islamevim

Kuran-ı Kerim’de rüya

490
Kuran-ı Kerim’de rüya

Kuran-ı Kerim’de rüya iki kısma ayrılır.

1- Doğru ve gerçek (Salih) rüyalar
2- Yalan ve karmaşık rüyalar

Kuranı Kerim’de güzel rüyalar ile ilgili örnekler verilmiştir.

1- Doğru rüyalar: Allah’dan dır. Bunlara Rahmani rüyalarda diyoruz, aynı zamanda Salih veya Sadık rüyalarda deniyor.

2- Kötü ve yalan rüyalar: Şeytandandır, bunlara şeytanı rüyalarda diyoruz ki, bunlar karışık, karmakarışık rüyalardır.

Doğru rüyalar gündüz gibi aşikar olup apaçık gerçekleşen rüyalardır, bunların tahmin edilmeye yorumlanmaya ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla bu rüyalar tabir edilmez, görüldüğü gibi tatbik edilir, uygulanır.

Kuranı Kerim’de bunun örnekleri vardır. Bu gerçek Rüyalar olduğu gibi kabul edilmiş, görüldüğü gibi uygulanmışlardır ve rüya ile amel edilmiştir. Hz. İbrahim Peygamber’in rüyasında veya Hz. Yusuf Aleyhisselam’ın rüyasını örnek alabiliriz.

Güzel rüya bir müjdedir

Salih ve doğru bir rüya, güzel bir rüya Allah tarafından bir müjdedir. Rüyayı gören kimse gördüğü rüya sebebiyle yaptığı ve yapacağı bir işle müjdelenmiş, bu müjde veya sevindirici olaydan daha önce haberdar edilmiş olabilir. Veya bu gördüğü rüya ile uyarılmış, ikaz edilmiş olabilir. Korkulu bir rüya ile rüyayı gören kimse bir kötülükten veya başına gelebilecek zararlı bir durumdan haberdar edilmiş ve dolayısıyla kendisi uyarılmış olabilir, dikkatli olması için kendisine bir işaret göstermiş olabilir.

Rüyanın insan yaşamındaki, insan hayatındaki önemi pek çok değer taşımaktadır. Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerden Ve hadis-i şeriflerden ve diğer rüya ile ilgili bilgi ve örneklerden bu gerçeğin önemini anlıyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.