islamevim

Kuranı Kerimi yere düşürmek

29.078
Kuranı Kerimi yere düşürmek

Kuran’ı Kerim’i yere düşürmek günah mı? Saygısızlık sayılır mı?
Biz müslümanlar, bütün mukaddes varlıklara son derece saygı ve hürmetle mükellefiz. Kutsal kitabımız Kuranı Kerim’de bu varlıklarımızın en önemlilerindendir. Kuran-ı Kerime hürmet etmeyen kimse, ruhu sönmeye başlamış, yüksek duygulardan yoksun kalmış, gaflet içine düşmüş bir insan demektir. İnsanlık değerini kaybetmiş olur.

Kuran-ı Kerimi istemeden düşürmek, istenmeyen bir eylem olduğu için günah değildir. Fakat bilerek, isteyerek veya kasten böyle bir eylemi yapmak haramdır, küfürdür!

Kuran-ı Kerimi okuyup anlamamak veya anlayıp uygulamamak da O’na yapılan büyük saygısızlıklardandır. Cep telefonumuza gelen herhangi bir mesajı, hemen ve merakla açıp okuyorken, nasıl olurda Rabbimizin bizlere hitaben gönderdiği ilahi mesajı okumayız? O’nu önemsemeyiz veya göz ardı ederiz. Kuranı bir ilahi mesaj olarak okumayanlar ve içerdiği emirlere göre hayatını düzenlemeyenler, en büyük saygısızlığı yapmış olmuyorlar mı?

Etiketler:

Yorumlar
 1. Anonim dedi ki:

  Hocam kadir gecesi icin camiden geldim helaya girdim heladan ciktiktan sonra kuran basucumdaydi onu pijamayla aldim dolabin ustune koydum ama ustum uslupsuz idi 10dakika gecmeden kuran yere dik düştü sayfalari acildi hocam bu neye alamet uyuyamiyorum korkudan

  1. islamevim dedi ki:

   Kuran-ı Kerim’e her ortamda saygı göster.

 2. Zara dedi ki:

  Hocam Kuran-I Kerim dolabın üstündeydi birden bire düştü ama yeri sağlamdı yer de yüksekti birden düştü acaba bu bir işaret imdir yoksa felaket mi ?Çok korkuyorum

  1. islamevim dedi ki:

   Yukarıdaki yazıyı okusaydın iyi olurdu!!

 3. nisan dedi ki:

  kizgindim biriyle kavga etim, kurani masaya attim ne yapiyim aklimdan hic cikmiyor, napicami bilmiyorum ne yapiyim sizce?

  1. islamevim dedi ki:

   Tevbe istiğfar et. Birdaha aynı şeyi yapma. Allahım beni affet yaptığım hatayı affet, sen çok bağışlayıcısın şeklinde veya benzeri ifadelerle samimiyetle ve pişmanlıkla tevbe et.

 4. Meryem dedi ki:

  Hocam arabanın içinde Yasin kitabı vardı göbekten aşağı olmasın diye arabanın arka üst kısmına yerleştirdim fakat camlar açılıp rüzgar esince sayfaları uçuştu engel olamadım trafikte giderken sayfalar yola saçıldı inip trafik yoğundu inip toplamayıda akıl edemedim şuna tövbe ediyorum ancak böyle bir ihmal yüzünden ve düşünemeyip sayfaları toplamadığım için günahkar mıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Hata sonucu olduğu için, bundan sonra bu konularda daha dikkatli olup tevbe istiğfar edersin. Birdaha bu tür hatalar yapmazsın. Allah c.c affedicidir. Samimiyetle pişmanlık duyan kullarını affeder.

 5. Nadire dedi ki:

  Hocam ben kardesime elif cuz ogretiyordum, eli ustundeydi bende vurdum ama maksatim oyle degildi, yinede gunahi var midir.

  1. islamevim dedi ki:

   Birdaha yapmazsan Allah c.c günahın olsa bile bağışlar inş.

 6. Elif dedi ki:

  Bende yanlışlıkla görmeden düşürdüm bunun için yapabileceğim ibadet var mıdır.

  1. islamevim dedi ki:

   Öyle bir ibadet yok. Yukarıdaki yazıyı okursan iyi olur.

 7. mahmut dedi ki:

  Hocam yani günah mı değil mi .

  1. islamevim dedi ki:

   Bir daha yapmamaya dikkat et diyorum. Yanlışlıkla yapmışsın Allah c.c affeder inş. İstemiyerek yaptığın birşeyi tekrar etmemek için dikkat edersen. Yanlışlıkla ilk yaptığın günah bile olsa Allah c.c nün affetmesi umulur.

 8. mahmut dedi ki:

  Hocam ben düşebileceğini bildiğim bir yere koydum ama düşeceğini hiç düşünmedim ve kapağıyla ortasındaki kısım yırtıldı bunun günahı var mıdır. Sonuçta istemedim.

  1. islamevim dedi ki:

   Birdaha dikkat edersin. İnş. Allah c.c günah yazmaz…

 9. hasan dedi ki:

  Kurani bende yanlislikla yere dusurdum ama hala iyi hissetmiyorum.

 10. ayşe dedi ki:

  kuranı kerimi okurken yanlışlıkla yere düşürdüm bunun benim üstümde bir günahı var mı sizce kötü hissediyorum saygısızlık yapmış oluyor muyum ??

  1. islamevim dedi ki:

   Güzel kardeşim konuda yazıyor ya! Kuran-ı Kerimi istemeden düşürmek, istenmeyen bir eylem olduğu için günah değildir.

 11. beyto dedi ki:

  ben yanlışıkla düşürdüm