islamevim

Haram yoldan kazanılan para ne yapılmalıdır?

2.860
Haram yoldan kazanılan para ne yapılmalıdır?

Haram yoldan kazanılan para ne yapılmalıdır?

Elinde haram yollardan kazanılmış bir miktar para olan kişi, bu haram parayı nasıl kullanmalıdır? Haram parayı fakire veya başkasına vermek doğru olur mu? Haram olarak kazanılan para nasıl harcanmalı veya bu paradan nasıl kurtulmalıdır?

Haram yoldan kazanılmış olan para pis paradır! Böyle kazanca sebep olacak işlerle uğraşmak da günahtır. Dinimiz, Müslümanların meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan temin etmelerini emreder.

Haram kazanç bir şekilde elden çıkarılmak isteniyorsa öncelikle sahiplerine iade edilmelidir. Sahipleri bilinmiyorsa, devlete veya kamuya ait ise bunların iadesi gerekir. Haram kazancın sahipleri veya kaynağı bilinmiyorsa bu para halkın umumi ihtiyaçları için kullanılabilir. Cami, vakıf gibi hayır kurumlarının elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları ödenebilir. Bu yollar bulunamadığında, sevap beklenmeden ihtiyaç sahibi fakir insanlara verilebilir.

Haram kazanç, kendisini elinde bulunduranın malı olmadığı ve haram olduğu için sadaka, zekât verilmez. “Allah (celle celaluhu) güzeldir, paktır, ancak temiz olan şeyleri kabul eder” hadisi gereğince bu paralardan hayır niyetiyle herhangi bir hayırda bulunulması caiz değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.