islamevim

Rüyada Zekat Vermek

4.027
Rüyada Zekat Vermek

Rüyada Zekat Vermek
Rüyada zekat, müjde, hayır, bereket, şifa, dini borç, güç işlerin kolaylaştığı, kayıp ve sıkıntıdan kurtulma düşmana karşı galip olma ve rızkta bolluk ile yorumlanır.
Rüyasında zekat veren kimsenin malı ve mülkü, varsa, hayra verilen kadar artar, Zekat aldığını görmek, menfaat bulacağına, bir rivayete göre de fakirliğe delalet eder.
Abdulgani Nablusi’ye göre, rüyada zekat verdiğini görmek, malın artmasına işaret eder.
Malının zekatını verdiğini görmek o yıl malının çoğalacağına ve bereketinin artacağına delildir.
Rüyayı gören zengin ise, parası kat kat artar, fakir ise refah ve mutluluğa erişir, malı çok olanların zekat verdiğini görmesi hayır ve berekete, düşmanından da sakınmasına işaret eder.
Yorumcular zekatı türlü türlü yorumlamışlardır. Rüyada zekat için vereceği miktarı ayırıp buna göre dağıttığını görmek, işlerinde, kolaylığa, tövbeye nail olmaya o yıl içinde hastalıktan uzak kalacağına işarettir.
Bir başka rivayete görede: Rüyada zekat vermek, malın artmasına işarettir. Farz olan zekatını verdiğini gören kimse, zengin ise mal ve nimete nail olur ve namazlarını vakitlerinde kılar. Mal sahibi kimsenin rüyada zekatını vermesi, hayra ve düşmandan korunmasına işarettir. Bazen zekat vermek, teheccüd namazını kılmaya ve nafile oruç tutmaya işarettir. Bazen de borca, sevdiği kimsenin ölümüne işarettir. Zekat vermek, bazen veresiye veya borçtan dolayı faydalanmaya işarettir. Zekat vermek, borcu ödemeye de işarettir. Zekat, fayda, rahat, makamı ve belaların defedilmesine işarettir. Bir kimse rüyada malının zekatını ayırdığını görse, Allah-u Teala onun işlerini kolaylaştırır. Ona tövbe nasip eder.

Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz…
***
İslam’a göre rüya üç çeşittir.
1- Salih rüya
2- Şeytani rüya
3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.
Salih rüya olacak olan şeyleri önceden idrak etmekten ibarettir.
Şeytani rüya, insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde, şeytanın insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah ‘tandır. Bunun için Allah’a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.
İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise, bir şeyle fazla meşgul olma sonucunda etkilenerek gördüğü rüyadır…
Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır irşattır. Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklıdır..
Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu da göz önüne alınmalıdır.
O yüzden her rüya aynı şekilde tabir edilemez..
Bazen aynı rüyayı değişik insanlar da görebilir, ancak her insanın ruhu, manevi dünya anlayışı ve yaşamı farklıdır.
Bundan dolayı da yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.