islamevim

Soğuk sıkım ne demektir?

557
Soğuk sıkım ne demektir?

Soğuk sıkım ne demektir? Soğuk sıkım nasıl yapılır?

Soğuk sıkım, özellikle zeytinyağı, çörek otu yağı, susam yağı, keten tohumu yağı v.b çeşitli yağların üretiminde kullanılan bir presleme yöntemidir. Bu yöntemde preslenecek ürünün sıcaklığı 40 dereceyi geçmez, yağı çıkarılacak tohumlarda veya çekirdeklerde ön ısıtma yapılmaz. Bu durum yağ elde edilmesinde verim düşüklüğüne sebep olmakla birlikte tohumun içindeki yağın yağ asit kompozisyonlarına ve yağın doğallığına zarar vermemiş olur.

Soğuk sıkımda en doğru yöntem tek seferlik sıkımdır. ilk sıkımda elde edilen küspede kalan az bir miktar yağı almak için küspeye ikinci defa sıkım uygulanmaz. Çünkü ikinci sıkımda elde edilen yağ ilk sıkım kadar kaliteli olmaz.

Soğuk pres yağ üretim sürecinde hiçbir şekilde katkı, kimyasal ve koruyucu madde (özellikle peroksit oluşumunu önlemeye yönelik BHA,BHT ve bunun gibi yapay oksidant madde) uygulaması yapılmadığından yağların doğal yapısı zarar görmez. Soğuk sıkım yapılan ürün rafine edilmemiştir. Sadece mekanik bir filtrasyondan geçirilmiştir. Bu özelliklerinden dolayı soğuk sıkım ve rafine edilmiş ürünler birbirinden ayrılır. Soğuk sıkımın özelliği özellikle yağ üretiminde her türlü yağlı tohumu yağını doğallığını bozmadan çıkarmaktır.

Her türlü değerli yağ üretiminde (çörek otu yağı, zeytin yağı, ceviz yağı, fındık yağı v.b) Soğuk sıkım yağ elde edilirken presleme işlemi sırasında kesinlikle sıcaklık belli bir değerin üzerine çıkarılmaz. Bilinçsiz veya ticari kaygılarla yapılan üretim esnasında yağı alınacak ürüne sıcaklık uygulanması o ürünü rafine ürün sınıfına sokacaktır.

Piyasada soğuk sıkım olarak lanse edilen fakat üretim aşamasında ısıl işlem uygulanarak elde edilen yağların hiçbir besin değeri ve özelliği kalmadığını bilmeli ve alışverişlerimizde özellikle bu işi gerçekten kuralına uygun yapan firma ve markaları tecih etmeliyiz.

Daha çok yağ elde etmek için soğuk sıkım uygulamadan ürünleri rafine ederek piyasaya süren firmalara dikkat etmenizi öneriririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.