar vaktine yaklaşık 1 saat kala uykudan uyandım ve rüya görmüşüm farkına vardığımda iftara yarım saat kalmış herhangi bir ıslaklık farkedemedim vücutta taki el ile kontrol etmek aklıma gelene kadar yarım saat var iftara farkına vardım cünüp olduğumun ama duş iftar dan öncemi gusül almalıyım sonra mı

  1. islamevim dedi ki:

   İnsan cünüp olduğu zaman en kısa zamanda gusül alıp temizlenir. Bu işin iftardan öncesi sonrası olmaz. O an alabiliyorsan hemen alırsın. O an imkan yoksa iftardan sonra alırsın.

 42. Sami dedi ki:

  Hocam ben kısacası şöyle soylıyım yazdım yazdım silindi ben sahurdan önce bisiler yaptım ama banyomuda yaptım banyo yaparken gusül abdesti aldımmi almadimmi hatirlamiyorum ama almadım diye düşünüyorum duştan 15 dk sonra aklıma geldi abdest aldım ama duş almadım bende sahurumu yaptım oruca niyet ettim kabul olurmu hocam bana bi yardımcı olsanız

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül aldığına emin değilsen tekrar alman lazım. Oruca cünüp olarak niyetlenebilirsin ancak oruca başladıktan sonra ilk fırsatta gusülü yapman gerekir.

 43. Sezgin dedi ki:

  Hocam iyi ramazanlar hocam biz eşimle sahurdan önce iliskiye girdik ve sahura kalkamadık ama sabah namazina 30 dakka kala kalkıp gusül abdesti aldık arucumuza devam edebilirmiyiz.

  1. islamevim dedi ki:

   Hayırlı ramazanlar imsaktan sonra birşey yiyip içmediysen, orucu bozacak birşey yapmadıysan oruç sahih olur.

   1. Elektirik yok dedi ki:

    Gusül abdesti almak illa sıcak su ve sabun kullanarak mı olur kirlerden arınmakla mı yani yoksa soğuk su ile şeklen almakla da geçerli olur mu

    1. islamevim dedi ki:

     Soğuk suyla da alabilirsin. Sonuçta yazın hep öyle yapıyoruz. Yani sadece vucuduna kuru yer kalmayacak şekilde su deyse bile gusül geçerli olur. Ancak tabiki en güzeli temizliği de uvarak, sabunlayarak veya keseleyerek yapmış olmaktır.

 44. 1234557889 dedi ki:

  Hocam sahura cunup kalktim ve yemek yedim zaman az vardi sonra abdest aldim ancak abdest almadan once oruca niyet etmedim oruc ve gusul kabul olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Orucunu tamamladın mı? Yani orucu tuttun mu?

   1. Anonim dedi ki:

    Hocam ben bilerek cünüp oldum oruç bozulurmu

 45. Alper dedi ki:

  Selamun Aleyküm hocam, şimdi merak ettiğim konu şu; Bir gün boyunca (sahurdan-iftara) cünüp iken oruç tutulurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, müslüman kişi böyle birşey yapmaz. Mecbur kalıp da başka bir çare bulamaması müstesna. Yani çok mecbur kalırsa…

 46. Özgür dedi ki:

  Hocam ben iftardan sonra el ile boşaldım sonra gusul almayı unuttum sahura kalktım yemeğimi yedim şuan saat 8 daha niyet etmedim şimdi dus alsam niyet etsem olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Olur, duşunu alıp orucu tamamla…

 47. Anonim dedi ki:

  Hocam ben ramazanda farklı iki gün içerisinde bilerek cunup oldum ama kefaret ve kaza orucunu tutacagimı bilmiyordum hemen gusul abdestimi aldım ve tovbe ettim orucumu tuttum kabul olurmu

 48. Müslüman34 dedi ki:

  Hocam merhaba ben sahurda ezan okuduktan sonra niyet etmeden masturbasyon yaptim ve cünup oldum ogle namazi okuduktan sonra gusül abdesti aldim oruc gecerli olurmu?

 49. Aslı dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım bu zamana kadar iftardan sonra istimnada bulundum ama bunun sonrasında gusül alınacağını hatta cünüp olarak dile getirildiğini dahi bilmiyordum.O yüzden gusül abdesti almadan orucumu tutuyordum.Bunu öğrendiğimde gusül abdesti alıp devam ettim orucuma.Ama önceki tuttuğum oruçlar ne olacak?Geçersiz mi oldu yani?

  1. islamevim dedi ki:

   Olan olmuş tövbe istiğfar et. Şu şekilde samimiyetle tövbe et; Allah’ım ben bilmiyordum bilseydim yapmazdım. Senin Merhametin, affın benim günahımdan büyüktür. Sen beni affet, günahımı, kusurumu bağışla ve ört. Başka içinden gelen samimi pişmanlığın varsa onu da dile getir. Aynı hatayı bir daha tekrar etme. Bilmiyordun artık öğrendin şimdi temiz bir sayfa açıldı sana, buradan temiz olarak devam et.

 50. Anonim dedi ki:

  Mrb hocam sahura kalktım ezana 10 dk var ama cunup olmuşum ancak sahur yaptım sahurdan sonra abdest alsam oruc kabul olur mu bir de affınıza sığınarak soruyorum bir şey düşünürek zevk suyu gelse fazla düşünürek değil zevk suyu gelse oruc bozulur mu abdest gerekir mi ben sürekli bakıyorum akşama kadar sürekli ıslaklık varmış gibi hissediyorum

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, oruca niyetlenip sahurdan sonra gusül alsan olur. Zevk suyundan kasıt nedir? Meni kastediyorsan istemsiz olunca oruç bozulmaz, isteyerek istimna yapıldıysa oruç bozulur. Her iki durumda da abdest şarttır. Meni gelmedikçe oruç bozulmaz ve abdest gerekmez.

  2. Muhammed dedi ki:

   Hocam simdi ben yemek yedim ezan okundu namaz kildim camiden ciktim ama niyet etmedim oruc tutmadim 61 gun tutmak zorundamiyim oyle.bisey varmis ama bilmeden yaptim bunu bilmiyordum gunahi oldugunu tobe ettim …

   1. Anonim dedi ki:

    Kardeşim zaten. Oruç niyetine yiyorsun o yemeği oruç tutacağın için yiyosun bişey olmaz sabah aklına gelse niyet etsen dahi gene yeter

    1. islamevim dedi ki:

     Oruç tutmadım diyor, niyetle ilgili soru sormuyor ki. Sen niyeti anlatmışsın!

 51. YuEnDe dedi ki:

  Hocam ben sahurda elimle sürtünme yaparak boşaldım ve sonrasında yemeğimi yiyip niyet edip yattım orucum kabul olurmu ne yapmam lazım

  1. islamevim dedi ki:

   Orucuna devam edersin, orucun geçerli olur ancak en kısa zamanda gusül alman lazım

 52. Hakan dedi ki:

  merhaba hocam benim akşam aklıma şeytan girdi, sabah olunca sperm yoktu. Oruç tutabilirmiyim, teşekkürler hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, orucunu tutabilirsin..

 53. melek dedi ki:

  hasta oldum bitti gusül abdesti almadım oruç tuttum sayılır mı bide şafiyim hemen cevap verin

  1. islamevim dedi ki:

   Şafi sitelere sorsan daha sağlıklı olur. Hanefide hüküm yukarıda yazıldığı gibi. Şafide farklı mı, aynı mı tam kesin olarak bilemediğim için seni yanıltmış olmayalım. Birde burada maaşlı işçi yok, burası fetva hattı da değil, ayrıca online da değil o nedenle hemen cevap verin şeklindeki isteğini yerine getiremedik “kusura bakma”

 54. Kadir dedi ki:

  Merhabalar Hocam

  Ben sahurumu yaptım oruç niyetimi ettim yattım sabah kalktığımda cünüp olmuşum ama rüyamı hatırlamıyorum
  Tekrar uyuya kaldım ve sabah işe gitmem gerekiyordu abdest almaya zamanım yoktu saat 16.30 da eve geldim abdestini aldım oruç bozulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim orucun bozulmaz.

 55. Kemal sureyye dedi ki:

  Sahurdan önce cünüp olmustum niyet edebilir miyim ?

  1. islamevim dedi ki:

   Niyet edersin. En kısa sürede gusül alman lazım.

 56. Emre dedi ki:

  Hocam Ben Cünüpüm Oruç Tutulur Mu?

 57. Halim yakut dedi ki:

  Hocam ben cünüpken oruç tuttum ama son 27dk kalmıştı ardından hemen öğle ezanı okumadan banyo yaptım ardından gusül aldım oruc kabul olur mu?

 58. Murat dedi ki:

  Selam hocam ben ramazan orucumu tuttum. Ama 2 kez rüyalandim orucumu bozmadim orucuma devam ettim.imkanım vardı ama akşam iftardan sonra banyo yaptım abdesttimi aldim.şimdi ramazan bitti 2 gün kaza orucumu tutmam gerekiyormu.Abdestimi imkanim olduğu halde iftardan sonra aldım diye.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, rüyalanmak orucu bozmaz. Tabii hemen gusül almak takva bakımından daha uygundur. Ama orucunu tamamlamışsın o nedenle artık kaza etmene gerek olmaz. Ancak yinede içim rahat etmiyor diyorsan şart değil ama kaza edebilirsin herhangi bir kaybın olmaz. Sonuç olarak kaza etmen gerekmiyor.

 59. Anonim dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam ben mastrubasyonun gunah olduğunu ve gusul gerektirdiğini bilmiyordum.Eskiden ramazanda yapıp yapmadığımi hatırlamıyorum bu ramazanda da
  iftardan sonra 1 kez yaptım ama gusul gerektirdiğini bilmediğim için almamistim öğrenince hemen aldim ne yapmalıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Artık öğrendiğine göre geçmiş için tevbe edersin, bir daha aynı hatayı tekrar etmezsin. Allah c.c nün tevbe kapısı açıktır ve O çok bağışlayıcıdır. O nedenle mühim olan öğrenmiş olmandır bundan sonrası için bildiğinle amel etmen gerekir.

 60. Halil dedi ki:

  Hocam selamün aleyküm hocam sevgilimle
  telefonda konuşurken yapışkan beyaz (vedi) sıvısı geldi okuduklarıma göre gusul şart değilmiş..
  Bu halde oruç tutulurmu hocam veyahut abdest almamız gerekirmi?

  1. islamevim dedi ki:

   Orucunu tutarsın abdest alman gerekmez. Ama imkan varsa gusül almak, tazalemek tabi ki iyidir.

 61. Mehmet cannn xyz dedi ki:

  Sahurda elle cunup oldum ama niyetimi ettim Yattim . Yani Oruca cunup başladım. Kalktığımda gusul aldım orucumu tuttum. Orucum kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Oruc geçerli olur. Kabul olup olmadığını ise sadece Allah c.c bilir. Bir başkası bunu nasıl bilsin, imkan var mı?

 62. Isimsiz dedi ki:

  Hocam ben sahurda yemegimi yiyip ezan okunduktan sonra telefonda zina yaptım sonra cenabet oldum orucum bozulurmu

  1. Cevap dedi ki:

   Orucun bilerek yaptığın için bozulur, kaza orucu tutman gerekli. Oruç sadece aç kalmak değildir. Her türlü nefsi zevkten alıkoyun kendinizi.

 63. Anonim dedi ki:

  İyi günler hocam sahur yapıp yattıktan sonra rüyada ilişkiye girerek cünüp oldum sabah kalkıncada işe gitmem gerekti gittim orucum bozulur mu kabul olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   İyi günler, orucun bozulmaz. İlk fırsatta gusülünü alman gerekir.

 64. Pişmanım dedi ki:

  Hocam ben şimdi sahur yapmadan iftardan sonra cünüp oldum ve bugün günlerden salı ve ben sadece cuma günü güsül abdesti alabileceğim o zamana kadar cünüp kalmak orucu Bozar mı ve günah mıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp dolaşmak günahtır. Orucuna devam et hiç olmazsa birde oradan günah kazanmamış olursun. Fakat en kısa sürede gusül abdestini alman lazım.

 65. Berna dedi ki:

  Mrb hocam erkek arkadasimla sahurdan sonra konusuyoruz ve cinsel seylerden bahsediyoruz sonra vajinamdan ıslaklik gelmis oluyor ve elimle oynuyorum acaba orucum bozulmuş oluyor mu ve o gun icerisinde gusul abdastti alip tutmaya devam edebilirmiyim.

  1. islamevim dedi ki:

   Mrb, senin yaptığın iş baştan caiz değil. Erkek arkadaş, cinsel konular v.s bunlar yanlıştır. Dolayısı ile bu işlerin devamı da yanlış olacaktır. Sonu da yanlış olacaktır! İnsan cünüpken oruca başlayabilir fakat daha sonra gusül alıp oruca devam edebilir.

 66. No isimmn dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam sahura kalktim yemeği yedim ve uyuya kalmisim ezan okunmadan önce niyet etmedim saat 5 gibi cunup olmusum ve tekrar uyuya kaldım sabah 8 gibi gusul abdesti aldım orucun devam eder deyilmi

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, gusül alıp orucunda devam edebilirsin.

