islamevim

Nazardan korunmak için ne yapmalıyız?

2.638
Nazardan korunmak için ne yapmalıyız?

Nazar ve nazardan korunmak, nazar duaları ile ilgili soru.

SORU: Hayırlı geceler. Uzun süredir halsizlik, uyku düzensizliği, yorgunluk, huzursuzluk, ağrı, vesveseler, sürekli esneme, egzama, ilaçlar kremler kullanmama rağmen geçmeyen sivilcelerim ve bunlar gibi birçok sorunla karşılaştıktan sonra Allah rızası için okuyup üfleyen, dua okuyan bu işlerle içli dışlı olan birisinden bana okuyup üflemesini istedim. Okurken esnedi, gözlerinden yaşlar geldi, öksürdü, yutkundu, çok kötü oldu. Başıma dokunduğunda ise hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladım ben. Okuyup üflemesi bittikten sonra ise, üzerimde 4-5 yıllık nazarın olduğunu, hatta iliklerime kadar işlediğini söyledi. Nazarın etkisinin tam olarak geçmediğini, sürekli okunmam gerektiğini söyledi.
1 ay sonra YGS’ye gireceğim ve çalışamıyorum, uyanmakta da uyumakta da zorluk çekiyorum. Halsizim, yorgunum, huzursuzum. Yapabileceğim şeyleri bile yapamaz oldum. Hem sınava çalışamıyor olmanın verdiği hüzün, hem de iliklerime kadar işlendiği söylenen nazardan kurtulmak için nasıl bir yol izleyeceğim konusundaki kaygılarıma savaşıyorum. Duaların gücüne inancım tam. Ama nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. İnşallah en kısa sürede bu mesajı okuyup, içinde bulunduğum karanlıktan çıkıp aydınlığa ulaşmamda bana yardımcı olursunuz.

CEVAP: Hayırlı geceler kardeşim. Öncelikle bu hadis-i Şerif’i ve açıklamayı iyi oku ve tam anlamaya çalış;
Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, “Nazar, haktır” buyurur. (Müslim, Selam 42; Tirmizi, Tıb 19) Evet, nazar gerçektir ve haktır. Sebeplerle izah edemeyeceğimiz bir kuvveti vardır.

Bu hadisi şerifle göz değmesinden dolayı okumanın caiz olduğuna işaret edilmektedir. Ancak okunan şeyler, İslam’ın öğrettiklerinin dışındaki sözlerden değil, Al­lah’ın kelamından veya Peygamberimizin dualarından olmalıdır. Cenab-ı Hak, fizikî sebeplerden meydana gelen hastalığın devasını o hastalıklara uygun gelecek bir takım ilaçlarda yarattığı gibi, manevî sebeplere dayanan bazı hastalıkların şifasını da, manevî yollardan var eder. İşte nazara karşı da en güzel manevi ilaç, duadır. (Bâcî, el-Münteka, c. 7, s. 258).

Gördüğün gibi sıkıntılar maddi ve manevidir. Anlattığın şikayetlerin her biri sanki ayrı tedavi gerektiren sıkıntılara benziyor.Öncelikle sorunlarının maddi yönlerini bir araştır. Diğer taraftan sanki bazı manevi boşlukların var. İtikat, iman ve amellerini gözden geçir. Namazını tam olarak kılıyor musun? Rabbinin istediklerini yapıyormusun. İslamın çizgilerinde yaşıyormusun. Bunlar yoksa manevi olarak huzur bulamazsın. Bizim Allah c.c’den başka yardımcımız yok. Biz ona yaklaşma çabasında olursak O c.c Bize yardımını uaştıracaktır.

Her sıkıntının ilacı, maddi manevi bütün dertlerin çaresi Namazdır. Namazını kılıyorsan, islamın çizgileri içinde kalmaya gayret ediyorsan Allah c.c mutlaka yardım eder hiç şüphen olmasın. Fakat itikat da sıkıntı varsa, ameller de yetersizse Rabbimize yaklaştıran ve O’nun yardımını bize ulaştıran sebeplerden yoksunuz demektir. Rabbimizden uzaksak istersek 100 tane hocaya kendimizi okutalım ne faydası olur? Şifayı ancak Allah c.c verir. O’na yaklaşmak ve O’ndan istemek lazım. Öncelikle bu konuda eksiklerimiz varsa onları tamalamak gerekir.

Sana sürekli olarak Fatiha, Ayete’l Kürsî, Felak, Nas surelerini okumanı tavsiye ederim. Ama daha öncesinde ibadetlerini, özellikle namazlarını hiç aksatmaman gerekir. Namaz yolda bırakmaz. Namaz ve zikirle Allah c.c’ye sığınır, ondan yardım istersen hem sana yardım edecektir hemde sıkıntılarının azalması veya tamamen geçmesi için seni doğru sebeplere yöneltecek, gerekli olan kapıları açmanı sağlayacaktır. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay, çeşitli zikirler ve sığınma duaları ezberleyip bunları sürekli okumayı alışkanlık yaparsan çok iyi olur.

Ebu Sâ’idi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor. “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm cinlerden ve insanın göz (değmes)inden (çeşitli dualar okuyarak) Allah’a sığınırdı. Muavvizeteyn (Nas ve Felak sureleri) nazil olunca bu iki sureyi esas aldı, diğerlerini terketti.” Tirmizi, Tıbb 16, (2059); İbnu Mace, Tıbb 33, (3511).

