islamevim

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

3.098
İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Evinizi değiştirdiniz, bu değişikliği bildirmek veya ikametgah belgesi almak için bir kaç basit işlem yapmanız yeterli!

Adres değişikliğinden önce ilk olarak taşındığınız yeni evin faturalarını veya faturalardan birini kendi üstünüze almanız gerekir. ( doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası, telefon veya internet faturası) Bu faturalar bu adreste kaldığınızı kanıtlar. Daha sonra üzerinize olan bir fatura ve nüfus cüzdanınız ile taşındığınız evin bağlı olduğu yerdeki nüfus müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Müracaat sonrası yeni ikametgah adresinizi içeren ikametgah belgenizi hemen alabilirsiniz.

İkamet adresini yeni değiştirenlerin üzerine bir fatura olmayabilir. Üzerine fatura olmayanlar noter tasdikli kira kontratı da kabul edilmektedir.

İkametgah değişikliği yapıp 20 gün içinde Nüfus Müdürlüklerine bildirmeyen ya da yanlış beyanda bulunan kişiler hakkında idari para cezası uygulanır. İkametgahını değiştirip 20 gün içinde bildirmeyenlere 329 TL para cezası uygulanıyor. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 660 TL para cezası uygulanıyor.

Trafik cezalarında da olduğu gibi vatandaşlar bu cezalara mahkeme yoluyla itirazda bulunabilir. Adreslere gönderilen bu ceza 15 gün içinde ödenirse %25 indirim uygulanır. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit imkanı sağlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.