islamevim

Rüyada zelil ve hakir görmek

2.876
Rüyada zelil ve hakir görmek

Rüyada zelil ve hakir görmek
Rüyada bir insanı hor ve hakir görmek; Bir insanı, yaratılıştan gelen özürlerinden dolayı küçük görmek veya din kardeşine tepeden bakmak kötü huya ve çirkin mizaca işarettir.
Rüyada bir müslümanı değersiz görmek aşağılanmaya, bir şeyden ümidini kesmeye işaretle tabir edilir.
Rüyada inançsız ve günahkarı, düşünce ve kötü işlerinden dolayı ayıplayıp küçümsemek şeref ve itibara yorumlanır.
Rüyada bir kimse tarafından hor ve hakir görünmek ilahi yardım ve himmete, şeref ve itibar kazanmaya; itibar sahibi, alim ve mücahit kimselerin üzerinde hakirlik izlerinin görülmesi dince zayıflık ve utanca, müslümanların ilgisizliğine ve dinsizlerin şiddet göstermelerine işaret eder.
Rüyada bir kimseyi hor ve hakir görmeniz; yoksunluğa düşeceğinize, ticari itibarınızın azalacağına, işlerinizin bereketi kalmayacağına işarettir.
Bir başka rivayete göre de; bir arkadaşını hor gören, arkadaşı ile dostluk bağlarının artacağına, yardım göreceğine, berekete işareteder.
Rüyasında babasını hor ve hakir görenin; babasından hayır dua alacağına, işlerinde meydana gelecek artışa, dininin güzelliğine işareteder.
Rüyada alim veya mücahitlerin üzerinde zelillik ve hakirlik izlerinin görülmesi, dince zayıflık ve utanca ve dinsizlerin şiddet göstermesine işareteder.
Rüyada zelil olmak; gam ve kederden kurtulmaya ve muzaffer olmaya işaretle tabir olunur.
Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz…

***
İslam’a göre rüya üç çeşittir.
1- Salih rüya
2- Şeytani rüya
3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.
Salih rüya olacak olan şeyleri önceden idrak etmekten ibarettir.
Şeytani rüya, insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde, şeytanın insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah ‘tandır. Bunun için Allah’a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.
İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise, bir şeyle fazla meşgul olma sonucunda etkilenerek gördüğü rüyadır…
Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır irşattır. Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklıdır..
Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu da göz önüne alınmalıdır.
O yüzden her rüya aynı şekilde tabir edilemez..
Bazen aynı rüyayı değişik insanlar da görebilir, ancak her insanın ruhu, manevi dünya anlayışı ve yaşamı farklıdır.
Bundan dolayı da yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.