islamevim

Şevval orucu

7.439
Şevval orucu

ŞEVVAL(ALTI GÜNLER) Orucuna ne zaman başlanır, şevval orucu nasıl tutulur, hükmü nedir?

Rasulüllah (s.a.v) Ramazan ayını takip eden Şevval ayında altı gün oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur. Ramazan ayını oruçla geçirip buna Şevval’den altı gün ilave eden kişinin bütün yılı oruçlu geçirmiş olacağı (Müslim, Sıyâm 204) müjdesini veren Peygamberimiz (s.a.v), böylece yıl boyu oruç atmosferinden kopmamayı önermiştir. Şevval orucunu bayramın hemen arkasından peş peşe tutulabildiği gibi, ay içerisinde aralıklı olarak da tutulabilir. Bazı âlimler, “Kim iyi bir amel işlerse, kendisine bunun on katı ecir vardır” (En’âm 6/160) âyetinden hareketle, Ramazan orucunun on aya, altı gün Şevval orucunun da altmış güne karşılık olduğunu ve böylece bütün yılın oruçlu geçirilmiş sayılacağını söylemişlerdir.

Demek ki, bir aylık Ramazan orucundan sonra Şevvâl’de de altı gün oruç tutarak orucunu otuz altıya çıkaran kimse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevap almaktadır.

Âlimlerimiz, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi sevap almanın izahını şöyle yapmaktalar:

Ramazan boyunca oruç tutan insan her orucuna on sevap almışsa toplamı üç yüz eder. Şevval ayında tuttuğu altı orucuna da onardan altmış sevap alınca, eder üç yüz altmış. Yani bir sene.. Dolayısıyla hadîsin işaret ettiği sırra nâil olur. Bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi manevî kazanç elde edebilir.

Şevval orucuna ne zaman başlanır?
Şevval orucuna Ramazan bayramının 1.gününden sonra başlanabilir. Bayramın ilk günü oruç tutulmaz. Ramazan ayının bitiminden sonra gelen ay Şevval ayıdır.

Şevval orucunu ne zaman tutmak gerekir?
Müstehap olan bu “altı gün orucu”nu tutmak isteyenler, bunu peşpeşe tutabilecekleri gibi belli aralıklarla da tutabilirler. Bunların birini diğerine üstün kılacak dini bir delil yoktur.
Ayrıca nafile ibadetlerde genişlik ve kolaylık esastır; o bakımdan şevval ayında tutulacak 6 günlük orucu da kişi, dilediği ve kolayına geldiği şekilde tutabilir. Şöyle ki: Dilerse hiç ara vermeden eda eder, İsterse haftanın pazartesi ve perşembe günlerinde tutarak tamamlayabilir.

Şevval orucu, kaza oruçları yerine geçer mi?
Şevval ayında tutulan orucun hem kaza hemde şevval orucu yerine geçip geçmediği hakkında bazı kaynaklar öncelikle kaza oruçlarının tutulmasını, ardından da mümkün olursa ayrıca 6 gün şevval orucu tutulmasını tavsiye ederken, bazı kaynaklar da kaza veya adak oruçlarını bugünlerde tutmakla da aynı sevabın elde edileceğini belirtmektedir. Buna göre; isteyen öncelikle, varsa kaza orucunu tutar, borcunu öder, ardından da vakit kalırsa ayrıca şevval ayı orucunu tutar. İsteyen Kaza olarak tutuğu oruçları şevval orucu olarak da kabul eder. Hüküm Allah’ındır. vesselam.

Bu bir niyet ve yorum meselesidir. Esas olan, o işi ihlasla yapmaktır. Büyük bir gönül arzusu ile talip olmak mühimdir. BAzen öyle oruçlar olur ki, tutanın gönlünde beslediği derin ve safî ihlas yüzünden 360 gün değil, belki 360 senelik nafile oruç sevabını alabilir. İhlas ile kim ne isterse Rabbimiz onu verebilir.

