islamevim

Rüyada Zekeriya (a.s.) Görmek

5.208
Rüyada Zekeriya (a.s.) Görmek

Rüyada Zekeriya (a.s.) Görmek
Rüyada pegamberlerden Zekeriyya (a.s.)’ı görmek, dinde salâha, müjdeye, imanda kemale ve salih bir evlada, sıkıntı ve endişeden kurtulmaya, Resullullah’ın sünnetine uymaya, ferahlığa ermeye,dua ve niyazlarının Allah’u Teala’nın katında makbul ve muteber olmasına işaretle tabir edilir.
Zekeriyya (a.s.)’ı görmek, hayırlı işleri başarmaya da işarettir.
Rüyada onun kabrini kazdığını görmek, onun yolunda gitmeye işaret eder. Kazılan kabirde onun mübarek vücudundan bir eser bulunursa, rüya sahibi muradına nail olur.
Rüyasında Zekeriya Aleyhisselam’ ı gören kimse, ihtiyarlığında hayırlı bir evlat sahibi olur.
Bir kimsenin rüyasında Zekeriyyâ Peygamberi görmesi; o kimsenin doğacak çocuğunun salih bir kimse olarak yetişeceğine veya yaşayacağına, bol rızık ve ilim sahibi olacağına, sıkıntı ve kederlerden selâmete çıkacağına, Hz. Peygamberin sünnetini yerine getireceğine, duâ ve niyazlarının Allah katında kabul olacağına yorumlanır.
Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz…

***
İslam’a göre rüya üç çeşittir.
1- Salih rüya
2- Şeytani rüya
3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.
Salih rüya olacak olan şeyleri önceden idrak etmekten ibarettir.
Şeytani rüya, insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde, şeytanın insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah ‘tandır. Bunun için Allah’a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.
İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise, bir şeyle fazla meşgul olma sonucunda etkilenerek gördüğü rüyadır…
Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır irşattır. Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklıdır..
Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu da göz önüne alınmalıdır.
O yüzden her rüya aynı şekilde tabir edilemez..
Bazen aynı rüyayı değişik insanlar da görebilir, ancak her insanın ruhu, manevi dünya anlayışı ve yaşamı farklıdır.
Bundan dolayı da yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Etiketler:

Yorumlar
  1. Nurullah dedi ki:

    Ruyamda hz. Zekeryayı gördüm. Ben de hz. Yusuf idim.

    1. islamevim dedi ki:

      Allah hayıra çıkarsın!