Kronik Öksürük ve Alerjik öksürük

Kronik Öksürük ve Alerjik öksürük
23.974 kez okundu.

Kronik Öksürük
Öksürük solunum yolu hastalıklarında sıkça rastlanan belirtilerden biridir.
Solunum yollarına giren yabancı maddeleri ya da içeride oluşan bronş salgısı, kan, balgam gibi patolojik maddeleri dışarıya atmak için bir refleks biçiminde ortaya çıkar. Şiddetli bir soluk vermeyle birlikte gırtlağın kapanmasını sağlayan ses tellerinin kasılmasıyla oluşur. Göğüs kaslarının bu sıradaki ani kasılmasına karın kasları da eşlik eder. Soluk borusunun içindeki basıncın yükselmesi gırtlağı açılmaya zorlar ve zorlanan gırtlaktaki ses tellerinin titreşimi tipik öksürük sesinin çıkmasına yol açar. Öksürük solunum yollarının herhangi bir bölümünün uyarılmasıyla gelişen bir refleks değildir.

Örneğin, akciğer hava keseciklerinin duvarı uyarıldığında insan öksürmez. Öksürük öncelikle gırtlak, soluk borusu ve bronşların bir bölümünden kaynaklanır.

Zatürree gibi bir akciğer hastalığında balgam bronşlara ulaşmadıkça öksürük görülmez. Akciğer zarı hastalıklarında, örneğin plöre-zideyse inatçı bir öksürük vardır. Öksürük, solunum yollarında gerçek bir hastalık olmadan da histeri ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak baş gösterebilir.

• Kuru öksürük:
Öksürük sesi yalnızca ses tellerinin titreşimiyle oluşur. Hasta balgam çıkarmaz. Bu tip öksürük genellikle şu durumlarda görülür:
a) Balgam oluşturmayan -gırtlak, soluk borusu ve bronş iltihaplarında;
b) Plörezi gibi akciğer zan hastalıklarında.
Veremin başlangıç döneminde görülen kesik öksürük de bir tür kuru öksürüktür.

• Balgamlı öksürük:
Ses tellerinin gerilmesiyle ortaya çıkan sese balgam parçacıklarının solunum yolları boyunca hareketiyle oluşan sesler de eklenir. Değişik miktarlarda da olsa balgam her zaman vardır, ama hastanın küçük çocuk, yaşlı vb. olması gibi durumlarda öksürükle dışarı çıkarılamaz, yutularak mideye gider. Öksürüğün kuru ve balgamlı olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Ama öksürük bunlardan farklı olarakta ortaya çıkabilir.

• Nöbet halinde öksürük:
Derin ve gürültülü bir soluk almayla kesilen, arka arkaya şiddetli öksürüklerden oîuşur. Tipik olarak boğmacada görülür, ama bronş mukozasının zedelendiği durumlarda ya da solunum yollarına yabancı cisimler kaçtığında da ortaya çıkabilir.

• Havlar gibi öksürük:
Kuru ve hastanın sesi kısıktır. Larenjit, difteri vb. hastalıklara bağlı ses telleri iltihabında, özellikle de küçük çocuklarda akut gırtlak-soluk borusu-bronş iltihabında görülür.

• İki tonlu öksürük:
Farklı tonlarda iki sesin birleşmesiyle ortaya çıkar. Seslerin biri gırtlakta ses telleri düzeyinde, öbürü daha aşağıda, soluk borusu ve bronşlarda oluşur.

• Kuru, kısık öksürük:

Yüksek sesli bir öksürük değildir, ama çok rahatsızlık verir. Gırtlakta tümör ya da verem gibi ses tellerinin ağır lezyonlarmda görülür. Daha önce de açıklandığı gibi öksürüğün kuru ve balgamlı olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Ama öksürük bunlardan başka bazı özel biçimlerde de ortaya çıkabilir.

Öksürük Nasıl Geçer?
Öksürüğün tedavisi bağlı olduğu hastalığa yönelik olmalıdır. Kuru öksürük, hava kirliliği veya sigara gibi tahriş nedenleri ortadan kaldırıldığı zaman çoğunlukla kesilir. Güzel bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesiyle birlikte öksürük büyük oranda azalır.
Enfeksiyon kapılmış ise bu öksürük, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Enfeksi­yonlardan kaynaklanan öksürükler, mikropların akciğerlerde birikmemesi için, kesilmeyip aksine desteklenir.

