islamevim

İslam karşıtı bilgisayar oyunları caiz mi?

1.879
İslam karşıtı bilgisayar oyunları caiz mi?

SORU : Nisa suresi 140. Ayette Oysa Allah size Kitap’ta (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şüphesiz Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.

Siz de onlar gibi olursunuz kısmını nasıl anlamalıyız. Küfre rıza sayılır küfüre düşülmüş olur diyorlar.

Bilgisayarda online oynarken veya herhangi bi oyun oyunda İslama zıt şeyler olsa veya Counter strike oyununda terörist ve asker grubu var askerler amerikan ingiliz falan. Teröristlerinde bir grubunu Müslüman diye koymuşlar hatta Sünni bile yazıyordu. Savaşılan birçok bölge var birinin duvarlarında Arapça yazılar var aynı bölgede cami de var sanırım tam tespitini yapamadım ama varmış gibi sorayım. Camiye, Arapça yazılara, Müslüman diye gösterilenlere ateş edilirse oynayan kafir olur mu?

Diğer oyunda sihir büyü haç dirilmek gibi şeyler koymuşlar. Ve yerlerde Arapçamı değilmi çözemediğimiz ama çok benzettiğimiz şeyler var onuda Arapçaymış gibi sorayım.Bu yazıların üstünden askerler falan geçiyor. Oynamak küfür olur mu?
Şimdi bu oyunları oynayanlar bildikleri halde seçerek isteyerek oynuyor ve elle dille tepki göstermiyolar kalben beğenmeselerde küfre rıza göstermiş olup kafir olurlar mı nisa suresi 140. Ayete göre hüküm ne olur?

CEVAP : Bu tür oyunların bilinçli olarak islam toplumlarına empoze edildiği; çocukları ve gençleri hedef aldığı çok açık anlaşılıyor. İslamofobi konusunda bakanlık bile bu tür oyunlara savaş açmış durumda. Doğrudan kafir olur veya kafir olmaz şeklinde hüküm çıkaramam ama caiz olmadığını söyleyebilirim. Bu oyunların islam toplumlarını aşağılamak amacı taşıdığını bilerek gidip de bu oyunu oynayan veya oynanmasına göz yuman, dinine ve imanına zarar verir. Herkesin uyanık ve bilinçli olması gerekiyor. Anne babalar, gençler, yaşlılar herkes dönen dolapların bilincinde olmalı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.