islamevim

Karabasandan korunmak için dua

62.573
Karabasandan korunmak için dua

Karabasan için dua, karabasandan korunma yolları.

Karabasan basması, karabasandan korunmak için neler yapmalıyız, hangi duaları okumalıyız?

Merhaba sorum şöyle, geceleri veya gündüz karabasan geldiği zaman veya karabasan diye bildiğimiz şey her neyse gelmemesi ve korkutmaması için ne yapmalıyız? Karabasandan korunmak için okunacak herhangi bir dua var mıdır?

Karabasan müslüman olmayan cinlerin insanlara uyku sırasında ağırlık verip onları korkutmasıdır. Karabasan, bilimsel olarak uyku felci olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlerden dolayı (Gerginlik, stres, üzüntü ve sıkıntılar) kan dolaşımının ve zihinsel işlevlerin geçici olarak bozulmasıdır.

Karabasan geldiği zaman, insan hareketsiz kalır, konuşamaz, bağıramaz, sanki üzerinde tonlarca ağırlık varmış gibi hisseder. Karabasan basması dediğimiz bu durum geçici olmakla beraber bazı insanları sık sık rahatsız eden bir durumdur. Korkulacak bir şey değildir ama gerçekten rahatsız edici bir durumdur.

Karabasandan korunmak için ne yapmalıyız?

Karabasan basmasından korunmak için öncelikle her zaman ve özellikle gece yatmadan önce abdestli olmak, Euzu besmele ile yatağa girip sağ yana yatmak, Ayet-el Kürsi, Fatiha, ihlas, Felak ve Nas surelerini okumak çok faydalı olacaktır. Karabasan için ayrıca Hadislerde geçen dualardan faydalanabiliriz.

(“Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alîm” duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar; akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

(“Euzü bikelimâtillahittâmmâti min şerri mâ haleka” duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]

karabasandan-korunma

Karabasan için okunacak dua

Karabasan basması için yukarıdaki surelere devam edelim, bu sureleri sadece yatarken değil, gün içinde her fırsat bulduğumuzda okumakta faydalar vardır.

Karabasan için okunacak bir dua;

 • Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihi ve ikabihi ve şerri ıbadihi ve min hemezati’ş-şeytani ve euzü bike rabbi en yahdurun.
  Allah’ın gazabından,Allah’ın cezasından,kulların şerrinden ve şeytanın çarpmasından Allah’ın tam olan kelimelerine sığınırım.Rabbim bana gelmelerinden sana sığınırım.

Ayrıca Karabasan için istiğfar okumak çok iyi gelecektir inşAllah

 • Estağfirullahelazim ellezi lâ ilahe illahü el-hayyelkayyume ve etubü ileyh
  Büyük olan Allah’a istiğfar ederim, Allah’tan başka ilah yoktur. Allah ebediyyen diridir ve Ondan af dilerim.
 • Lâ havle ve lâ kuvvete illa billah
  Allah’tan başka güçlü ve kuvvetli yoktur. Ancak büyük olan ve her şeyi bilen Allah vardır.

Karabasanla ilgili hurafelere inanmayın!

Karabasan için bazı hurafe yöntemlere başvurulduğunu görüyoruz. İnsanlar arasında yaygın olarak, uyurken yanına süpürge koyma, kırmızı giyme, başucuna sarımsak asma v.s gibi uygulamalar tamamen uydurma olup, islamla-dinle hiçbir alakası yoktur, hurafedir.

Karabasana karşı Peygamberimiz s.a.v gibi yapın

Peygamberimiz Hz.Muhammed s.a.v yatmadan önce İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyup üfler, başından, yüzünden ve vücudunun ön tarafından başlayarak ulaşabildiği yerlere kadar ellerini sürer ve bunu üç defa yapardı.

Allah c.c sığınmak, ondan yardım istemek çok önemli

Gece uykusu yarım ölüm halidir. Yani uykuda ölü gibiyiz, iarde, düşünce ve hareket kabiliyetimiz yok. En çok zayıf olduğumuz, korunmaya ihtiyaç duyduğumuz zaman. Gece yatarken okuyacağımız Sureler, dualar ve zikirler çok faydalıdır.

Karabasandan korunmak için dikkat etmemiz gereken noktalar

 • Hem kendimiz, hem yattığımız yer temiz olmalı.
 • Abdestli yatmakta büyük fayda var.
 • Mümkün olduğu kadar sırt üstü yatmayalım.
 • Uzun süre temizlenmemiş ve girilmemiş, tenha yerlere yatmayalım.
 • Necasetten, yani pislikten uzak duralım, kendimizde veya yattığımız yerde necaset bulunmamasına dikkat edelim.
 • Tavsiye edilen sureleri, duaları, zikirleri ve tesbihleri ihmal etmeyelim.
 • Allah c.c ye tevekkül edelim, O na sığınalım.

