Kul hakkı nedir?

Kul hakkı nedir?
11.240 kez okundu.

Kul hakkı nedir? Hak sahibi ölmüşse veya sağ ise kul hakkından nasıl kurtuluruz?

Kul hakkı beş türlüdür:
1- Mali [Parasal]
2- Nefsi [hayati yönden]
3- Irzi [Haysiyetle ilgili]
4- Mahremi [Namusla ilgili]
5- Dini.

1- Mali olan kul hakları:
Hırsızlık, gasp, aldatarak, yalan söyleyerek mal satmak, sahte para vermek, başkasının malına zarar vermek, yalancı şahitlik, rüşvet almak gibi.

Bu haklar için sahibi ile helalleşmek gerekir. Dünyada helalleşmezse, ahirette sevapları ona verilerek helalleştirilecektir. Mal sahibi ölmüş ise, vârisine ödenir. Vârisi yoksa veya mal sahibi bilinmiyorsa, salih bir fakire hediye olarak verilip, sevabı sahibine gönderilir. Salih fakir yoksa, İslamiyet’e hizmet eden hayır kurumlarına, vakıflara verilir. Kendi salih akrabasına, fakir olan ana babalarına, çocuklarına hediye olarak vermesi de, caiz olur. Bunları yapmak imkanını bulamazsa, mal sahibinin ve kendisinin af olunmaları için dua eder. Kâfirin hakkı için de, onunla helalleşmek gerekir. Gönlü alınmazsa, ahirette af olunması, çok güç olur.

2- Nefsi, yani hayati günah olan kul hakları:
Adam öldürmek, bir uzvunu kesmek, sakat bırakmak gibi şeylerdir.

Önce tevbe eder. Adam ölmüş ise, velisi ile helalleşmek gerekir. Velisi isterse af eder. İsterse belli bir mal ister. İsterse, mahkemeye verip, hakimden cezalandırılmasını ister. İslamiyet’te kan davası yoktur.

3- Irza dokunan kul hakları:
Dedikodu, iftira, alay, sövmek gibi haysiyetle, şerefle ilgili şeylerdir. Tevbe etmek ve helalleşmek lazımdır. Bunlarda vârisleri ile helalleşmek olmaz.

4- Mahremi olan kul hakları:
Başkasının çoluk çocuğuna hıyanet etmek gibi şeylerdir.

Tevbe ve istiğfar eder. Fitne çıkmak ihtimali yoksa, sahibi ile helalleşir. Fitne ihtimali varsa helalleşmek yerine, ona dua eder ve onun için sadaka verir. Yaptığı ibadetlerin sevaplarını ona bağışlar. Fitne ihtimali olunca, helalleşirken işlediği günahları bildirmeyip, bendeki bütün haklarını af et demekle yetinir.

5- Dini olan kul hakları:
Akrabasına ve emri altında olanlara doğru din bilgisi vermeyi terk etmek, insanların din bilgisi öğrenmelerine ve ibadetlerine mani olmak, onlara kâfir, fâsık demek. Bid’at çıkarıp veya mevcut bid’atleri savunup Müslümanların yanlış inanmalarına ve yanlış ibadet etmelerine sebep olmak. Açıktan oruç yiyerek veya açıktan başka haram işleyerek kötü örnek olmak. Bu günahlar için de tevbe etmek, hak sahipleri ile helalleşmek gerekir.

Üzerinde kul hakkı olan ne yapmalı?

Üzerinde kul hakkı olan buna tevbe için, kul hakkını hemen ödemeli, onunla helalleşmeli, ona iyilik ve dua etmeli. Mal sahibi, hakkı olan ölmüş ise, ona dua, istiğfar edip vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalıdır. Çocukları, vârisleri bilinmiyorsa, o miktar parayı fakirlere sadaka verip, sevabını hak sahibine bağışlamalıdır. (Sefer-i Ahiret)

Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek, yüzlerle lira sadakadan kat kat daha sevaptır. Bir kimse, Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa, fakat, üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu ödemedikçe, Cennete giremez. (Mektubat-ı Rabbani c.2, m.66, 87)

