Rüyada zırh görmek

Rüyada zırh görmek
6.654 kez okundu.

Rüyada zırh görmek
Rüyada zırh görmek, Düşmandan korunmaya, zırh örmek sağlam bir yapı yapmaya, zırh giymek kaleye, bir yere amir olmaya;
zırh ticaret ve sanatta başarılı olmaya; zırh yapan kimseyi görmek, güç ve çetin işleri kolaylaştıran kimseye, katılık ve kabalığı yumuşatmaya, bekar için evlenmeye işaret eder.
Rüyada görülen zırh, Sizi her konuda destekleyecek, başınız her sıkıştığında yardım edecek dostlara sahip olduğunuzu işaret eder.
Zırh giymek sıkıntı ama zırhlı birini görmek önemli bir destektir.
Kendi üzerinde bir zırh bulunduğunu görmek, kendisinin emniyet ve muhafazada olduğuna işarettir.
Kirmani’ye göre; zırh görmek ve giymek, emniyet ve düşmandan saklanma, kuvvet ve mal ile rızka yorumlanır, ebu Sait El Vaize göre; rüyada zırh giymek, büyük serefe ve emniyet içinde yasamaga işarettir.
Rüyada zırh bir evlada da işaret edebilir.
Bir kimsenin rüyada kendi üzerinde demirden bir gömlek olduğunu görmesi, dinin korunmasına işarettir.
Bazı tabirciler, bir kimse rüyada bir zirh giyse o kimse mal ve mülk elde eder. Zırh korkudan emin olmaya, mal ve menfaate işarettir.
Zırh kadın için örtü veya kendisini koruyan kocadır. Zırh devlet ve saltanata nail olmaktir. Rüyada giyilen zırh, yardımcı erkek kardese, yahut sefkatli bir çocuğa işarettir.

***
Hadis-i Şerifte beyan olunduğu ve büyük alimlerin açıklamalarına göre rüya üç nevidir.
1 – Rahmani Rüya: Allah-ü Teala Hazretleri tarafından kullara müjde veya ikaz mahiyetindeki rüyalar.
2- Şeytani Rüya: Uyku halinde, şeytanın delaleti ile görülen İslama muhalif korkunç ve çirkin rüyalar.
3- Adgas ve ahlam: İnsanın fazla yemekten dolayı midesindeki dolgunluktan, bir hastalığın tesirinden veya zihnin aşırı meşguliyetinden dolayı ortaya çıkan rüyalar.
Tabir alimlerinden İbn-i Sirin demiştir ki: Sağ tarafı üzerine yatan bir adam Allah (CC)’ın emriyle rüya görür. Bu gerçek rüyadır. Tabiri er geç çıkar.
Sol tarafına yatan veya arka üstü uyuyan kimse, ruhlar vasıtasıyla rüya görür. Bunların ekserisi çıkar. Yüzü koyun yatan insanın gördüğü rüya, adgas ve ahlam olup kesinlikle ehemmiyetsizdir. Tabire değmez.
Yine tabir alimlerinin üzerinde ittifak ettikleri bir husus şudur: En kuvvetli rüyalar, ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Sonbahar ve kış mevsiminde görülen rüyalar daha zayıftırlar. Sabaha karşı ve öğle uykusundaki rüyalar pek çabuk zuhur ederler. Gecenin ilk vakitlerinde görülen rüyalar ise, en geç çıkan rüyalardır. Bunların tabiri yirmi sene bile gecikebilir. Mesela Yusuf (AS)’ın rüyası, tam yirmi sene sonra gerçekleşmiştir.
Rüya bazen gören şahıs için bazen de evlatları ve torunlarında zuhur eder. Bir rüyanın delalet ettiği mana, uzun zaman sonra gerçekleşebilir. Fakat, Rahmani dolayısıyla sahih (halis) rüyadır.
Rahmani ve Şeytani Rüya
Rahmani ve şeytani ehemmiyetsiz rüyaları ayırabilmek için şu cihetlere dikkat edilmelidir.
Rahmani Rüyalar: Cenab-ı Hakk, büyük peygamberler, Arş, Kürsi, Cennet, Cehennem, Ashab-ı Kiram, büyük alimler, Beyt’ül Mukaddes, Beyt’ül Haram, Kur’an-ı Kerim, mukaddes kitaplar ve Hadis-i Şerif gibi dinen makbul olan şeyleri ihtiva eden rüya, Rahmani rüya olarak vasıflandırılır. Bunlar iki kısımdır:
Biri müjde kabilindendir. Diğeri ise Cenab-ı Hakk’ın kulunu ikaz etmek üzere gösterdiği rüyalardır. Rahmani rüya karmakarışık olmaz. Aşikardır. Uyandıktan sonra da tamamiyle hatırlanır. Bu gibi rüyalar için “nübüvvetin (peygamberliğin) kırkaltı cüz’ünden biridir. Hazret-i Allah’ın kullarına uykuda vahyidir” buyurulmuştur.
Şeytani Rüyalar: Müslümanları ibadete ve hayra teşvik etmeyen kötülüklerden alıkoymayan alelade rüyalardır. Bazıları zuhur eylediğinden tabir edilir. Ancak, daima hayra yorulmalıdır. Şeytani rüyalarda dikkat edilecek husus, karmakarışık olmamaları ve zihni çok meşgul eden şeylere temas etmemeleridir.
Adgas ve Ahlam: Karmakarışık, günlük meşguliyetlerle alakalı ve uyanıldığı zaman unutulan, zihinde hayal meyal kalan rüyalardır. Bunlar tabir edilmez. Mesela gündüz bir kedi ile çokça meşgul olan bir adamın rüyasında aslan görmesi, aç karnına uyuyan bir insanın rüyada çeşitli yemekler yemesi yahut susuz kalmış birinin uyku aleminde buzlu sular ve şerbetler içmesi vb.” adgas ve ahlamdir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git