Güneşten korunma yöntemleri

Güneşten korunma yöntemleri
6.889 kez okundu.

Güneş ışınlarının zararları ve Güneşten korunma yöntemleri
Güneş ışınlarına uzun yıllar defalarca maruz kalma sonucunda deride UV nin geç dönem zararlı etkileri ortaya çıkar. Bunlar arasında deride leke oluşumu, çillenme, kabalaşma, erken yaşlanma ve deri kanserlerinin oluşumu sayılabilir. İnsanlarda ve deney hayvanlarında UV etkisiyle deri kanseri gelişimi neredeyse 80 yıldan beri bilinmektedir.

Açık tenli kişiler güneş ışınlarına karşı daha duyarlıdırlar. Bu nedenle deri kanserleri beyaz ırkta siyahlara göre 15 kat daha fazla görülmektedir. Ayrıca çiftçi, balıkçı, denizci gibi açık havada çalışan meslek gruplarında deri kanserine daha sık rastlanır. Deri ve deri eklerinden köken alan deri kanserlerinin farklı tipleri vardır. Bunların bir kısmı yıllarca iyileşmeyen yaralar şeklinde olup, uzak organlara yayılım yani metastaz yapmazken; bir kısmı ise erken yakalanmadığı takdirde birkaç yıl içinde ölümle sonlanabilmektedir. Ayrıca doğumsal veya sonradan oluşan bazı benlerin melanom adı verilen ölümcül deri kanserine dönüşümlerinde de güneş ışınlarının önemli etkileri vardır.

Peki siz! Güneşin yüzünü gösterdiği şu günlerde, güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi aldınız mı?

Mutlaka güneş koruyucu krem kullanın. Yapılan en büyük hata koruyucu kremi sürüp hemen güneşe çıkmaktır. Hâlbuki koruyucu kremler sürüldükten yaklaşık 20 dakika sonra etkisini göstermektedir. Koruyucu kreminizi cilt tipine ve rengine uygun olarak seçmeli ihtiyaç duyduğunuz koruma faktörünü buna göre belirlemelisiniz.

Geniş kenarlı şapkalarla özellikle yüzünüzü güneşin zararlı etkilerine karşı koruyabilirsiniz. Güneşin zararlı ışınlar neticesinde cildi erken yaşlandırdığını unutmamalısınız.

İşte size güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlayacak tavsiyeler:

1- Mutlaka başınıza şapka takın
Başınızı ve yüzünüzü güneşten koruyacak olan en iyi şapkanın, en az 10 santimetrelik bir kenarı olması gerekir. Bu şapkanın sizi güneş ışınlarından koruması için sıkı örgülü bir materyalden imal edilmiş olması da çok önemli. Dikkat edin; kum ve kaldırım taşları güneş ışınlarından gelen radyasyonu yüzünüze yansıtır. Bu nedenle yine de koruma faktörlü kreminize ihtiyaç duyacaksınız.

2- Geniş spektrumlu ürünleri tercih edin
Güneş ışınlarından korunurken ürününüzün sizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korumasına dikkat edin. UVA ışınları deri altına işleyerek kırışıklıkların oluşmasına sebep olur. Bu ışınlar ayrıca melanom ve hücre bazlı kanserlerin oluşmasını tetikleyebilir. Melanom, deri kanserinin en ölümcül çeşididir. 15 ile 29 yaş arasındaki kişiler arasında çoğunlukla görülen bu hastalık 30’lu yaşlardaki kadınlarda da sıkça ortaya çıkıyor. UVB ışınları ise güneş yanıklarına neden olur.

3- Koruma faktörlü nemlendirici kullanın
Bu kremi duşun içinde veya ilaç dolabınızda tutarak, duştan çıkıp kuruduktan sonra rahatça sürebilir, böylece sonrasında düşünmeye gerek kalmadan güneş koruma faktörünüzü uygulamış olursunuz.

4- En önemli bölgelerin üzerini kapatın
Kadınlar, boyunlarının arka kısmı ve saç çizgisi hizası gibi başlıca bölgelere güneş kremi uygulamayı çoğunlukla unutuyor. Diğer sıklıkla unutulan bölgeler; eller, kulak arkaları ve ayak topuklarıdır. Bir başka problemli bölge ise baştır. Sonuçta saçlarınızın altına rahatça güneş kremi uygulayamaz veya yanık var mı diye kontrol edemezsiniz. Yaz aylarında şapka takmaya özen gösterin ve kuaförünüzden, saç derinizi kontrol etmesini isteyin.