Kıyamet günü, hak sahibi, hakkından vazgeçmezse, bir dank [yarım gram gümüş] hak için, cemaat ile kılınmış, kabul olmuş yediyüz namazı alınıp, hak sahibine verilecektir. (Dürr-ül Muhtar)
kulhakkinedir
Kul hakkını, Allahü teâlânın hakkından önce ödemek gerekir. Kul hakkı olan günahların affı güç ve azapları daha şiddetlidir. Başkasının hakkını yiyen, hak sahipleri ile helalleşmedikçe affa uğramaz. Yani üzerinde kul veya hayvan hakkı bulunanı Allahü teâlâ affetmez ve bunlar Cehenneme girip, cezalarını çekeceklerdir. (Hadika)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Müflis, şu kimsedir ki, kıyamette, defterinde pek çok namaz, oruç ve zekat sevabı bulunur. Fakat, bazılarına çeşitli yönden zararı dokunmuştur. Sevapları, bu hak sahiplerine dağıtılır. Hakları ödenmeden önce sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları, bunun üzerine yükletilip Cehenneme atılır.) [Müslim]

(Kibri, hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin, Cennete girer.) [Nesai]

(Kul hakkı, müminin aybı, kusurudur.) [Ebu Nuaym]

Etiketler:


Kul hakkı nedir? Konusuna 29 Yorum Yapıldı
 1. dbsadfaskfafn dedi ki:

  hocam selamın aleyküm ben oyunu orjinal aldım oynamaya başladım ona yama olmuyor şimdi bende yama için oyunun korsanını indirsem kul hakkı olur mu? oyunun orjinali var bende yani

  1. islamevim dedi ki:

   Birşeyin orjinali varsa bunun haricindekiler caiz olmaz.

 2. Asdfhdjkruehqj dedi ki:

  Merhabalar hocam ben bugun self servis yerine gittim birsey istedim fişi yanlış kesmişler ucuz olan birsey için bende uyardım fişi yanlış kesmişiniz diye ve eksik para verdim üstünü tamamliyim dedi çalışan da sorun değil dedi bu kul hakkı olur mu olursa gariban herhangi birine eksik verdiğim para kadarını versem olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, birinin hakkından, haberi varken veya yokken eksik vermişsen kulhakkı olur. Helal etmişse artık kul hakkı olmaz.

 3. Asdfhdjkruehqj dedi ki:

  Hocam ben bundan yaklaşık 1 yıl önce futbol maçlarına gitmek için passolig almıştım kredi kartı ile ve kredi kartı numarasını yanlış girmısim ve başkasi benim yerime ödemiş ve bunu bugün farkettim kim ödedi onuda bilmiyorum 30 lira bende suan o kadar para yok param olduğu zaman o kişinin adına bir yere ihtiyacı olan veya yardım kuruluşuna para versem 30 lira olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aynen anlattığın şekilde yapman uygun olur.

   1. Asdfhdjkruehqj dedi ki:

    Hocam Selamın aleyküm bugün yinede başıma bir olay geldi biliyorsunuz suan tüm ülkede darbe var herkes alışverişe gitti sokağa çıkma yasağı çıkabilir diye bizde birine 25 lira verdik bazı şeyler aldırdık bende kapıda aldım içim rahat etmedi hesapladim biz eksik vermisiz yarın sokağa çıkma yasağı olmaz ise gotursem olur mu eğer ki sokağa çıkma yasağı gelir ise yasak bittikten sonra parayi gotursem olur mu

    1. islamevim dedi ki:

     Aleykümselam, eksik vermişsen gider düzeltirsin sorun kalmaz kardeşim.

 4. Anonim dedi ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben istanbul gazi mahallesinde oturuyorum bilirsiniz belki buralar hep örgüt yeridir yine bir gün örgüt dergi satıyordu artık o an düşünmeden aldım dergiyi sonra düşündüm 1 lira verdim o parayla örgüt mermi alsa öldürse, biliyorsunuz birisini öldürmek kul hakkı, örgüt birini oldururse bende kul hakkına girmiş olurmuyum? Çok pişmanım…

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, kendin hatanı farkettiğine göre birdaha aynı hatayı yapmazsın, dua ve tevbe edersin.

 5. isimsiz dedi ki:

  hocam selamın aleyküm ben korsan oyunun kul hakkı olduğunu biliyorudum fakat internet kafede şeytana uydum oynadım sonra pişman olup çıktım bu kul hakkı nı yiyen internet kafenin sahibimi yoksa ben mi?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam ikiniz de kul hakkına girmiş olursunuz.

