islamevim

Evde sucuk yapımı – evde sucuk nasıl yapılır ?

10.600
Evde sucuk yapımı – evde sucuk nasıl yapılır ?

Evde sucuk yapımı püf noktaları? Evde sucuk yapmadan önce mutlaka okuyun!

Dışarıdan aldığımız sucuklar malum, içlerinde bir sürü katkı ve koruyucu madde ayrıca ısıl işlem görmüş, kısaca lezzetli ama sağlıksız! Ev yapımı sucuk ise hem besleyici hem sağlık açısından faydalı. Biraz uğraş verip evde ev yapımı sucuk yapalım. Haydi iş başına.

Ev yapımı sucukla ilgili aşağıda birkaç farklı tarif bulacaksınız bunlardan istediğinizi deneyin, ayrıca tariflere kendi yaorumunuzu, el becerinizi, kendi fikirlerinizi ilave edebilirsiniz.

Son olarak ev yapımı sucuk tarifini uygularken içine sevginizi katmayı unutmayın…

Evde sucuk yapmaya başlamadan önce size vereceğim püf noktalarını mutlaka okuyun. Rastgele yerlerden baharat ALMAYIN! Baharatın oranı göz kararıyla ayarlanmaz, mutlaka bir tarife göre yapın veya kendi tarifinizi, damak zevkinize göre kendiniz oluşturun. Yoksa lezzeti yakalayamazsınız! Yani işin püf noktası et, kaliteli baharat ve özellikle kırmızı biber oranının ayarlanmasıdır.

Ayrıca kırmızı biberle esmer biber olarak adlandırılan biberin de karıştırılmaması gerekiyor. Sadece esmer biber kullanılmaz! Esmer biber, sucuğu karartır, rengini bozar.

Sucuğu doldurmak için aldığınız bağırsağı doldurabilmek için biraz ıslatmanız gerekiyor fakat bağırsak temiz olsun, ben bunu kaynar suda iyice bir yıkayım derseniz hata yaparsanız. Sakın kaynar suya sokmayın, çünkü bağırsak kuruduğu zaman yırtılır. Sadcece biraz yumuşaması için NORMAL MUSLUK SUYUNDA ıslatın.

Unutmadan, madem bir iş yapıyorsunuz tam yapın. Herşeyin kalitelisini alın, tabi bağırsağında. Biraz kalın olması daha iyidir, sizi zorlamaz, çabuk yırtılmaz.

Harcı doldururken bağırsakta kesinlikle hava kalmamamsına dikkat edin. En son iğne yardımıyla 1-2 yerinden delip hava varsa dışarı çıkartın.

Yaşadığımız şartlarda en güzel kurutma alanı buzdolabıdır. Fakat imkan varsa serin ve rutubet olmayan bir yer daha iyidir.

Ev yapımı sucuğunuz ortalama 3-4 hafta içinde hazır olur. Bu süreden sonra beklettikçe yağını çeker ve yavaşça kurumaya başlar.

Sucuğun üstü küf tutabilir arada nemli bir bezle bu küfü temizleyin.

evde sucuk nasıl yapılır? Püf noktaları

evde sucuk nasıl yapılır? Püf noktaları

Evde yapacağınız sucuk hakkında bu kadar ipucundan sonra size çok lezzetli bir et ve baharat oranı veriyorum. Oranı kaybetmeden miktarı ayarlayabilirsiniz.

10 kilogram ete, 750 gram kırmızı biber, 200 gram karışık baharat (kimyon, karabiber, yenibahar, zencefil, tarçın, zerdeçal, karanfil), 200 gram tuz, 1 kilogram sarımsak. Bu iyiliği de kimse yapmaz bu oranı bozmayın…

Şimdi isterseniz evde sucuk yapımı konulu tariflere bir göz atın. Kafanıza yatanı yapın. Ayrıca en altta evde sucuk nasıl yapılır? Konulu videoyu da izleyebilirsiniz.Fakat size verdiğim oranları göz ardı etmeyin. Afiyet olsun.

Evde sucuk yapımı

MALZEMELER

2 kg yağsız dana kıyma
40 gr kimyon
40 gr acı kırmızı biber
40 gr tuz
20 gr sarımsak tozu
10 gr kırmızı biber
2 metre kurutulmuş bağırsak(aktarlardan temin edebilirsiniz)
1 çay kaşığı toz şeker

Kıyma dananın döş kısmından olmalı. Hazırlanan harcın bir gün dolapta bekletilmesi tavsiye edilir.

Yapılışı:

İç malzemesi iyice yoğrulduktan sonra, hazırlanan iç bir gün dolapta bekletilir. Ardından iki metre kurutulmuş bağırsak suda ıslatılıp yumuşatıldıktan sonra içi doldurulur.

İşte size biraz daha farklı ev yapımı sucuk tarifi:

MALZEMELER

5 kilo kıyma
100gr sarımsak
100gr kırmızı toz biber(pul biberde olabilir bazı yörelerde yaprak biberde denilir)
100gr kimyon
20gr çemen
20grkarabiber
100gr tuz
Acıyı fazla sevmeyenler baharatçıdan malzemelerini alırken biberin fazla acısı olmayan tatlı biber dediğimiz biberden alabilirler.

Evde sucuk yapımı, evde sucuk nasıl yapılır video

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.