“Allah’ın adıyla.. Sana eza veren her şeyden, her nefsin ve her hasetçi gözün şerrinden sana rukye yapıyorum. Şifayı Allah verir. Ben Allah’ın adıyla rukye yaparım.” (Müslim, Selam 40)

Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir hastaya geldiği veya kendisine bir hasta getirildiği zaman şu duayı okurdu: “Ey insanların Rabbi, acıyı gider, şifa ver, sen Şafisin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Senden hiçbir hastalığı hariç tutmayan şifa istiyoruz.” Tirmizi, Da’avat 122, (3560). Rivayet Buhari’de Hz. Aişe’den gelmiştir. Marda 20, Tıbb 39.

Yine Ebu Sa’idi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: “Cibril aleyhisselam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın yanına geldi ve: “Ey Muhammed, hasta mısın? diye sordu. “Evet!” cevabını alınca, Cibril aleyhisselam şu duayı okudu: “Bismillahi erkîke, min külli dâin yü’zîke ve min şerri külli nefsin ev aynin hâdisin. Allahu yeşfike, bismillahi erkîke. (Seni Allah’ın adıyla, sana eza veren bütün hastalıklara karşı, bütün kötü nefis ve hasedci gözlere karşı sana okuyorum. Allah sana şifa versin, ben Allah’ın adıyla sana dua ediyorum).” Müslim, Selam 40, (2186); Tirmizi, Cenaiz 4, (972).

Etiketler:

Yorumlar
 1. islamevim dedi ki:

  Madem Rabbini biliyor, tanıyorsun, O’nu seviyorsun. Neden senden istediğini yapmıyorsun? İnsan sevdiği, saygı gösterdiğini memnun etmek ister. Namaz… Namaz…Namaz gerisi boştur. Bir müslümanı kurtaracak olan namazı ve amelidir. Namaz, namaz, namaz,namaz. Namaza başlayanlarla konuşsan göreceksin ki hepsi daha önce namaz kılmadığına pişmandır. İnsanın alnı secdeğe değmediği sürece sıkıntısı eksik olmaz. vesselam…

  1. --- dedi ki:

   Çok teşekkür ederim tüm yazdıklarımı okuyup, yargılamadan, çok açıklayıcı bir şekilde cevap verdiğiniz için. Sayenizde kocaman bir hatamın farkına vardım. Allah sizden razı olsun.. Her şey için çok teşekkür ederim, tekrardan. Ben sizden gerekli cevabımı aldım. Rica etsem tüm bu yazıyı kaldırabilir misiniz? En başından beri yazdığımı. Ders çalışırken kafamın burada kalmasını istemiyorum. Tekrardan Allah razı olsun…

   1. islamevim dedi ki:

    Allah cümlemizden razı olsun kardeşim. Yanlız mesajlar silinmez, yazı kaldırılmaz. Burası bir sitedir. Mesajları silmeye kalkarsak ortada site kalmaz. Kaldı ki verilmiş bir emek, harcanmış bir zaman var. O nedenle mesajlar kesinlikle silimez… vesselam.

 2. -- dedi ki:

  Ağrılar,egzama ve sivilceler için birçok doktora gittim. Kafamdaki ağrı için emar çektirdim ma hiçbir şey çıkmadı. Sonrasında ise antidepresan verdiler ama kullanmak istemedim. Saydığım birçok sorunum için öncesinde kendim çabaladım kurtulabilmek için. Sivilce olsun halsizlik olsun egzama olsun. Doktora gidip ona göre bir yol izledim. Ama beni en çok yoran şey ise bu süreçte yaşadığın içsel sıkıntılar oldu. Takıntılarımdan vesveselerimden kurtulabilmek için çok uğraş verdim. Aslında bu süreçte çok büyük bir hatamında farkına vardım. Yanlış dua etmek. Bu senenin başından beri Allah’ım ileride yaşayacağım sıkıntıları şimdi yaşat ki ileride hep mutlu olayım dedim. Allah’tan mutluluk istemek varken, nasıl böyle bir cahillik yapılır? Çok kızıyorum kendime. Sadece bu da değil bunun gibi şuan çok pişmanlığını duyduğum dualar. Hatamı fark ettiğim günden beri tövbe ediyorum. Hayırlısını istiyorum. Allah affedendir, sonsuz merhamet sahibidir biliyorum. Tabiki de çok eksiklerim var, her konuda. Öğrenmeye çalışıyorum. Araştırıyorum. Doğrusunu fark ettiğim şeyin yanlışını terk ediyorum. Ve bazen olaylara çok farklı bir şekilde bakıyorum. Bu süre boyunca psikolojik ruhsal duygusal birçok zorluk yaşadım evet ama hepsi beni kendime getirdi sanki. İçimdeki gerçek kendimi dışarıya çıkarmam için fırsat sundu bana. Daha da olgunlaştım. Hatalarının farkına varınca, hatalarını terk eden oldum. Hayata daha farklı bakmayı öğretti. İnsanlara, diğer canlılara. Allah’ı anmanın kalpten, içten gelerek yapılacağını öğretti. Yaşadıklarımı bir ben, bir de Allah biliyor gerçekten. Bazen kelimerinde erişemediği yerler oluyor. Benim kelimelerim bu kadarına yetti. Cevap verdiğiniz çok teşekkür ederim. Herkesin hakkında hayırlısı neyse o olsun. Namaz kılmıyorum..