islamevim

Orucu bozan ve bozmayan haller

9.407
Orucu bozan ve bozmayan haller

Ramazan orucunu bozan ve bozmayan durumlar nelerdir?
Bilerek ya da bilmeyerek yapılan bazı haller, yeme, içme gibi durumlar Orucu bozar. Orucu bozup kaza ve keffaret gerektiren haller şunlardır..

Oruçlu olduğunu unutmadan yani kasden:

– Yemek, içmek, yenilen şeyin gıda maddesi, ya da ilaç olması durumu değiştirmez.

– eşi ile ilişkide bulunmak.

– Sigara içmek vb.

Orucu bozan haller.

Ramazan ayında niyet ederek oruca başlayan birisi özürsüz olarak bile bile yiyip içer veya cinsi ilişkiye girerse orucu bozulur. Orucu bilerek bozmanın dünyadaki cezası keffarettir. Anlamı altmış gün birbiri ardınca oruç tutmaktır.

Kısaca oruçluyken kasden veya bilerek  gıda maddesi-su-sigara dumanı vb şeylerin, Kulak-burun-boğaz yoluyla vücüda girmesi, cinsel birleşme orucu bozar, kaza ve keffareti gerektirir. Bu gibi nedenlerden orucunuzu bilerek ve isteyerek bozduysanız ara vermeden 61 gün kefaret orucu tutmanız gerekir. İslamın hükmü bu şekildedir.
Herhangi bir sebeple keffaret orucuna ara verilir veya eksik tutulursa yeniden başlayıp altmış günü kesintisiz tamamlamak lazımdır. Kefaret, cezanın ağırlığı nedeniyle bile bile oruç bozmayı engellemek için konulan bir cezadır.

Kadınlar keffaret orucu tutarken araya giren âdet günlerini tutmazlar, âdet halleri bitince ara vermeden temiz günlerinde oruca devam ederek altmış günü tamamlarlar.

Oruçlu olduğunu unutarak yiyip içmek orucu bozmaz. Bu Allah c.c ikramıdır. Gerçekten oruçlu olduğunuzu unutup oruç bozan durumlardan birini veya bir kaçını yapmış olsanız bile oruc bozulmamıştır. Ancak oruçlu olduğunuzu hatırladığınız andan itibaren hemen ağzınızı yıkayıp oruca devam etmeniz gerekir.

Oruçlu iken hata ile, yani hiçbir kasıt olmaksızın orucunuz bozulduysa (örneğin; abdest alırken veya duş yaparken su yutmak gibi) yine orucunuza kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Ancak bu güne karşılık bir günlük kaza orucu tutmanız gerekir. Bunu da Ramazan sonrası istediğiniz bir günü oruçlu geçirerek yerine getirebilirsiniz.

Oruçluya mekruh olan şeyler (Yapılmaması gereken)

– Ağzına su alıp çalkalamak. (Abdest harici)
– Bir şeyi dilinin ucuyla gereksiz yere tatmak
– Sakız çiğnemek
– Tükürüğü ağızda biriktirip yutmak
– Lüzumsuz yere bir şey çiğnemek
– Kendisinden emin olmayan bir kişinin hanımını öpmesi, boynuna sarılması, kucağına alması
– Kan aldırmak
– Kendini zayıf düşüreceğini tahmin ettiği yorucu bir işte çalışmak

Etiketler:

Yorumlar
 1. şerife dedi ki:

  Oruçlu iken eşimle yakınlaştık. Eşimden meni akıntısı oldu orucu bozduğunu sitenizden öğrendim allah razı olsun ama karşılığında kaç gün oruç tutması gerekiyor bilemedim açıklar mısınız.

  1. islamevim dedi ki:

   Kardeşim oruçlu iken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar. 61 gün kefaret gerekir.

   1. Eğer kişi oruçluyken rüyalandı ise rüyasında ihtilam oldu ise bu orucu bozmaz. gusül abdesti alması yeterlidir.

   2. eğer kişi oruçluyken eşi ile cinsel ilişkiye girdi ise oruc bozulur aynı zamanda keffarette gerektirir..

   3. Eğer kişi el ile dokunarak, sürtünerek ya da benzer hareketlerle boşaldı ise orucu bozulur. kaza etmesi gerekir. bu fiilde süreklilik varsa kefarette gerektirir.

   4. Eğer kişi gayri ihtiyarı dokunma vs olmaksızın bakma duymu ve konuşma yolu ile boşalmış ise orucu bozulmaz.

   5. Oruçlu oldugunu unutma sonucu cünup oldu ise unutarak yeme içme nasıl oruc bozmuyorsa bu da o zaman orucu bozulmaz..

 2. Zafer dedi ki:

  Hocam eşimle oruçluyken uykuda yakınlaşma oldu uyandım kesinlikle birleşme olmadı ama uyandıktan sonra sarılınca boy abdestim gitti hemen gusül abdesti aldım orucumu bozmadım ve devam ettim vakit namazlarımıda kıldım doğrumudur kaza orucu ve kefaret orucu gerektirirmi

  1. islamevim dedi ki:

   Bu şekilde cünüp olduysan orucun bozulmuş oldu, gusül alıp namazlarına devam edebilirsin. Orucunu kaza edersin Ramazan ayında tekrar benzeri bir olay olursa o zaman kefaret gerekir.

 3. Fatma dedi ki:

  Erkek arkadaşımla oruçluyken yakınlaşma oldu, o ileri gitti ama kesinlikle bir birleşme olmadı. Onun orucu bozuldu. Benim orucum bozulmuş olur mu.

  1. islamevim dedi ki:

   Bozulmuş olur.

 4. Yasin dedi ki:

  Hocam sabaha karşı oruçluyken bi baktım ki kendiliğinden akıntı oldu… İstem dışı yani… Orucu bozar mı ve namaz kılınır mı….

  1. islamevim dedi ki:

   Orucu bozmaz, gusül alıp orucuna devam edersin. Gusül alamadıysan namaz da kılamazsın. O nedenle en kısa zamanda gusül abdesti almak gereklidir.

 5. cansu dedi ki:

  hocam oruçluyken eşimde bende kendimden emin olarak sarılıyoruz eşim beni öpüyor ama acaba bunlar orucumuzu bozar mı ve içimde şüphe olduğu için de bozulur mu cevaplarınız için teşekkür ederim.

  1. islamevim dedi ki:

   Fazla ileri gitmemek şartıyla orucu bozmaz.

 6. Baran dedi ki:

  Hocam bu cin çağırma Duası falan var diyorlar doğrumu bunlar

  1. islamevim dedi ki:

   Güzel kardeşim bak şimdi bu mesajı ve diğer mesaları yazdığın bölümlerin kendine ait bir başlığı var. Bu konunun başlığı “Orucu bozan ve bozmayan haller” senin sorduğun sorunun başlıkla ve konuyla alakası yok! Sitede arama yaparsan soracağın soruyla ilgili bir konu bulabilir ve sorunu o konunun altına yazarsın. Soruna gelince bunların dinle-islamla alakası yok.

 7. baran dedi ki:

  hocam erkeklerin sakız çiğnemesinde herhangi bir sakınca var mıdır?

  1. islamevim dedi ki:

   Sakız çiğnemekte bir sakınca yok.