islamevim

Kamet yapanın yürümesi doğru mudur?

5.073
Kamet yapanın yürümesi doğru mudur?

Kamet yapanın, kamet getirenin yürümesi veya hareket halinde olması, başka bir işle uğraşması doğru mudur? Bayanlar kamet getirir mi? Kamet nasıl getirirlir? Kamet sünnet midir? Sorularına cevaplar.

Kamet işini üstlenen kişinin, yürümesi, hareket etmesi, başka şeylerle uğraşması doğru değildir! Neden doğru değildir? Çünkü farz namaza başlıyorsun, Peygamberimizin bir uygulamasını, sünnetini yerine getiriryorsun. Gereken hürmeti, saygıyı, vakarı göstermek gerek. Bu nedenlerden dolayı, kamet getirenin herhangi bir şekilde harekette olması mekruh olarak kabul edilmiştir. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, I, 265)

Kamet nasıl getirilir? Kamet sözleri nelerdir?

Tek başına namaz kılanlar farz namazdan önce kamet getirir. Cemaatle kılınan namazlarda farz namazdan önce müezzin kamet getirir. Ezanı ağır okumak, kameti ise hızlı okumak uygundur. Çünkü Resulûllah asm hadis-i şerifte, Bilal (ra) hitaben : “Ezan okuduğun zaman ağır ağır oku. Kamet getirdiğin zaman ise hızlı oku ” (Tirmizi, Salât, 29) buyurmuştur. Kamet ayakta yapılır ve kamet getiren kişi kıbleye döner. Kamet, vaktin değil namazın sünnetidir.

kamet-hetiriken-yürümek

Beş vaktin farz namazlarında ve Cuma namazının farzında kamet getirilir. Kaza namazında da bu böyledir. Ancak Vitir, Teravih, Bayram, Cenâze ve Nâfile namazlarda kamet getirilmez. Kamet erkeklere has bir sünnettir. Kadınlar kamet getirmezler. Kamet cemaatın müstehab olan sünnetlerindendir. Kadınlar ve çocuklar bir araya gelerek namaz kılsalar bile kamet gerekmez. İsteyen kazaya kalan namazlarını peşipeşine kılabilir. Bulunduğu yerden ayrılmadığı sürece tek kamet yeterli olur.

Kamet sözleri şöyledir;

Allahü ekber,Allahü ekber
Allahü ekber, Allahü ekber
Eşhüde en la ilâhe illallah
Eşhüde en la ilâhe illallah
Eşhedü enne Muhammeden Rasululullah
Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah
Hayye alessalah
hayye alessalah
Hayye alel-felâh
Hayye alel-felah
Kad kâmeti’s-sâlatu
Kad kameti’s-salah
Allahü ekber Allahü ekber
La ilâhe illallah

Etiketler:

Yorumlar
  1. İsimsiz dedi ki:

    Hocam Selamın aleyküm ben sinirlendim lanet okudum birisine bugün.Lanet okuyan Din den çıkar mı

    1. islamevim dedi ki:

      Aleykümselam, dinden çıkmazsın ama doğru birşey yapmamaşsın tekrar etme.