islamevim

Gusül abdesti alırken yellenmek guslü bozar mı?

17.095
Gusül abdesti alırken yellenmek guslü bozar mı?

Gusül abdesti alıken yellenmek, burun kanaması, yaranın kanaması gibi şeyler gusül abdestini bozar mı? Böyle durumlarda gusüle yeniden başlamak, tekrar abdest almak gerekir mi? Sorularına cevaplar.

Gusül abdesti sırasında, yellenmek, yaranın kanaması, burnun kanaması v.b şeyler gusül abdestini bozmaz ve yeniden başlamayı gerektirmez.

Çünkü bu gibi durumlar normal abdesti, yani namaz abdestini bozar. Gusül alırken veya aldıktan sonra böyle bir durumla karşılaşırsanız sıkıntı yapmayın. Aldığınız gusül abdesti geçerli olmuştur. Fakat bu abdestle namaz kılınmaz. Namaz kılmak için normal namaz abdesti almak gerekir.

Gusül sırasında, yellenmek, kanama olması v.s gibi durumlarda neden abdest bozulmuyor?

Çünkü bu gibi durumlar cünüplükle ilgili değil! Bunlar sadece namaz abdestini bozar. Boy abdesti gerektiren durumlar ise farklıdır.

Gusül abdesti çok önemlidir.

Kadın veya erkek için ömür boyunca lazım olacak. Müslüman olarak bunu bilmek bir zorunluluktur. Gusülsüz gezmek olmaz! Gusül almayı gerektiren haller, utanılıcak, sıkılacak durumlar değildir. Bu nedenle böyle durumlarda gecikmeden gusul almak gerekir.

Gusül abdestinin nasıl alındığı, hangi durumlarda gusül gerektiği konusunda bilgisi olmayanlar veya eksik bilenler lütfen alttaki butona tıklayıp konuyu öğrensinler. Müslüman gusülsüz gezmez!

Gusül abdesti hakkında bilmeniz gereken her şey!

Etiketler:

Yorumlar
 1. İsimsiz dedi ki:

  Hocam Selamun Aleyküm Güsul Aldım durmadan gaz geliyo gusül bozulurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, yukarıda yazıyor ya cevabı okusaydın bir zahmet!

 2. ahmet dedi ki:

  hocam ben cenabetim ve uyuyorum sabah kalktığımda da gusül abdestimi alıyorum bu büyük bir günah mıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Namaz vaktini geçirirsen, namaz kılmadığın için büyük günah olur. Namazı kaçırmayacak şekilde gusül almak lazım.

 3. Isimsiz dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm ben cok buyuk hataya düştüm banyoda masturbasyon yapmıştım fakat bugün orada abdest almam lazım, simdi orada abdest alsam abdestim olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, gözle görülen herhangi bir pislik varsa temizlersin. Temiz olduktan sonra heryerde abdest alınır.

 4. Gizli dedi ki:

  Selamun aleyküm kardeşim ben gusül alırken gaz çıkardım bu tekrar gusül almamı gerektirir mi. Acil cevap lazım yarın cumaya gidicemde.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Sorunun cevabı yukarıdaki konuda açıkça yazıyor! Neden okumuyorsun!

   1. Anonim dedi ki:

    Hocam bu haller tüm mezhepler için gecerlimi
    Hanefi mezhebi için…

    1. islamevim dedi ki:

     Geçerlidir kardeşim

 5. Myrat dedi ki:

  Hocam internette dolaşırken uygunsuz içerikler görebiliyoruz reklamlar, videolar vs gibi bunlar insanı cünüp yapar mı?Gusül abdesti gerektirir mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Cünüp yapmaz ama günahkar yapar kardeşim.

 6. isimsiz dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm cünüp iken tırnak kesmek, traş olmak günah mıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, günah değildir ama mekruhtur. Tırnak kesmek, tıraş olmak gibi işleri gusledip temizlendikten sonra yapmak daha uygundur.

 7. baran dedi ki:

  hocam selamın aleyküm ben gusül alırken içimden yanlışıkla küfür geçti guslüm kabul olmuş mudur lütfen söyleyin ona göre yarın Muharrem orucu tutacam

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, içinden, aklından geçen herhangi birşeyle gusülün alakası yok. Gusulü şartlarına uyarak aldıysan kabul olur inşAllah.

   1. Anonim dedi ki:

    Niyet edip 3 ağza 3 burna su verip tüm vücudu yikadim hocam

    1. islamevim dedi ki:

     Doğrudur…

 8. Mehmet dedi ki:

  Hocam şuan bu yorumu yazmak için geç mi kaldım bilmiyorum bu yazınız ne zaman paylaşıldı.
  Hocam sorum şu misafirlikte gece rüyalanma oldu ve olduğu gün Cuma günü ve bildiğiniz üzere cuma namazı var gusül abdesti de alamıyorum cuma namazını teyemmümle kılabilirmiyim?

  Birde misafirlikte kalacağım süre için iki gün daha var iki gün daha bekleyip evimde gusül alsam olur mu? Olmaz derseniz ne yapmalıyım eve gidene kadar?

  Cevaplarınızı bekliyorum hocam.

  1. islamevim dedi ki:

   Teyemmüm suyun olmadığı yerde geçerlidir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

   “Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)

   Ayetten anlaşıldığı üzere teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır.

   Kendinizi lüzumsuz sıkıntılara sokmamanız gerekir. Bundan 20-25 sene öncesine anne-baba, çocuk-gelin, görümce-kayın herkes bir arada ve aynı evde yaşardı. Banyolar ortaktı ve üstelik sıcak su için ne zahmetler çekilirdi. Ama her şeye rağmen hayat devam etti ve bu günlere gelindi. Bu tür şeylerin utanması olmaz. Hangi sebeple olursa olsun gusül abdesti alınması gerekiyorsa gusül alınmalıdır. Bu imkân varken sadece abdest alınmaz, teyemmüm edilmez.

   Islak bezle vücudunuzu sildiğinizde derinin üzerinden su akarsa yıkanmış sayılırsınız. Aksi taktirde gusül olmaz.

   1. ali dedi ki:

    Ağza burna su verdikten sonra vucuda su dökmeden yellenildiğinde tekrar ağza burna su verilmeden güsle devam edilirmi

    1. islamevim dedi ki:

     Devam edilir, gusülü tamamlarsın ama o abdestle ibadet olmaz sadece cünüplükten temizlenmiş olursun. Kaldı ki, tekrar ağıza burna su vermek zor birşey değil ki! Zaten gusülün başındasın madem yellenme oldu, birdaha başlarsın olur biter.