Alerjik Öksürük
Profesör Doktor Ahmet Maranki alerjik öksürük tedavisinde uygulayabileceğiniz, bazı bitkisel formülleri paylaştı. Öksürük genel olarak kronik bir rahatsızlık olarak gözlemlenebilir. Yada vücudun bazı besin kaynaklarına olan tepkisi ile, öksürük gibi çeşitli alerjik hastalıklar, meydana çıkabilir. Şifalı bitkilerle tedavi günümüzde yaygınlaştıkça, insan sağlımız daha iyiye gidiyor. Profesör Doktor Ahmet Maranki öksürüğe karşı iyi gelen şifalı bitkileri şu şekilde sıraladı.

Zencefil, meyan kökü, nane, okaliptüs, ıhlamur gibi bitkiler öksürük ile mücadele eden ve vücuda bu hastalıklara karşı daha fazla direnç veren sağlıklı bitkilerdir. Bu bitkiler doğru şekilde kullanarak, öksürüğünüze bitkisel tedavi uygulayabilir. Daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Yaklaşık olarak bir su bardağı suya, iki, üç parça parmak ucu kadar zencefil, bir tutam ıhlamur, bir çay kaşığı hibiskus ve bir çay kaşığı şahtere otunu katın. Daha sonra bunu kaynatmaya başlayın. Kaynayan suyumuz, kaynama halinde iken üç dakika süreyle kaynamaya devam ederken, bu süre bitiminde ocağınızı kapatın. Oluşturduğunuz bitki çayının hem ılımasını hem de oturmasını, demlenmesini bekleyin. Tadı biraz tatsız gelebilir, şeker ile tatlandırabilirsiniz. Fakat şekersiz içmek daha sağlıklı ve yararlıdır. Bu karışımı günde sabah ve akşam olmak üzere iki kere tüketebilirsiniz. Bunun haricinde öksürük için bitkisel formüllerden bir diğeri de meyan köküdür. Meyan kökünü alıp ağzınız da sakız gibi çiğneyebilirsiniz. Bu Öksürük hastalığını oluşturan mikropların yok edilmesinde etkili rol oynar.

Alerjik öksürük nedenleri bir çok sebepten dolayı sizi bulabilir. Vücudunuza bir çok yol ile bulaşarak, girebiliyorlar. Derinizden, nefes almanız vermeniz ile, solunum yollarıyla, sindirim sistemleriyle, yediğiniz, içtiğiniz besinler ile, alerjik öksürüğe yakalanan kişilerin ilk olarak yeterince hijyenik olduklarından emin olmaları ve hijyen kurallarını içeren ortamlarda bulunduklarından emin olmaları gerekiyor. Tedavi sürecinde de temizliğe çok önem verilmelidir. Trdiyet.com olarak şu tavsiyeyi aklınızdan çıkarmamanız gerektiğini düşünüyoruz. Öksürük tedavisi pek ciddi bir hastalık olarak toplumda gözükmese de öksürüğün çeşitleri ve nedenleri farklıdır. Neden kaynaklandığını bilmek, ve arkasında başka bir hastalık olabileceğini unutmayın. Bunun için size en yakın, sağlık kuruluşlarına giderek uzman doktorların tavsiyeleri altında reçeteler almanız, daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Etiketler:


Kronik Öksürük ve Alerjik öksürük Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. öksürük dedi ki:

  Tavsiyelerinizi denedim ve çok iyi geldi teşekkür ederim.

 2. islamevim dedi ki:

  Alerjik öksürük ve kuru öksürükle ilgili bir formül vermek istiyorum
  Ahmet Maranki’nin öksürük için önerdiği bitkisel kür;

  10 adet karanfil
  10 adet karabiber
  10 gram zencefil
  5 adet çubuk tarçın
  5 gram ısırgan otu tozu
  5 gram hibisküs
  10 gram zerdeçal
  10 gram ekinezya
  5 gram ayva yaprağı
  5 gram alıç
  1 gram kekik
  Kaynamakta olan 2 litre suyun içerisine koyulan yukarıdaki malzemeler birlikte 10 dakika daha kaynatılarak özleşdeştirilir. Daha sonrasında süzülen karışım günde 3 öğün içilir.


Sayfa başına git