 67. yetkin dedi ki:

  Hocam 2 gun cunup kalmak orucu bozarmi belimde sıkıntı oldugu için sargi sarmişim o yuzden o sargiyi kaldirmamada 2 gun var ama ruyalandim bu yuzden ne yapmam gerekiyor

  1. islamevim dedi ki:

   Yıkaya bildiğin yerlerini yıkarsın, sargılı olan yerlerin üzerine elinle mesh edersin. O da mümkün değilse teyemmüm alırsın.

 68. Almanyaa dedi ki:

  Böyle konu hakkinda yazmak beni yerin dibine sokuyor ama ögrenmeyi cok istiyorum . Suan saat sabah 03:00 biraz kendiliginden cok özür dilerim bosalmisim . 45 dakika sonra sahur olucak abdest almaya vaktim var ama hala kendiliginden akintim var . Abdest alsam abdestim bozulacak anca 2-4 saat gectikten sonra abdest alabilirim . Acaba ne yapmaliyim ? Bu durum beni cok rahatsiz ediyor .

  1. islamevim dedi ki:

   Yukarıdaki konuyu okursan orada oruca cunup olarak başlayabileceğini ve imsaktan sonra da abdest alabileceğini yazıyor.

   1. Anomim dedi ki:

    İyi günler hocam ben oruçken bilerek masturbasyon yaparak cünüp oldum ve ardından bşy yedim 61 gün oruç tutmam gerekirmi

    1. islamevim dedi ki:

     İnsan bilse bu çok ağır bir günahtır. Fıkhi hükmü şöyledir; İSTİMNA/elle boşalma, Ramazan ayında oruçlu iken yapıldığında orucu bozar. İstiğfar ederek bu günahtan kurtulması gerekir. O gün Ramazan günü olduğu için geri kalan saatlerde hürmetten ötürü yemek yemez ama o günü kaza eder. Ortada bir ağır bir günah bulunduğu için de tevbe ve istiğfar edilir.

 69. Gokhan dedi ki:

  Merhabalar …
  Hocam Selamın aleyküm ben gec saatte esimle ilişkiye girdim sahura abdest alip sahur yapar niyetleniriz diye düşündüm fakat uyuya kalmisiz sahur yapamadik ezandan iki saat sonra kalkip abdest aldik ve niyetlendik orucumuz kabul olur mu ? Birde eşim kabul olmaz diye orucunu bozdu … Yukardaki konulari okudum yorumları okudum ama bisey anlamadim aciklarsaniz sevinirim …

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, uyurken zaten sahura kalkacağım, yarın ki orucumu tutacağım niyetiyle yatıyorsun herhalde, o halde zaten oruc niyetin var demektir. Kaza ile uyanamadın sonra kalkıp hiçbirşey yiyip içmeden gusül alıp orucuna devam ettiysen Orucun geçerli olur. Eşinin durumuna birşey diyemem. İnsan En güzel fetvayı vicdanından alır. Normalde orucu geçerli olacaktı ama bozduysa o zaman kefaret gerekir. Bunu kesin fetva alabileceğiniz birilerine sormanızı tavsiye ederim.

 70. ahmet dedi ki:

  Ben cünüp müyüm bilmiyorum ama sabah kalktığımda bir ıslaklık hissediyorum geçen gün böyle oruç tuttum orucum bozulur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Orucunu tutar her ihtimale karşı gusül alırsın. Yanlız insan cünüp olup olmadığını bilir. Cünüp müyüm bilmiyorum diye birşey olmaz.

 71. Fransa dedi ki:

  Merhaba
  Ben esimle munasebete girdim Sabah ezandan Hemen sonra yikandim 20 dakka gecti kaza olsun istemiyorum oruc sayilir mi sayilmaz mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, yukarıdaki konuyu okusan orada yazıyor cevabı.

 72. Ecem dedi ki:

  Esim cunup oldugunu soyledi oruc tutamiycam dedi yeni dus almisti ama abdest almamis bende birsey olmaz dedim ama olup olmuycagini bilmiyorum sadece oructan vaz gecmesin diye oyle soyledim normal abdest al sahur yap dedim boyle birsey olabilirmi

  1. islamevim dedi ki:

   Sahuru yaptıktan sonra gusül alıp oruca devam eder. Yani normal abdest gusül yerine geçmez. Yukarıdaki konuda ayrıntılı olarak yazıyor. Oruca gusülsüz olarak başlanabilir ancak ondan sonra cünüp olarak bütün günü geçirmek olmaz. Oruca başladıktan sonra gusül alınır ve oruca devam edilir.

   1. Önder dedi ki:

    Öncelikle özür dilerim utananıyorum bu konuyu söylemekte. Ben sahurdan önce elle boşalma durumum oldu. Ve çalıştığım için anca iftardan sonra basımı yikiya biliyorum orucumu da tutuyorum bu halde acaba orucun bozulur mu?

    1. islamevim dedi ki:

     Yani cünüp olarak oruca başlayıp öyle devam mı ediyorsun.

     1. Anonim dedi ki:

      Evet

     2. islamevim dedi ki:

      Fıkhi olarak mecburiyet halinde oruca cünüp olarak başlanır, sonra ilk fırsatta gusül almak şarttır. Bu tür davranışlar ramazan ayına hürmetsizliktir ve orucun sevap yönünü iptal eder. Orucu sadece aç kalmaktan ibaret zannedenler, aç kaldım ibadet yaptım zannederler ancak yanlarına kar kalan sadece açlık ve susuzluktur. Yani farz ibadeti yapmış olursun borç düşer ancak sevaplardan mahrum kalınır.

 73. y.ko dedi ki:

  hocam ben sahurumu yedim ve yattım uykuda cinsel ilişkiye girdim kendime geldiğimde menim gelmemişti ben şeytana uydum oynamaya başladım ve menim geldi orucum bozulmuşmudur

 74. Anonim dedi ki:

  Selamun aleykum hocam. Cenabet oldugumu unutarak sahura kalktim ve oruca niyet ettim . Sonra cenabet oldugumu farkettim gusul alip oruca devam edebilirmiyim. Cunku orucluyken masturbasyon yapip cenabet olmadim . Simdi tovbe edip gusul alip oruca devam edebilirmiyim ayrica tekrar niyet etmem gerekirmi ve gusul almadan onceki tuttugum oruc zamani kabul oluyormu simdiden tesekkurler

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam daha öncede aynı soruyu sordun ya kardeşim, bak konuyu ve yorumları okursan zaten sorularının cevabını bulacaksın.

 75. anonim dedi ki:

  Hocam ramazan baslamadan onceki gun masturbasyon yapmistim gece gusul almayi unuttum. Sonra ertesi gun sahura kalktim ve oruca basladim. Gusul alip oruca devam edebilirmiyim.

  1. islamevim dedi ki:

   Devam edebilirsin.

 76. caresiz dedi ki:

  Selamun aleykum hocam, ben orucun ilk günü bilerek cunup oldum ve sahura kalktim ve oruç için niyet ettim. Sonra uyudum sabah kalkıp gusul abdesti aldım orucum kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, konuyu okusan, yorumları okusan orada defalarca cevaplandı, açıklandı.

 77. Asi gül dedi ki:

  Slm hocam ben oruçluyken eşim beni zorla baştan çıkardı ve bende orucumu bozdum. Orucumu bozmamam mı gerekirdi yoksa. bide kaç gün oruç tutmam lazım.

  1. islamevim dedi ki:

   Slm, tuttuğun oruç nafile oruçsa güne gün tutarsın. Ramazanda olduysa yani farz oruçsa keffaret tutarsın.

   1. Salih dedi ki:

    Selamunaleykm abi benim bacak kırık, önce istemeden sonra isteyerek cünüp oldum ve 1 gün sonra. Oruç zamanı benim tutabilmek gibi bir şansım varmı. Şimdiden sağolun. Hayırlı geceler.

    1. islamevim dedi ki:

     Aleykümselam, kırık bacağının üstüne sadece el ile mesh edersin diğer kalan yerlerini yıkar ve böylece gusül alırsın.

 78. Fatih dedi ki:

  Hocam ben keffaret orucu tutuyorum 57.gun ve bugun telefonda gezinirken bikac video gorunce cinsel organimla oynamaya basladim ve istemeden bosaldim hemen gusulettim tovbe ettim tekrar bastan tutmam gerekiyor dogrumu hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Kaffaret orucu aralıksız tutulur. Orucunu bozmuşsun.

 79. gul dedi ki:

  Hocam ramazandan sonra oruç tutmaya başladım akşam niyet ettim esim geldi, mahremiyet bolgelerimi tuttu, sabah da birlik de olduk bu kefaretmi yoksa kazami.

  1. islamevim dedi ki:

   Tuttuğun oruç farz olan ramazan orucu ise kefaret, nafile oruçsa kaza edersin. Ramazandan sonra dediğine göre herhalde nafile oruçtan bahsediyorsun.

   1. Anonim dedi ki:

    Hocam ben kaza orucu tutuyordum, elimle oynadım biraz ama bosalma olmadi. Masturbasyonun orucu bozdugunu bilmiyordum cok pismanim hemen gusul alsam oruca devam edebilirmiyim kabul oluyor mu?

    1. islamevim dedi ki:

     Meni gelmediyse oruç bozulmaz.

     1. Berk dedi ki:

      S.a Hocam Akşam sahurdan önce cünüp oldum Ve Su Olmadığı için Abdest alamadım Oruç Tutabilirmiyim Yoksa tutamazmıyım

     2. islamevim dedi ki:

      Oruca niyetlenir orucu tutarsın, ilk fırsatta gusül almak gerekir.

 80. M.T dedi ki:

  Selamunaleyküm hocam elektrikler gittiği için gusül abdesti alamadım elektriğin gelmesini beklerken ezan okundu yinede günah olurmu? Şimdiden teşekkürler hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, elektrik gelince gusül abdestini alırsın sıkıntı olmaz. Ezan okunması sebebiyle günah olmaz. Ama namaz vakti çıkmadan gusül alıp namazı kılmak şarttır.

 81. Emineeeee dedi ki:

  Merhaba ben 27 yasindayim ve malesef simdiye kadar mesturbasyonun ve ruyada cunup olmanin gusul gerektirdigini bilmiyordum . Ve simdiye kadar hep sadece abdest alip orucumu tuttup namazimi kildim. Yeni ogrendim simdi o kadar korkuyorum ki ne yapmam gerekir . Tuttugum oruclar ve namaz kabul olmamis midir ? Kac gun oruc kaza etmem gerekir acaba

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, zararın neresinden dönersen kardır. Fakat namazımı kılıyorum, orucumu tutuyorum diyen birinin gusül abdestinden habersiz olması nasıl olabilir, imkansız gibi birşey. Neyse tevbe istiğfar edersin, geriye dönük ibadetlerini kaza edersin. En doğrusunu bilen, hüküm sahibi Allah c.c dür.

   1. misafir dedi ki:

    Hocam cenabet başladığımız orucun sabahında mastürbasyon yapsak oruç bozulur mu yoksa cenabetiz zaten ?

    1. islamevim dedi ki:

     Bozulur.

 82. Ahmet dedi ki:

  Hocam ben cunuplu olduğumu bile bile sahura kalktım yemek yedim niyet ettim ama cunubum imkanım varken gusul almadım benim oruca niyetim kabulmudur

  1. islamevim dedi ki:

   Allah c.c katında kabul olur mu olmaz mı ben bilemem! Çok önemli bir ibadeti bilerek cünüp olarak yapmanın fetvasını vicdanından sor bakalım. İnsanın kendi vicdanı en doğru fetvayı verir!!!

 83. kkkk dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben cünüp iken oruc tutulmaz diye biliyordum sahurdan once cimada cünüp kalındı. sahura da kalkıp gusul alamadım uyuya kalmışım ezan bitmişti. Bende vicdan azabı çekerken sabah gusul alırken oruc tutmuyorum diye abdest alırken 1-2 yudum su içtim sonra araştırırken bozulmadigini öğrendim. Orucum bozulmuş mudur ? Kefaret odemem gerekir mi ? Kaza tutmam yeterli mi olur ? Cok kotu azap cekiyorum suan. Hakkınızı helal edin…

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, su içmeseydin orucuna devam edebilirdin. Ramazandan sonra o günün orucunu kaza etmen yeterli olur.

   1. kkkk dedi ki:

    Peki hocam bugün oruca devam edeyim mi yine de yoksa etmeyim mi ? Suan ben ediyorum ama bilemedim

    1. islamevim dedi ki:

     Orucun bozulmuş ama sen takva bakımından Oruçluymuş gibi devam et. Ramazandan sonra da orucunu kaza edersin.

 84. Anonim dedi ki:

  Hocam selamun aleyküm öncelikle hocam sorum şöyle ben gece sahurumu yaptım ve ardından uyudum sabah uyandığımda boşalma olmuş ama gece kesinlikle rüya gördüğümü hatırlamıyorum sabah saat 8.5-9 gibi hemen banyoya girip gusül aldım oruca devam edebilirmiyim hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   İhtilam olmak orucu bozmaz, gusül abdestini de almışsın oruca devam edebilirsin.

 85. fatin dedi ki:

  Hocam ben iftarimi açtıktan sonra akşam namazı kılıp bir daha ki orucuma niyet ettim ama yatsı ezanı sonrasında masturbasyon yaptım ve hemen sonra gusul aldım acaba gusul aldıktan sonra tekrar niyet etmem gerekiyor mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   niyet etmek gerekir.

