islamevim

Haksız yere edilen beddua tutar mı?

9.439
Haksız yere edilen beddua tutar mı?

Haksız Yapılan Beddua Tutar mı? Haksız birine beddua edersek bu beddua tutar mı? Haksız yere yapılan Beddua kabul olur mu?

Haksız yere edilen beddua gerçekleşmez. Ancak bu bedduanın gerçekten haksız yere yapılıp yapılmadığı önemlidir. İnsan bir konuda tamamen kendini haklı görebilir. Bir de konuyu karşı tarafın yani beddua eden kişinin tarafından bilmek lazım. Siz kendinizi haklı görüyorsunuz ama diğer kişi yönünden bazı haklara girmiş olabilirsiniz.

Tamamen haksız yere beddua edilmişse bunun için endişe etmeye gerek yoktur. Sizin bir suçunuz veya hatanız yoksa beddua sahibine geri dönebilir. Haksız yere bedduada bulunmak cazi de değildir.

Kullar dua eder, Rablerine isteklerini bildirir, kabul makamı ise yanlızca Allah c.c dür. Ortada bir haksızlık yoksa, tamamen haksız yere birisi size beddua etmişse Yüce Rabbimizin bunu kabul edeceği şüphesine düşmemeliyiz.

Esasen beddua adı üstünde kötü dua demektir. Bazı bilinçsiz müslümanlar bunu alışkanlık haline getirip sürekli olarak beddua yapıyorlar. Bu çok yanlış ve yapanın kendisine zarar verebilecek bir harekettir.

Yani kısaca birine karşı geçmiş hak yoksa edilen beddua herhangi birşey ifade etmez belki de yapana zarar verebilir.

Her nekadar böyle yapılan bedduanın geçerliliği yoksa da yinede beddua eden kişinin gönlünü hoş etmek sıkıntısını anlayıp kendisine yardımcı olmak iyi bir davranış olur.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Emel dedi ki:

  Eşimle tartıştık hocam ben ona inanmadım tartışma sırasında éşim kendine beddua etti allah benim belamı versin dedi ve bir kaç gün sonra kolu kırıldı bende ona haksızsın demekki bedduan tuttu dedim peki hocam eşim haksız olduğu içinmi bedduası tuttu

 2. Fatma dedi ki:

  Haksız yere beddua ettim bana geri döndü bunu kendimden nasıl kaldırabilirim

  1. islamevim dedi ki:

   Tevbe istiğfar edersin

 3. Vatandas dedi ki:

  Işimi yaptığım için beddua ettiler tutar mı…

 4. Ekrem dedi ki:

  Birine haksız yere beddua ettim o haklıymış hocam ama ilk başta kendimi haklı buluyordum sonra hesapladım da o haklı çıktı ve bu kişinin bundan haberi yok