Erkek tipi saç dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi
5.967 kez okundu.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi tedavisi, saç dökülmesi aşamaları, saç dökülmesinin en önemli nedenleri.

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl olur?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi, kısaca saçın tepe kısmının kelleşmesidir. Erkek tipi saç dökülmesinde, tepe kısmındaki dökülme giderek artar ve sonunda sadece başın iki tarafında saç kalır.

Bu tip saç dökülmesinin nedeni genetiktir. Mutlaka soy geçmişinde bu tür dökülmeler yaşayan bir akraba bulunur.

erkek-tipi-sac-dokulmesi

1                 2                 3                 4                  5                 6                 7

1-Saç dökülmesininde en şanslı dönemdesiniz.
2-Saç dökülmesini önlemek için hala şansınız devam ediyor.
3-Saç dökülmesini önlemek için elinizi çabuk tutmalısınız.
4-Saç dökülmesini önlemek için endişelenmekten başka bir şey yapmalısınız.
5-Saç dökülmesini önlemek için vakit çok geç demeyin.
6-Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
7-Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.

Ekek tipi saç dökülmesi, sadece erkeklere mahsus bir dökülme değil! Kadınların yüzde 20-30’unda erkek tipi saç dökülmesi görülüyor. Stres, yetersiz beslenme ve diyet, demir ve protein eksikliği, cerrahi müdahaleler, ateşli hastalıklar, mevsim değişiklikleri, tiroid bezi hastalıkları ve diğer endokrin bozukluklar, doğum sonrası ve menopoz gibi durumlarda yaşanılan hormonal değişiklikler olağan saç dökülmelerinin içinde yer alıyor.

Kadın tipi

Bu tipte saçın ön çizgisi normal halinde kalırken tepenin orta kısmı açılır.

Kadınlarda ayrıca yılbaşı ağacı tipinde bir dökülme de görülebilir. Yılbaşı ağacı tipi dökülmede yine saçın tepe kısmı açılır fakat ön saç çizgisi kaybolmuştur.

Androgenetik alopesi erkeklerin kabaca %50′ sinde görülür. Erkeklerde ergenlik döneminde belirtiler görülmeye başlar.Kadınlarda görülen androgenetik alopesinin 2 farklı başlangıç yaşı vardır: Biri ergenlik dönemi, diğeri ise menapoz sonrasıdır. Menapoz öncesi kadınların yaklaşık %13′ ünü etkilerken menapoz sonrası görülme sıklığı belirgin olarak artar. 70 yaşından sonra erkeklerin %80′ i, kadınların % 42′ sinde görülür.

Erkek tipi saç dökülmesinde hormonal nedenler öne çıkıyor!

Androgenetik Alopesi: Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedeni Androgenetik Alopesi’dir (Erkeklik hormonuna bağlı saç dökülmesi). Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilemiyor. Kadınlarda saç kaybı, 3 farklı şekilde karşımıza çıkar:

1 – Başın üst kısmı ve merkezi bölgede saç tellerinde incelme.

2 – Başın üst kısmı ve merkezi bölgede daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı.

3 – Başın üst kısmı ve merkezi bölgede geniş alanlarda saç kaybı, bu alanın ön ve arkaya doğru ilerlemesi veya ön saç çizgisinin kayıpları.

HORMONAL NEDENLER

Menapoz: Kadınlık hormonlarındaki azalmaya bağlı olarak saçlarda incelme veya dökülme görülebilir.

Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Doğum: Gebelik süresince kadınlarda östrojen hormonu normalden fazla salgılandığı için saçlar gürleşir ve güzelleşir. Doğum sonrası östrojen miktarı azaldığı için saç dökülmeleri başlar. Bu durum tehlike yaratmaz, saçlar 1-6 ay arasında tekrar büyür.

Tiroid Bezi Salgı Bozuklukları:Tiroid bezi hastalıkları hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, saç dökülmesine de neden olur. Tiroid bezinin aşırı ya da az çalışmasından kaynaklanan bu durum tiroid tedavisiyle ya da saç ekimi ile önlenebilir.

Erkek tipi saç dökülmesinde doğru bilinen yanlışlar

  • jöle, briyantin, saç spreyi, şekillendirici köpük ve saç boyası gibi kimyevi maddeler erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir. Bunun en güzel ispatı hergün saç şekillendirici ürünler kullanan ancak saçları dökülmeyen bireylerdir.
  • Saç köklerinde biriken kollajen erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir.
  • Tıkanmış saç kökleri erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir. Tıkanan saç kökleri saç kaybına neden olmazlar ancak bazen kıl dönmesi veya kıl batması problemlerine yol açabilirler.
  • Şapka veya baş örtüsü takmak ya da saç diplerinin havasız kalması erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir. Bunun en güzel ispatı işi gereği hergün şapka takmak zorunda olan ancak saçları dökülmeyen bireylerdir.
  • Saç diplerinin kirlenmesi erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir. Buna verilecek en iyi örnek saçlarını temizleme imkanı bulamayan ancak yine de gür saçlara sahip olan insanlardır.
  • Mevsimsel değişiklikler erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir.
  • Yetersiz beslenme ya da besin eksikliği erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir. Elbette besin eksikliği, stres, düzensiz hayat ve benzeri faktörler tüm vücutta olduğu gibi saçlarda da olumsuz etki yaratırlar. Ancak erkek tipi saç dökülmesi direkt olarak besin eksikliği ve bunun gibi faktörlerin bir sonucu değildir. Sağlıklı ve çok iyi beslendiği halde saç dökülmesi sorunu yaşayan bireyler bunun en önemli kanıtıdır.
  • Zayıf kan dolaşımı erkek tipi saç dökülmesi sebepleri arasında değildir.
  • Stresli bir yaşam erkek tipi saç dökülmesi sebebleri arasında değildir.
  • Saçları kazıtmakla erkek tipi saç dökülmesi önlenemez, saç telleri kalınlaştırılamaz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git