 86. muratt dedi ki:

  şimdi hocam ben bilgisayarda nefsime uydum birkaç video izledim oruçlu iken masturbasyon yaptım boşalmamaya çalıştım amam en sonunda biraz boşaldım. dediğinize göre orucum bozuldu.
  saat 14:00
  1-hem töhbe edip gusul aldıktan sonra oruç bozulduğu için su içmelimiyim yoksa oruçlu gibi devam etmelimiyim. Bundan sonra ne yapmam lazım hocam yardımcı olursan sevinirim.

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozuldu ama doğru olan oruçluymuş gibi devam etmektir.

 87. Hasan Hüseyin dedi ki:

  Öncelikle selâmünaleyküm hocam ben sahurda banyomu yapıp guslumu alip yattim daha sonra uyandigimda iç camasirimda bir islaklik gördüm ve meniymis akşam iftardan sonra guslumu aldim hani sahurda bano yaptigim icin annemgil şüphelenir diye alamadim orucum kabul olmuş mudur. Lütfen cevap verin…..

  1. islamevim dedi ki:

   İnşaAllah kabul olmuştur.

 88. ŞÜPHELİ dedi ki:

  Selamun aleykum hocam iş yerinde öğle vakti uykudan kalktıktan sonra meni gelmiş iş çıkışı saati 6 ve benim izin alıp bir an önce gusullenmem mi gerekiyor yoksa eve gittiğimde direk gusul alsam olurmu ve orucum bozulmuşmudur kötü durumdayım pskikolojik olarak Allah razı olsun

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, orucun bozulmaz orucuna devam edebilirsin. İzin alıp gusül alabiliyorsan onu yapman lazım. Bu imkan varsa akşama kadar gusulü geciktirmek olmaz.

 89. Aaaaaaa dedi ki:

  Hocam ben iftardan sonra el ile cunup oldum.Sabah 6 civarıda uyudum ve evde ailem olduğu için duş alamadım.Hiç bişe yemedim saat suan 7 oruç bozuldumu?

  1. islamevim dedi ki:

   Bu sorular defalarca cevaplandı. Cevapları ve konuyu oku.

 90. Üzgün İmanlı dedi ki:

  Hocam oruçluyken oynadığımda 2-3 kez cünüp oldum ama hocam zevkle çıkmadı yani 1 kere zevkle çıktı hocam 3 gün kazamı tutmalıyım yoksa kefaret gerekirmi?

  1. islamevim dedi ki:

   Toplam 63 gün, ramazandan sonra arka arkaya kefaret tutman lazım.

 91. Üzgün dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam ben sabah 12 gibi mastürbasyon yaptim cunup oldum sonra ilk firsatta gusul abdesti aldim. Tövbe ettim. Orucum bozulmus olurmu ? Kefaret mi yoksa kaza orucu mu tutmam gerekir ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, orucun bozuldu daha önce de aynı şeyi yaptıysan kefaret, sadece bir defa yaptıysan kaza orucu tutarsın.

 92. Yardim lutfen dedi ki:

  Hocam ben imsaktan 2-3 saat sonra elimle boşaldım, oruç tuttum sonra 3-5 gun sonra tekrar buna benzer birsey yaptım. sonra arastirdim 1 kere yaparsan kaza 2. Sefer yaparsan kefaretmiş galiba ilkinde bilmiyordum ama 2.de ogrendim acaba sadece kaza mı etmeligim, bilmedigim icin yoksa ikisi mi?

  1. islamevim dedi ki:

   60 gün kefaret 2 gün kaza olmak üzere 62 gün orucunu tutarsın, garanti olur.

 93. islamevim dedi ki:

  DİKKAT! Soru sormadan önce konuyu ve cevaplanmış soruları okuyun.

 94. Burak dedi ki:

  Selamun Aleyküm hocam ben oruçlu iken bile bile cünüp oldum ve çok pişmanım hocam aynı hatayı tekrar yaptım ve bir daha yapmamaya tövbe ettim hocam her 2 durumda da kaza mı gerektirir ve hocam cünüp olduktan sonra birşey yiyip icmedim teşekkürler (hocam lutfen cevaplayin)

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam birden fazla yaptığın için kefaret gerekir, tevbe istiğfar et, birdaha aynı hataları yapma daha sonra orucun kışa geldiği dönemlerde kefaret oruçlarını tutarsın.

 95. Yigo dedi ki:

  Selamün aleyküm. Şöyle bir durumum var. Kendimi tatmin etmeden dayanamıyorum. Bir yerde okumuştum, cenabet olarak niyet edip oruç tutulur ama oruçlu iken boşalırsan orucun bozulur diyordu. Şimdi ramazanın 20.gunundeyiz sanırım. Ramazanın başından beri cenabet tutuyorum. Yani iftardan sonra el ile tatmin oluyorum. Sahurda kalkıp yiyip niyetimi edip yatıyorum. Ama oruçlu iken el ile tatmin olup orucumu bozmadım. Yaptığımın yanlış olduğunu daha iyi anladım şimdi, ama bu zamana kadar cenabet niyet edilip oruç tutulabilir diye sanıyordum. Bu ayki oruçlarım kabul olmuş mudur hocam ne yapmam gerekiyor?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, müslüman cünüp dolaşmaz, cünüp hiçbir iş yapmaz. Hatanı biliyorsan tevbe istiğfar edersin, birdaha aynı şeyi yapmazsın, Allah c.c den af diler halini düzeltirsen tevbe kapısı açıktır.

 96. öğrenci dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben sahurda ezan okunmasina 15 dk kala mastürbasyon yaptım ve daha sonrasinda vaktim olmadı, ezan okundu okunduktan sonra gusul abdesti aldım. Hocam niyet edebilirmiyim yoksa oruç tutulmazmi kazaya mi birakayim.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba konuyu okursan sorunun cevabını göreceksin.

 97. Cok uzgun mumin dedi ki:

  Hocam ben sahurda el ile bosaldım ama imsaktan once mi bosaldım sonra mı bilmiyorum. Sonra kendime bela okudum allah belamı verseydi de yapmasaydım dedim. Cok pisman oldum allahtan ozur diledim, uzuldum. Sonra gusul alacak vaktim ve imkanım yoktu hemen teyemmum aldm, oruca devam ettim bozulmasını hic istemiyorum ama gercekten cok uzuldum, allaha yalvardım saatlerce uyuyamadım, orucum bozuldu mu?

  1. islamevim dedi ki:

   İmsaktan sonra bilerek cünüp olmak orucu bozmuştur. Kaza etmek gerekir, Ramazan ayında tekrar yapılırsa bu defa kefaret gerekir.

 98. Mehmet rauf dedi ki:

  Hocam orucum masturbasyon yüzünden bozulmuş kazaya edeceğim ama ben birşey yiyip icmedim devam ediyim mi yoksa zaten kazaya kaldı diyerek yememin sakıncası olur mu?

 99. Halil dedi ki:

  Hocam iftardan sonra bilerek el ile bosaldım ve sahura kalkmadım sabah güsüllensem orucum gitmiş olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Müslüman gusülsüz dolaşmaz kardeşim, hemen gusül almak lazım. İmkan yoksa sabah gusül abdesti alırsın fakat fırsat varken gusülü ertelemek caiz olmaz. Sonuçta yaptığımız ibadettir, ibadeti sakatlamak olmaz!

 100. Bak hele dedi ki:

  Ben yatmadan bilerek boşaldım ve ertesi gün oruç tutabilmiyim abdessiz.

  1. islamevim dedi ki:

   Oruç bir ibadettir kardeşim hemde Allah c.c için yapılan çok önemli bir abdettir. Müslüman abdestsiz dolaşmaz, yıkanmaya fırsat olmadığı durumlarda oruca cünüp olarak niyetlenebiliriz ancak namaz vaktini geçirmeden gusül almamız lazım.

 101. Halil dedi ki:

  Hocam ben isteyerek mastürbasyon yaptım sonra gusül aldım oruca devam edebilir miyim duyduğuma gore sevabı çok az oluyormuş.

  1. islamevim dedi ki:

   Oruçluken istimna yapmak çok çirkin bir günahtır. Oruçlu kişi masturbasyon yaparsa çok çirkin bir şekilde orucunu bozmuş olur. Kazandığı günahla kalır. O günkü orucu kaza etmesi ve birdaha aynı hatayı yapmamak üzere tevbe etmesi gerekir.

  2. seyhmus dedi ki:

   Selamun aleykum hocam Ben safiyim yaniz cenabetim ama askerdeyim dus alamiyoruum sabah oldugunda yikansam olur mu ama niyetliyim bu yuzden oruca devam edeyim mi yoksa kazaya mi birakayim ne olur cevap yaz.

   1. islamevim dedi ki:

    Aleykümselam, imsaktan yani orucun başlamasından evvel cünüp olmuşsan ve yıkanamıyorsan oruca niyetlenirsin oruca başladıktan sonra ilk fırsatta gusül alır orucuna devam edersin.

 102. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben bütün gece uyanıktım saat 6 gibi internette bir video gördüm ve dayanamayıp mastürbasyon yaptım sonra hemen gusül aldım sahur yemeği yedim ama hiç niyet etmedim herhalde öyleye kadar niyet edile biliyormuş gusul aldım hemen oruca niyet ettim orucum bozulmuş olurmu yoksa devam edermiyim hocam cevaplarsanız sevinirim

  1. islamevim dedi ki:

   Öğleye kadar niyet diye birşey yok kardeşim, bu farz ramazan orucudur. Bahsettiğin nafile oruçlarda olur. Saat 6’da oruca niyet olmaz imsak vaktinden sonra oruca niyet edilmez.

 103. No name dedi ki:

  Hocam ben sahura kalktim sonrada niyet ettim yattım ve rüyada gördüm cunup oldum ve sabah kalktim sonrada fark ettim ne olacak şimdi

  1. islamevim dedi ki:

   Gusül abdesti alır orucuna devam edersin.

   1. 12345 dedi ki:

    Almazsak kabul olur mu? Hocam peki.

    1. islamevim dedi ki:

     İlk fırsatta gusül lazım.

 104. Salih dedi ki:

  hocam çok üzgünüm bu sene oruç bana farz oldu ve ne yapacağımı tam olarak bilmiyordum rüyada cünüb olunca bazen bir iki gün öyle oruç tutardım ama ilk fırsatta gusül abdesti alırdım bugüne kadar o şekilde oruç tuttuğum için günah mıdır hocam ??

  1. islamevim dedi ki:

   Hatanı anlayınca tevbe edersin, birdaha aynısını yapmazsın, doğrusu neyse öğrenir onu yaparsın. Allah c.c affedicidir.

 105. No name dedi ki:

  Mrb hocam ben ramazanda masturbasyon yaptim bunun orucu bozdugunuda biliyordum ve orucum bozuldu diye yemek yemeye basladim gunahi nedir ne yapmaliyim..?

  1. islamevim dedi ki:

   Artık öğrenmişsin, yaptığına tevbe eder, bir daha aynı hatayı yapmazsın. Ramazandan sonra orucunu kaza edersin.

 106. selim dedi ki:

  Kolay gelsin akşam eşimle ilişkiye girdim sahura kalkmadım sabah saat 9:30 kalktım banyo yaptım ne yapabilirim orucum bozulur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Oruca devam edebilirsin.

 107. ersin dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam,ben cünüpken oruç tuttum fakat iftar vaktine kadar gusül abdesti aldım orucum geçersiz olmuşmudur?

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüpken namaz vaktini geçirmeyecek şekilde abdest almak gerekir. İbadet yapılıyor, cünüp olarak ibadet olur mu!!

 108. lala dedi ki:

  hocam ben küçükken ramazan ayında farklı 2 günde oruçlu iken mastürbasyon yaptım kefaret gerektirir diye biliyorum benim durum nedir şimdir kaç gün kefaret orucu tutmam lazım veya sadece kaza mı tutacam internet çok karışık ?

  1. islamevim dedi ki:

   60 gün kefaret orucu ve 2 gün de kaza olmak üzere toplam 62 gün ceza ve borcun oluyor.

 109. Cok üzgünüm dedi ki:

  Hocam ben sahurumu yapip namazimi kilip islami kaideye gore imsak vaktimi gecirdikten sonra uyudum. Sabah 11 de uyandim sonra internette gezinirken karsima mustehcen bir video cikti dayanamadim yasim 15 bu arada. Actim izledim sonra cok şehvetlenip çok şehvetlenip dayanamayip oruclu oldugum aklimin kosesindem cikti istimna yapmaya basladim oruclu oldugum aklima geldigi anda hemen biraktim unutmaya calisip engel olmaya calistim ama fayda etmedi 1dk sonra cok âsiri az bir damla akti ama su yani meni oldugundan emin diilim şuan cok uzgunum ve halen orucluyum bozulsa bile tutmaya devam edicem bozmak istemiyorum ve evdede degilim misafirlikteyim, dus alma sansimda yok lutfen bi çare bulun ne yapim orucumu bozmak istemiyorum lutfen bi cevap verin ve guslu topraktan alsam olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Meni gelmediyse gusül gerekmez. Kötü birşey yapmışsın, meni gelmediyse orucuna devam et. İlk fırsatta her ihtimale karşı gusül abdestini al. Şayet meni gelmişse orucun bozulmuştur. Mutlaka gusül abdesti gerekir. Gusül olmazsa namaz kılamazsın zaten o nedenle insan kendinden hangi sıvının geldiğini bilmesi, böyle bir durum başına geldiğinde ona göre hareket etmesi gerekir.

