Dökülen saçların çıkması

Dökülen saçların çıkması
42.416 kez okundu.

Dökülen saçların çıkması için ne yapmalı?
Saçların döküldüğü bölgede, saç hücreleri hala canlı ise tekrar saç çıkarmak mümkündür. İşte dökülen saçları yeniden çıkarmak için yapılabilecek birkaç yöntem;

*Dökülen saçların tekrar çıkması için saç diplerindeki kan dolaşımın hızlanması çok önemlidir. Bu sebeple her gün 5 dakika saf zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapmanız ve ardından yıkmanız, tekrar saç çıkması için etkili olabilir.

*Ihlamur yirmi dakika süre ile suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya, bir tutam kına tozu ilave edilerek, şampuan kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bu şampuanla saçlar sık sık yıkanarak taranır.

*Aktardan satın alacağınız susam yağı ile sarımsak yağından bir kasenin içine birer çay kaşığı dökün ve üzerine bir kahve fincanı su ilave edip karıştırın. Bu saç maskesini saçların döküldüğü bölgeye sürerek masaj yapın. Bu saç maskesini özellikle banyodan çıktıktan sonra, temiz saç diplerine uygulayın. Düzenli olarak uygulamanız halinde dökülen saçların yerine yeni saçların çıkması için etkili olabilir.

*Kişniş ve hatmi kökleri demlenmiş çay suyunda yarım saat süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen karışım bir kavanoza doldurularak bir gün dinlendirilerek tekrar süzülür. Hazırlanan bu karışımla saçlar sık sık yıkanır.

*Erguvan ağacının yakılmasından elde edilen külleri elendikten sonra turp suyu ile birlikte yirmi dakika süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen karışımla saçlar sık sık yıkanarak taranır

*Saçlarınızı yıkarken kullandığınız saç şampuanları da hem saç dökülmesini önlemede hem de tekrar saç çıkarmada etkili rol oynar. Bu sebeple çam terebendi yağı içeren şampuan kullanmanız da etkili bir yöntem olabilir.

*Bazı bitki çayları ile saça yapılan masajlar veya bitki çayları ile saçı yıkamakta yeninde saç çıkması için faydalı bir yöntem olabiliyor. Örneğin ısırgan otu saç çıkarmak için oldukça faydalı. Bir miktar ısırgan otunu, bir litre kaynamış suyun içine atın ve demleyip soğumasını bekleyin. Ardından bu ısırgan çayını süzüp, kalan suyu ile önceden yıkamış olduğunuz temiz saçlarınızı bir kez daha yıkayın ve özellikle saç diplerinize ısırgan otu çayının mutlaka temas etmesini sağlayın. Durulamadan saçınızı kurumaya bırakın.

Etiketler:


Dökülen saçların çıkması Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. Kübra dedi ki:

  Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım.

 2. Cemil dedi ki:

  Değerli arkadaşlar. Bu konuda araştırma yaparken çok fazla bilgiyle karşılaştım. Malum, internet çok büyük bir mecra ve bazı bilgiler eksik ya da yanıltıcı olabiliyor. Çok samimi olduğuna inandığım bir Herbalist var ve saç dökülmesini durdurmanın yanında, yeniden saç çıkması için yapılması gerekenin, saçların baş düşmanlarından biri olan seboreik dermatit denen hastalığı yok etmek olduğunu söylüyor. Elbette şifa Allah’tan, fakat sebeplere yapışmak ve çare aramak da bizden. Hiçbir eylem yapmazsak, durup dururken değişiklik olmaz. Herbalist beyin bir iddiası da, saçlar için yapılacak şeylerin başında, kanı temizlemek, yani dışarıdan lokal müdahaleden önce içten müdahalenin daha önemli olduğu.

 3. Duacıyım dedi ki:

  Selamünaleyküm, dökülen saçların çıkması için bir dua var mıdır? Bilenler varsa paylaşsın lütfen. Başka çarem kalmadı. Saçlarım hergün biraz daha fazla dökülmeye başladı. Saç çıkması için başka ne yapabilirim? Ne olur bilenler paylaşşsın.

  1. nazim dedi ki:

   “El Bedi”
   “Ve yeşfi suduura kavmin mu’minin” “Ve şifaun lima fissudur” “Fihi şifaun linnas””Ve nunezzilu minel kurani ma huve şifaun rahmetun” “Ve iza maridtu fehuve yeşfin””Qul huve lillezine amenu huden ve şifa”

   1. Anonim dedi ki:

    Kardeş bu sağlık duası sac ile ne alakası var

 4. sirin dedi ki:

  Saç dökülmesine çözüm sunan bitkilerden biri de karanfildir. Başka bir ifadeyle karanfilin faydalarından biri de saç dökülmesini kısa sürede durdurmasıdır.

  Karanfili alternatif çözümlerden öne çıkaran birkaç özelliği bulunur.

  1. Diğer yöntemler gibi rahatsız edici bir kokusu yoktur. Bu özelliği sayesinde hem kış aylarında hem de yaz aylarında rahatlıkla kullanılabilir.

  2. Hazırlanması ve uygulanması son derece zahmetsizdir.

  3. Özellikle tercih etmediğiniz sürece uygulandıktan sonra durulama gerektirmez.

  3. Çok kısa sürede sonuç verir.

  4. Tonik görevi görür.

  Peki karanfil kürü nasıl uygulanır?

  10-15 adet karanfili bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demleyerek karanfil çayını kolayca hazırlayabilirsiniz. Sonra yapmanız gereken tek şey hazırladığınız bu çayı saç derisine masajla uygulamak. (bu ölçülerle hazırladığınız çayın miktarı fazla ise yarım bardak su ve 7-8 adet karanfille de hazırlayabilirsiniz)

  (Erkek tipi ya da inatçı saç dökülmelerinde karanfilleri 10 dakika kaynatmanızı öneririm. Ardından kapalı bir kavanozda ılınana kadar demlenmeye bırakın ve süzerek saç diplerine masajla uygulayın.)

  Bu uygulamayı birkaç gün (etkisini görene kadar) üst üste yaptıktan sonra bir süre haftada bir gün ve sonraları on beş günde bir uygulayarak dökülmeye karşı önlem alabilirsiniz.

  Burada birkaç önerim olacak. Her zaman söylediğim gibi demleme sırasında kapaklı cam bir kavanoz kullanmanız bitkinin etken maddelerini korur. Dolayısıyla şifa etkisi güçlenmiş olur.

  Bunun dışında, karanfil ne kadar kaliteli olursa etkisi de o kadar güçlü olur. Genellikle bakıldığında görüntüsü ele verir kalitesini ancak daha önce almadıysanız saplarının koyu renkli, tomurcuk kısmının açık renkli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca biraz iri olması da avantajdır. Ayrıca sevimli bir test şeklinden de bahsedeyim sizlere. Karanfilleri suya attığınızda direkt dibe çöküyorsa ya da suda dikey biçimde asılı kalıyorsa kaliteli bir karanfil seçmişsiniz demektir. Ölü balık misali yatay biçimde suda yüzüyorsa yanlış seçim yapmışsınız demektir.

  1. Hatice dedi ki:

   Faydalı ama dikkatli olun. Ben fısfıslı şişeye koyup her gün saçıma sıkıyordum. Bir zaman sonra saçımı kuruttu pul pul oldu diplerim ve üzerinden kaç sene gecti sacim hala düzelmedi. Yani tavsiyem islak saca uygulayin. Ben sacimin düzeleceginden dökülmesinin duracagindan umudu kestimde ben yandim siz yanmayin diye tecrübemi belirtmek istedim


Sayfa başına git