islamevim

Gusül abdestini yanlış almak

13.356
Gusül abdestini yanlış almak

Gusül abdesti yanlış alınırsa ne olur? Gusül abdestini yanlış veya eksik alırsak kabul olur mu?

Gusül abdestini sünnetlerine ve farzlarına uyarak alabildiğimiz gibi sadece farzlarına uyarak da alabiliriz. Buradaki soruda önemli olan gusül abdesti alırken neyi yanlış veya eksik yaptığımızdır. Farzlarında herhangi bir eksik yoksa gusül geçerlidir. Farzlarında herhangi bir yanlış varsa gusül geçersizdir.

Yani, banyoya girip ağzımıza ve burnumuza su verip temizledikten sonra bütün vücudumuzu hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkadıysak gusül tamam olmuştur.

Ayrıca gusulün farzlarında dahi herhangi birşeyi unutmuşsak… Örneğin vücudumuzun bir uzvunu yıkamadığımızı, buraya su değmediğini gusül bittikten ve banyodan çıktıktan sonra farketmiş olsak dahi, unuttuğumuz bölgeyi yıkarız. Böylece gusül eksiksiz olarak tamamlanmış olur.
gusul_abdesti

Gusülde yanlışlık veya eksiklik vesveseden mi kaynaklanır?

Aslında gusül abdestinde çoğunlukla vesvese yaşanır, yani konu gusülü yanlış almak değil, şüpheye düşmektir. O nedenle gusül konusunda herhangi bir vesveseye yer vermemek gerekir.

Eksik bilgi ile gusülü yanlış almak

Birde gusül abdestini baştan yanlış veya eksik öğrenip öylece devam edenler var ki; Bu kişilerin hemen doğrusunu öğrenip gusülü o şekilde almaları mecburidir. Yani bilerek ve kasten yanlış almak olacak iş değildir.

En iyisi en kısa zamanda bilgilerimizi tazelemek, tekrar hatırlamak, yanlış bir bilgiye sahipsek bunu düzeltmektir. Bu konuda sitemizde çok sayıda makale bulunmaktadır. Arama yapmak suretiyle bu bilgilere ulaşabilir, bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mustafa dedi ki:

  Hocam gusül abdesti alırken 3 sağ ,3 sol ,3 baş yaptım sırayı yanlış yapmışım birşey olurmu veya gusül abdestim kabul olur mu ?

  1. Hoca efendi dedi ki:

   Olur

 2. Yiğit dedi ki:

  Hocam ben omuz ovalaam sırasına geldiğinde hep soldan başlardım bugüne kadarda hep öyle yaptım ama aslı sağdan başlamakmış ben bilmiyordum şimdi öğrendim bugune kadar aldığım gusuller olmuşmudur acaba

 3. Alper dedi ki:

  Gusül alındıktan sonra omuzları mesh etmedim gusül kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Öncelikle gusül abdesti nasıl alınır onu okuman ve öğrenmen lazım. Arama kutusundan arama yaparsan bulursun. Gusül abdestinde omuz meshetmek diye birşey yok.

 4. Tanınmaz dedi ki:

  Gusül alırken avret yerlerimi yıkamayı unuttum kabul olur mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Kabul olmaz!!!

 5. Mert dedi ki:

  Selamin aleyküm hocam ben gusul abdesti almadan once bende bi akinti meydana geldi ve ben orayi temizlemeyi unuttum gusul aldiktan sonra aklima geldi ve temizledim gusulum kabul olmusmudur

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, gusül abdesti alırken bütün vücüd hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. Bütün vucudunu yıkadıysan zaten ifade ettiğin yeri de yıkamak zorundasın. Bütün vücudu yıkamadıysan zaten gusül almamışsın demektir!!!

 6. Anonim dedi ki:

  Gusül alırken normal abdestdi alırken sağ kolumu 3 kere yıkamam gerekirken bir kere yıkadıktan sonra yanlışlıkla sol koluma geçtim ama tekrar 3 er kere yıkadım kollarımı tekrar gusül almam gerekirmi ?

  1. islamevim dedi ki:

   Tekrar gusül alman GEREKMEZ kardeşim. Normal abdest ve gusül farklı şeylerdir. Sen normal abdesti yanlış bile alsan gusülü doğru aldıysan gusülün geçerlidir. Senin bir kere yıkaman normal abdestini de bozmaz zaten farz olan bir kere yıkamaktır. Kaldı ki sonradan üçe tamamlamışsın.

 7. Emre dedi ki:

  Ben gusül abdesti aldım ama bilerek bazı bölgeleri yıkamadım çünkü çok bunaldım ertesi gün eksik gusülüm tamamlamaya diye niyet edip eksik bölgeleri yıkadım guslümü hem farzlarını hem sünnetlerini doğru bir şekilde yaptım ama bilerek ertesi güne bıraktım gusül geçerli mi ?

  1. islamevim dedi ki:

   Öyle gusül abdesti olmaz, bilerek bazı bölgeleri yıkamadan ertelemek diye birşey yok. Gusulün geçersiz olmuş.

