islamevim

Dinimizin anlaşılıp doğru bir şekilde yaşanmasında hadislerin rolü nedir ?

2.147
Dinimizin anlaşılıp doğru bir şekilde yaşanmasında hadislerin rolü nedir ?

Dinimizin doğru şekilde anlaşılması ve doğru olarak yaşanmasında hadislerin rolü nedir?

Dinimiz Allah c.c tarafından konulmuş kurallar bütünüdür. Kuran-ı Kerim ise bu kuralların temel ilkelerini bildiren kutsal kitabımızdır. Yani Kitabımız bir Anayasadır. Hadis-i Şerifler ise bildiğiniz gibi Aziz Peygamberimiz s.a.v’in sözleri, tavsiyeleri, emirlerinden oluşan, kaynağı Vahiy ve Kuran-ı Kerime dayalı kanunlardır.

Allah c.c kuralları Kitabımız Kuran-ı Kerimle koymuş, bunların uygulamasındaki ayrıntıları ise Peygamberimize uygulatmak suretiyle biz insanlara açıklamıştır.

Rabbimiz bize namaz kılın buyurmuştur. Namazı nasıl kılacağımız ise Peygamber Efendimiz tarafından uygulamalı olarak anlatılmıştır. Çünkü her hüküm ve bunun uygulanışını bir kitapta yazmak, bunları en ince ayrıntısına kadar açıklamak mümkün değildir. Böyle bir durumda Kuran-ı Kerim’in binlerce ciltlik bir kitap olması gerekirdi.

Allah c.c “Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının.” (Haşr 59/7) buyurmaktadır. Yani Kitabımız Ana hükümleri belirler, hükümlerin açıklanması ve uygulanmasının nasıl olacağının Peygamberimiz s.a.v bizlere öğretir.

Sünnet Kuran-ı Kerim’i açıklamaktan başka, Kuran’da yer almayan emir ve yasaklarıda bize bildirir. Sünnet, bütün İslam alimleri tarafından, Kuran gibi bir delil kabul edilmiştir.

islmev

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.