Şevval orucunu şöyle değerlendirelim inşAllah;
Rabbimiz bizlere acıyor ve bizim cennete gitmemizi istiyor. Rabbimiz bizi cennete göndermek istiyor. Cennete girmemiz için adeta bahaneler arıyor. Yeter ki kul iyilik yoluna bir girsin. Yeter ki kul O’nun rızası için çaba sarf etsin. Ancak büsbütün de beleş (bila şeyin= bir şeysiz) cennet yok tabi. Yani cennete tesadüfen gidilmez. Kul bu yolda azim gösterecek ki Allah artık bundan sonra o kulun ufak-tefek eksikliklerini ya yok sayacak, ya affedecek ya da eksikliklerini tamamlayarak onu cennetine koyacaktır. Ama oturduğun yerden hiç çalışmadan cennet hak edilmez. Cennet için sağlam bir iman, imanı taçlandıran ibadetler, ve tabi ihlaslı ameller gereklidir.

Bir ay boyunca oruca alışmış olan insanlar, şevval ayında da altı gün oruç tutmaya büyük bir ilgi göstermiş, hatta teravih gibi sıcak bir ilgiyle şevval ayı orucunu sürdüre gelmişlerdir. Elbette bu sıcak ilgi sebepsiz değildir. Nitekim Efendimiz (sas) Hazretleri, şevval ayı orucunun bir sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olacağını duyurmuş, bu yüzden de bir ay Ramazan orucu tutanlar, şevvalde altı gün oruç tutmakla bütün seneyi oruçlu geçirmiş olma sevabını kaçırmak istememişlerdir.

Şevval orucuna nasıl niyet edilir?
Niyet ettim Allah rızası için Şevval orucunun ilkini tutmaya…2.Tutmaya diyerek devam edebilirsiniz. Şevval ayında kaza orucu tutatacaksanız; Niyet ettim Allah rızası için Ramazan ayında tutamadığım orucumun kazasını tutmaya diye devam edebilirsiniz.

Şevval ayında tutulan oruçla ilgili Üç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.) [Taberani]

(Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.) [İbni Mace]

(Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.) [İbni Huzeyme]

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hanife dedi ki:

  Merhabalar ben sevval ayinda oruc tutuyorum fakat kafama takilan soru sahur yaparken neye gore yemek yemeyi terketmeliyiz takvimdeki yazan imsak saatine goremi yoksa hocaya goremi cevaplarsaniz cok sevinirim

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim takvimde yazan imsak saatine göre oruca başlayacaksın.

 2. derya dedi ki:

  merhaba, ben 29 yaşındayım ve bu yaşıma kadar elimden geldiğince bütün oruçlarımı tutmaya çalıştım,ramazan ayında. Fakat ne kadar niyetlensemde bayram sonrası hiç borçlarımı ödeyemedim,ödemedim de diyebilirim 🙁
  neticede her yıl tutamadığım oruçlarım vardır ve ben 29 yıl boyunca birikmiş bir borca sahibim.
  Hayatımda ilk kez bu sene şevval orucu tutuyorum. Hatta bugün de 4. orucumdayım.
  Şevalladen önce borcumu ödemem gerekiyormuş sanırım ama ben şevval orucumdan sonra kaza yapmaya başlamayı düşünmüştüm. tutabildiğim her gün tutacağım orucumu ve 29 yıllık borcumu bitireceğim. Evet geç kaldım belki ama yine de tamamlarsam borçlarımı sevabını bilmem ama günahımı kapatmış olur muyum?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, hiç bir amnelin karşılıksız kalmaz. Bir çaba içine girmişsin madem, günahların bağışlar inş… Tabi ki bu konuda hüküm Allah c.c aittir.

 3. yasemin dedi ki:

  Mehbalar benim 6 gün borcum var şevval ayında 6 gün borcumu ödeyip ve şevval ayında 6 gün şevval orucu tutsam olurmu?

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim oruç borcunuzu istediğiniz zaman yerine getirebilirsiğniz. İster şevval ayında ister başka zaman kaza edebilirsiniz.

 4. Anonim dedi ki:

  Hocam ALLAH razi olsun gayet doyurucu bilgi verdiniz. Bayramin ikinci gunu araliksiz olmak uzere baslamak istiyorum.