 8. Mc dedi ki:

  Ben heryerde farklı yazıyordu o yüzden kendim anladığım şekil su
  -önce vücutta kirli bir yer varsa (kastettiğim edep yeri)iyice temizlemek
  -sonra eüzü besmele çekilir niyet ettim Allah rızası içi gusül abdesti almaya
  -ilk normal abdest aldığımız şekılde alınır
  -sonra3kere baş 3 kere sağ ve sol omuz ve çıkmadan önce ayaklarınıza su döneriz ve güsülü tamamlarız.

  1. islamevim dedi ki:

   Her yerde farklı yazmaz kardeşim, farzları veya sünnetleriyle olmak üzere 2 şeklinde anlatılabilir her ikisi de geçerlidir.

 9. İsimsiz dedi ki:

  Ben gusül alırken saç ve kaş diplerinin farz olduğunu bilmiyordum kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Artık öğrendiğine göre doğrusunu yaparsın, geçmiş için tevbe edersin herşey yoluna girmiş olur inşaALLAH

 10. Murat dedi ki:

  gusül alırken yanlış aldığımı düşünüp,çıkıp ıslak olarak tekrar ettim kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Gusulün şartlarını yerine getirdiysen kabul olur, niye kabul olmasın!

 11. Isimsiz dedi ki:

  Bugune kadar gusul abdestini yanlış alıyordum bugunden sonra dogru alsam olurmu yada daha önce bilmeden yanlis almisim namazim orucum ibadetlerim kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Doğrusunu öğrendiysen artık doğru alman gerekir. Geçmiş ibadetlerin çok fazla değilse iade edersin. Çok fazla ise geçmiş için tevbe istiğfar eder bundan sonra doğrudan şaşmazsın.

 12. Anonim dedi ki:

  Gusül abdesti alırken başı 3 kere mesh ettim normal abdest alırken ama gusülün farzları yerine getirdim kabul olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Gusü abdestinin en az farzları yerine geldiyse gusül geçerlidir.

 13. NİCKSZİ dedi ki:

  GUSÜL ALIRKEN 3 BAŞ 3 SOL OMUZ 3 SAĞ OMUZA YAPTIM SIRAYI YANLIS YAPTIM BİŞEY OLURMU

  1. islamevim dedi ki:

   Olmaz!

 14. Yok dedi ki:

  Ben önce gusle niyet ediyordum sonra avret bölgemi yıkıyordum ellerimi iyice yıkadıktan sonra normal abdest alıyordum sonra üç başa üç sağ imza üç sol omza su döküyorum aynı zamanda göbek kulak deliği yıkıyodum ve vücudumda iyice yıkıyodum hiç kuru yer kalmayacak şekilde ama ağza üç kere burna üç kere su almıyordum sadece normal abdest alırken ağza burna çalkalıyordum kuranım orucum kabul olmuşmudur

  1. islamevim dedi ki:

   Kardeşim altta cevap yazdım ya artık doğrusunu öğrenmişsin bundan sonra doğrusunu yap. Ağız ve burnu yıkamışsın gusul geçerli olur.

 15. Çdm dedi ki:

  Ben önce niyet ediyordum sonra normal abdest sonra baş sağ be sol üç kere su döküp çıkıyodum normal abdest dışında ağza burnu 3 kere yıkamıyodum yani orucum kabul olmuşmudur

  1. islamevim dedi ki:

   Normal abdest ve gusül farklı olduğu için niyetleri de farklıdır. Nasıl niyet ettiğini kendin biliyorsun. Allah kabul etmiştir diye ummaktan başka ne yapabilirsin. Artık doğrusunu öğrenmişsin o şekilde amel et.

 16. Isimsiz dedi ki:

  Gusül abdesti alırken normal abdest almadim kabul olurmu

  1. islamevim dedi ki:

   Farzlar yerine geldiyse gusül sahih olur. Normal abdest sünnettir.

 17. İsımsiz dedi ki:

  Ben ilk önce niyet ediyom ve avret bölgemi yıkıyom sonra normal namaz abtesti aliyom sonra 3 kere başıma 3 kere sağ omuz 3 kere de sol omzumu yıkıyom sonra vucudumun her yerini hiç kuru kalmıyacak şekilde yıkıyorum ve çıkmadan önce sag ayagıma ve sol ayagıma su döküyorum sağ ayagımla çıkıyorum doğrumu?

  1. islamevim dedi ki:

   Doğrudur…

 18. ayse dedi ki:

  gusul abdesti alırken önce euzu besmele cekiyorum daha sonra da niyet ediyorum.3 kere ağıza 3 kere burna 3 kere yüze su verip temizledim.başa 1 defa su döküp önden arkaya dogru yıkadım.en sonda 3 defa sag omza 3 defa da sol omza su verip yıkadım. guslum oldu mu

  1. islamevim dedi ki:

   Bütün vücudunu iğne ucu kadar yer kuru kalmayacak şekilde yıkadıysan oldu. Vucudunda su değmeyen iğne ucu kadar bir yer kalmışsa olmadı!

 19. nicksiz dedi ki:

  Gusül alırken 3 kere ağıza 3 kere burna su verip temizledim. ardından 3kere sağ omuza 3 kere sol omuza su dökdüm ve baştan aşağı yıkandım. Yani kısaca yüzümü ayrıca 3 kez yıkamadım guslüm kabul olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Gusülde ayrıca yüzü yıkamak diye bir şart yoktur. Bütün vucudu yıkadığın zaman zaten yüzünü de yıkamış oluyorsun. Aldığın şekliyle gusül doğrudur.