islamevim

Cünüpken alınan eşyadan hayır gelir mi?

1.164
Cünüpken alınan eşyadan hayır gelir mi?

Cünüpken alınan eşyadan hayır gelir mi?

Cünüpken alınan eşya veya herhangi birşey pis midir, cünüpken alınan şeyler haram veya günah mıdır?

Soru : Hocam gece eşimle münasebette bulunduk, gece abdestlenmedik eşim sabah işe giderken gusul abdestini aldı gitti ama ben akşama kadar öyle durdum evde. Akşam eşim işten gelirken eve süpürge aldı ve benimle telefonda konuşup soru sordu bende al onu dedim. Sonra eşim alıp geldi ben makinaya el falan sürmedim önce yemek yedik sonra hemen gittim gusul abdestımı aldım geldim öyle baktım süpürgeye. Aklıma takılan ben yönlerdindim kocamı al diye, acaba bu cünüpken alınan eşyanın hayrı olur mu? Günahmı, pis oldumu diye şeyler bütün gece uyutmadı beni. Lütfen bana acil cevap yazarmısınız. Cünüpken alınan eşya veya cünüpken alınmasına vesile olunan eşya, böyle alınan birşey haram mıdır, bu eşyanın hayrı olur mu? Pis midir, günah mıdır? Hayır gelirmi böyle cünüp olarak alınan eşyalardan.

Cevap: Merhaba kardeşim, anladığım kadarı ile sizin üzüldüğünüz ve merak ettiğiniz şey; Bütün gün cünüp dolaşmak nedeniyle namaz kılamamış olmak değil. Siz cünüp haldeyken alınan eşyadan hayır görürmüyüm acaba diye endişe ediyorsunuz. Peki namaz kılmadan geçen günlerden hiç endişe duyuyormusunuz? Namaz olmadan geçen ömrümden hayır görürmüyüm acaba diye düşünüyormusunuz?

musluman cunup dolasmaz

Her neyse sorunuzun cevabına gelince:

Biliyorsunuz müslüman cünüp dolaşmaz. Şunu belirtmek gerekir ki; imkan olduğu halde gusül abdesti almadan zaman geçirmek müslümanın işi değildir. Ancak zor şartlarda ve imkansızlık içindeyken imkan bulana kadar gusül ertelenebilir. Kaldı ki namaz vakti geçmeyecek şekilde müslüman gusülünü almalıdır. Cünüp olarak alıveriş yapmak zorunda kalmışsak veya cünüpken herhangi birşey aldıysak bu bizim için pis, haram veya günah olmaz. Gusulsüz dolaşıyorsak biz dolaşıyoruz, bunda aldığımız eşyanın ne günahı olur?

Ancak şunu unutmayalım ki; Sadece alışveriş değil her işimizi temiz ve gusül almış olarak hatta onu da geçelim abdestli olarak yapmakta çok büyük faydalar var. Yani hem gusül hemde normal abdesti hayat tarzımız haline getirmenin neler kazandıracağını bilsek asla abdestsiz gezmezdik. Vesselam…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.