Adetli veya lohusa olan kadınlar karabasandan korunmak için ne yapmalıdır?

Bu gibi durumda olan hanımlar yukarıda tavsiye edilen herşeyi aynen yapabilir. Bütün dua,sure,tesbih ve zikirlere devam edebilir. Hiçbir sakıncası yoktur.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mertcan dedi ki:

  Ben gece uykudaydim babamla konusuyorduk birde babam gitti yerine bir varlik geldi elini kulagima sokarken birden aklima geldi agzimi acamadim hafif kalktim zorla agzimida actim ama agzim acarken zorlandi ve titredi kalktim direk gecti cok şükür

 2. Neslihan dedi ki:

  Benide çok al başar bugünde bastı tonca ağırlık vardı üstümde ölecem zannetım, kalbimi yerinden sökmeye çalıştılar ben dua okumaya başladığımda robot gibi değişik bir ses tonu, net duyamadım fakat korkmadım okudum. Beni kurtaran dua.

 3. Ali dedi ki:

  Rüyamda banada geldi şarj aletini aliyormusum o anda şarj elime yapişiyor elektirik çarpiyor ve odanin içinde bir rüzgar esmesi başladi boguşmaya başladim saga sola yumruk atiyorum meyer o esintinin sebebi karabasanmiş sol tarafa yan yatiyordum birden ayetil kürsüyü okumaya başladim fakat okumama müsade etmiyordu sirtima bastiriyor okumami engeliyor sesimi kesiyor bir eliylede hafif hafif kalbime vuruyordu ama alahin izniyle ayetil kürsüyü zor bela okurken o anda allah deyişimle birakti ve ben onu kafami çevirdigimde kalkmak isteyince arkamda sirtimda bana sarilmiş gördüm

 4. Selin dedi ki:

  Sabah yaşadığım olay: normal bir rüyada arakdaşlarım ile sohbet ediyordum bir anda hepsi siyah bir dumanla yok oldu. Sonra yatağımdaydım ve asla hareket edemedim, yanımdan sesler geliyordu kafamı çeviremedim, kendimi sürünerek yataktan çıkarmayı denedim asla olmadı o an karabasan olduğunu anlamıştım ve izlediğim filmlerden aklıma geldi. inanarak ve büyük bir güçle yatağınızdan kalkın diyorlardı, tam o anda telefonum çaldı ve uyandım uyandığımda ellerim ve ayaklarım uyuşmuştu kalbim çok hızlı atıyordu ve artık uyumaya korkuyorum.

  1. Lara dedi ki:

   Uyumadan korkma, korkarsan daha sık başına gelir. Bende bu aralar çok sık olur, her Ayetel Kürsü okuduğumda bir bağırma sesi duyuyorum ondan sonra geri hareket edebiliyorum.
   Ara sira ona küfür de ediyor, yine uyutmadi diyorum.

 5. Anonim dedi ki:

  Merhaba arkadaslar diyorsunuz ki, ani acarsan gozlerini karabasan seni oldurur e bende olmadi. Ben Bulgaristanliyim turkum ve 13 yasinda bir orenciyim beni karabasan basti gecen aksam ve ben aglamaya basladim cunku kafam cok cok cok agriyordu. Cok korktum hergun bunu dusunuyorum evet o beni basti ama birsey olmadi. Ruyamda ben ablam ve kucuk kiz kardesimiz bir odada oturuyorduk yerde ve ben gordum kara yaratik beni odama girsin evet ben orada uyuyourdum. Evet bir kafa arisi ama bir kafa arisi evet basladim dua etmeye ve durdu sat 4.15 gecerdi cok korktum odama kuran koyacagim kuran beni koruyar mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim. Kuran-ı Kerim’i okursan seni korur. Mesela FELAK VE NAS ve AYET-EL KÜRSİ devamlı oku. Ayrıca herzaman abdestli olmaya bak. Yatarken bile abdestini al öyle yat…

   1. Berke dedi ki:

    Ben 6 tane filan dua okudum yine gitmedi

    1. Lara dedi ki:

     Ben Ayetel Kürsünü okudum bağırarak benden uzaklaştığını hissedim.

