islamevim

Karşı cinsle mesajlaşmak günah mı?

5.314
Karşı cinsle mesajlaşmak günah mı?

SORU: İnternetten veya mesajla karşı cinsle konuşmak caiz midir? Erkek ve kadın gerçekte hiç karşılaşmadan sanal olarak veya yazışarak görüşseler günah olur mu?

CEVAP: İnternetten tanışıp birisi ile nefsi tatmin için konuşup görüşmek çok yanlıştır. Karşı cinslerin bu şekilde iletişim kuması her an günaha düşmelerine sebeb olabilir. Yani erkek ve kadının internetten tanışıp konuşup sohbet etmesi işin sonunda yanlış neticelere götüreceğinden caiz görülmemektedir.

Kadın ve erkeğin sanal ortamlarda olsa da aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden konuşması veya yazışması kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa caiz olur. Çünkü ancak bu konularda karşı cinsin cazibesine kapılma durumu olmaz. Fakat yine de bu durumda vicdanın sesine kulak vermek gerekir. Vicdanımız rahatsız oluyorsa demek ki doğru yolda değiliz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.