Haksız yere edilen beddua tutar mı?

Haksız yere edilen beddua tutar mı?
7.944 kez okundu.

Haksız Yapılan Beddua Tutar mı? Haksız birine beddua edersek bu beddua tutar mı? Haksız yere yapılan Beddua kabul olur mu?

Haksız yere edilen beddua gerçekleşmez. Ancak bu bedduanın gerçekten haksız yere yapılıp yapılmadığı önemlidir. İnsan bir konuda tamamen kendini haklı görebilir. Bir de konuyu karşı tarafın yani beddua eden kişinin tarafından bilmek lazım. Siz kendinizi haklı görüyorsunuz ama diğer kişi yönünden bazı haklara girmiş olabilirsiniz.

Tamamen haksız yere beddua edilmişse bunun için endişe etmeye gerek yoktur. Sizin bir suçunuz veya hatanız yoksa beddua sahibine geri dönebilir. Haksız yere bedduada bulunmak cazi de değildir.

Kullar dua eder, Rablerine isteklerini bildirir, kabul makamı ise yanlızca Allah c.c dür. Ortada bir haksızlık yoksa, tamamen haksız yere birisi size beddua etmişse Yüce Rabbimizin bunu kabul edeceği şüphesine düşmemeliyiz.

Esasen beddua adı üstünde kötü dua demektir. Bazı bilinçsiz müslümanlar bunu alışkanlık haline getirip sürekli olarak beddua yapıyorlar. Bu çok yanlış ve yapanın kendisine zarar verebilecek bir harekettir.

Yani kısaca birine karşı geçmiş hak yoksa edilen beddua herhangi birşey ifade etmez belki de yapana zarar verebilir.

Her nekadar böyle yapılan bedduanın geçerliliği yoksa da yinede beddua eden kişinin gönlünü hoş etmek sıkıntısını anlayıp kendisine yardımcı olmak iyi bir davranış olur.

Etiketler:


Haksız yere edilen beddua tutar mı? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Vatandas dedi ki:

    Işimi yaptığım için beddua ettiler tutar mı…

  2. Ekrem dedi ki:

    Birine haksız yere beddua ettim o haklıymış hocam ama ilk başta kendimi haklı buluyordum sonra hesapladım da o haklı çıktı ve bu kişinin bundan haberi yok


Sayfa başına git