 6. Mehmet dedi ki:

  Karabasanla ilgili yorumum şöyledir yatmadan ağır yemekler yediğinizde aşırı yırgun olduğunuzda karabasan sizi bastığında bismillahirahmanirahim i tekrarlayın konuşamasanızda aklınızdan geçirin.
  Tüm duaları okuduktan sonra yastığınızın altına sivri bir metal koyun makas olabilir bıçak olabilir.
  Karabasansız uykular dilerim

 7. İsmail dedi ki:

  Arkadaşlar bunda korkucak bir durum yok. Fakat rahatsızlık veren bir durum. Karabasan cinlerin bebegiymis. Nefes olayı sol eliyle ağzımızı kapatıyormuş. Bir gün peygamber efendimiz sav. Geliyor ama peygamberimiz hiç nefes alamıyor. Okuyor ve üfleyince karabasanın sol avcu deliniyor.ve biz oradan nefes alıyoruz.karabasan çok cesur insana gelmezmiş,bana vurursa öldürür diye,Çok korkak insanada gelmezmiş,korkudan ölür diye. Yatmadan dua edin yatın geldikten sonra okumak fazla kar etmiyor.sırt üstüde yatmayın.

 8. hane dedi ki:

  bende bunu sık sık yaşıyorum

 9. Deli döndü dedi ki:

  Ben yeni evlendim al basması deniliyor sürekli karabasan ile uğraşıyorum psikolojim çok bozuldu bu duaları da okuyorum ama psikolojim çok kötü delirmekten korkuyorum sürekli aklımdan çıkmıyor:(

  1. Alperen dedi ki:

   KANKA BANADA GELIYO BESMELE ÇEK HEMEN GİDİYO 2 GÜNDÜR GELMEYE BAŞLADI

 10. Halit dedi ki:

  Allah razı olsun Geceleri Uykusuz Kalıyodum Dediklerinizi Harfi Harfine Uyguladım

 11. Anonim dedi ki:

  Allah Razı olsun valla arkadaş anlatmıştı Allah sizden 1000 kere razı olsun

 12. Fatih dedi ki:

  Uzun süredir yasadıgım bir durum, rahatsız edici tabi sürekli sizede geliyor, felcli bir durum yasıyor ve sıkı bir şekilde titretme yaşatıyorsa okumanızı ve tavsiyelerimi dikkate almanızı öneririm…
  1- Karabasan denilen varlık gerçektir psikoloji ile tıpla ilgili değildir, yaşamayanlar bilemez yorum yaparlar.
  2- Geliş sebebi yattığınız yerle alakalıdır, herzaman örnek verirler hani yattığın yerde ekmek vardır…doğrudur temizlemeniz gerekir.
  3- Sadece ekmek değil ölmüş küçük böcekler(sinek,karınca vs…), yattığınız bölgede kestiğiniz tırnak parçası (sebebini yazacağım),
  4- Yatak odanızda yemiyor içmiyorsanız ev içersinde ayak altına yapışarak taşırsınız.

  İnananınki bunlara dikkat edin daha rahat yaşam sağlarsınız. Bu varlığın geliş amacı ise;

  Sizi uyarma maksatlıdır… UYUMA KALK ALTINDA NİMET VAR demeye çalışmasıdır. Sizinle iletişimi bu şekilde kurmaya çalışır. Peki tırnak parçası nimet mi? Evet çünkü bu varlıkların yiyeceği ise kemik ve türevleridir…
  TEKRAR YAZIYORUM YUKARIDA BELIRTTIGIM 4 MADDEYE DIKKAT EDIN DAHA RAHAT UYURSUNUZ…PEYGAMBERIMIZIN BIZLERE TAVSIYE ETTIGI SURE VE DUALARIDA ONCELIKLE EKSIK ETMEDEN TABIKI.. .Ben bunlara dikkat ediyorum geldiginde de Ayetel Kürsi yi okumaya calıyorum, bitirmeme yakın gidiyor… Kalkıp yatagımın altını (baza altı dahil) temizliyorum kesinlikle bir parca buluyorum… Sonra uykuma devam ediyorum…Selamlar.

 13. Ferace dedi ki:

  Ben karabsan basmasını kendi kendime araştırdım, karabasan ne zaman geliyor, hangi durumlarda geliyor diye. Ama belli bir sonuç yok, belli bir zaman veya olaya bağlı gelmiyor.

  Bence bu karabasanın uykuyla veya kabusla da alakası yok. Uykuda değilken, uyanıkken bile oluyor. Herşeyin farkındasın ama sanki üstünde bir anda tonlarca agırlık geliyor. Bir kaç saniyelik birşey.

  Sık sık oluyorsa zamanla alışıyor insan. Önceden çok korkardım ölüyorum sanardım, artık bitmesini bekliyorum anlıyorum karabasan olduğunu. Bence imanı kuvvetlendirmek, dualara ve tesbihlere devam etmek gerekli.