 6. Berk dedi ki:

  hocam merhabalar ben bugün fatura ödemeye gittiğimde 20 lira alt taraftan biraz yırtılmıştı ben parayı verdim sonra acaba aklıma geliyor kul hakkı mıdır diye ?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, o şekildeki paralar piyasada dolaşıyor zaten, kasıt yok. Kul hakkı olmaz sanırım.

 7. isimsiz dedi ki:

  hocam ben bir arkadaşıma sır verdim şu kıza aşık oldum diye facebook linkini attım bu arkadaşımla geçen konuşma gıybet olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Hakkında konuştuğun kişinin duyunca hoşuna gitmeyecek birşey söylediysen gıybet olur, aksi olursa gıybet olmaz.

 8. isimsiz dedi ki:

  Hocam bugun başıma bir olay geldi, ben sabah harçlık aldım montuma koydum, okula gittim okul çıkışında elimi bir cebime attım 25 liram yok. Arkaya döndüm yerde 25 lira vardı benim sanıp aldım, birşey düşürdüğümü farkettim benim diye aldım, içimden bir ses o para senindi bir seste para senin değildi bir dilenciye versem doğru olur mu ?

  1. islamevim dedi ki:

   Seninmiş işte para, anlattığına göre yere düşürüp sonra farketmişsin. Yok içim rahat değil emin değilim diyorsan, vicdanen rahatsızsan, ihtiyacı olana sadaka verirsin olur biter.

 9. isimsiz dedi ki:

  hocam selamın aleyküm ben bu yaşadığım olaylarla ilgili çok pişmanım şimdi okul ilk açıldğı zaman ben biraz okula geç kalıyordum ilk derste kimyaydı ondan geç kaldığımdan dolayı ödevlerimi hiç sormuyordu bende bugune kadar hiç ses çıkartmadım 2 tane kitabımız bitmesi gereken yanlız hoca notları girmiş ben şimdi bu 2 kitapta soruları çözsem kul hakkı olur mu çözsemde dahi bile

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, zamanında yapsaydın daha iyi olurdu. Madem yapmadın, şimdi de pişman oldun yap o zaman. Allah c.c çok bağışlayıcıdır.

   1. İsimsiz dedi ki:

    Hocam anladigim tövbe edip ödevi yaparsam kul hakkı olmaz yani doğru mu

    1. islamevim dedi ki:

     Doğrudur kardeşim, aynen öyle yap. Zaten yapacak başka birşey var mı!

 10. isimsiz dedi ki:

  hocam selamın aleyküm bize bir ödev verildi not verildi deney çekip bir yere başvuracağız bende internetten bir deney bulup yapıcam bu deneyi interneten bulduğum için yapsam kul hakkı olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, alıntı yapacağın site alıntı yapılmasına izin veriyorsa kul hakkı olmaz.

   1. isimsiz dedi ki:

    Youtube den alacağım bu deneyi yapanlar var

 11. baran dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm, ben bugun okuldan çıktıktan sonra minibüs beklereken başka bir minibüs geldi ve basamağa yakın bir yerde (koltukta değil) biri oturuyordu, bende bir baktım öyle, biraz fazla bakmışım galiba çocuk göz kırptı, bende göz kıprtım hani ne oldu diye. İçim rahat etmiyor, çocuk kendine düşünmüş müdür, kul hakkı olur mu? (not:ben özel okuldaydım çocuğun biraz üstü kötüydü üzülmüş varsaysak kul hakkı olur mu çocuğu daha göremezsem yerine bir kişiye sadaka versem olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, böyle birşeyden kul hakkı olmaz. Birdaha sefere daha dikkatli olursun, göz göze gelmezsin olur biter.

 12. Ali dedi ki:

  Hocam Selamın aleyküm ben geçen minibüse bindim galiba fazla para verdi bende indikten sonra farkına vardım akşam adamın durağına gittim o minibüs yoktu adamin yerine birine sadaka versem olur mu?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, yolunun üstündeyse bir kaç gün daha bak belki bulursun minübüsü. Yada duraktaki diğer şöförlere tarif edersin, tamam tanıyoruz biz veririrz derlerse onlara verirsin. Olmadıysa sadaka olarak verebilirsin.


Sayfa başına git