   1. Cok üzgünüm dedi ki:

    Hocam suan evde degilim ama banyo gibi bi sansim yok topraktan alsam olurmu gusülü.

    1. islamevim dedi ki:

     Kardeşim suyun olduğu yerde teyemmüm olmaz. Nerede olursan ol bir kova su bulup gusül alınır. Bu işin misafirliği, utanması v.s olmaz.

     1. Knk dedi ki:

      Ne demek olmaz ya misafirlikte ev sahibine ben bi gusül aliyim havlu versene mi dicez sacma olmuş bu yorumunuz kusura bakmayın.

     2. islamevim dedi ki:

      Bu yorum değil kardeşim, dinde yorum yapamayız. Gusulün alınamamasının şartları arasında misafirlikteysen utanma sebebiyle gusülü ertelemek yok! Bu konudaki hüküm şöyledir:
      Misafir kaldığı evde mâruz kaldığı ihtilâm olmadan dolayı meydana gelebilecek su-i tefsirden korkan kimse, guslünü tehir edecekse, birlikte namaza kalkarlar, ancak gusülsüz Kur’ân okunmayacağı için, okumadan taklidî şekilde rükûa, secdeye iner, şeklen namazdaymış gibi görünür. Namaz işini böylece geçiştirebilen misafir, yemekte de elini ağzını yıkar, yemek yiyebilir. Sonra bulduğu ilk fırsatta bir söylentiye sebeb olmadan gidip guslünü yapar, temizliğe kavuşur.

      Dinde zorluk yoktur. Bu gibi durumlarda bir çıkış yolu mutlaka vardır. Zikrettiğimiz husus da bir çıkış yoludur. Namazı tehir edip, kazaya bırakmaktan dolayı tövbe, istiğfar eder; inşaallah Rabbimiz de afveder, bir mazeret olarak kabul buyurur.

      Ayrıca misafirlikte ihtilam olan bir insan gusül almaktan çekiniyorsa, teyemmüm edebileceğini söyleyenler de vardır. Çünkü bu durum hükmen suyun olmadığı anlamına gelir. Ancak gizli olarak teyemmüm etmesi mümkün değilse –bir fitneye sebep olmaması için- namaz kılar gibi yapması uygun olur. Çünkü hiç kılmazsa yine korkulan fitne olabilir. İşte yorum olan bu son paragraftır.

   2. Ali dedi ki:

    Hocam istemeden uykudayken cünüp oldum ve kalktigimda saat 11 di yeni gordum
    Gusul abdesti almadan oruc tutabilirmiyim

    1. islamevim dedi ki:

     Oruç tutarsın ama, gusül abdestini de alman gerekir. Sonuçta ibadet yapıyorsun. Gusül olmadan namaz da kılamazsın!

 110. Üzgün dedi ki:

  Hocam ben sevgilimle birbirimizi tatmin ettik ama ilişkiye girilmedi ikimizden de sıvı geldi bu oruçlu iken oldu orucumuz bozulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Kötü bir şekilde orucu bozmuşsun!

 111. furkan dedi ki:

  Hocam ben sabah ezanından sonra telefonla oynuyodum ve idrarımın geldiğini fark ettim elimle bastırarak biraz tutmak istedim çünkü telefonda oyun oynuyodum ve bitmesine az kalmıştı sonra lavaboya giderken çamaşırımda bi ıslaklık oldu ve idrarımı kaçırdığımı düşündüm fakat meniymiş hemen gidip abdest aldım orucum kaza veya kefaret gerektirir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   İstemdışı olduğu için kaza ve kefaret gerekmez gusül alıp orucuna devam edersin.

 112. Anonim dedi ki:

  Selamunaleyküm kardeşim ben iftardan sonra masturbasyon yaptım Sonra gusul için banyoya girdim ancak sıcak su yoktu hava durumunda 2-3 yagmurlu diyor. Gusul alamadım. Benim ne yapmam gerekiyor oruç tutabilir miyim. Yardımcı olabilirmisiniz?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, alttaki mesajda sorunu cevapladım, oruca niyetlenebilirsin ancak ilk fırsatta gusül abdestini alman gerekir. Öyle 2-3 gün cünüp dolaşılmaz. Sıcak su yoksa soğuk suyla olsa da mutlaka temizlenmek lazım. Cünüp olarak oruc tutmak ibadet olmaz. Cünüp olarak oruca başlama ruhsatı vardır ama uzun süre o şekilde devam etmeye böyle bir ruhsat yok. Bu ruhsat gusüle imkansızlık halinde oruca niyetlenip akabinde zaman geçirmeden gusül alınması şeklindedir. Yani kısaca namaz vaktini geçirmeden gusül almak gerekir.

 113. Emre dedi ki:

  Selamunaleyküm kardeşim ben iftardan sonra masturbasyon yaptım. Sonra temizlenmek için banyoya girdim sıcak su yoktu. Gusul alamadım. Benim ne yapmam gerekiyor oruç tutabilir miyim. Yardımcı olabilirmisiniz?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, oruca niyetlenebilirsin fakat ilk fırsatta gusül alman lazım.

   1. Emre dedi ki:

    Eyvallah kardeşim ALLAH Razı olsun.

 114. İsimsiz kullanıcı dedi ki:

  Mastürbasyon hakkında kimileri bir sakıncası olmadıgından kimileri mekruh kimileri ise Haram oldugunu söylüyor, göz harama bakmadan ihtiyacını gidermeksizin yapmanın hükmü nedir? Bedensel bir ihtiyaç degil midir?

  1. islamevim dedi ki:

   Mastürbasyanu sadece zevk için yapmak başka, zinaya düşmemek amacıyla bedenin ihtiyacı için yapmak başka. Sürekli yapıp alışkanlık haline getirmek başka, sadece ihtiyaç meydana gelince yapmak başka. Zinadan korunmak niyetiyle, zorda kalınca yapılan caiz olur diyen alimler vardır. Buna göre değerlendirebilirsin.

   1. Galatasaray dedi ki:

    Oruçlu olmadığım gün mastrübasyon yaptım ve menim geldi bir sonraki gün unutarak cünüp olduğumu oruç tuttum ve gusül alamadım ama iftardan Öner’e gusül alırsam kabul olurmu

 115. no name dedi ki:

  Selamın aleykum hocam ben orucluyken masturbasyon yaptim ama yarida kestim sadece bol miktarda mezi geldi ve o an biraktim meni degil mezi orucumu kaza etmem gereklimidir

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, isteyerek yaptığın için orucunu bozmuş oldun, orucunu kaza etmen gerekir.

 116. Metehan Sahin dedi ki:

  Selamın aleykum hocam ben iftardan ramazana kadarki zamanda masturbasyon yapip gusul aliyorum yani benim sormak istedigim ramazanda masturbasyon yapmanin gunahi daha fazla midir ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, ramazan ayında sevaplar nasıl katlanarak çoğalıyorsa günah işlemeye devam edenlerin günahları da aynı şekilde katlanarak çoğalır.

 117. Fırat dedi ki:

  Selam ve aleykum hocam ben sabaha karşı bilrek ama ell vurmadan cünüp oldum oruçum bozulmuş mudur ,yoksa gusül alıp devam edeyim mi oruca ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam isteyerek cünüp olduysan orucun bozulur, kaza edeceksin! İstemdışı rüyalanmak yoluyla olduysa oruç bozulmaz, gusül alıp devam edilir.

 118. Yildiz dedi ki:

  Hocam iftatdan sonra elle bosalma yaptim gece den sonra gusul alamadim sahura niyetlendim sabah 11 de gusul aldim orucum kabul olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Değerli kardeşim, sormuş olduğun soru defalarca cevaplandı, ayrıca konu içinde de cevabı var. Lütfen cevapları ve konuyu okuyun!

   1. haydaaa dedi ki:

    hocam neden bu kadar kabasın yorumları yazıyı oku dıyecene soruyu cevaplasan ölürmüsün

    1. islamevim dedi ki:

     Ben kaba değilim ama sen gerçekten cahil birisin! Defalarca cevaplanmış bir soru soruyorsun, bende sana cevabın yerini gösteriyorum. Hem cahil hem tembelsin!

     1. haydaa dedi ki:

      birincis cahil olan ben değilim çünkü soru sormadım sadece yorum yaptı. sonucta peygamberımıze de aynı sorular sorulunca eskıden dınleseydın sımdı cevap veremem mı dıodu.haha güldürdün baya gittiğim okulualdığım eğitimi bilsen cahil ve tembel sözlerini bidaha düşünürdün

     2. islamevim dedi ki:

      Eğitim derecen yazdığın yazıdaki kelime ve imla hatalarından belli oluyor. Ayrıca tahmin edebileceğin gibi ben peygamber değilim. Ben önceki mesajına cevap vermekle hata etmiş oldum. Seviyeleri sıfırın altına indirmek olmaz! O nedenle birdaha mesajın yayınlamaycak.

 119. amigo dedi ki:

  Selamın aleyküm ben el ile boşalma yapmadım rüya değil bir anda cünüp olmuşum sonra el ile boşalma yaptım önceden oruca niyet ettim orucum kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Orucunu bozmuşsun daha nasıl kabul olsun!!! Kaza etmen gerekiyor.

 120. 190# dedi ki:

  Selamın aleyküm el ile boşalma yapmadan cünüp iken oruç bozulur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, daha önce verilen cevapları okuyun lütfen.

 121. Name dedi ki:

  Hocam sahurdan once el yoluyla cunup oldum sahuru yiyip niyet ettim orucuma bir etkisi varmidir

  1. islamevim dedi ki:

   Etkisi vardır! Cenabet olarak ibadet anlayışı Allah c.c tarafından ne kadar kabul görür, makbul olur mu! Bunu ancak Yaradan kendi bilir.

 122. murat dedi ki:

  Selamın Aleykum Hocam, ben iftardan sonra cunup oldum fakat ertesi gun hastaneye gidicegim icin savura kalkmadim. Sabah saat 8.30 gibi abdest aldim, hastanede herhangi bir islem olmadi, ben suan niyet edip orucumu tutabilirmiyim.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, orucuna devam edebilirsin.

 123. Anonim dedi ki:

  Hocam sahura kalkarken ruyalanmisim biraz uyuyim abdestimi alirim dedim yanliz kalkdigimda ìşe gec kalmistim gun icinde abdest alacak yerimde yoktu, orucum bozulmusmudur Hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Sorduğun soru ve benzerleri daha önceden cevaplanmıştır, konuyu ve sorulara verilen cevapları okursan bilgi edinebilirsin.

 124. İsimsiz dedi ki:

  Hocam ben sahura kalktim yemegimi yedim ama niyet etmedim sabah masturbasyonla cunup oldum 9.20 gibi 1 saat bekleyip gusul alip niyet ettim olur mu ? Simdiden tesekkurler

  1. islamevim dedi ki:

   Güzel kardeşim böyle oruç mu olur! Allah rızası için dininizi öğrenin, okuyun! Din olmadan yaşanmaz. Konuyu oku, soru ve cevapları oku benzeri sorulara defalarca cevap verildi.

 125. Mekeli dedi ki:

  Oruçken cunup oldum iftardan sonra abdest aldım orucum kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Hangi sebeple cünüp olduğuna bağlı, benzer sorulara defalarca cevap verildi, soru ve cevapları oku.

 126. Ramazan dedi ki:

  sahurdan sonra cunup oldum istemsiz niyetlendim orucuma devam etim iftardan sonra gusül abdesti aldım orucum kabul olmuşmudur.

  1. islamevim dedi ki:

   Sorduğun soru ve benzerleri daha önceden cevaplanmıştır, konuyu ve sorulara verilen cevapları okursan bilgi edinebilirsin.

 127. Asker dedi ki:

  Hocam ben askerim burda imkanlar kısıtlı az evvel elimle yaparak boşaldım orucum bozuldu mu simdi.

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozuldu, ayrıca günah kazanmış oldun!

 128. Ahmet dedi ki:

  Hocam oruçlu iken mastürbasyonla cünüp olup hemen gusül aldım orucum bozulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Çok kötü bir iş yapmışsın, hem orucun bozuldu, hem günah kazandın. Kazanma ikliminde kaybedenlerden olmak böyle oluyor. Orucunu kaza etmen gerekir. Ayrıca birdaha aynı hatayı yapmamak üzere tevbe edersen belki günahından kurtulursun.

 129. Eclk dedi ki:

  Selamun aleykum Hocam kız arkadaşımla oruçlu iken bulustuk öpme falan bisey olmadi sadece sarıldık el ele tutustuk oruç bozulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, orucun bozulmaz ama sevabı şüpheli!

 130. Gshajajaj dedi ki:

  Selamin aleykum hocam ben internette bir haber okuyordum haber bitince asagilara dogru bakmaya basladim birden müstehcen bir görüntü gordum ve hemen ordan ciktim. Aslinda tam mühtescen olduguna emin de degilim. O an oructum ve orucuma devam ettim, iftardan sonra uyudum sahurdan once kalkar abdest alirim diye dusundum ve sahura kalkinca imsaka bir saat vardi, yemegimi yedim. Bi komsumuz sular kesilecekmis dedi ve ben o gun abdest alamadim, yine oruca niyetlendim. Oruclarim kabul olur mu yoksa kaza mi yapmam gerekiyor hocam?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, kısa süreli müstehcen bir görüntü görmüşsün bununla cünüp olunmaz ki! Yani böyle birşey için gusül gerekmez. Yoksa başka bir nedenden cünüp oldun da onu mu soruyorsun tam anlaşılmadı. Ayrıca konuyu, daha önce sorulan soruları ve cevapları okursan cevaplarını bulabilirsin.

