islamevim

Sınava girerken okunacak dualar

33.178
Sınava girerken okunacak dualar

Sınava Girerken Okunacak Kısa Dualar-Sınavda başarılı olmak için dua ve tavsiyeler
Sınava girmeden önce okunacak dua veya sınav sırasında okunacak dualar arayışına girdiniz. O halde üzerinize düşeni yaptınız, sınav için gerekli hazırlıklarınızı yaptınız demektir. Unutmayın gireceğiniz sınav ne sınavı olursa olsun, beklentileriniz ne yönde olusa olursun. Herşeyden önce hakkınızda hayırlısını isteyin. Sınavı kazanmak sizin için mutlak hayır olmayabilir. O nedenle önce, “hakkımda hayırlı ise” diyerek duaya başlayalım inşAllah.
Rabbimiz, Necm suresi 39.Ayette bizlere şöyle; sesleniyor; Şüphesiz insan için kendi çalışmasından başkası yoktur.

Bu noktada islam alimleri tarafından tavsiye edilen, sınava girmeden önce, sınav sırasında okunmasında fayda görülmüş bazı dualar var.

Her işte olduğu gibi önce Besmel-i Şerif ile başlamak lazım. Bismillahirrahmanirrahim Ayrıca abdestli ve temiz olmakta büyük fayda vardır.

Sınava girerken veya sınava girmeden önce mutlaka okuyun

1-“Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr”

ANLAMI:“Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır”

Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur’an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

2-“Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.”

ANLAMI:Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De’avat,90)

3-“Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”
رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

4-“Rabb’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.”
رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.”

5-“Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû.”
ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ

ANLAMI:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

6-Rabbi Yessir ve la tuassir Sehhil âleyne bi fadlike ye muyessir Rabbi zidne îlmen ve fehmen nafiân ve temmim bil hayri
رب يسر و لا تعسر سهل علينا بفضلك يا ميسر رب زدنا علما وفهما نافعا وتمم لنا بالخير يا الله و يا رب العالمين

ANLAMI:Rabbim! Kolaylaştır zorlaştıma! Fazlınla bize kolaylaştır en Kolaylaştıran Rabbim! İlmimi artır, Anlayışımızı faydalı kıl ve Hayırla bitir Ey Alemlerin Rabbi olan Allah.

Burada tavsiye edilen, sınava girmeden okunacak dualara ek olarak, abdestimizle diz çöküp, Rabbimize el açıp SAMİMİYETLE ve İÇTENLİKLE yardım istemek, acizliği itiraf edip, yardıma muhtaçlığı kabul etmek, gönülden bir seslenişle içimizden geldiği gibi, dilimizin döndüğü kadar dua etmekte çok büyük faydalar var. Her duanın içinde beklentimizi değil, hakkımızda hayırlı olanı istemek çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. islamevim dedi ki:

  Sınava girmeden önce veya sınav sırasında okunacak dualar hakkında; Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ilk önce çalışmak gerektiğini söylüyor. Çalışmadan, emek sarf etmeden hiç birşey olmaz! Bundan sonra sınav için 2 sure okunmasını tavsiye ediyor.
  -Duhan Suresi ve İnşirah Suresi. Bu iki sureyi sınava girmeden okuyalım. Hepimizin evinde Kuran meali bulunuyor. Yoksa bile internetten istediğiniz gibi bulabilirsiniz. Bu süreleri mealleri ile birlikte okuyalım ki, Allah c.c bize ne diyor, bu süreler bize sınavda nasıl yardımcı olacak anlayalım. Anlayarak okumak, anlamadan okumaktan daha iyiydir.

 2. Nesrin dedi ki:

  Hiç bir işimizde duayı eksik etmeyelim ama önce gerekli gayreti göstermek lazım. Sınavda okuyacak dua isteyenler, aşağıdaki kıssayı mutlaka okuyun.

  Sınava iyi bir şekilde hazırlandıktan sonra şu dualar okunabilir.Sınava çalışmadan okumanın bir faydası olacağını düşünmüyorum.Bu konuyla ilgili sizlere bir hikaye aktarayım:

  Adamın biri camide hocadan şöyle bir söz duymuş:”Er rızgu alallah” (Rızık Allah(cc)’tandır.).Tamam .Benim çalışmama gerek yok.deyip bir mağaraya gitmiş.Bir gün geçmiş rızkı gelmemiş,iki gün geçmiş yine yok,üçünçü günün akşamına doğru yine rızkından ümidini kestiği bir anda mağaranın önünden bir kervan geçiyormuş.Gürültüyü duyan adam halsizlikten ses çıkaramamış.Tüm kuvvetini toplayarak öksürmüş.

  Kervandaki iki arkadaştan birisi demiş ki bir öksürük sesi duydum. Diğeri demiş ki burası kuş uçmaz kervan geçmez bir yer burada insan olamaz.Bu sesi duyan mağaradaki adam tüm kuvetiyle birkaç kez daha öksürmüş.Nihayet iki arkadaş da mağaradan ses geldiğine emin olmuşlar ve mağaranın içine girmişler.Köşede bir yerde yatan adama yaklaşmışlar,ona su vermişler yiyecek vermişler.Su içip yemek yedikten sonra kendine gelen adam başından geçenleri kervancılara anlatmış.

  Şöyle demiş:Rızık Allah(cc)’tandır. Amenna(inandım).Ama öksürtmeden de rızkı vermiyor.Demek ki çalışmadan emek harcamadan bir şey elde edilmiyor.
  Sizler elinizden geleni yapıp sonra Allah(cc)’a dua ediniz. Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dilerim.
  İhsan AKPINAR

 3. Cübbeli dedi ki:

  Selamünaleyküm Cübbeli Ahmet hoca‘nın tavsiye ettiği sınavda veya sınava girmeden önce okunabilecek duaları arıyorum. Bu konuyla ilgili bir videosu var mı? Ahmet hocanın, varsa sizde paylaşın inş.

 4. islamevim dedi ki:

  Sınavda başarılı olmak için Nihat Hatipoğlu tarafından dile getirilen güzel bir dua daha. Sınava girecek, başarılı olmak isteyen, elinden gelen tüm gayreti göstermiş, çalışmış, sınav için hazırlanmış olan öğrenci arkadaşların izlemesi tavsiye edilir. Video zaten 2-3 dk süren kısa bir videodur. Dilimizi duaya alıştıralım, sadece bizim için önemli olan olaylar öncesi değil. Günlük hayatımızın içinde de duadan uzak kalmayalım. Unutmayalım ki dua Allah c.c ye yaklaşmak, ondan hacet dilemek, yardım istemektir.