İçki içenin 40 gün namazdan uzak durması

İçki içenin 40 gün namazdan uzak durması
2.520 kez okundu.

İçki içenin 40 gün namazı kabul olmaz hadisi, İçki içen namaz kılamaz mı?

SORU : Yilbasinda esim alkol tuketti. Namazdan 40 gun uzak durmasi gerektiğini okumustum dogru mu? Ve 40 gun kari koca iliskisi icinde mi gecerlidir? (Demet isimli kullanıcının sorusu)

CEVAP: İbadetlerin kabul olması, yani makbul olması şartlarından birtanesi haram ve şüpheli olan şeylerden kaçınmaktır. İçkinin her türlüsü kesin olarak haramdır. Peygamber Efendimiz (asm) haram yiyen kişinin 40 gün ibadetlerinin kabul olmadığını hadis-i şerifte bildirmiştir: Ancak bu kırk gün süreyle namaz kılmasın veya namazdan uzak dursun anlamında değildir. Hadiste belirtilen “kırk gün hiçbir ameli kabul edilmez” ibaresi “Kırk gün boyu, kıldığı namazların sevabından mahrum kalacaktır.” demektir. Yoksa namaz kılmamak, namazdan uzak durmak diye birşey söz konusu değildir. Namaz kılmamak zaten çok büyük bir günahtır. Ulema bu hususta ittifak etmiştir.

İçki içen bir kimse namazı şartlarına göre kılsa namazı geçerli olur yani namaz borcunu öder. Fakat kıldığı namaz “razı olunan, beğenilen, sevaplı” bir amel olmaz. Dolayısıyla bir kimse ibadetlerim zaten kabul olmayacak diyerek ibadetlerini terk edemez.Yapmış olduğu haram fiilden dolayı tevbe-i nasuhta bulunması ve ibadetlerinin tam olması için Cenab-ı Hakk’a duada bulunması gerekir. Karı koca ilşkisi hakkında herhangi bir nas yok ama yine de bu durumda hamile kalmaktan kaçınmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu son yazdığım sadece benim kendi fikrimdir. Yoksa dediğim gibi karı koca ilişkisi hakkında bir nas yok.

İçki içenin 40 gün ibadetlerin sevabından mahrum olacağına, Allah c.c nün o ibadetlerden razı olmayacağına dair Hadis-i Şerifler şunlardır;

“…Muhammed’i kudret ve iradesiyle yaşatan Allah’a (cc) yemin ederim ki, midesine
haram bir lokma indiren kulun kırk gün hiçbir ameli kabul edilmez…” (Taberani)

Kırk gün şüpheli lokma yiyenin kalbi kararır ve lekelenir. (İmâm-ı Gazâlî)

Namaz kılmaktan yay gibi, oruç tutmaktan çöp gibi kalsanız da, haram ve şüpheli şeylerden kaçınmazsanız, Allah o ibadetleri kabul etmez.” (Abdullah bin Ömer)

“Midesinde haram lokma olan kimsenin ibadetlerini Allah kabul etmez.” (Abdullah bin Abbas)

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git