 131. oktay5 dedi ki:

  Selamun aleykum hocam akşam iftardan sonra mastürbasyon yaptım ve uyuyakalmışım. Sabah ezanı okunalı 2 dk olmuş bende gusul abdestimi aldım ve iftarda yedigimle niyet ettim namazimi kildim. Hocam acaba orucum kabul olur mu ve kaza gerektirir mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim benzer sorular defalarca paylaşıldı, cevapları okumuş olsan zaten aradığını bulacaksın. Neyse orucun geçerli olur, kaza gerektirmez.

 132. suha dedi ki:

  Merhaba ben geceden cünüp olarak uyudum, sahura erken kalkar gusül abdestimi alırım diye düşündüm ama uyandığımda imsak olmak üzereydi ancak birşeyler atıştıracak kadar vakit vardı. Bende yemek yedim oruca niyetlendim, imsak oldu daha sonra gusül abdesti aldım doğru yaptım mı? Bu şekilde niyetlendiğim için orucumda herhangi bir eksiklik oluyor mu? Teşekkürler.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, orucun geçerlidir bu şekilde vakit darlığında önce sahuru yapar daha sonra gusül abdestini alabilirsin. Yanlız gusül abdestini fazla ertelememek gerek, namaz vakti geçmeden gusül alıp temizlenmek gerekir. Sende sahurdan sonra gusül aldığına göre doğru yapmışsın.

 133. Akdogan dedi ki:

  Selamin aleykum hocam..bana yardımcı olursanız çok sevinirim…
  Benden sürekli mezi geliyor hocam..insan nefsine hakim olamıyor, kimseyle oynaşmadan bakarak veya düşünerek oluyor bu.. sanırım bundan dolayı da abdest alırken taharat için bekleme süresinde de idrardan sonra vedi geliyor bazen..ve bu durum çoğunlukla iş yerinde oluyor, gusul alamıyorum iş yerinde, akşam eve geldiğimde alabiliyorum ancak… Bu durum abdeste, namaza, oruca engel midir. Bu durum ramazan ayı için değil her zaman oluyor..bazen el ile boşalıyorum ve üç dört gün bu sıkıntı olmuyor ama sonrasinda yine aynı…el ile bosalinca da vicdanen rahat etmiyor insan, hele de ramazan ayında..(oruçlu iken değil tabi)..

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, Kişiden gelen sıvı meni ise gusül abdesti alması gerekir; mezi veya vedi ise abdest bozulsa da gusül gerekmez. Aşağıda bilgileri ekledim, ona göre kendi durumunu değerlendir. Herhalde senin eksik veya yanlış bilgilenmen olmuş!

   Büluğ çağına ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.

   1. İdrar,
   2. Meni,
   3. Mezî,
   4. Vedî.

   Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

   1. Sıçrayarak çıkması,
   2. Hazzın (zevk) meydana gelmesi.
   3. Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

   Vedî, idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup, şehvet hissi olduğu anlarda meydana gelen bir sudur. Söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

   1. Akdogan dedi ki:

    Tekrar selamin aleyküm hocam..meni ,mezi ve vedi’nin anlamları konusunda hem fikiriz..meni’nin güsül gerektirdiği hepimizce aşikar…kafamızı bulandıran mezi ve vedi meseleleriydi..allah sizden bin defa razı olsun…erinmeden o kadar açık net ayrıntılı uzunca bir cevap yazmışsınız ki. Allah razı olsun..bu gerçekten 7 kişilik bi arkadaş grubumuzun yasadigi bir sorun ve tartıştığı bir konuydu..sizi bazı konularda rahatsız ederiz artık arada..hakkınızı helal edin..

 134. Mehmet dedi ki:

  Selam hocam, sahura kaktigimda ruyada cunup oldugumu fark ettim. Sabah ezanidan hemen sonra bende abdesımı aldım tutacagim uruc olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Selam kardeşim, orucun olur. Cünüplük halinde oruca niyet edebilir namaz vaktini geçirmeyecek şekilde sonradan gusülünü alır orucuna devam edebilirsin.

 135. Şahin dedi ki:

  Memleket cunüp olmuş! önce akıl ve ruh sağlığınızı sağlayın sonra ibadetlerinizi yapın yazık!!! Soruları ve cevapları okudum insanlığımdan utandım bu zamanda bu kadar cahil olamaz…

  1. islamevim dedi ki:

   Herkes seninle aynı yerde mi doğdu, aynı yerde mi büyüdü? Bilmeyenler, öğrenemeyenler, ÖĞRETİLMEYENLER… Hiç olmazsa öğrenmek için çaba sarfediyor!!! Sen niye insanları kınıyorsun! Madem şikayet ediyorsun soru soranlara cevap ver de sızlandığın konuda faydan olsun.

 136. Abdullah dedi ki:

  Hocam oruçladım sonra ise gusülümü bozdum ancak namaz vakti geçmeden abdestimi aldım oruca devam edeyim mi yoksa kaza günü olaraktan mı sayayım ?

  1. islamevim dedi ki:

   Bugün oruçlu gibi davran, orucunu da kaza edersin.

 137. Gerek yok dedi ki:

  Hocam sahurdan önce cunuptum ve cunupken niyet edip oruca başladım sabah 10 da kalkıp abdest aldım orucum kabul olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp olarak oruca başlanabilir ama bu imsak vaktine yetişememek gibi durumlarda verilen bir ruhsattır. Yani keyfi olarak gusül abdestini ertelemek olmaz! Gusül olmadımı namaz kılamazsın, namaz kılmıyorsan büyük kayıptasın. Daha sonra gusül almışsın oruc sahih olur ancak kabul olup olmadığını biz bilemeyiz. O ibadeti kendisi için yaptığımız Rabbimizin hükmündedir. İnşAllah kabul olur dersin bir daha daha dikkatli olur, ibadete gereken önemi verir, vaktini ona göre ayarlarsın. Allah c.c nün af, rahmet ve tevbe kapısı her zaman açıktır.

 138. Meltem dedi ki:

  Selam hocam ben sahurdan sonra niyet ettim sabah kalktigimda ic camasirimin islanmis oldugunu gordum, cunup olmusum o halde ise gitmem gerekti teyemmum abdesti aldim isime gittim, aksamda gec geldim. Vaktim kisa 2 gun once banyoya girdim ailemede banyoya girecegim dedigim zaman daha yeni girdin tepkisini aliyorum ve bu yuzden utaniyorum bu halde tekrar oruca niyet edebilirmiyim.

  1. islamevim dedi ki:

   Selam, oruca niyet edebilirsin ama gusül abdestinde utanma veya ailenin tepkisi diye bir mazeret olmaz. Müslüman cünüp dolaşmaz, ne olursa olsun abdest alıp temizlenmek lazım. Cünüp olarak namaz kılamazsın, namaz kılmazsan çok büyük kayıptasın. Bunları düşünüp gusül işine çözüm bulman şarttır.

 139. İsim yok dedi ki:

  Hocam ben orucluyken elle kendimi tatmin ediyordum cunup olmadan aklim basima geldi biraktim ama 1 saat sonra baktim ki cunup olmusum bu orucumu etkiler mi yoksa kaza mi gerektirir.

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozulur. Kaza etmen gerekir.

 140. ali dedi ki:

  hocam ben 14 yaşındayım oruçluyken kendimi tutamadım ve müstehcen film seyredip menim geldi orucum bozulduktan sonra ne yapmam gerekir

  1. islamevim dedi ki:

   Yorumları ve cevapları okursan cevabını bulursun.

 141. Salagın biri dedi ki:

  Hocam ben oruçluyken iltiham oldum ve hemen boy abdesti aldım ve hiç bir şey yemedim orucun kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Daha önce cevabı defalarca verilmiş soruların cevaplarını yorumlar kısmında bulabilirsin.

 142. serkan dedi ki:

  selamun aleykum hocam iftara misafirliğe gittim ve orda uyudum gece elle mastürbasyon yaptım sahura kalktım duş almak uygun olmadığı için abdest alıp sabah namazını kıldım işe gidiyorum gusul alacağım yer yok ne yapmalıyım vakit namazlarını kılabilir miyim

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, cünüp olarak namaz kılınmaz. Gusül abdesti almadan namaz olmaz!!!!

 143. Fırat dedi ki:

  Hocam merhabalar ben iftardan sonra el ile tatmin oldum ve gusül almadım ama alabilirdim ve sonraki oruca cünüp olarak girdim sabah uyandıgımda gusül aldım orucum kabul olmuş mudur ?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, meşru yoldan cünüp olma durumunda (Rüyalanmak, nikahlı eşiyle birlikte olmak gibi) vakit yoksa oruca cünüp olarak başlama izni var. fakat vakit varken gusül almadan oruca başlamak doğru olmamış. Ayrıca namaz vaktini geçirmeden gusül almış olmak gerekir. Bir ibadetin kabul olup olmadığını ancak Allah c.c bilir. Biz bilemeyiz ki! Çok önemli bu temizlenme ve affolunma ayında daha dikkatli olmakta çok büyük faydalar var. Rabbimize saygılı olmak bu kıymetli zaman diliminin değerini bilmek lazım. Geçen sene aramızda olan ancak bu sene Ramazan’a kavuşamadan göçüp giden nice insanlar vardır. Acaba o insanlara tekrar bir fırsat verilse dünyaya dönün Ramazanı değerlendirin dense… Bu kişilerden biri de biz olsak acaba ibadetlerimizi nasıl yaparız… Bu düşünce ile ibadet yapmaya gayret edelim inş.

 144. Zeliş dedi ki:

  Hocam benim adet kanamam ogleden önce bitiyordu bende sahurdan niyet getirdim sonra saat 10 gibi güsul abdesti aldım. Ramazanda yani bu şekil farz orucu tutulur mu orucum olmuşdur ins.

  1. islamevim dedi ki:

   Adet bittikten sonra gusül alıp oruca niyetlenmek daha doğrudur. Öğleden önce bittiğine göre imsak vaktine kadar uzun bir zaman geçmiş bu arada gusül almak gerekirdi. Anlaşıldığı kadar sizin adetiniz bitmiş fakat gusül almadan niyetlenip ertesi günü gusül almışsınız. Bu şekilde de oruca başlana bilir ama imkan ve zaman olduğu halde gusulü ertelemek doğru olmaz.

 145. No Name dedi ki:

  Merhabalar hocam ben müstehcen içerikli film izledim ve hiç bir şekillde mastürbasyon yapmadim ama yine de meni geldi. Orucum bozulmuş mudur?

  1. islamevim dedi ki:

   Zaten uygunsuz filim izlemekle oruc oruçluktan çıkıyor. Oruç aç kalmaktan mı ibaret? Nefsin de oruç tutacak! Oruca niyet ediyorsun, yani Allah için tüm nefsin arzularından uzak kalacağım diye Allah c.c’ye söz veriyorsun. Sonra uygunsuz filim seyrediyor bişey yapmadım ama bilmem ne oldu diyorsun. Şimdi sen kendi vicdanında cevabı bul! Acaba orucun bozuldu mu yoksa bozulmadı mı? Sana oruç için bir sevap verilecek olsa bunu kabul eder misin yoksa etmezmisin? Böyle bir durumda ben olsam hemen gusül alır oruca devam eder, Ramazan’dan sonra o günkü orucu yok sayıp yerine kaza orucu tutardım.

   1. No Name dedi ki:

    Teşekkürler hocam

 146. Misafir dedi ki:

  Selamunaleykum Hocam
  Cünüp İken Oruca Niyet Ettim Ve Sonrasında Gusletmedim İftarımı Açtım Orucum Kabul Olmuşmudur ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, bütün gün cünüp gezip tabi haliyle namaz da kılmadan saatlerce aç kalmanın Allah c.c tarafından kabul edilip edilmeyeceğini ben nereden bileyim! Kabul Makamı Rabbimizdir.

 147. Noname dedi ki:

  İftardan sonra elle mastürbasyon yaptım gusul abdesti almadan yarın için oruç tutabilirmiyim

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp gezmek haramdır! Masturbasyon yapmak da öyle, hele bu mübarek zaman diliminde vicdanen çok rahatsız edici bir durum! Mecbur kalınca oruca cünüp olarak başlanabilir. Bu izin meşru yoldan cünüplükle ilgilidir. Yani rüyalanmak veya nikahlı eşiyle birlikte olmak sebebiyle cünüp olunmuşsa ve imsak vaktine yetişecek zaman yoksa sahur yapılır oruca niyetlenilir ama namaz vaktini geçirmeden abdest almak ve namazı kılmak gerek. Oruç Allah c.c için yapılan çok önemli bir ibadettir. İnsan bunu vicdanında sorgulamalı en temiz olan şekliyle ibadetine başlamalı! Ben istimna yapayım sonra yıkanmadan oruca başlayayım bütün gün cünüp gezeyim v.s böyle bir şey ben bilmiyorum!!!

   1. Sanane dedi ki:

    Sen diyorsun ki normal hayatta mastürbasyon yapmak haramdır şakamısın sen ?

