İşe girmek için torpil yaptırmak caiz mi?

İşe girmek için torpil yaptırmak caiz mi?
2.371 kez okundu.

SORU: Hocam ben bir Mühendisim Bölüm 2. Si olarak derece ile mezun oldum,1 yıl (Subay) Askerliğimi yaptım. Aynı zamanda Bilgisayar Teknisyeniyim Allah nasip ederse İş güvenliği uzmanı da olacağım, 3 yıldır işsizim. Özel şirketler çağırmıyor. Devletten bazı yetkililere gidiyoruz, diyorlar ki sen işi bul biz mülakatta yardımcı olalım. Zaten işi bulsam sana gelmem diyesim var. Şimdi ben polisliğe girmeyi düşünüyorum, bunun için 7 ay gayret edip 20 kg verdim. Hala da yememe dikkat ediyor, spor yapıyorum.Bu alımları bekliyordum çünkü.

Şöyle bir durum var, alımlar Kpss sonucu+spor testi, bunları geçersen Mülakat var. Mülakatta adam ucu açık bir soru (yorum) soruyor, sen nasıl konuştun, tipin nasıl, yani karşıdakini tatmin edebilmek ölçü. Ve birden çok komisyon var, birinin beğenmediğini diğeri beğenebilir (Değerlendirme göreceli yani).Araştırdım tüm (netten tüm hocaların videolarını) hocalar bir işi hak ettiysen ancak referans olunabilir diyor, Yani işin ehli isen referans olunur diyor. Ben Bakıyorum polis olmuşlara adamlar açıköğretim mezunu ne bilim işletme…

Yanlış anlaşılmasın küçümsemek için değil sadece daha hafif eğitimi olan bölümler, bunlara bakaraktan ben hak ediyor muyum? Referans verebilir miyim? (sadece mülakat için söylüyorum).Bu arada hiç bir referansı olmadan girdiğini söyleyenler de var arkadaşlardan!(%40 mülakat döneminde). Ha birde mülkatın, toplam puana etkisi %40 ken %50 ye çıkardılar. Yani buradan insan ne çıkarır. Zaten benim de kafamı karıştıran tamamen bu oldu.(Sen istersen spordan kpss den 100 al, komisyon bu olmaz dese sadece mülakatla kalemini kırıp atarlar). Ya Benden daha az hak eden başka biri benim önüme torpille geçerse? Torpil döndüğünü cümle alem biliyor.(zaten bu yüzden hemen mülakatta yardımcı olalım diye teklif ediliyor, çünkü bu çok kolay.)Sizce referans almam önlem olur mu?

CEVAP: Merhaba kardeşim, senin yazdıklarına başlık olarak yazdığım doğru mu bilmiyorum. Yani referans almak nasıldır bunu tam bilemiyorum. Yazdıklarından anladığım kadar torpil veya kayırma anlamında herhalde. Şimdi sen konuyu araştırmış, gerekli bilgileri edinmişsin. Benim sana tavsiye edebileceğim tek bir şey var. O da bu uzunca yazdığın yazının sonunda sorduğun soruyu VİCDANINA sormandır. En doğru cevabı vicdanından alacaksın. Birşeyler seni rahatsız ediyorsa demek ki doğru değildir. Yaptığımız her işte vicdanımızı hakim, kendimizi sanık yaparsak doğruyu buluruz. Vesselam.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git