islamevim

İbadetlerde sabır ve sebat göstermek

2.050
İbadetlerde sabır ve sebat göstermek

İbadetlerde sabır ve sebat göstermek

İbadet etmek çok ciddi sabır gerektirir.
Sabır insanı olgunlaştırır. Hadis-i Şerifte Efendimiz “sabır dinin yarısıdır” buyuruyor. Dolayısıyla sabredebilmek dinin yarısını tamamlamak demektir.

İbadet, insan ruhunu besleyen en önemli unsurdur.

İbadetin maddi manevi faydaları hem tıbben hem de diğer bilim oteritelerince ispatlanmıştır. Oruç tutmak, bıçaksız ameliyat olarak telakki edilmektedir. Mide dinlenir, böbrekler ve karaciğer dinlenir. Daha nice faydaları bulunmaktadır.

Namaz kılmak, hem romatizmal hem kas hastalıklarına iyi gelmektedir.

Eklem ve adele rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Abdest almak vücüdun en çok kirlenen bölümlerinin günde 5 defa temizlenmesi demektir. Enseye meshetmek, boyunda biriken sinirsel elektiriğin vücuda dağılması ve sinir stresin yok olması demektir.

Gerek namaz kılmak, gerekse oruç tutmak çok ciddi sabır gerektirir. Soğukta abdest almak ve o soğuğa katlanmak sabır gerektirir. Sıcak havalarda oruç tutmak susuzluğa dayanabilmek ayrı bir sabır gerektirir. Yaz günlerinde 18 saat civarında aç ve susuz kalıp oruçlu olabilmek ayrı bir sabır gerektirir.

Geceleri sıcak döşekten kalkıp teheccüt kılabilmek ayrı bir sabır gerektirir. Zikir çekmek ayrı bir sabır gerektirir.

Şeytan hep başımızda bekler. Namazdan soğutmak İçin her yolu dener. Sonra şöyle der “Namaz iyi hoş da, günde 5 vakit kılmak zor. Hem de bu hiç bitmiyor. Her gün her gün 5 defa kılmak ve hiç bitmiyor” işte şeytan bunu çok kullanır.

Dolayısıyla her ibadet sabır gerektir.

Sabır inanmak demektir. Adım adım hedefe ulaşmak demektir. Sabretmek olayları yumuşatmak demektir.

Sabır, teslimiyet değil, aksine mücadele etmektir. Direnmek ve zorluğa göğüs germektir. Acının üst eşiğine dayanmaktır. Tevekkül edip Allah’a yönelmektir.

Yaşlı ve hasta vücüt için ibadet elzemdir. Fakat onlar İçin çok ayrı zahmeti vardır. Ayakta namaz kılamayacak kadar diz ağrıları vardır. Şeker hastasıdırlar oruca dayanamazlar. Dolayısıyla ibadet onlar İçin ciddi zahmettir. Bu zorluklara dayanmak İçin sabır gerekir. Allah hepimize ibadet aşkı Şevki ve sabrı versin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.