islamevim

Duş almak denize-havuza girmek orucu bozar mı?

9.548
Duş almak denize-havuza girmek orucu bozar mı?

Oruçluyken, denize girmek veya duş almak orucu bozar mı?
vücuda su girmediği takdirde denize girmek ve duş almak orucu bozmaz. Ancak Ramazan ayının amacına uygun bir şekilde değerlendirilmesi gerekir, Ramazan ayı bazı ihtiyaçlara çeki düzen verme ve nefsin arzularını kırma ayıdır.

Yüzerken ağza, genze, su kaçırmadan bu işi başarabiliyorsanız ne ala, ”Bir deniz uğruna, bir havuzda serinlemek, yüzmek uğruna oruç ibadetini riske sokmamak gerekiyor. Denizde-havuzda su yutma ihtimali çok yüksektir. Denize girmeyi, havuzda yüzmeyi akşamları veya Ramazan ayından sonra da yapabilirsiniz. Cenab-ı Hak’kın böylesine sonsuz sevap verdiği bu ayı harcamamalıyız”

Bu konuda oruç tutan insanların daha hassas davranmaları gerekir, orucun sadece aç ve susuz kalmak değildir, bütün uzuvlara, dil, göz, kulağa da oruç tutturulur, deniz, sahil, plaj gibi ortamlar ise orucun derecesini düşürür.

Oruçluyken, kafamızı suya sokmadan vücudumuzu yıkayarak, su yutma riskinden korunmuş olarak duşumuzu alabiliriz.

Oruçluyken duş almak zorunda kalan ve ağzına ya da genzine su kaçmış kişinin o gün orucunu tutması, Ramazan ayından sonra da kazasını yapması gerekir.

Oruçluyken duş almak da denize-havuza girmek de orucu bozmaz. Fakat ağız ve burundan vücuda su kaçarsa o zaman oruç bozulur. Duş alırken belki buna dikkat edebilirsiniz ama yüzerken ağız ve burna suç kaçması sıkça rastlanılabilir bir durumdur. Bu yüzden bundan sakınmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Reel dedi ki:

    Ben size birşey söyleyeyim, bu tarz soruları soranların derdi, ibadet falan değil, bunlar işin dalgasında, Ramazanı geçirelim de nasıl geçerse geçsin derdindeler. Mübarek Ramazan senede bir ay kardeşim, amacın ibadet etmek ise otur adam gibi ibadetini yap! Yok oruçluyken denize girsem, yok havuza girsem v.s..v.s… İbadet yapıyorsun, işin bilinciydeysen denizede girmeyeceksin, havuzada… Nefsini terbiye edeceksin… Yok amaç işin suyunu çıkarmaksa, buyur denizede gir, havuzada… Nasıl olsa minareyi çalan kılıfını hazırlar…