    1. islamevim dedi ki:

     Terbiyesizlik yapma! Soru sordun insan gibi cevap verdik! İnsan bildiği kadar adildir bilmediğini söylediğinde ise zulüm eder! Zevk için istimna yapmak caiz olmaz. Hele ki şu mübarek zamanda… Sadece çok zor durumda kalır zinaya düşmemek için yaparsa buna cevaz vardır! Harama düşme tehlikesiyle karşı karşıya gelen bir kimse, haram olan zinayı işlememek için istimnayı yaparsa ve buradaki niyeti de haramdan kaçınmak, namusunu korumak olursa, caiz gören alimlerin içtihatlarına göre mümkündür. Yoksa sen istimna yapmayı düpedüz sevap falan mı sanıyordun! Bozuk uslubun nedeniyle cevap yazsan bile spam olarak çöpe gidecektir, aynı sebeple bundan sonra hiç bir mesajın yayınlanmayacak ve cevap verilmeyecek… Uğurlar olsun!

     Konuyla ilgili deliller:

     Birincisi: Kur’an-ı Kerim:

     İbn-i Kesir -Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir:

     “İmam Şâfiî ve ona mutabık olan âlimler, elle boşalmanın haram olduğuna dâir şu âyeti delil olarak göstermişlerdir:

     (( وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ (5) إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ (6) فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ (7)) [سورة المؤمنون الآيات:5-7]

     “Onlar ki iffetlerini (edep yerlerini, Allah’ın haram kıldığı zinâ, eşcinsellik ve her türlü fuhşiyattan) korurlar. Yalnız eşleri ve cariyeleri bunun dışındadır. (Bunlarla cinsel ilişkiye girmelerinden dolayı) kınanmış değillerdir.Şu halde kim, bu sınırın ötesine geçmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir!” (Mü’minûn Sûresi: 5-7).

     İmam Şâfiî ‘Nikah Kitabı’nda şöyle demiştir:

     “Eşleri ve câriyelerinin dışındakilere karşı iffetlerini koruduklarının zikredilmesi, eşler ve câriyelerin dışındakilerin haram olduklarını göstermektedir.Allah Teâlâ sonra bunu şu sözüyle de te’kid etmiştir:

     (( فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ )) [سورة المؤمنون الآية: 7]

     “Şu halde kim, bu sınırın ötesine geçmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir!” (Mü’minûn Sûresi: 7).

     İnsanın eşi veya câriyesinden başkasıyla cinsel ilişkiye girmesi veyahut da eliyle boşalması helal olmaz. Allah Teâlâ en iyisini bilendir.” (İmam Şâfiî; Kitabu’l-Um).

     Bazı âlimler de şu âyeti delil olarak göstermişlerdir:

     ((وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللهُ مِن فَضْلِهِ…)) [ سورة النور، من الآية: 33]

     “Evlenme imkânı bulamayanlar ise, Allah lütfu ile onları varlıklı kılıncaya (ve onlara evliliği kolay kılıncaya) kadar iffetlerini korusunlar.” (Nur Sûresi: 33).

     Âyette geçen “iffetleri koruma” emri; onun dışındakilere sabretmeyi gerektirir.

     İkincisi: Sünneti Nebeviyye:

     Âlimler, Abdullah b. Mes’ud’un -Allah ondan râzı olsun- rivâyet ettiği şu hadisi delil olarak göstermişlerdir.

     Abdullah b. Mes’ud -Allah ondan râzı olsun- şöyle demiştir:

     (( كُنَّا مَعَ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ شَبَابًا لَا نَجِدُ شَيْئًا، فَقَالَ لَنَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَا مَعْشَرَ الشَّبَابِ! مَنِ اسْتَطَاعَ الْبَاءَةَ فَلْيَتَزَوَّجْ؛ فَإِنَّهُ أَغَضُّ لِلْبَصَرِ، وَأَحْصَنُ لِلْفَرْجِ، وَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَعَلَيْهِ بِالصَّوْمِ؛ فَإِنَّهُ لَهُ وِجَاءٌ.)) [رواه البخاري]

     “Biz, (evlenmek için) hiçbir şey bulamayan gençler idik. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bize şöyle buyurdu:

     – Ey gençler topluluğu! Evlenme imkânına sahip olan ve buna gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik, (harama bakmaktan) gözü sakındırır ve (harama düşmekten) iffeti korur. Evlenmeye gücü yetmeyen ise oruç tutsun.Çünkü oruç,(harama düşmekten) bir himâyedir.” (Buhârî; hadis no: 6066).

     Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- evlenmeye güç yetmediğinde, meşakkatli olmakla birlikte oruç tutmaya yönlendirmiş, nikaha iten güç daha büyük olmasına rağmen elle boşalmaya yönlendirmemiş ve elle boşalmak, oruç tutmaktan daha kolay olmasına rağmen bu davranışa izin vermemiştir.

 148. Ahmet dedi ki:

  Merhaba hocam ben cünup oruç tuttum şu an orucum ama elimde dikiş olduğu için gusül abdest bile alamıyorum ve 1 hafta boyuncada abdest alamam ne yapmalıyım oruç tutarsam kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Elini sarar oraya sadece mesh edersin yine gusül abdesti alırsın! Hiç imkan yoksa insan teyemmüm alır yinede cünüp dolaşmaz ve orucunu tutar!!!

 149. Anonim dedi ki:

  Selam hocam ben ergenliğe giriyorumda, oruçluydum cünüp olmuşum oruç bozulur mu hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Selam istem dışı cünüplükse orucun bozulmaz, gusül abdestini al orucuna devam et.

 150. Fatmayılmaz dedi ki:

  Regaib kandilinde oruç tutmak istedim ama yatarken niyet etmedim eşimle birlikte oldum, banyo yapmak için kalktığımda sabah ezanı okunmuştu. Su içmeden niyet etmeden Regaib orucu tutulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Nafile oruçlarda öğlen vaktine kadar niyet edilip tutulabilir. Ancak bunun için imsak vaktinden sonra orucu başlatmak gerekir. İmsaktan sonra orucu bozan herhangi birşey olduysa oruç olmaz. İmsaktan sonra yemek, içmek veya cinsel temas gibi orucu bozan herhangi bir durum yoksa oruca devam edilebilir.

 151. yaz gülü dedi ki:

  Slm hocam ben evliyim yarin oruc tutmak için niyetlendim ama esim birlikte olmak istedi ve birlikte olduk tabi ben niyetimi etmisim tutmak istiyorum öglene dogru saat 11de duş aldım ve orucumu tutmaya devam ettim sizce dogrumu yaptim yoksa orucu bozmam mı gerekiyordu?

  1. islamevim dedi ki:

   Selam kardeşim… Tabii öğleden sonra oruç olmaz. Nafile oruç olduğu için tutmayabilirdin. Zaten orucun bozulmuş… Oruç tutmamış oldun ama yinede iyi yapmışsın takva yönüyle yiyip içmemen iyi olmuş.

 152. Rana dedi ki:

  Hocam ben istemeden görülmemesi gereken bir şey gördüm aniden facede dolaşırken çıktı cünup oldum mu

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüplüğün nasıl olduğunu, ne olduğunu bilmediğine göre daha cünüp olacak yaşta değilsin demek ki! İnsan cünüp olup olmadığını kendi bilir-anlar. Dışarıdaki adam ne bilsin sen cünüp oldun mu- olmadın mı. Ayrıca hemen bir görüntüye kısa süreli bakmakla cünüp olunmaz.

 153. Betul dedi ki:

  Hocam ben kuaförum bayanlara ağda yapıyorum genital bölge de alıyorum bu şekilde oruç tutulur mu yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. islamevim dedi ki:

   Bayanların birbirinin avret yerlerine bakmaları cazi değil. Bu kendi başına caiz olmayan bir durum fakat orucu bozan birşey değil. Yani bu şekilde oruç tutabilirsiniz, orucunuzu etkilemez, tutulan oruç geçerlidir.

 154. no name dedi ki:

  Ben mastürbasyonun gusül gerektirdiğini bilmiyordum 14 yaşındayım hergün masturbasyon yapıyordum gusül almak gerekmiyor sanıyordum ve hergün namazımı kılıyordum oruçlarımı da tuttum ramazanda o şekilde şimdi o zaman benim yıllar yılı birtek sevabım kalmıyor hepsinde cünüp haldeymişim bilmiyordum ben ne yaparım ne ederim her zaman cünüp müşüm ben

  1. islamevim dedi ki:

   Tevbe istiğfar et, bundan sonra gusülsüz dolaşma.

 155. Wedlank dedi ki:

  Uyurken cunup olduktan sonra istiyerek bile bile güsül almadan tekrar cunup olmak gunahmidir hocam?

  1. islamevim dedi ki:

   Kendi kendini tatmin etmek alışkanlık yapabilir, nedenle doğru değildir.

 156. isim yok dedi ki:

  hocam selamun aleykum yasim 14 ilk orucumu gecen yil ilk orucumu tuttum ramazanin tamamini tuttum ama neyin ne oldugunu bilmiyordum 3,4 gun ust uste cektim cok pismanim geceleri uyumuyorum tovbe ettim hatamin fazlasiyla farkindayim cok korkuyorum bu yil ise ramazani guzelce tamamen hicbir sorun yapmadan tuttum allahim kabul etsin insallah gecen yilki ise kefaretmi gerekir hocam kazami ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, aşağıdaki soru ve cevapları okursan… sorunun cevabını bulacaksın.

 157. Hasan dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam ben 14 yaşımdayım.oruçluyken 2 kere nefsime yenik düşerek istimna yaptım. Ben o aralar gelen sıvının meni oldugunu bilmiyordum ikincisinde daha değişik bir sıvı geldi sadece digerinden farklı olarak rengi gri renkte bir sivi geldi birine danıştım o meni dedi . Birincisinde meni olduğunu bilmiyordum mezi diyordum . Hocam kefaret gerekiyor mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, birdaha aynı şeyi tekrarlamamak üzere tevbe edersin. Bozduğun oruçları kaza edersin.

 158. duran dedi ki:

  hocam ben sahurdan önce sevgilimle oynaştım bol miktarda meni geldi sonra sahura kalktım geri yattım sabah kalktıgımda cünüp oldum boşaldım orucum bozuldu biliyorum ama başlangıçtada niyet etmedim meni geldi oruç kabulu sayılmışmıdır

  1. islamevim dedi ki:

   “Oruç kabulü sayılmışmıdır” ne demek anlayamadım… Orucunu bozmuşsun daha kabulü olmaz ki!

   1. Anonim dedi ki:

    Selamın Aleyküm hocam ben oruçlu iken uykuda cünüp oldum fakat sadece birkaç damla meni geldi, gerisinde uyandım ve oruç olduğum için engelledim daha sonra idrar yaptıktan sonra az miktarda geldiğini gördüm bundan devamının olduğunu anladım ve oruca daha sonra tekrar zarar vermemesi açısından mastürbasyon ile kalan meniyide akıtıp gusül abdesti aldım orucum bozulur mu oruca devam ettim.

    1. islamevim dedi ki:

     Aleykümselam, sen bozulmayan orucunu kendin uğraşıp bozmuşsun. O günkü orucun bozulmuştur! Kaza edersin. Rüyalanmakla oruç bozulmaz, gusül alır oruca devam edersin. Araya masturbasyon olayını eklemişsin ve orucunu bozmuşsun.

 159. tufan dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam. Biz hanımla sahura kalktık sahurumuzu yaptık ama ikimİzde niyet etmedik. Ezandan sonra ilişkiye girdik ve hemen ardından gusül abdesti aldık. Ne yapmalıyız?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, sahura kalkmak niyet sayılıyor biliyorsun. Orucunu bozmuş oldun. 61 gün kefaret… Ama ben oruç tutacaktım fakat sonradan vazgeçtim hiçte niyet etmedim diyorsan vicdani bir mesele oluyor gibi… Fetvayı vicdanından sorman lazım.

 160. Fatih dedi ki:

  Hocam iftardan sonra elle tatmin oldum bi işim çıktı sadece duş alabildiim gusul alamadım oruç tutabilirmiyim.

  1. islamevim dedi ki:

   Oruç tutabilirsin. En kısa zamanda gusül almak lazım.

 161. Mahmut dedi ki:

  Hocam benim olay biraz farklı aslında.. Ben oruca niyetlendim ama ikindi ezanına kadar tamamen unuttuğum bir cenabetlik halim vardı ve o an hatırladım..

  1. islamevim dedi ki:

   Hatırladığın zaman gusül alır orucuna devam edersin.

 162. Hocam lütfen dedi ki:

  Hocam ben sabah rüya gördüm ve cünüp oldum.ayrıca oruçta tutuyorum ama namaz kılmıyorum. Şimdi hocam soruma gelecek olursak

  Sabah kalktıgımda cünüp oldum . oruç tutuyorum akşam abdest alsam iftardan sonra orucuma bir zarar verirmi ?

  1. islamevim dedi ki:

   İstem dışı cünüplükte, orucun bozulmaz… Bütün günü cünüp olarak geçirmek yerine, bir an önce gusül alıp temiz dolaşmak daha iyidir.

