islamevim

Kaza namazı ne zaman kılınır?

5.370
Kaza namazı ne zaman kılınır?

Kaza namazını istediğimiz zaman kılabilirmiyiz?

Kaza namazlarını kılmak için belirli herhangi bir vakit var mıdır? Yoksa istediğimiz zaman kaza namazı kılabilirmiyiz?

Kazaya kalan bir namazı, üç zaman dilimi dışında istediğimiz zaman kılabiliriz. Bu üç zaman dilimi şöyledir.

1- Güneş doğduktan sonra 45 dakikalık süre.

2- Öğle namazı vaktine 30 dakika kala.

3- Akşam namazı vaktine 45 dakika kala.

Namaz kılmanın hoş görülmediği bu zaman dilimlerine kerahat vakti denir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Kaza namazları ne zaman kılınır

Kaza namazları ne zaman kılınır

Kaza namazları konusunda en doğrusu, kazaya kalan namazı olabilecek en kısa süre içinde kaza etmektir. Mesela herhangi bir nedenle ikindi namazını kılamadığımızı düşünelim. Vakit geçtikten sonra ilk fırsatta kılamadığımız namazı kaza etmemiz gerekir. Bütün vakitlerin kazası için doğru olan kazayı ertelemeden hemen kılmaktır.

Her vakit namazının ardından o vakite ait bir kaza namazı kılmak gerekir mi?

Böyle bir şart yok ama kaza namazları çok olanlar yani geçmişte uzun zaman farz namazları kılmamış olanlar için kaza namazlarını tamamlama konusunda bir kolaylıktır. Yani artık namaza başladık, geçmişte kılmadığımız namazlarımız için pişmanlık duyuyoruz ve bunları kılmak istiyoruz. Bu durumda kıldığımız her vakit namazının ardından o vakite ait bir kaza namazını kılarsak yavaş yavaş namaz borçlarımızı ödemeye başlamış oluruz. Tabii dediğimiz gibi böyle bir şart yok. İsteyen istediği zamanlarda (kerahat vakitleri hariç) kaza namazı kılabilir.

Yorumlar
 1. yok dedi ki:

  yine niyetim geçerli olurmu hocam ve Allah sizden razı olsun hemen cevap veriyorsunuz

  1. islamevim dedi ki:

   Kuran okumuşssan onun sevabını, meal okumuşsan varsa onun sevabını alırsın, hiç bir amel zayi olmaz. Niyetleri ve kabulünü yanlız Allah c.c bilir.

 2. yok dedi ki:

  hocam selamın aleyküm ben Bakara Suresini okuyordum fakat telefon çaldı annem aradı ben bakmazsam evi arıcak onuda açmasam bana bağırdı ve peş peşe yine aradı bende mecburen Sure yi yarıda kesip telefona baktım şimdi yeniden okumak istiyorum fakat zamanım az meali okusam olur mu

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, okuyabilirsin kardeşim.