5- Cildinizi bundan 10 yıl sonra hayal edin
Aynada kendinize baktığınızda cildinizin sağlıklı ve genç olduğunu görebilirsiniz. Ancak kendinizi güneşten korumazsanız, 10 yıl içerisinde cildinizde kırmızı lekeler oluştuğunu göreceksiniz. Bu zararların bir kısmını giderebilseniz bile hepsini telafi etmek mümkün değil. Cildinizi düzenli olarak korumaya başlamazsanız, 20’li yaşlarınızın sonunda veya 30’larınızın başında yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Dışarıya çıktığınızda veya sahile giderken güneş koruma kreminizi uygulamaktan vazgeçmeye eğilimliyseniz, kendinizi güneşten zarar görmüş bir ciltle hayal edin. Bu, sizi korunmaya teşvik edecektir.

6- Cildinizi kontrol ederken sevgilinizin yardımını isteyin
Araştırmalara göre insanlar, yanlarında arkadaş veya partnerleri varken ciltlerini kontrol etmeye daha yatkın. Düzenli bir inceleme, normalde atlayacağınız ciddi bir deri hastalığını fark etmenizi sağlar. Birbirinizi baştan ayağa incelemek için 15 dakika ayırmanız bile yeterli olacaktır. Işıklı bir ortamda, başınızdan başlayıp, birbirinizin boyun, sırt ve göğüs bölgelerinizi, kalçaların arka kısmını, baldırlarınızı ve ayaklarınızın altını iyice kontrol edin. Vücudunuzdaki lekelerin asimetrik, biçimsiz ve pürüzlü kenarlı, çift renkli, bir santimetreden daha geniş çaplı veya son kontrol ettiğiniz zamandan daha yaygın olmamasına özellikle dikkat edin. Herhangi bir değişiklik gördüğünüzde ise doktora danışın.

7- Dudaklarınıza özen gösterin
Dudaklar, kadınların cilt kanserine yakalanma nedenlerinin başında geliyor. Bu nedenle her dışarıya çıktığınızda dudaklarınızı mutlaka nemlendirmelisiniz. Onları şapkanın veya kıyafetlerin ardına gizleyemeyeceğiniz için en azından 15 güneş koruma faktörlü bir dudak balsamı kullanmanız şart.

8- Doğum kontrol hapı yüzde leke yapabilir
Doğum kontrol haplarında bulunan hormonlar, yüzünüzde koyu lekelerin oluşmasını tetikleyebilir. Güneş ışınlarına maruz kalmak da bu lekeleri daha görünür ve kalıcı hale getirebilir. Doğum kontrol hapı yüzünden cildinde koyuluk oluşan kadınlar, güneşten korunmak için daha dikkatli olmalılar. 9- Kendinize çeşitli güneş kremleri alın
Geleneksel güneş kremlerinin yapışkan ve yağlı olması onları kullanmak istememenizde önemli rol oynar. Ayrıca bu kremlerin kuruması uzun zaman alabilir. Ancak artık bu bahaneleri kullanarak kaçamazsınız. Güneş koruma bakımları artık stick, sprey şişe, hatta ıslak mendil formlarında karşımıza çıkıyor. Bu ürünler cildinize düşündüğünüz kadar yağlı bir görünüm vermeden aynı korumayı sağlayabiliyor. Birkaç çeşit güneş kremi edinerek onları çantanızda bulundurun. Böylece arkadaşlarınızla dışarıda buluştuğunuzda veya trafikte güneş altında saatlerce sıkışıp kaldığınızda yardımınıza koşacak korumanız sizi hazır bekliyor olacak. 10- Güneş gözlüğü kullanın
Güneş gözlüklerinizi dışarıda olduğunuz her an takarak göz etrafındaki narin ve hemen kızarmaya meyilli olan deriyi koruyabilirsiniz. Ayrıca göz bölgesi güneş koruyucu kremlerin içeriğinde bulunan kimyasal maddelere karşı çok hassas olduğundan, çoğu kadın bu kremleri o bölgeye uygulamıyor. Fakat güneş gözlükleri, gözlerinizi batma veya yanma hissi olmaksızın rahatça koruyabilir. Seçtiğiniz gözlükler pahalı olmak zorunda değil. Üzerinde yüzde 99 veya yüzde 100 UVA/UVB logosunu görmeniz yeterli. Başta büyük çerçeveler olmak üzere çeşitli tarzlara sahip gözlüklere yatırım yapabilirsiniz. Gözlük çerçeveleri ne kadar büyük olursa, UV ışınlarına karşı sizi o kadar çok korurlar.