 163. anoim dedi ki:

  Hocam merhabalar ben cunup olarak olarak oruca başladım ama duş alabilirdim almadim. şimdi sabah oldu duş alıp orucuma niyetimi getirsem kabul olur mu daha hic bisey yemedim veselam.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhabalar kardeşim, gusül alıp orucuna devam erebilirsin…

 164. ayhan dedi ki:

  hocam s.a benim 2 sorum olucak 1.si ben oruçluyken masturasyon yaptım ama kendimi biraz kontrol edip meni çıkarmadım orucum bozlur mu
  2. hocam oruçlu iken harama bakmak film izlemek falan orucu bozar mı
  ALLAH’A EMANET OLUN HOCAM

  1. islamevim dedi ki:

   Meni çıkmazsa oruç bozulmaz, oruç nefsini terbiye etmektir. Oruçluyken şehvetine yenik düş, elle tatmin olmnaya çalış, müstehcen filim izle v.s Nerede kaldı ibadetin rurhu. Yoksa Allah c.c nün bizim aç kalmamaıza ihtiyacı yok. İnsan ne yaparsa kendisine yapar!

 165. Ayhan dedi ki:

  Hocam el ile tatmin olmuştum ama niyet etmeden tatmin derken meni falan gelmedi yani öylesine gibi düşünürsek bozulmamışdır dimi ?

  1. islamevim dedi ki:

   Meni gelmediyse oruç bozulmaz. Fakat yapılan hareket orucu hafife almak, oruca saygısızlık olur. Orucu ibadet için tutyoruz, Allah için…

 166. Frt dedi ki:

  Hocam merhaba.
  Ben el ıle tatmın olsam sonra gusullensem orucuma devam etsem orucum kabul olurmu.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, öyle şey olur mu hiç! Orucunu bozmuş olursun.

 167. ekrem dedi ki:

  Hocam sahura kalaktım yemek yedim sabah ezanından sonra film izledim ve elimle tatmin oldum ama niyetlenmedim simdi gusül alıp niyetlensem orucum kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Sen orucunu bozmuşsun, kaza etmen gerekir.

   1. Serhat dedi ki:

    Hocam ben banyoda elle boşaldım.sabun yoktu şampuan ile cinsel organımı ve bütün vücudumu yıkadım.şampuan ile temizlenmişmiyimdir.guslü tekrar etmem gerekir mi.saygılarımla

    1. islamevim dedi ki:

     Belli ki gusül abdesti hakkında eksik bilgiye sahipsin. O HALDE GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR onu tam olarak öğrenmen gerekiyor. Buradan öğrenebilirsin.

 168. islamevim dedi ki:

  Aleykümselam kardeşim, Orucuna devam edersin, sular gelince gusül alırsın.

 169. anonim dedi ki:

  Sürekli cünüp olup olmadığım konusunda rahatsız oluyorum ve bunu engelleyemiyorum ne yapmalıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Vesvese yapıyorsun herhalde, bu bir hastalıktır içip kurtulmak için bir ilacı yok. Kendi kendine telkin vermen lazım.

 170. Unkklll dedi ki:

  Selamın aleyküm. HOCAM. sabah kalktığımda rüyalanmışım ve cünüp olmuşum.Oruçluyum ve evde sular yok ne yapmalıyım. Çok Teşekkürler

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, orucuna devam edersin, sular gelince de gusül alırsın.

 171. Ananim dedi ki:

  Hocam yarı uykulu iken elimde hiçbirşey olmadan cünüp oldum orucum bozulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozulmaz, orucuna devam edersin, gusül abdesti alman gerek…

 172. LOLL dedi ki:

  HOCAM BAZEN SAHURDA YEMEK YEDİKTEN SONRA YATIYORUM.NİYETİ SABAH KALKINCA EDİYORUM. ORUCUM KABUL OLUR MU.

  1. islamevim dedi ki:

   Sahura kalkmak zaten niyet sayılır. Orucun şartlara uygundur.

 173. Pişman dedi ki:

  Hocam bugün sabah ezanı okunduktan sonra elle cimas yaptım. En kısa zamanda gusül abdesti alıp oruca devam mı edilmeli yoksa bi şeyler yenilir mi?..

  1. islamevim dedi ki:

   Orucunu bozmuşsun. Artık nasıl istersen öyle yap.

 174. deniz dedi ki:

  Selâmün aleyküm hocam cunupluyken oruc tutulurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, cünüpken gusül almadan oruç vakti (imsak) olmuşsa oruca başlar sonrasında gusül alabilirsin. Veya oruçken istem dışı cünüp olmuşsan yine oruca devam eder ve en yakın zamada gusül alırsın.

 175. efe dedi ki:

  Hocam iyi gunler orucluyken, isyerinde masa basinda biraz uyudum ve cunup olarak uyandim. Gusul abdesti alacak imkanim yok ancak iftara az kala alabilirim evde, orucum bozulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   İYİ GÜNLER EFE KARDEŞİM. ORUCUN BOZULMAZ ORUCUNA DEVAM EDER İLK FIRSATTA GUSÜL ALIRSIN.

 176. unkonwn dedi ki:

  Güneşin ışığı ile ısınan suya güsül abdest alsa olur mu? yoksa sakıncalı mı? Ben ondan çok şüphe ediyorum. Teşekkürler.

  1. islamevim dedi ki:

   Güneş enrjisi ile ısınan suda abdest almak veya gusül almak niye sakıncalı olsun kardeşim. Alabilirsin.

 177. unkonwn dedi ki:

  hocam ramazan orucunda oruçluyken hayallerime kötü şeyler geliyor ve gusulum bozuluyor. (bikaç defa) oruc bozulurmu. şükranlar!!

  1. islamevim dedi ki:

   Hayal ederek cünüp olmakla oruç bozulmaz, gusül alır oruca devam edersin. Ama bunu sürekli yapmak, alışkanlık haline getirmek oruca saygısızlıktır.

 178. mehmetali dedi ki:

  hocam ezanda önce el ile meni akıttım niyet ettikten sonra uyudum sabah kalkınca hemen gusül aldım orucum bozulurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozulmaz ama günaha girmiş oldun.

 179. emre dedi ki:

  iyi çalışmalar.

  niyet ettikten ve sahurdan sonra sabaha karşı bir rüya gördüm ve cünüp oldum. sabah kalktığımda çamaşırımda meni vardı. bende bu şekilde oruç tutmak istemedim ve orucumu bozdum. ne yapmam gerekir?
  saygılar.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, o şekilde oruca devam etmen gerekirdi, sonrasında gusül abdesti alabilirdin. Orucu bozduğun için keffaret gerekir.

 180. Berber dedi ki:

  Hocam cunuplugun orucu bozdugunu bilmeden 2 defa elle cunup oldum gunune gun tutsam yeterli midir aciklarsaniz sevinirim ama bilmiyordum cahildim

  1. islamevim dedi ki:

   Bir ramazan ayı içinde bu şekilde birden fazla orucunu bozanlar için kefaret gerekir diyenler var, birkere bozulduğunda güne gün tutmak yeterli olur ama birden fazla olunca farklı görüşlerde var. Doğrusunu Allah c.c bilir. En iyisi sen tevbe et ve birdaha aynı yanlışa düşme…

 181. Ali dedi ki:

  Hocam kız arkadaşımla oldum evde sular gelmiyo niyet getirip yarın abdestimi alsam olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Zina yapmışsın. Niyet getir ki belki bu büyük günahın affedilmesine vesile olur. En kısa zamanda gusül almak lazım.

 182. No name dedi ki:

  Hocam selamun aleyküm iftar ve sahur arasında 1den fazla mastürbasyon yapmak kefaret gerektirir mi teşekkür ederim

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kefaret gerektirmez. Günahı olur.

 183. Isimsiz 234 dedi ki:

  Selamun aleykum hocam. Benim haberim yokken cunup olmusum ic camasirimda cok hafif gozukuyor. Ara sira boyle oluyor orucum bozulurmu ? Veya kaza gerekirmi ?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, orucun bozulmaz, gusül alıp orucuna devam edersin.

 184. Sinan dedi ki:

  Hocam cenabet iken sahurda yemek yedim ezandan sonra gusül almadim ve niyet de etmedim açıkçası zorlandigimi düşündüğümden bu gün oruc tutma hevesim de yoktu . Niyetsiz oldugumdan herhangi birsey yersem kefaret mi gerekir yoksa bu günün kazası mı

  1. islamevim dedi ki:

   Hasta yolcu ve ileri yaşlılık durumunda olduğu için oruç tutamayacak durumda olanlar oruç tutamıyorlarsa oruca niyet etmezler. O gün onlar için oruçlulara yasak olan şeyler yasak değildir. Ama böyle bir özrü olmadığı halde oruca niyet etmemiş olanlar niyet vaktini geçirmişlerse artık o gün akşama kadar bir şey yiyip içemezler. Diğer oruçlular gibi bir şey yemeden beklemeleri uygun olur.

   Bazılarının oruç tutmamak için akşamdan niyet etmedikleri görülmektedir. Bu davranış haramdır. Allah’a karşı isyan sayılır. Bununla ilgili görüntülü bir cevabımızı aşağıdaki linkten izlemenizi tavsiye ederiz:

   https://www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/hicbir-mazereti-olmadigi-halde-oruc-tutmayanlar-ne-yapmali.html

 185. Mahmut dedi ki:

  Hocam diyelimki niyet ettik oruça sabah ezanı okundu niyetli iken el ile tatmin olduk sonra hemen banyo etip gusul abdesti aldık sabah ezanı okunduktan sonra bu oruça zararı nedir

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun bozuldu kardeşim daha ne zararı olsun ki…

 186. Anonim dedi ki:

  Hocam ben sahura kalkmadim niyet te etmedim niyet etmek aklıma gelmedi dayanamayıp birşeyler yedim şimdi sadece kazasını mı tutmam gerekiyor yoksa kefarette gerekiyor mu.

  1. islamevim dedi ki:

   Hasta yolcu ve ileri yaşlılık durumunda olduğu için oruç tutamayacak durumda olanlar oruç tutamıyorlarsa oruca niyet etmezler. O gün onlar için oruçlulara yasak olan şeyler yasak değildir. Ama böyle bir özrü olmadığı halde oruca niyet etmemiş olanlar niyet vaktini geçirmişlerse artık o gün akşama kadar bir şey yiyip içemezler. Diğer oruçlular gibi bir şey yemeden beklemeleri uygun olur.

   Bazılarının oruç tutmamak için akşamdan niyet etmedikleri görülmektedir. Bu davranış haramdır. Allah’a karşı isyan sayılır. Bununla ilgili görüntülü bir cevabımızı aşağıdaki linkten izlemenizi tavsiye ederiz:

   https://www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/hicbir-mazereti-olmadigi-halde-oruc-tutmayanlar-ne-yapmali.html

 187. ibrahim dedi ki:

  Hocam öncelikle S.a ben 3 kez oruçluyken cunup oldum 3.sunde tövbe ettim ama 61 günlüğüne tutmak gerek?yoksa 1 gunmu

  1. islamevim dedi ki:

   Bir kere olsa kaza etmek gerekir. Fakat bazı alimler bir ramazan ayında aynı şekilde cünüp olup arucunu bozanın 61 gün kefaret orucu tutması gerektir diyorlar. Bazıları ise sadece kaza etmek gerekir diyorlar. Doğrusunu Allah c.c bilir. Fakat sonuçta yaptığın iş yanlıştır. Vicdanen rahatsız olman lazım. Oruçla dalga geçer gibi oruçluyken cünüp olmak çok yanlış!

 188. Serap dedi ki:

  Selamın aleykum hocam ben iftardan sonra esimle birlikte oldum, sonrası uyuya kalmısım ezan okunduktan sonra uyandım hemen kalktım banyo yaptım. saat 04:00 tü şimdi niyetlensem oruçum kabul olur mu teşekürler.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, bu gibi durumlarda oruca başlayabilirsin. Daha sonra gusül abdesti alabilirsin.

 189. Emre dedi ki:

  Hocam s.a
  Ben gün içinde elle masrürbasyon yaptım ve meni akıttım. Ben bu durumun en yakın zamanda abdest alınarak oruca zarar vermediğini okumuştum fakat şuan kefaret ödenmesi gerektiğini öğrendim yeni öğrendiğim içinde kefaret ödemem gerekir mi ?

  1. islamevim dedi ki:

   O bölümü düzelttik. Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder; kefaret orucu tutmak gerekmez.

   Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

   Farz olduğu halde Ramazan’da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da kefareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir. Orucun bozuldu, yerine bir gün oruç tutman yani kaza etmen gerekir. Yeni öğrenmiş olman kaza yapmamana bahane olmaz.

 190. Anonim dedi ki:

  Hocam istem dışı rüyamda cünüp oldum, iftardan sonra gusül abdesti almak olur mu iftardan sonra gusül alabilir miyim birde orucum bozulmamıştır demi.

  1. islamevim dedi ki:

   İftardan sonra da öncede gusül abdesti alabilirsin. İstemdışı cünüp olunca oruç bozulmaz.

   1. Anonim dedi ki:

    selamun aleykum hocam ben sahurumu yaptim sabah namazimi kildim ve uyumaya gittim, uykudayken istemeyerek cunup oldum ve isin aslida ihtilam mi istimna mi hicbirsey hatirlamiyorum. sabah uyaninca gusul alip orucuma devam ettim orucum bozulurmu. tesekkur ederim hocam. Yanliz dikkat edilmesi gereken yer istimna mi ihtilam mi hic hatirlamiyorum, hocam ve kesinlikle istemeyerek oldu. ne olur yardim edin hocam cok endiseleniyorum. tesekkur ederim hocam.

    1. islamevim dedi ki:

     Birşey yaptığını hatırlamıyorsan demek ki ihtilam olmuşsun. İhtilam olmak orucu bozmaz. Sabah uyanınca gusül aldığına göre sorun yoktur. Orucun şartlarına uygundur.

