Her gelen sıvı gusül gerektirir mi?

Her gelen sıvı gusül gerektirir mi?
4.339 kez okundu.

SORU : İhtilam ve sürekli kendimi cenabet hissetmek.
Hocam ben bu sabah kalktım ve yatağıma sıvı bulaştıgını gördüm ama rüyamda hiç müstehcen içerik görmedim ve bacagımda veya boxerimde hiç iz yoktu ıslaklık hisside aynı şekilde.Gusül almam gerekir mi ?

2. sorum ise ben sureklı cinsel organımı kasıyorum.yanlış anlamayın masturbasyon felan değil dokunma felan yok. Kasıyorum mesela idrarımızı yaparken durdururuz ya bende aynısını yapıyorum ve içine sanki bir sıvı kaçıyor. Sıvı geldiğini hissediyorum ve o kasılmayı yaparken de zevk hissi geliyor, gusül gerekir mi ?

CEVAP : Kardeşim öncelikle gelen sıvının ne olduğunu anlaman ve bilmen gerekir. Aşağıdaki yazıyı oku ve gelen sıvının ne olduğunu anladıktan sonra ona göre hareket et.

Büluğ çağına ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.

1. İdrar,
2. Meni,
3. Mezî,
4. Vedî.

Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

1. Sıçrayarak çıkması,
2. Hazzın hasıl olması.
3. Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

Vedî, idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup, şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise “kazi” denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur, ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.

Guslü Gerektiren Haller:

1. Cinsel ilişkide bulunmak: Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir. Resulullah (asm) bu konuda şöyle buyurmaktadır:

“Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa, gusül lazım gelir.”(1)

2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (asm)’a:

“Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?” diye soruldu. Resulullah (asm):

“Evet gerekir.” diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (asm):

“Ona gusül gerekmez.” dedi..”(2)

Kişiden gelen sıvı meni ise gusül abdesti alması gerekir; mezi veya vedi ise abdest bozulsa da gusül gerekmez.

Kişinin elbisesine bulaşan akıntının (bu pisliğin), kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.

Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır. Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse- yok edilmesi sünnettir.

İnsanların kurumuş olan menileri ise ovalamakla temizlenebilir. Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir. Bununla beraber elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.

Elbiseye bulaşma durumunda, mezi ve vedi de meni gibidir.

Dipnotlar:

(1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma’ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71.

(2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82.

Etiketler:


Her gelen sıvı gusül gerektirir mi? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. islamevim dedi ki:

    Sorunuz anlaşılır değil, yani ne anlatmaya çalıştığınız anlaşılmıyor.

  2. Anonim dedi ki:

    Evet aynı sıkıntı benimde var ama hoca cevap vermiyor

  3. YIGIT dedi ki:

    Hocam içine sıvı giriyor derken sıvı çıkmıyor ama sıvının gırdıgını hıssedıyorum.


Sayfa başına git