islamevim

Sabah uykudan uyanınca okunacak dua

12.358
Sabah uykudan uyanınca okunacak dua

Sabah okunacak dualar

Sabah kalktığımızda, uykudan uyanınca okunacak bazı dualar bizlere Rabbimizin korumasında bir gün geçirmeyi sağlayacak ve ayrıca sevap kazanmamıza da vesile olacaktır inşaALLAH. Peygamber efendimiz s.a.v’den bizlere ulaşan hadisi şeriflerde geçen dualar şöyledir; Bu duaları hepimiz yapmaya çalışalım inşaALLAH.

Uyanınca okunacak dua

Kim sabaha erdiği zaman:  “Rabb olarak ALLAH’a, din olarak İslam’a, Resul olarak Muhammed’e (asm) razı olduk” derse onu razı etmek de ALLAH üzerine bir hak olmuştur. (Ebu Davud)

Her günün sabahında ve her gecenin akşamında kim “ALLAH’ın adıyla başlarım O’nun ismiyle başlandığında ne gökte ve ne de yerde hiçbir şey zarar veremez. O, işitici ve bilicidir” diye üç kez dua ederse sabaha kadar ona bela isabet etmez. Kim bunu üç kez sabahladığında söylerse akşamlayana kadar bela isabet etmez.(Nesai)

Elhamdülillah sabaha erdik. Mülk de ALLAH için sabaha erdi. (Müslim)

– Kim sabaha erdiği zaman: “ALLAH’ım! Benimle veya mahlukatından herhangi biriyle hangi nimet sabaha ermişse bu Sendendir. Sen birsin, ortağın yoktur, hamdler Sanadır, şükran Sanadır” derse, o günkü şükür borcunu ödemiş olur. (Ebu Davud)

– Bizi öldükten sonra dirilten ve dönüş Kendisine olacak olan ALLAH’a hamd olsun. (Nesai)

– ALLAH’ım! Göklerin ve yerin yaratıcısı! Bilinen ve bilinmeyen şeylerin hepsini bilen, her şeyin Rabb’i ve sahibi! Nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden Sana sığınırım. (Nesai)

sabah uyanınca yapılacak dualar

sabah uyanınca yapılacak dualar

Sizden biriniz uykudan uyandığı zaman şöyle desin: “Elhamdülillahillezi radde aleyye ruhi ve afani fi cesedi ve Ezine li bizikrihi”

“Bana ruhumu geri veren, vücudumu afiyette kılan ve kendisini zikretmeğe müsaade eden, Allah’a hamd olsun.” (el-Ezkâr, 21)

– ALLAH’ım! Üzerimizdeki güzel nimetlerini ve övgünü işiten işitti. Rabbimiz! Bizimle beraber ol, fazl-u kereminden ihsanda bulun. Cehennem azabından Sana sığınırız! (Nesai)

– İslam fıtratı, ihlas kavramı, Peygamber Muhammed’in dini, babamız İbrahim’in milleti üzere sabahladık. Tertemiz müslümandı O. Ben de müşriklerden değilim. (Nesai)

Peygamberimiz s.a.v uykudan kalkınca şöyle dua ederlerdi: “Bizi öldürdükten sona dirilten Allah’a hamd olsun. Ölümden sonra dirilmek haşr ü neşr olmak da yine Allah’ın huzurunda olacaktır.” (Ebû Dâvud, Tirmizi, İbn Mâce’den naklen Tuhfetû’z-zâkirîn 72)

Sabah uyanınca yapılacak bu dualardan başka Peygamber Efendimiz’in uyguladığı sünnetlerine de dikkat edelim inşaAllah

Uykudan uyanınca sizden hiç kimse, üç sefer yıkamadıkça ellerini kaba banmasın. Çünkü o, ellerin geceyi vücudun neresinde geçirdiğini bilemez. (Buhari)

Biriniz uykudan uyandığı zaman üç kere sümkürsün. Zira şeytan burnunun içinde geceler. (Buhari)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.