 191. İsimsiz dedi ki:

  S.a
  Hocam sahurda yemeğimi yedim.Niyet ettim. Sonra el ile oynayarak cünüp oldum.Ezan okundu oruc basladı.Cünüp olarak oruca başladığım için orucum bozulur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   A.s orucun bozulmaz. En kısa zamanda gusül abdesti alır ve orucuna devam edersin.

 192. anonim dedi ki:

  Hocam sahurdan önce cenabet oldum gusül almaya üşeniyorum orucum kabul olrmu olmaz mı olur mu olmaz mı gusulü iftardan sonra alırım.

  1. islamevim dedi ki:

   Kardeşim, mecbur kalındığında cünüp olarak oruca başlamaya izin verilmiştir. Sonrasında en kısa zamanda gusül almak gerekir. Ama bunu suistimal etmemek lazım. Üşeniyorum diye gusül almamakla, mecburiyetten gusül alamama arasında çok fark var. Olur mu olmaz mı diye kendi vicdanına soracaksın. Vicdanını rahatsız eden herşey yanlıştır. Allah kabul eder mi? Hiç birimiz haşa Rabbimiz adına söz söylemeye yetkili değiliz. Nereden bilelim ki kabul eder mi etmez mi! Hadi oruca öyle başladın, namaz ne olacak? Cünüp olarak namaz kılamazsın. Orucu Allah rızası için tutuyoruz, bu bir ibadettir. Ben bütün gün cünüp olarak oruç tutarım, rahatsız olmam, namaz da kılmam diyorsan. Hayat senin, ahiret senin. İbadet senin. Vicdanına bir sor bakalım ne der bu konuda!

 193. Kuaför dedi ki:

  Bu konuda aydinlatiiginiz icin tesekkurler fakat dinimzce kadinin mahrem yerleri dizden yukarisi boyundan assagisi haramdir ve bunu gördüğümüzde gusul gitmiyor mu. Ben gidiyor diye biliyordum o yuzden ise orucluyken yapmiyorduk. Bana dogru olani aciklarsaniz sevinirm hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Rica ederim kardeşim, kadının ve erkeğin mahrem yerlerine bakmak haramdır bu doğru. Fakat bunun gusül ve oruçla alakası yoktur kardeşim. Gusül cünüp olduğunda alınır. Müşterinizin mahrem yerlerine bakmanız haramdır ama orucunuzu da bozmaz. Orucu bozan haller bellidir. Bunlar arasında mahrem yerlere bakmak yok. Bilerek isteyerek ve kasten bakılsa belki orucun sevabını azaltır, orucu sakatlar. Ancak siz işiniz gereği yaptığınızdan dolayı inşAllah tuttuğunuz orucun sevabını da tam alırsınız. Fakat oruçluyken bu işi yapmama veya iftar sonrasına erteleme durumunuz varsa bu daha iyi olur. En azından orucun ruhuna uygun davranmış ve oruca saygı göstermiş olursunuz. Ramazan ve orucun hakkını vermiş olursunuz. Mümkünse bahsettiğiniz işi oruçluyken yapmayın.. Tekrar ediyorum… Yapsanız dahi orucunuzla alakası yoktur, orucu bozmaz. Gusül abdesti almanıza da gerek yok çünkü gusül abdesti cünüp olduğunda alınır.

   Özetlersek; Genital bölgeye ağda yapmanız. Orucunuzu bozmaz. Ayrıca bu durum gusül gerektirmez. Vesselam.

 194. Kuaför dedi ki:

  Hocam saygılar. Ben bu konuda sıkıntı yasiyorum da. Biz genital bolgeye agda yapıyoruz ve dun oruclu degildim yaptim agda.. Fakat gusullenemedim , gece ise kalkip biseyler yedim sahurdan bu yana baska hic bisi yemedim. Ve bu günde gusul alamadim ışteyim. Simdi benim orucum kabul olurmu hocam yardim edin.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kuaför kardeşim, senin mesleğin icabı genital bölgeye ağda yapmanla orucun bir alakası yok. Bu yaptığın iş orucunu bozmaz, gusül gerektirmez. Orucuna devam et Orucun kabul olur inşAllah.

 195. Samet dedi ki:

  Hocam iftardan sonra sahurdan once masturbasyon yaparak bosaldm sonra oruca niyetlendim orucum kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Orucun kabul olur inş. Fakat en kısa zamanda gusül abdesti al.

 196. Anonim dedi ki:

  Hocam mastürbasyonla degil de bakarak kendiliğinden olursa oruç bozulur mu,keffaret gerekir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Kişi kendi isteği ile bilinçli olarak bir kadına veya resme bakar ve boşalırsa orucu bozulur. Kaza gerektirir.

   İnternetten görüntüler izlemek hem göz zinasıdır. Hemde oruca zarar verir. izlerken boşalan kişinin orucu bozulur. Kaza gerektirir.

   Aynı şekilde masturbasyon yapmak, el ile oynaşmak süreci ile meninin gelmesi orucu bozar.Ve kaza gerektirir.

 197. ferhat dedi ki:

  Hocam selamunaleykum, ben oruçken sevgilimle buluştum birbirimizi çok özlemiştik sarıldık hatta öptük birbirimizi. Dizime yattı ama mezi geldi sadece sanırım, orucum bozulmuş mudur. Kötü bi niyetle hiçbişey yapmadım sadece özlediğim için.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam ferhat kardeşim, sadece mezi geldiyse oruç bozulmaz.

   Meni;beyaz, kalın ve çıkması ile şehvet kırılan sudur.
   Mezi;beyazımsı ve ince olup erkek,kadınla oynaşırken çıkan sudur.
   Vedi;idrar dan sonra çıkan kalın bir vebildir.

   Hanımıyla oynaşırken veya öpüşürken çıkan sıvıya “mezi” denir ki,bu orucu bozmaz.

   İdrardan sonra çıkan kalın sıvıya “vedi” denir ki,buda orucu bozmaz.

   Cinsel ilişki veya mastürbasyon sonrası gelen sıvıya “meni”denir ki,bu orucu bozar.

 198. Kadir dedi ki:

  Hocam ben gusul abdestini yanlis aldigimi fark ettim yani senelerdir yanlis biliyormusum, ben oruc tutuyorum gusul abdestim yanlis ne yapmayaliyim orucumu bozayım mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Kadir Kardeşim, madem yanlış aldığını öğrendin, o halde doğrusunu da artık biliyorsun. Şimdi hemen doğru şekilde gusül abdestini al ve orucuna devam et.

 199. mehmet dedi ki:

  hocam istemeden cünüp oldum günahı nedir oruç bozuldumu saygılar

  1. islamevim dedi ki:

   İstemdışı olduysan orucun bozulmaz, orucuna devam edersin, en kısa zamanda gusül abdestini alman gerekir.

 200. ibrahim dedi ki:

  oruçlu iken resimlere bakmak orucu bozarmi cunup olmasak

  1. islamevim dedi ki:

   Orucu bozmaz ama vicdanı bozar. Oruç mideyi aç bırakmak değildir. Bütün nefsi aç bırakmaktır.

 201. Anonim dedi ki:

  Selamınaleyküm hocam

  İftardan sonra eşimle ilişkiye girdim ama aceleden çıkmak zorunda kaldım sahurda da niyet ettim orucum kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, zorunlu kaldığın durumlarda oruca cünüp olarak başlanabilir. Fakat dafa sonra en kısa zamanda yıkanmak gerekir.

 202. İbrahim dedi ki:

  Hocam 13 yaşındayım bi yerde oruçken elle tatmin olmanın cezası 1 gün oruç bittikten sonra tutmak yazıyordu,ü bende malesef 2 kere elle tatmin oldum 61 gün cezası olduğunu bilmiyordum yani beni bi korku aldı hocam 122 gün oruç mu tutacağim ayrıca yoksa bilmediğim için 2 gün mü tutacağim lütfen hemen cevaplarsan sevinirim.

  1. islamevim dedi ki:

   Orucu bozmanın cezası hanefi mezhebine göre 61 gündür. 60 gün keffaretini ödersin 1 günde bozduğun oruç yerine yani toplam 61 gün oruç tutman lazım. Aynı şeyi 2 defa yapmışsın. Birdaha tekrarlamasan iyi olur. Sen şimdi Ramazandan sonra bir zaman belirle o zaman 61 gün orucunu tutatsın, aynı şeyi birdaha tekrarlamazsın, bu yeterlidir.

   1. Frt dedi ki:

    Hocam mesela tutmadık bılerek 61 gun ahırette ne gıbı durumlar karsılar bızı?

    1. islamevim dedi ki:

     Orasını Allah bilir! Günahın cezasını, ahirette neyle karşılacağını biz bilemeyiz…

 203. Müslüm dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam. Sahurdan önce rüyamda cünup olmuşum. Sahur sonrası oruca niyetledikten sonra gusül abdesti almadan önce el ile tatmin oldum. Bu durum sonradan öğrendiğim ve anladığım kadarıyla orucu bozuyormuş. Lakin ben bozduğunu bilmiyordum. Bu durumda orucum bozulmuşmudur? Bozulmuşsa kefaleti nedir? Saygılarımla…

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, Orucun bozulmuştur. Orucunu kaza etmen gerekir.

 204. Kbp dedi ki:

  Güzel bilgi hocam elinize sağlık.

 205. ismail dedi ki:

  Hocam orucluken cünup olmanın şafii mezhebibe göre kefareti 1 gün müdür?

  1. islamevim dedi ki:

   Değerli kardeşim, alttaki mesajda yazdım. Ben şafi değilim o nedenle ayrıntısını bilmiyorum. Araştırıp öğrensen iyi olur.

 206. hakan dedi ki:

  cünüp olmak dolaşmak ne kadar kötü ve nasıl kötü sonuçlar dogurur bize hocam????

  1. islamevim dedi ki:

   Müslüman cünüp dolaşmaz kardeşim, Cünüp gezenler… Allah c.c her türlü gazabını, lanetini çekebilir aman dikkat!

 207. kenan dedi ki:

  iftar sonrası el kullanmadan hayal yoluyla cunub oldum hocam. sonrada unutmusum kosturmaca geçiyor hayatım. neyse neticede banyo yapmadım. şimdi bugunluk oruc gitti dimi hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Hemen gusül abdestini al oruca devam et. Bugünkü orucunu da Ramazandan sonra kaza et. Yani bugünkü orucunun yerine oruç tut. Her ihtimale karşı böyle yapmakta fayda var. Müslüman gusül abdesti almayı unutmamalı.

 208. Kağan dedi ki:

  Oruçluyken mastürbasyon yapmayıp iftarda orucu bitirdikten sonra yapsak sonraki güne cünüp olarak oruç tutablirmiyim

  1. islamevim dedi ki:

   Herhalde kimse böyle birşeye olumlu fetva vermez. Sanki orucu yanlış anlamışsın. Oruç sadece aç kalmak değildir. Nefsin bütün arzularından, şehvetten, öfkeden bildiğin ne kadar olumsuz düşünce ve his varsa onlardan ayrılmak demektir. Bile bile oruca cünüp olarak başlanmazve bütün gün cünüp dolaşılmaz. Kendini tatmin etmek ise… Alışkanlık yapar, Sapıklığa açılan bir kapıdır. Yukarıdaki yazıyı iyice okuyup anlamak gerekir! Ne yazıyor orada…
   Cünüp olarak oruç tutmaya verilen ruhsat, kişinin o an oruca başlaması için verilen ruhsattır. Yani imkanlar kısıtlıysa gusul abdesti alamamışsak, oruca niyetlene biliriz ancak en kısa zamanda namaz vaktini geçirmeyecek şekilde gusül abdesti almak gerekir. Yani oruç tutuyorum de…bütün günü cünüp dolaş Ancak kendini kandırırsın. Nerede kaldı Allah’a saygı

   1. Uğur dedi ki:

    Hocam peki cünüp olarak oruca niyet ettikten sonra bir namaz vakti geçip de hala gusül abdesti almamışsak orucumuz bozulur mu? Bozulduysa kaza mı gerektirir?

    Saygılar…

    1. islamevim dedi ki:

     Cünüp olarak oruca niyet edilebilir. Daha sonrasında namaz vaktini geçirdiğin halde gusül almamışsan orucun bozulmaz. Fakat cünüp dolaşmanın vebali olur. Ayrıca oruca, ibadete saygısızlık olur.

     1. no name dedi ki:

      Mrhb hocam ben facebook haberlere bakarken yeni sayfalara girdim bir kac tane kadin resmi gördüm fakat üstlerinde elbise vardi ancak aklimdan gecen birkac seyle boşalma olmus ben fark etmedim lavaboya girdigimde fark ettim amacim bosalma deildi tovbe ettim abdest aldim ne yapmaliyim oruc bozulur mu

     2. islamevim dedi ki:

      Merhaba anlattığın şekliyle oruç bozulmaz, oruca devam edilir.

   2. Ahmet dedi ki:

    Merhaba hocam ben sabah uyandığımda rüyalanmisim fakat zaten boşaldım diye gusül almadan tekrar elle boşaldım ve abdest aldım oruca herhangi bir zarar gelmismidir

    1. islamevim dedi ki:

     Merhaba, rüyalandıktan sonra gusül alıp orucuna devam etseydin orucun geçerli olurdu. Ancak mübarek ramazanda pis bir iş yapmışsın orucunu kaza etmen gerekir!