Güneş yanıklarına karşı ne yapalım
Güneşin olası zararlarını önlemek için alacağınız birkaç önlem bulunuyor. Aşağıdaki kurtarma planını adım adım izleyin…

Aspirin için
Bu ilaç vücudunuzda oluşan yanma hissini engellemeye yarıyor. Yani, vücudunuzun ciddi bir güneş yanığına karşı ilk tepkileri olan kaşıntı ve kızarıklığı gidermek için uğraşıyor. Önemli olan, aspirini güneş yanığı oluştuktan sonraki ilk 24 saat içinde almak. Yoksa vücudunuzda oluşan kırmızılık kalıcı zararlara neden olabilir.

Bol bol nemlendirin
Güneş yanığı oluştuktan bir süre sonra, vücudunuz kurur ve kaşınmaya başlar. İçinde aloe vera veya soya gibi tahrişi önleyici içerikler bulunan bir nemlendirici ile durumunuzu hafifletebilirsiniz. Olabildiğince sık uygulayın, ne kadar sık sürerseniz sürün hiçbir şekilde aşırı sayılmaz. Üstelik bu losyon sizi rahatlatıp serinletecektir.

Güneş koruma kreminizi yanınızdan ayırmayın
Güneş ışınlarını önleyerek, cildinize iyileşmesi için zaman ve vücudunuza bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi için şans vermiş olursunuz. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak güneş koruma faktörlü ürünler kullanmak, kanser riski taşıyan hücrelerin gelişimini de engelliyor.

Bölgeye peeling yapın
Cildiniz tamamen iyileştikten sonra, içeriğinde alfa hidroksi asit bulunan peeling ürünlerini yanmış olan bölgeye haftada iki kez olmak üzere bir ay boyunca uygulayın. Bu işlem, yeni deri hücrelerinin oluşmasını hızlandırır ve cildinizin rengini lekeli gösteren ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlar.

Retinol içerikli krem uygulayın
Güneş, cilde elastikiyetini sağlayan kolajen maddesini yok eder. Retinol, yani A vitamini takviyesi, yeni kolajenin oluşmasına yardımcı olur. Yanıklarınız iyileştikten sonra, dermatoloğunuzdan size retinol içeren bir krem tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.

Deniz ve Havuza Girdikten Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Deniz ve havuz suyu cildimizin, saçımızı ve tırnaklarımızın kurumasına yol açar. Bunun dışında önemli bir husus da girilen suyun temizliğidir. Çünkü özellikle temiz olmayan havuzlardan viral, bakteriyel yada mantar enfeksiyonları bulaşabilir. Deride dış kulak yolunda ve gözde enfeksiyonlar meydana gelebilir. Ayrıca havuzların temizliğinde kullanılan dezenfektanlara karşı ekzema gelişebilir.

Bu uyarılardan sonra şunlara dikkat ediniz.

Havuzun uygun dezenfektanlar ile edilmiş olmasına ve temiz plajları tercih ediniz.

Bir çok kişi denizden çıkınca ıslak mayo ile oturur. Üzerinizde uzun süre kalan mayo vajinal mantarların, kasık mantarlarının oluşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle çıktığınızda kuru bir mayo giymeye özen gösteriniz.

Havuz kenarlarına ıslak ayakla basmayın, başkasının terlik, havlu gibi kişisel eşyalarını kullanmayın.

Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra tatlı su ile saçlarınıza uygun şampuan ve sabunlar ile yıkanın.

Banyo sonrasında vücut losyonu ile vücudunuz, nemlendirici kremler ile de yüzünüzü nemlendirin.

Saçlarınız kuru, kıvırcık bir yapıya sahipse ve boyalı ise saç kremleri kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınızı kısa olmasını dikkat edin. Çünkü çok sık ıslanıp kuruma tırnaklarınızın çabucak kırılmasına yol açacaktır. Bunun dışında asteton ve oje kullanıyorsanız buda tırnakların kırılmasında etkiyi artırır. Tırnaklarınızı da nemlendirerek kırılmasını önleyin.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git